Episoder
-
Jaká bývala služba u sedláka a co je to žoužala? To vám v v novém díle iFoklorního zpěvníku prozradí Josef Kuneš, www.iFolklor.cz.
-
Co se skrývá na zarostlém temeni kopce u Vizovic? A zpívá se o tom v písničce? K poslechu nového dílu Folklorního zpěvníku srdečně zve Kateřina Kovaříková, www.iFolkor.cz.
-
Mangler du episoder?
-
Milostná dostaveníčka svobodné mládeže za starých časů připomíná píseň z Plzeňska ze sbírky Karla Rodiny a Marie Ulčové, kterou v roce 2001 v úpravě Jaroslava Krčka natočili Josef Sonnek a smíšený sbor Nová Česká píseň z Plzně. K poslechu zve Zdeněk Vejvoda, www.iFolklor.cz.
-
Co je to svíca? A podle čeho dostala název? Odpoví premiérový díl iFolklorního zpěvníku, k jehož poslechu zve Magdalena Múčková.
-
Název písničky napovídá, že autor dnešního iFolklorního zpěvníku Josef Kuneš bude povídat o měsíci. Poslechněte si!
-
Tragačníci, Páter František Přikryl, Hančáci, Soběchleby – co mají jména a názvy společného? Na výlet do malého moravského etnografického regionu vás v novém díle iFolklorního zpěvníku srdečně zve Kateřina Kovaříková, www.iFolklor.cz.
-
Básník, spisovatel, historik a sběratel folkloru Karel Jaromír Erben je rodákem z Miletína v Pokdrkonoší. O městě se v Erbenově rodině zpívalo v taneční písni s vojenským motivem, kterou v roce 1989 v úpravě Miloslava Rychty natočila kapela pražských Vycpálkovců se sólistou Radkem Rejškem. K poslechu zve Zdeněk Vejvoda, www.iFolklor.cz.
-
Jsou Romové skutečně stále kočujícím národem? Kde na Moravě sídlí či sídlily starousedlické romské rodiny? Jak s jejich hudební kulturou nakládali sběratelé či etnologové „bílé“ - majoritní společnosti? Poslouchejte další díl iFolklorního zpěvníku autorky Magdaleny Múčkové, www.iFolklor.cz.
-
Název písničky "Sluníčko už zašlo" napovídá, že autor dnešního iFolklorního zpěvníku bude povídat o slunci. K poslechu srdečně zve Josef Kuneš, www.iFolklor.cz.
-
Dnešní díl iFolklorního zpěvníku nabízí vzpomínku na nedávno zesnulého Jaromíra Štrunce, dlouholetého primáše cimbálové muziky Valašského souboru písní a tanců Radhošť. K poslechu zve Kateřina Kovaříková, www.iFolklor.cz.
-
Věno byla v minulosti část majetku, který přinášela žena do manželství. Zpívá se o něm ve svatební písni z Budějovická ze sbírky Karla Jaromíra Erbena, kterou v roce 1975 v úpravě Josefa Krčka natočila kapela souboru Chorea Bohemica se sólistkou Evou Peckovou. K poslechu zve Zdeněk Vejvoda, www.iFolklor.cz.
-
Už ani krok! Ke kterému zvyku spojenému s vinohradem se daný povel vztahoval? Za co hrozilo nevítanému návštěvníkovi utětí nohy či ruky a čím zpravidla začínal ceremoniál této starobylé tradice? Odpovědi společně s tematickou písničkou nabízí premiérový díl IFolklorního zpěvníku, který tentokrát přináší autorka Magdalena Múčková, www.iFolklor.cz.
-
Píseň "Červená růžičko, rozvíjij se" přímo vybízí k povídání si o jedné z nejkrásnějších květin. O růžích v dnešním iFolklorní zpěvníku povypráví Josef Kuneš, www.iFolklor.cz.
-
V dnešní písničce se zpívá o mladém synečkovi, který je uvězněn v železech a jeho milá ho má vyplatit z vojny. Historické prameny uvádějí, že v Hukvaldech se nacházel hrad s hradním vězením. V písni se ale zpívá o zámečku. Kde je tedy pravda? Na lašský výlet do rodiště Leoše Janáčka srdečně zve Kateřina Kovaříková, www.iFolklor.cz.
-
Další díl iFolklorního zpěvníku je věnován tématu cizokrajných i domácích koření a zazní taneční píseň Já tak nebudu v podání Malé muziky Plzeňského lidového souboru s originálním sólistou Jiřím Icou Pospíšilem. K poslechu zve tentokrát Zdeněk Vejvoda, www.iFolklor.cz.
-
Kdo to jsou Japonci, Slípkaři nebo Oreši? O přezdívkách názvů obcí či jejich obyvatel bude premiérový iFolklorní zpěvník, k jehož poslechu vás zve autorka Magdalena Múčková, www.iFolklor.cz.
-
Že ke hraní není vždycky potřeba hudební nástroj, ale postačí třeba cep, vás přesvědčí Josef Kuneš a jeho dnešní iFolklorní zpěvník.
-
Víte, že známá valašská „hymna“ není písní lidovou, ale že má svého autora? A že on sám zvěčnil své příjmení v samotném textu písně? K poslechu i zpěvu dalšího dílu iFolklorního zpěvníku srdečně zve Kateřina Kovaříková, www.iFolklor.cz.
-
Verbíři získávali mladé muže ke vstupu do vojska v českých zemích mezi lety 1683–1781. Lákali je pestrými uniformami, alkoholem, penězi, ale i hudbou a tancem. Úřední odvody, nezřídka násilné, pak trvaly až do zavedení všeobecné branné povinnosti (1889). Období odvodů odráží i český hudební folklor, včetně písně pro dnešní den: Na Chodsku ji zaznamenal J. Jindřich, hrají a zpívají členové Chodského souboru z Mrákova. K poslechu zve Zdeněk Vejvoda, www.iFolklor.cz.
-
Jak dříve mládenci poznali, ve kterém domě mají svobodné děvče? A co je míněno hlinečkou, o které v dnešním podlužáckém populáru zazpívá Jožka Černý? Dozvíte se v premiérovém dílu iFolklorního zpěvníku, k jehož poslechu zve autorka Magdalena Múčková, www.iFolklor.cz.
- Se mer