Episoder
-
Talvel Põleval Pirnil (2024) rääkisid mitmed noortetööd sellest, kuidas muusika on see universaalne keel, mille kaudu evangeelium on kuuldud.
Selles teistmoodi podcasti episoodis vaatame lähemal, kuidas olin ülistusmisjoniga kaasatud Rakvere Karmeli missiooni ja 130.aastapäeva tähistamisele. Varasemalt oleme rääkinud PÖLK tööst ja juba on käinud ka Fusioni nimi. Seekord Karmeli tähistamise erisaade, mida juhib hoopis Laura Herm, kus räägime lähemalt Fusion vilistlaskoori kokkupanemisest, selle visioonist, meeskonnast ja suuremast eesmärgist.
Kes jõuab seda saadet veel enne 9.juunit kuulata, siis 9.juuni kohtume keset Rakvere tänu-kontserdiks just selle pop-gospel Fusion koori ja viie bändiga!
Palju õnne Karmeli kogudusele, kes kaasab ja samuti usub, et ülistusmuusika on Jumala vägev tööriist!
-
Kuidas erineb meie emakeel rääkides ja lauldes? Kuula, kuidas vastavad sellele Püha Müristuse bändi algataja Madis Pikat ja noor Eesti filoloog Nele Teiva.
Otsime vastuseid muudelegi küsimustele nagu:
Miks on oluline, milline on sõnastus laulul, mida koguduses laulame? Kas on vahet, et laulus eesti keelele on pisut “kunstiliselt” lähenetud? Millised on ülistuslaulude keelelised apsud? Kas on ülistuslauludes sellist asja nagu liiga emotsionaalne keel? Kellele tuleb ütelda, kui tekst on emakeeles liiga väändunud? Keda saame kiita, kui laul on hästi lauldav ja ema keeles korrektne? Mis soovitusi annaksite laulukirjutajatele ja-tõlkijatele? -
Mangler du episoder?
-
Selles saates arutleme bändikaaslastega Kaur Teiva ja Sigrid Vardja, kes on õppinud muusikud ja bändikogemusega koguduses kui esitusbändides. Koos jagatakse kogemusi ka ühisest teenimisest Euroopa Baptistiliidu aastakonverentsil THE SENT 2023 housebandina Norras.
Otsime vastuseid küsimustele:
Millised on hea bändiliikme omadused ja keda pigem ei kaasaks? Millist ettevalmistust peaks tegema ENNE ühist bändiproovi? Mis on iga bändiliikme oma vastutus? Mida vajab bändiliige bändijuhilt, et oma rolli hästi täita? Milleks on bändiproovi vaja?
Panime kolmekesi kokku 12 üldist tarkusetera koguduse bändiproovideks.
-
Triin Kasemaa kirjutas oma lõputöö jumalateenistuse vormidest ja ühislaulurollidest EKB Liidus. Selles saates arutame töö autori ja pastor Meelis Kibuspuuga, mida on meil uurimistulemustest koguduse muusikatöösse ja terviklikku teenimisse kaasa võta.
Mis vahe on ühislaulul, hümnil ja ülistuslaulul? Kuidas saaks muusikatööd koguduse tervikuga paremini siduda? Kuidas võiks jumalateenistusele laule valida? Kui oluline on vaikuse aeg jumalateenistusel ja mis aeg oleks selleks sobilik? MIS ON 5 KOGUDUSES ENIMLAULDUD EESTI AUTORITE POOLT KIRJUTATUD LAULU?Ja muidugi nagu selle podcasti iga episoodi lõpus kuuleme "Oma teenimise alguses ma oleksin tahtnud teada, et…”
-
2023.a tehtud küsitluses selgus, et Juhan Ungru "Siin sinu ees" on üks kõige enim lauldavamatest lauludest Eesti kogudustes. Tema laulud on teinud tee ka Juhani teenima kutsumistele muusikuna üle Eesti. Selles episoodis Juhan jagabki oma aastatega kogunenud kogemusi, mis on abiks igale külla minevale ülistajale ja külla kutsuvale kogudusele.
Ülistusjuhi perspektiivist otsime vastuseid küsimustele nagu:
mida enne külla minemist läbi rääkida? kuidas valida laule ja kaasmuusikuid kutsuva koguduse jaoks? milliseid naljakaid seike tuleb meelde külla minemisest? kui palju võiks muusikuna teenides adapteeruda kogudusega? mida võiks üks värske koguduse muusik enda jaoks mõelda, et teada, kas ta on valmis minema väljapoole oma kogudust teenima?Küllakutsuva koguduse perspektiivist küsime:
mille järgi võiks kogudus otsida, kes võiks neile muusikuna tulla külla teenima? mida võiks kutsuja kogudus ülistusjuhti kutsudes teada? -
Stuudios teisel pool lauda on Margit Prantsus, kes on ülistusmuusikuna teeninud juba mitu kümnendit ustavalt oma koguduses, aga külalisena ka üle Eesti. Kuidas võib olla, et tema esialgu koguduse muusikatööst hoopis kõrvale jäeti? Kuidas ta endas kutsumuse ülistajana siiski leidis ja selles kutsumuses kasvanud? Inspireerivad ja ausad lood teie ees.
-
Muusika kõnetab ja noori köidab eriti kui saab õppida bändis musitseerimist. Just sellega Rakvere PÖLK ehk Pöördes Loomekunstid tegelevadki - noortetöö muusika läbi, kus kõige fookuses on jüngerlus ja kõike tehakse muusika kaudu.
Kuidas selline huviringitaoline teenistus alguse sai? Missuguseid lugusid ja tegemisi on PÖLK täis? Sellest ja veel rohkemgi kõnelevad PÖLK alustaja Tommi Benjamin Pesur, PÖLK tegevujuht Liisa Rannaste, klaveriõpetaja Laura Herm, eelmise aasta õpilane/ selle aasta trummiõpetaja Mehis Vogt vokaaliõpilane Lisett Kulmats ning saatejuht/bändi õpetaja Ragne Ülevain (endise nimega Kivimets).
PÖLK laulukirjutamise ja - salvestamise tulemusi kuuleb nii Pereraadiost kui ka Spotify-st: https://open.spotify.com/artist/0r7Jfj5kV755ZszA8VfD35?si=PuIvC6-STM-Vwl3hilWjgA .
-
Eriti põnev vestlus meeste suhestumisest ülistusmuusikaga. Kas meeste suhestumine üldse on erineb naistest? Mis on meeste jaoks ülistusmuusikas oluline ja mis on pigem segavateks faktoriteks? Nendel teemadel arutame küsitluse põhjal, millele on vastanud ligi 80 koguduse meest. Küsitluse tulemused on saates kokkuvõtlikult ja näitlikustades välja toodud. Mehelikust ülistusest jagavad mõtteid EKB Liidu president Erki Tamm ja laulukirjutaja-muusik Andrus Lukas.
-
Uue aasta esimeses saates tuleb juttu Ülistus Alfa kursustest, mis on Eestis ja mujalgi koos läbi viidud. Kursust veab Eestis eest ülistusmisjonär ja Inspireeriva Ülistuse podcasti saatejuht Ragne Kivimets, kes on erinevate tiimidega kursust juhtinud. Mitmel pool on tiimikaaslaseks olnud Andrus Kasepuu, kellega nad siinsamas saates jagavad Ülistus Alfa kursuselt saadud mõtteid ja muljeid. Kui kuulajad endast märku annavad, siis võib ehk juba varsti uut kursust oodata juba uues linnas.
- - - - - - -
Ülistus Alfa on ülistuse 7-sessiooniline baaskursus, kus arutleme mõningate suurte ülistusteenituse teoloogiliste ja praktiliste küsimuste üle 21.sajandil. Kursusel tuleme koos Jumala ette, et ülistada ja koos puudutame olulisi teemasid ülistusteenistusest ja ülistajatest. Arutleme teenistust puudutavate küsimuste üle ja laiendame ülistajate võrgustikku. Kursus töötati välja Inglismaal samas koguduses, kus usupõhitõdede baaskursus. Ülistus Alfa kursuse tõlkimise rahastas saatejuhi Amsterdami kogudus Agapé.
Kursus on tänaseks toimunud seitse korda erinevates Eesti piirkondades ja sellel on osalenud üle 400 muusikut 50st erinevast kogudusest alatest septembrist 2017. Ülistus Alfa on toimunud Tartus, Keilas, Viljandis, Kuressaares ja kaks korda Tallinnas.
Ülistus Alfa eesmärk on: luua baasteadmised ülistusest, aidata kaasa ülistustiimide tugevdamisele ja laiendada ülistajate võrgustikku korraldatud piirkonnas.
-
Muusikatööst jõulude ajal kõnelevad meile Kristiina Raahel ja Hugo Palm Tartu Risttee kogudusest. Iga aasta on jõulud 24.detsembril ja advendiaeg neli nädalat enne seda, aga vahel ikka tundub meile koguduses, et need saabuvad ootamatult. Mida me vajame selleks, et tunda jõulu ajaks muusikatöös valmistunud? Missuguseid traditsioone ja uusi ideid jõulude ajal esile tuua? Kuidas valmistuda jõuludeks suures ja väikses koguduses? Millele tuleb jõuluteenistusel juhtides eriliselt tähelepanu pöörata?
Lisaks toome välja Eesti Ülistajate Võrgustiku miniküsitluses selgunud vastused, mis on jõuluteenistuse plaan erinevates Eesti kogudustes.
Saade on julgustav mistahes koguduse muusikule ning võite kuulda nii mõndagi üllatavat soovitust.
-
Mis kuludega võiksime arvestada, kui ütleme "jah" teenimisele koguduse muusikatöös? Mis hinda maksab koguduse muusik selleks, et teenida? Märksõnadeks on #enesejuhtimine, #finantsid, #ajakulu, #teadlikustamine, #kutsumus .
Selles saates aitab nendele küsimustele vastuseid leida kogenud ülistusmuusik Hannes Nõlvak, kes on teeninud ustavalt nii kohalikus koguduses ligi 15 aastat, 2005.—2006. aastal ülistusjuhina Piiblipäevade (nüüd teise nimega PP Festival) ning külas käies teeninud üle Eesti väga erinevates koosseisudes. Igapäevaselt tegeleb Hannes IT-ettevõttes tiimijuhtimisega, kus selliseid hindamise kalkulatsioone tuleb teha
-
Kuidas pandi kokku 14-liikmeline PPFestival 2022 bänd ja bändi tugitiim? Kes tegelikult juhtis PP bändi sel aastal? Missugune nägi välja ettevalmistus? Milliseks kujunesid bändiproovi ajad? Kuidas bändiliikmed kirjeldavad selleaastast kogemust? Kuidas sündis Aaron Usina laul "Mind tõstsid üles Sa"? Mis ohvrit nõudis PP bändis osalemine? Ja nagu ikka, kõige lõpus vastavad vestlejad "Oma teenimise alguses ma oleks tahtnud teada, et…"
Saatekülalised: Rando Lilleorg (bändijuhi parem käsi ja trummar), Aaron Usin, (kitarrist ja laulukirjutaja), Saara Kaptein (ülistusjuht, vokaal).
[MEW visioon: Teenida, inspireerida ja varustada koguduse ülistajaid, et üheskoos avastada, missugustest ülistajateks on Jumal meid loonud ja uskuda selle mõjusse meis ja meie ümber!]
-
Ühes koguduses võib muusikatöös teenida mitu meeskonda erinevates valdkondades. Selles episoodis arutame, kuidas võiks välja näha omavaheline koostöö ja toetamine koguduse üldmuusikatiimi ja noortetöömuusikatiimi vahel. Külalisteks EKNK Toompea üldine muusikatöö juht Hans Heiki Metsamaa ja noortetöö ülistusjuht Elis Tomingas.
Hans Heiki osales Ülistus Alfa kursusel 2018.aastal Saaremaal, kui ta oli ülistusjuht EKNK Nelikaare koguduses. Täna täidab ta seda rolli EKNK Toompea koguduses. Elis Tomingas juhib muusikatööd Toompea koguduse noortetöös esimest korda. Kuidas Toompeal need kaks muusikatöö valdkonda koos teenivad? Kus on kokkupuute punktid? Kuidas võiksid need erinevad tiimid üksteist võimestada ja toetada? Kuidas saab üldine ülistusjuht toetada noortetöö ülistusjuhti ja vastupidi? Sellest ja paljust muust räägimegi teise hooaja esimeses episoodis. Inspireerivat kuulamist!
Saade on salvestatud 3.mai 2022, Tartu Pereraadio stuudios. Toimetas Margit Prantsus.
-
Selles episoodis kuuleme palju häid soovitusi, kuidas oma ülistusmeeskonda kasvatada nii suuruses kui ka ühtsemaks:
Mis on ülistusmeeskonna roll koguduses? Kuidas liitutakse ülistusmeeskonnaga? Kokkuvõte Ülistus Alfa kodutöödest “Minu unistuste meeskond” Kuidas anda tagasisidet? Lugu läbipõlemisest ja koostööst laiema koguduse meeskonnaga.Külalisteks on Viljandi Elu Sõna koguduse kogemustega ülistusjuht Ave Root ja Rakvere Karmeli noor ülistaja Kaileen Geidik.
Väljakutse kuulajatele: pane kirja, missugune on sinu unistuste meeskond?
-
Mis on kooslaulmise tähendus koguduses? Kuidas laulud mõjutavad meie teoloogilist mõtlemist ja kuidas seda kõige paremas mõttes ära kasutada? Mis laule me ei peaks laulma? Missuguseid laule meie lauluvaramus veel pole aga võiks olla? Mida laulukirjutamisel silmas pidada?
Nendele küsimustele vastavad:
Meego Remmel (teoloog, eetik, pastor, temaatilise doktoritöö autor «Vooruse tunnetusest anabaptistide ja eesti baptistilises primaarteoloogilises lauluvaras») ja Raili Lilleorg (muusika, ülistaja, laulukirjutaja)
-
Kui räägime ülistusmuusikast, on oluline ka rääkida, et missuguses kultuuriruumis me oleme. Eriti tänases globaliseeruvas maailmas, kus kogudusi ei mõjuta ainult kohalik kultuur, aga ka ülemaailmselt kättesaadav kultuuriruum.
Avastame koos Matteus Elbrechti (MOKO) ja Carlos Roosiga (3D kogudus):
Mis on sekulaarse esitusbändi ja koguduse ülistusbändi vahe?
Mida võiksime oodata ülistusbändilt? Missugune on hea bändi sisene kultuur?
Millist kultuurimuutust on tajutud nende aastate jooksul ülistusbändis teenides?
Milline võiks olla koguduste ülistusmuusika?
Kogudustes valmistab vahel peavalu see, et mida võib ja mida ei või laval kanda. Mida tuleks lavale minnes silmas pidada?
Miks meil on vaja nii palju helitehnikat ja valgustust kui suurematele kogunemistele läheme? -
Neljandas episoodis on külalisteks Viljandi Baptistikogudusest kogenud ülistajad Allan Helde ja Tarmo Sirkel. Vestluses kuuleme mitmeid soovitusi järgmistele küsimustele:
Kuidas on jumalateenistuse vorm ja tegemine seotud kultuuriga, kus jumalateenistust peetakse? Kui suur võiks olla ülistusbändi/pillisaatja ettevalmistus teenistustel ja kui palju võiks ruumi jätta spontaansusele? Missugused on head ootused koguduse muusikutele teenimiseks külalistena? Kuidas vahet teha Püha Vaimu juhtimisel ja enda tundel?
Ettepanekuid või küsimusi podcasti vestlusteks võib saata [email protected] .
-
Seekord on saates vestlemas Rakvere Karmeli koguduse pastor Gunnar Kotiesen ja ülistusmeeskonna juht Regiina Viires. Vestlusest kuulete:
Kuidas sai Regiinast Rakvere Karmeli ülistusjuht? Kellest üldse võiks saada ülistusjuht? Mis andeid peab olema, et ülistusjuhiks saada? Missuguseid raskuseid on Gunnar ja Regiina ülistusjuhtimisel tundnud? Kuidas ennetada läbipõlemist?Rohkem Karmelist alguse saanud ülistusbändist Püha Müristus, leiab infot siit: https://karmel.ee/puha-muristus/
-
Räägime, miks on muusikat ülistamiseks vaja, mida teeb Jumal ülistuse ajal ja kuidas kogudust õpetada ülistusest. Veel tuleb jutuks, kuidas mõista Jumala Vaimu liikumist ja missugune peaks olema meie motiiv ülistuses. Kõigest sellest ja enamgi on vestlemas Tartu Elu Sõna koguduse pastorid ja ülistusjuhid Eino ja Lilian Lilleleht.
-
Sissejuhatus ülistuse teemasse. Mis siis üldse on ülistus? Miks ei saa kõik sellest ühtemoodi aru? Kuidas on ülistusmuusika tähendus ja olulisus ajas muutunud? Mis on ülistus jumalateenistustel? Neile ja teistele olulistele küsimustele vastavad külalised Tartu Salemi Kogudusest: pastor Toivo Pilli ja üks ülistusjuhtidest Rasmus Rajando.