Episoder
-
Stárnutí jako horor? V živě nahrávané epizodě Hlasu Heroine debatujeme o filmu Substance s publicistkou a právničkou Šárkou Homfray, modelkou a zakladatelkou nadace Pink Bubble Martinou Šmukovou a filmovou publicistkou Terezou Domínovou. Mluvíme o ideálu krásy, touze po věčném mládí a o tom, co nám o „stárnutí s grácií“ ukazuje film Substance.
-
V Česku podniká dvakrát více mužů než žen. Z výzkumů vyplývá, že ženy si v porovnání s muži většinou méně věří a víc se bojí neúspěchu. Třetina ženských podnikatelek se rozhodne podnikat, aby získala nezávislost. A některé se do podnikání pustí proto, aby si splnily sen – třeba jako Iveta Fabešová, cukrářka, autorka kuchařek a hostka další epizody podcastu Hlas Heroine.
Proč se pustila do cukrařiny bez formálního vzdělání? Získala díky podnikání nezávislost? Jak se mohlo stát, že o síť cukráren, kterou spoluvybudovala, úplně přišla? Jakou chybu už by znovu neudělala? Jak se jí podniká dnes, když musela znovu sama začít od nuly? A čemu čelí ženy v podnikání? -
Mangler du episoder?
-
Jak se rodí v Česku? Vypovídají o stavu českého porodnictví spíš příběhy o zpackaných porodech a rutinních nástřizích hráze, nebo to, že nerušený bonding a přítomnost osoby blízké je leckde už samozřejmost? Jde v Česku rodit svobodně?
Na to hledá odpověď série článků v časopise Heroine, na webu Heroine.cz i tato speciální podcastová série.
Hostkou tohoto dílu je Magdaléna Ezrová, porodní asistentka a prezidentka Unie porodních asistentek, která se zabývá také antropologií porodu. Její názory a hlavně expertiza se objevují v článcích o porodech a porodnickém násilí, které v rámci projektu Rodit svobodně vyšly v časopise Heroine a na Heroine.cz.
I po letech mají některé ženy po císařském řezu pocit, že porod nezvládly
„Máte zdravé dítě. Tak co ještě chcete?“ Kvůli traumatu z porodu se žena už pět let soudí s nemocnicí
Podcast Rodit svobodně vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.
-
„Z hlediska práva nám nikdo nebrání rodit, jak chceme a kde chceme. Mnohem horší je to s tím, jakou máme podporu rozhodovat se svobodně, aby to zároveň bylo bezpečně,“ říká Milena Jeřábková, poradkyně v oblasti kojení a péče o novorozence a kojence, která na proměnách porodnictví dlouhá léta pracovala například s organizací Aperio a nyní i s Nadačním fondem Propolis.
Jak se rodí v Česku? Vypovídají o stavu českého porodnictví spíš příběhy o zpackaných porodech a rutinních nástřizích hráze, nebo to, že nerušený bonding a přítomnost osoby blízké je leckde už samozřejmost? Jde v Česku rodit svobodně?
Na to hledá odpověď série článků v časopise Heroine, na webu Heroine.cz i tato speciální podcastová série.
Podcastová série Rodit svobodně vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.
-
Vypovídají o stavu českého porodnictví spíš příběhy o zpackaných porodech a rutinních nástřizích hráze, nebo to, že nerušený bonding a přítomnost osoby blízké je leckde už samozřejmost? Jde v Česku rodit svobodně? Na to hledá odpověď série článků v časopise Heroine, na webu Heroine.cz i tato podcastová série.
Hostkou prvního dílu je Táňa Zabloudilová, publicistka a také autorka několika textů o porodech.
V podcastu si povídáme i o těchto článcích:
Znásilnění je sdílenou ženskou bolestí, říká Adéla Hořejší. Obětem Feriho pomohla ke spravedlnosti www.heroine.cz/moje-heroine-2024/adela-horejsi „Máte zdravé dítě. Tak co ještě chcete?“ Kvůli traumatu z porodu se žena už pět let soudí s nemocnicí www.heroine.cz/moje-telo/mate-zdrave-dite-tak-co-jeste-chcete Chtěli mě potrestat, říká žena, kterou proti její vůli nastřihli. Jak se v Česku soudí s porodnicí? www.heroine.cz/zdravi/chteli-me-potrestat-rika-zena-kterou-proti-jeji-vuli-nastrihli-jak-se-v-cesku-soudi-s-porodnici -
Záznam debaty časopisu Heroine o tom, jaké to je být rodičem v Česku (a proč jsou na tom matky stále hůř).
Debata se konala v rámci festivalu Academia Film Olomouc 27. 4. 2024.
I když sedmdesát procent mužů by zůstalo doma s dítětem aspoň část rodičovské dovolené, kvůli pay gapu je rodičovství „problémem“ hlavně pro ženy. To jim se v drtivé většině reálně přeruší nebo přibrzdí pracovní dráha. Obzvlášť ve vědě pak může dlouhá rodičovská znamenat konec kariéry. Neférové rozdělení péče ve skutečnosti není individuální svobodnou volbou jednotlivých rodin, ale výsledkem nastavení celého systému.
Ilona Kleníková se bude hostek/hostů ptát, čemu ženy čelí ve vědě, proč je to problém pro nás všechny a co ještě jako společnost musíme narovnat.
Diskutují:
Julie Dobrovolná
Vystudovala všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ve výzkumu se zaměřuje především na fyziologii a patofyziologii stresu.
Martin Fafejta
Sociolog a pedagog, působí na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se genderem a sexualitou a mimo jiné zkoumá, jak jsou tyto kategorie historicky proměnlivé a sociálně konstruované.
Marcela Linková
Vede Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.
-
Jak souvisí sexismus v médiích nebo nízké zastoupení žen ve vedení redakcí s tím, jaké budou hlavní zprávy dne a kolik prostoru v nich dostanou ženy? I tím se zabývá Marína Urbániková, socioložka, která zkoumá média.
Pro spolek Ženy v médiích realizovala výzkum,který zjišťoval, jaké to je být novinářem nebo novinářkou v Česku.
Jaké jsou reálné pracovní podmínky lidí, kteří v Česku tvoří zprávy? Proč je výrazně méně žen ve vedení redakcí? Kdo zůstane v redakcích, když ženy, rodiče a mladí lidé odejdou pracovat do marketingu? Kolik novinářek zažilo vyhrožování sexuálním násilím? Může online násilí vést k umlčování novinářek?Více k tématu žen v médiích najdete na Heroine.cz
-
Lucie Fuková se stala historicky první osobou na pozici vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. A je také nositelkou titulu Moje Heroine 2023.
Co pro ni bylo v nové roli těžké první rok na pozici vládní zmocněnkyně Jak se cítila ve škole, kam chodily jen děti z majority Jaké jsou tradiční představy o tom, co by měla jako správná romská žena dělatPartnerem podcastu je módní e-shop Answear.cz
#mojeheroine #luciefukova #mojeheroine2023
-
Ženy po padesátce se pro společnost stávají neviditelné. Přitom v padesáti máme před sebou ještě patnáct let aktivní kariéry. Je to čas, kdy se máme už jen připravovat na důchod, bez řečí pečovat o stárnoucí rodiče a mlčet o menopauze? Hostkou podcastuHlas Heroine je Apolena Rychlíková, dokumentaristka a novinářka, která pro Heroine připravuje sérii článků o tom, čemu čelí ženy ve věku padesát plus.
Projekt o ženách po padesátce a tento podcast vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
sex & menopauza ženy padesát plus pečují o všechny, jen ne o sebe nové padesátnice: jak budou stárnout emancipované ženy? -
Říkali jí, že věda přece nemá rod, je dobrá, nebo špatná. Taky jí říkali, že ženy na určitou vědu nemají buňky. Neposlouchala je. Už dvaadvacet let nejen zkoumá, ale i odstraňuje nerovnosti ve vědě a v akademickém prostředí. Marcela Linková je vedoucí Národního kontaktního centra – Gender a věda a také Moje Heroine 2023.
„Děti se nerodí do světa s vrozenou představou o tom, na co mají buňky nebo co mají dělat. V předškolním věku nemajítolik limitů ohledně toho, čím by mohli být. Kosmonautka? Jasně! A v pěti letech se začíná zužovat představa o tom, co by dítě mohlo dělat. Když se bavíme o tom, jak podpořit dívky, aby šly na techniku, tak na úrovni vysokoškolského studia už je prostě pozdě,“ upozorňuje Marcela Linková.
Co v podcastu dále uslyšíte?
· Proč chtěla irská poradkyně ministra zavést kvóty na maximální počet doktorandek?
Měli by muži mluvit na své auto vyšším hlasem? Proč je důležité vědět, jak se potí kosmonautky? Šéf má být průbojný, žena má být milá Jak zviditelnit „neviditelné“ ženy disentuVe druhé části podcastu představujeme se šéfredaktorkou Michaelou Kramárovou knihu Manuál pro moderní mámy: Jak vychovat dcery, které změní svět. Pomozte nám vydat knihu, která odpovídá na otázku, jak vychovat dcery, které budou žít spokojeně a svobodně. A poslechněte si, proč se kniha obrací právě k matkám, a nikoliv ke všem rodičům.
-
„Moje mise je služba lidem,“ říká Eva Pavlíková. A dělá to už čtyři roky v nevládní organizaci Česko.Digital, která se snaží pomocí digitalizace posouvat Českou republiku kupředu. Touha sloužit lidem a společnosti ji přivedla i ke studiu na roli farářky. Jak se dá pomocí nul a jedniček dělat dobro? Představujeme Evu Pavlíkovou, jednu z držitelek ocenění Moje Heroine 2023.
Co v podcastu dále uslyšíte?
Proč schválně mluví o těžkých osobních tématech Co brání digitalizaci státu Proč se bojíme technologií Proč si Eva vzala několikaměsíční volno Co ji přivedlo ke studiu na farářkuVe druhé části podcastu se s šéfredaktorkou Michaelou Kramárovou ohlížíme za třemi ročníky projektu Moje Heroine. Vzpomínáme na výběr prvních hrdinek a dojímáme se nad tím, kolik je mezi námi úžasných žen.
-
„To, jak se rodíme, je důležité i pro další generace.“ Anna Škvorová je přírodovědkyně a porodní asistentka, která pomohla prosadit právo veřejnosti na informace o tom, jak se rodí v jednotlivých porodnicích. A také je Moje Heroine 2023. V podcastu Hlas Heroine radí, jak si vybrat správnou porodnici.
Co v podcastu dále uslyšíte?
Jak se pozná „dobrý“ porod Podle čeho si vybrat správnou porodnici Jak se nejlépe připravit na porod Proč je důležité, aby každá žena měla svou porodní asistentku Co může znamenat nedostatek oxytocinu pro celou společnostVe druhé části podcastu představujeme s šéfredaktorkou Michealou Kramárovou články z nového čísla Heroine.
Jak vznikal rozhovor se slavným americkým psychiatrem Brucem Perrym Co zjistila Apolena Rychlíková o menopauze Co se píše v neobyčejné osobní reportáži z psychiatrické léčebny -
Fatima Rahimi je česká novinářka, která se hlásí ke svým afghánským kořenům, ale doma se cítí v Česku. Věnuje se sociálním tématům a lidským právům. Jak s tím vším ladí fotbal? Když se seznámíte s jejím životním příběhem a budete chvíli poslouchat, jak o nejpopulárnějším sportu světa mluví, zjistíte, že velmi. V podcastu Hlas Heroine si povídáme s další skvělou ženou, která získala titul Moje Heroine.
A s šéfredaktorkou Michaelou Kramárovou představujeme nové číslo časopisu Heroine i chystanou konferenci, která se zaměří na téma „neviditelné ženy“.
#fatimarahimi #zenskyfotbal #afghanistan #casopisheroine #svetpodleheroine #mojeheroine #neviditelnezeny
-
Před sedmi lety začaly pořádat swapy a založily Swap Prague. Kristýna Holubová a Lucie Poubová chtěly lidem ukázat, že není potřeba kupovat stále nové věci, ale že můžeme omezit spotřebu, aniž bychom museli omezovat radost. Nepotřebné oblečení, knihy nebo domácí potřeby nabídneme dál a vyměníme je za jiné. Kristýna Holubová a Lucie Poubová jsou Moje Heroine 2023.
Ve druhé části podcastu představuje šéfredaktorka tištěné Heroine Michaela Kramárová téma důchodové reformy a pay gapu, který nás dostihne i v penzi. Povídáme si o tom, jak chodit zdravě a naboso a doporučujeme knihu Tomáše Morávka Nebuď p*ča.
Máte otázky k tématu, nebo se s námi chcete podělit o svůj příběh? Napište na [email protected].
Magazín Heroine můžete sledovat na sociálních sítích: Facebook, Instagram či Twitter. Více na www.heroine.cz.
#swap #swapprague #mojeheroine #casopisheroine #pomalamoda #udrzitelnamoda
-
Až po padesátce Ivana zjistila, že vlastní vzrušení dokáže ve svém věku vnímat mnohem intenzivněji a lépe než dřív. Na příchod menopauzy ale připravená nebyla: došlo na silné pocení, velké výkyvy nálad. Ženám společnost stále opakuje, že období spojené s koncem menstruačního cyklu znamená i konec jejich přitažlivosti a sexuality. Ve skutečnosti ale může znamenat hlubší poznání vlastního těla a nové zážitky. Devětapadesátiletá Ivana zažívá intimní chvíle s mnohem mladšími partnery a láká ji i nejrůznější experimentování, kterému se doposud zdráhala. Markéta Ostrá v posledním díle podcastové minisérie Rozkoš pro web Heroine.cz vyzpovídala ženu, pro níž byla menopauza novým začátkem ve vztahu k mužům i sobě samé. Podle ní menopauzou život rozhodně nekončí, což potvrzuje i gynekoložka Michaela Mikešová, která v druhé polovině podcastu popisuje, že i klimakterium může ve vztazích mít svoje výhody.
Máte otázky k tématu, chcete se podělit se svým podobným příběhem? Napište na [email protected].
Magazín Heroine můžete sledovat na sociálních sítích: Facebook, Instagram či Twitter. Více na www.heroine.cz.
Moderátorka: Markéta Ostrá, Editorka: Veronika Vlachová, Produkce: Raw Audio
-
Zastává se slabých a zranitelných. Bojuje za práva obětí předsudečných trestných činů. A když pak ona sama čelila nenávistným a sexualizovaným komentářům a výhrůžkám, ochrany se dlouho domoci nemohla. Proč podle advokátky a zakladatelky organizace In IUSTITIA tento stát dostatečně nechrání silné ženy, které jsou vidět? A kdo u nás nejčastěji páchá „zločiny z nenávisti“? Extremisté, které si pamatujeme z 90. let to nejsou. Poslechněte si celý podcast, ve kterém představujeme Moji Heroine Kláru Kalibovou, další z žen, které mění svět k lepšímu.
Ve druhé části podcastu představí šéfredaktorka tištěné Heroine Michaela Kramárová téma život s postižením, probereme, co to je inspirační porno, co znamená sabatikl a pozveme vás na debatu o limitech umělé inteligence Heroine Live: Je AI příliš lidská?
Máte otázky k tématu, nebo se s námi chcete podělit o svůj podobný příběh? Napište na [email protected].
Magazín Heroine můžete sledovat na sociálních sítích: Facebook, Instagram či Twitter. Více na www.heroine.cz.
-
Poslechněte si ukázku z audioverze dubnového čísla Heroine, kterou vás provede herečka Marie Štípková. Hlavním tématem dubnové Heroine je život s postižením, viditelným i neviditelným. Kdy už se zbavíme pocitu, že co je jiné, to je divné? V čísle jsme dali lidem s postižením prostor mluvit o tématu i z jiného úhlu, než bývá v médiích obvyklé. Dubnové číslo je ale také o mýtickém sabatiklu, nebo o budoucnosti s umělou inteligencí.
Novinkou pro Heroine je audioverze čísla. Velkou část aktuálního čísla jsme pro vás připravili také v audio formě. Chtěli jsme, aby si naše témata mohli užít i lidé, kteří si číst nemohou, nebo nechtějí. Audioverze je k zakoupení na našem e-shopu za cenu 99 Kč, nebo zdarma k předplatnému. -
V podcastové sérii Moje Heroine představujeme ženy, které podle nás mění svět k lepšímu. První Mojí Heroine roku 2023 se stala Lenka Králová, softwarová vývojářka, moderátorka, youtuberka a také lidskoprávní aktivistka, která přispívá k tomu, že česká veřejnost začíná vnímat trans* lidi s větším respektem. Na svém YouTube kanále V tranzu začala Lenka zveřejňovat rozhovory s trans* osobami a spolupracuje také s organizací Trans*parent. V prvním díle podcastové série Moje Heroine vypráví o tom, jak se pustila do aktivismu na podporu práv trans* osob. V podcastu je řeč také o návrhu nové právní úpravy, která má zrušit povinnou kastraci trans*lidí pro účely úřední změny pohlaví.
Proč je pro některé trans* lidi ponižující prokazovat se občanským průkazem? Jak je možné, že si Lenka může legálně vzít za ženu svou snoubenku Nelu? A co doporučuje rodičům trans* dětí? Poslechněte si celý díl podcastu Moje Heroine, který je tentokrát věnován Lence Králové. V této epizodě zároveň uslyšíte o hlavních tématech aktuálního čísla tištěné Heroine. Šéfredaktorka Michaela Kramárová vypráví, jak se fotil queer speciál, co ji zaujalo na podcastu Šimrání od Markéty Ostré nebo proč si musíme všichni přečíst článek Kamila Fily o zjištěních v knize Neviditelné ženy.Máte otázky k tématu, nebo se s námi chcete podělit o svůj podobný příběh? Napište na [email protected].
Magazín Heroine můžete sledovat na sociálních sítích: Facebook, Instagram či Twitter. Více na www.heroine.cz.
-
Hostkou třetího dílu podcastové minisérie Rozkoš je Lilia Khousnoutdinova, ochránkyně ženských práv, dula a kněžka. V Rozkoši popisuje své vztahy, experimenty s BDSM i hledání životní rovnováhy a spokojenosti, a to jak ve vztahu, tak v sexu. To je podle ní důležitější, než hon za vzrušujícími zážitky. „Myslím si, že blízkost, ztráta kontroly a zranitelnost jsou ve vztahu obrovským klíčem a zároveň věcí, které se hodně bojíme. Společnost nás připravuje na to, že slabost je špatně. V partnerském životě a v intimitě to velmi škodí,“ domnívá se žena, která je rovněž příznivkyní techniky japonské bondáže shibari. Ta podle ní při správném provedení může představovat dokonalou relaxaci těla a mysli. V čem nás může její zkušenost inspirovat v intimních vztazích? Poslechněte si třetí epizodu podcastu Rozkoš s Markétou Ostrou.
Tento díl vznikl ve spolupráci s Nadací Propolis 33.
Máte otázky k tématu, nebo se s námi chcete podělit o svůj podobný příběh? Napište na [email protected].
Magazín Heroine můžete sledovat na sociálních sítích: Facebook, Instagram či Twitter. Více na www.heroine.cz.
Moderátorka: Markéta Ostrá, Editorka: Veronika Vlachová, Produkce: Raw Audio
-
Jak to skutečně vypadá na swingers párty? Kdo chodí na BDSM akce a jak takový zážitek může obohatit sexuální život v páru?
„Sama jsem byla plná předsudků a špatného očekávání,“ přiznává moderátorka podcastu Markéta svou představu, než na takovou akci vyrazila. Své zkušenosti ve druhém díle podcastové série Rozkoš sdílí Lucie, která na swingers párty chodí již několik let s manželem, a Vendelín, zkušený návštěvník BDSM akcí, které umožňují neobyčejné a nezapomenutelné zážitky.
Máte otázky k tématu, nebo se s námi chcete podělit o svůj podobný příběh? Napište na [email protected].
Magazín Heroine můžete sledovat na sociálních sítích: Facebook, Instagram či Twitter. Více na www.heroine.cz.
Moderátorka: Markéta Ostrá, Editorka: Veronika Vlachová, Produkce: Raw Audio
- Se mer