Episoder
-
Kohtunikuks saamine vajab pingutusi, õppimist ja eraldi eksamite sooritamist, kuid lisaks sellele nõuab inimeselt ka teisi isikuomadusi, et õigust mõista. Mis need omadused on ja kuidas kohtunikuks saada, sellele ka järjekordne saade keskendub. Stuudios räägivad enda kohtunikuks saamise lugu Tallinna Ringkonnakohtu kohtunikud Kairi Piirisild ja Markus Kärner. Saadet juhib Viru Maakohtu esimees Liina Naaber-Kivisoo.
-
Seekordses saates võetakse luubi alla olukord, kus firma ärimudel enam ei tööta ja tuleb midagi ette võtta ehk siis juriidiliste isikute pankrotimenetlusest ja saneerimismenetlusest. Saates on Tartu Ringkonnakohtu pankrotimenetlusega tegelev kohtunik Kersti Kerstna-Vaks, kes on 30 aastat õigust mõistnud ja Andres Hermet, kes on pankrotihaldurina 29 aastat aidanud kohtul ja kohtunikel neid sasipuntraid lahendada. Saadet juhib Kai Härmand Harju Maakohtust.
-
Mangler du episoder?
-
Kui kohtusaalis või meedia vahendusel kohtub tavainimene kohtunikuga reeglina vaid rangelt ametlikus vormis, siis tegelikult on hulk mõtteid ja tundeid, mida erinevad kaasused kohtunikes igapäevaselt tekitavad. Seekordne saade on eriline, sest peamine fookus ei ole mitte teemadel, millega kohtunikud silmitsi seisavad, vaid kohtunikel kui inimestel endil. Kohtunike hingeelu ja lugusid karjäärivaliku kujunemisest on stuudiosse tulnud avama kolm kogenud Tartu Maakohtu kohtunikku: Margit Jõgeva, Hele Kaldma ja Gerty Pau. Saadet juhib Marek Vahing.
-
Kuigi uuringud näitavad, et teadlikkus lähisuhtevägivallast on Eestis tõusuteel, on politseisse pöördumiste arv viimasel ajal kahanenud. Küsimusele, miks see nii on, otsivad seekordses saates vastuseid stuudiokülalised Kersti Kaljulaid ja Mairi Heinsalu ning saatejuht Liina Naaber-Kivisoo.
-
Juunis otsustame, kes järgmised viis aastat Euroopa Parlamendis töötavad. Valimiste sõltumatus ja ausus on üks demokraatia alustala ning nende õigsuse eest vastutab Vabariigi Valimiskomisjon (VVK).
-
Seekordses saates võetakse luubi alla olukord, kui kinnistu ja kodu on olemas, kuid soovitud kujul juurdepääsu sinna ei ole. Eriti maapiirkondades esile kerkiv probleem võib nõuda naabriga läbirääkimist, aga kui see ei õnnestu, siis millised on erinevad õiguslikud võimalused?
-
Kevade saabudes on paras aeg heita pilk looduse poole ja seekordses saates tulebki juttu kohtu kaudu looduse kaitsmisest ning eelkõige keskendutakse lindudele. Saates räägivad Tallinna Halduskohtu kohtunik Pihel Sarv, Riigikohtu nõunik ja Tartu Ülikooli õigusteaduskonna teadur Kaarel Relve ja bioloogiadoktor Marko Mägi, kes töötab Tartu Ülikoolis linnuökoloogia teadurina ja Keskkonnaametis looduskasutuse spetsialistina. Kuula Eesti kohtute põnevat „Kohtulugude“ saadet sellest, kuidas kohtus saavad kokku loodusseadused ja inimeste loodud seadused. Aga jutuks tuleb seegi, miks on lindude kaitseks oluline tagada raierahu, kui samal ajal hukkub ainuüksi Eestis kodukasside hambus 11 miljonit lindu aastas ning mida tuleb silmas pidada meretuuleparkide rajamisel.
-
Kohtulugude podcasti uues osas räägivad Harju Maakohtu kohtunik Kai Härmand, Pärnu Maakohtu kohtunik Kadri Mälberg ja Uus Maa kinnisvarabüroo jurist ja juhatuse liige Karlis Kolk kinnisvarast ja sellest, kuidas nii ostja kui müüja ennast kaitsta saavad.
-
Seekordses osas saab kuulaja teada, mida kujutab endast kohtueelne menetlus, kuidas politsei algfaasis kuritegusid uurima asub ning millist rolli mängib tõendite kogumisel kohtunik. Samuti selgub, kas hirmul, et kõiki kuulatakse pealt, on tõepõhi all ning kas kohtunik mõistab inimese süüdi juba siis, kui annab jälitustegevuseks loa.
-
Taskuhäälingu Kohtulood seekordses saates tuleb juttu tööõigusest. Saatekülalisteks on Prisma Peremarketi personalijuht Maren Penu ja Soraineni advokaadibüroo nõunik, vandeadvokaat ja tööõigusele spetsialiseerunud Pirkko-Liis Harkmaa. Saadet juhib Viru Maakohtu kohtunik Liina Naaber-Kivisoo.
-
Igas ettevõttes, organisatsioonis, aga ka inimestel eraisikutena tekib aastate jooksul palju intellektuaalset omandit, millel on kindel väärtus. Aina kiiremini digiteeruvas maailmas on äärmiselt oluline teada, kuidas sellist omandit õigesti kaitsta, et seda ei saaks kõrvalised isikud enda huvides ära kasutada. Saates arutavadki intellektuaalomandi probleemide üle saatejuht, tsiviilkohtu kohtunik Kai Härmand ja Palladium Advokaadibüroo vandeadvokaat Elise Vasamäe.
-
Kohtulood podcasti tänases osas räägivad Tallinna halduskohtu kohtunikud Tristan Ploom ja Kadri Sullin ning õiguskantsleri kantselei vanemnõunik Aigi Kivioja Eesti laste ja noorte hariduse põhiprobleemidest, millega nende poole kõige rohkem pöördutakse.
Viimastel aastatel on number üks probleem olnud lasteaiakohtade tagamine omavalitsuse poolt. Samuti on sellel aastal suuremat tähelepanu pälvinud koolivõrgu korrastamisega seotud vaidlused, seda peamiselt just ühe omavalituse näitel. Lisaks on viimastel aastatel tõstatunud terav probleem seoses tugispetsialistide, eelkõige logopeedide puudusega. Kuula, kuidas neid ja veel paljusid teisi hariduse kättesaadavusega seotud probleeme käsitleda ja lahendada, Kohtulood podcastist. -
Kohtulood podcasti tänase osa teema on natuke provokatiivne – nimelt arutatakse teemal, miks vabastatakse kurjategijaid vangistusest ennetähtaegselt. Saatejuht on Harju Maakohtu kohtunik Merit Bobrõšev ja tema külalisteks kliinilise kohtupsühholoogi eripädevusega kliiniline psühholoog Mari-Liis Mägi ja Tartu ringkonnakohtu kriminaalkolleegiumi kohtunik Erkki Hirsnik. Asjatundjad arutavad teemal, mis üldse peame arutama kurjategijate ennetähtaegse vabastamise teema üle, mida näeb ette vastav seadus, kuidas kasutatakse ja saaks veel paremini kasutada taasühiskonnastamise meetmeid ja palju muud huvitavat.
-
Kohtulood podcasti seekordses osas arutavad Viru Maakohtu kohtunik Liina Naaber-Kivisoo, Pärnu Maakohtu kohtunik Agle Lauren ja MTÜ Lapsed lähisuhtevägivallas juht Anne Haller lastest, vanematest ja nendega seonduvatest vaidlustest. Kui palju peaks vanem lapsele elatist maksma? Kui sageli tuleb ette, et vanemad on omavahel nii tülis, et laste huvid lükatakse tagaplaanile? Kuidas toimib perelepitus ning missugust rolli mängib kohtuotsuses lapse arvamus?
-
Millist kurja noored on teinud? Miks nad oma eluga puntrasse satuvad? Kuidas nad on pidanud vastutama? Millist väärkohtlemist on noored talunud ning kuidas kohus ja riik on neid aidanud? Nende küsimuste üle arutavad „Kohtulood“ teises saates Tartu Maakohtu kohtunik ja saatejuht Marek Vahing koos kolleegi Rutt Teeveeri ja prokurör Raul Heidoga.
-
Kohtulood podcasti esimeses saates arutavad Harju Maakohtu kohtunikud Kai Härmand ja Anna Liiv ning võlanõustaja Evelyn Eichhorst selle üle, kes ja miks võlgu jäävad, annavad näpunäiteid, kuidas olukorrast välja tulla ning tõdevad, et vahel võib saamata laen olla parim lahendus.