Episoder
-
Podpri Posladek: https://www.buymeacoffee.com/posladek
V gosteh stripar, kantavtor in pedagog Martin Ramoveš. Glavnina pogovora teče o stripu in razsežnostih tega medija, o risbi, likovnosti, razstavah, barvah in glasbi. Kakšen je srž trpljenja poljanske doline, izhodišče za Martinov ekspresiven črno-beli slog, prednosti izdajanja stripovsko glasbenih albumov in kako je pri ustvarjanju stripa sodelovati z ostalimi avtorji, denimo z očetom poetom. Govorimo tudi o filmu, režiji, kadriranju, mangi, črnilu, likovni teoriji, poeziji, zgodovini stripa, trafikah, papirju, soški fronti, Janezu Evangelistu Kreku, skrivnostnih ljubicah, statusu samozaposlenega in dijakih na oblikovni. Tokratna epizoda tudi v spremstvu avtorske live muzike!
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/
🎵Generacije lenobnega sonca
(Besedilo in glasba: Martin Ramoveš)
🎵Na rokah te nosil bom
(Besedilo: Ivan Rob, Glasba: Martin Ramoveš, Marko Petrič)
Zapisnik:
Martin Ramoveš IG: https://www.instagram.com/martin_ramoves
Kontrabantarji (2021): https://www.stripburger.org/martin-ramoves-kontrabantarji/
Amerika (2023): https://www.stripburger.org/martin-ramoves-janez-ramoves-amerika/
Razstava Mačkova glava v Galerije Ivana Groharja: https://www.loski-muzej.si/galerijski-listi-in-zlozenke/galerijski-list-razstave-martina-ramovesa-mackova-glava/
Ciril Horjak: https://www.delo.si/kultura/vizualna-umetnost/neprespane-noci-in-bolecine-v-vratu-komolcih-in-zapestjih
aložba VigeVageKnjige: https://vigevageknjige.org/knjigarna
Stripburger: https://www.stripburger.org/
Muzej stripa Angoulême: https://en.wikipedia.org/wiki/Angoul%C3%AAme_International_Comics_Festival
Sergio Bonelli Editore: https://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_Bonelli_Editore
José Antonio Muñoz: https://en.wikipedia.org/wiki/Jos%C3%A9_Antonio_Mu%C3%B1oz
Carlos Sampayo: https://en.wikipedia.org/wiki/Carlos_Sampayo
Sergio Toppi: https://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_Toppi
Alberto Breccia: https://en.wikipedia.org/wiki/Alberto_Breccia
Garfield: https://en.wikipedia.org/wiki/Garfield
Strange Planet: https://www.instagram.com/nathanwpylestrangeplanet/
Magna: https://en.wikipedia.org/wiki/Manga
Manhwa: https://en.wikipedia.org/wiki/Manhwa
Manga v slovenščini Princesa Ai: https://en.wikipedia.org/wiki/Princess_Ai
Zenk: https://en.wikipedia.org/wiki/Zenki i
Nesojeni kavboji (2014): https://www.martin-ramoves.com/diskografija/nesojeni-kavboji-2014/
Astronomi (2017): https://www.martin-ramoves.com/diskografija/astronomi-2017/
Rob (2019) zbadljivi poet: https://www.stripburger.org/martin-ramoves-rob/
Ivan Rob: https://sl.wikipedia.org/wiki/Ivan_Rob
Kristina Kokalj VJ: https://www.e-arhiv.org/diva/KristinaKokalj
Berserk: https://en.wikipedia.org/wiki/Berserk_(manga)
Tomaž Lavrič: https://sl.wikipedia.org/wiki/Toma%C5%BE_Lavri%C4%8D
Gašper Kranjc IG: https://www.instagram.com/gasperkrajnc/
-
Podpri Posladek: https://www.buymeacoffee.com/posladek
V decembrskih gosteh: odlična Klara Kracina. V svoji slikarski praksi se ukvarja z osebnimi vprašanji identitete, narodne zavesti ter kolektivne nostalgije; odpira tudi družbeno kritična vprašanja, ki jih obravnava skozi humor in cinizem. Ukvarja se tudi z grafiko, risbo, zini in stripom. Občasno se bavi s prostorskimi ambientalnimi instalacijami in epoxijem. Nenadzorovano zbira popisane post-it listke in se utaplja v hektičnih fotografijah diskotečnih žurov zadnjih desetletji. Pogovarjali smo se o digitalnih arhivih, monotipiji, družbenih omrežjih, delu v kolektivih Kvadratni meter in Podmladek, Esmeraldi, šmrkanju, screen-shoti, internetnih oglasih, kurentih, umetniških sorodnikih, tradicijah v slovenskem filmu in zaskrbljujoči študentski politiki.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/
Zapisnik:
Klara Kracina IG: https://www.instagram.com/klarakracina/
Galerija Media Nox: Share to Messenger: https://www.medianox.org/razstave#/klara-kracina
Galerija Ex Arte: People you may know: https://www.instagram.com/exarte_gallery_ljubljana/p/DCB4FokoiHE/
Psilon: https://www.psilon.org/
Karantanija: https://karantanija.com/si
Esmeralda: https://www.imdb.com/title/tt0211802/
Dallas: https://en.wikipedia.org/wiki/Dallas_(1978_TV_series)
The Young and the Restless (50 sezon): https://en.wikipedia.org/wiki/The_Young_and_the_Restless
Žiga Sever IG: https://www.instagram.com/ziga5ever/
WOMCOM: https://womcom.io/
Damjan Kracina: https://sl.wikipedia.org/wiki/Damijan_Kracina
Amelija Kracina IG:https://www.instagram.com/amelijakracina/
Prasica, slabšalni izraz za žensko (režija: Tijana Zinajić): https://www.imdb.com/title/tt15539454/
Outsider (režija:Andrej Košak): https://www.imdb.com/title/tt0117273/
https://www.youtube.com/watch?v=HJ3E8XlHX58
Na sončni strani alp (režija: Janez Burger): https://www.imdb.com/title/tt1839569/
https://www.youtube.com/watch?v=RC6vhtdNs_g
-
Mangler du episoder?
-
Podpri Posladek: https://www.buymeacoffee.com/posladek
V novembrskih gosteh tokrat ožji člani KOLEKTIVA ARHIV; mladega, komaj vzniklega kolektiva študentov (UL ALUO in UL FF), ki so se povezali pri nastajanju skupnega projekta - natančneje knjige z naslovom STERILNI ŠTUDENT. Knjiga izhaja iz skupka analognih fotografij, posnetih na zaključni zabavi Odprte akademije 2023, spremlja pa jo šest kratkih tematiziranih esejev Lana Rahneta, ki končni izdelek z namečkom ličnega oblikovanja, kreativne grafične podobe, skrbno izbranih tehnik tiska, papirja in brige za trajnost povzdigne na nivo multidisciplinarne celostne pripovedi.
V pogovoru sodelujejo Rene Ketiš, Jernej Strmšek, Tim Topić in Lan Rahne. Pogovarjamo se o procesu nastajanja knjige, o zaključni razstavi v Galeriji Kamera v Kinu Šiška, offsetnem tisku, papirju, grafikah, oblikovanju, fontih, financiranju, fotoaparatih, lečah, objektivih, post-produkciji, signiranju, tipografiji, fotografiji, bliskavicah, filmih, formatih in paletah. Kakšna je situacija študentov umetnosti in humanistike, kako in zakaj je nastala knjiga Sterilni študent, zakaj je ni mogoče kupiti in zakaj jih obstoja samo sto.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/
Zapiski:
Foto Rudnik IG: https://www.instagram.com/foto_rudnik/Tim Topić: https://www.instagram.com/timotiye/ Jernej Strmšek:https://www.instagram.com/strmsek_jernej Rene Ketiš:https://www.instagram.com/r.ketis/ Eva Anzeljc: https://www.instagram.com/evanzeljc/ Ana Rogač:https://www.instagram.com/anrogc/ KŠ event: https://www.kinosiska.si/dogodek/kolektiv-arhiv-sterilni-student/RŠ članek: https://radiostudent.si/kultura/objekt-meseca/ne-morem-danes-studiramFotografije knjige: https://www.instagram.com/p/DCliel1N063/?igsh=MTJ5bzh3OHgwa3IzcQ==Listanje knjige: TBAPlakati in promocija: https://www.instagram.com/p/DCqpw4YtQcV/?igsh=czI4a2hyaTB3YzZjGrafike: https://www.instagram.com/p/DCoAQlKtNci/?igsh=MW5sdzJ6MnAyYTRobw==Okrogla miza: TBAFormati papirja: https://en.m.wikipedia.org/wiki/ISO_216Ofsetni tisk: https://www.britannica.com/technology/offset-printingFormati analognega fotografskega filma: https://images.app.goo.gl/YgR7eCa3ggCyNXSV6Tilt shift: https://www.smashingmagazine.com/2008/11/beautiful-examples-of-tilt-shift-photography/Large format: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Large_formatLinijski fokus: https://www.smashingmagazine.com/2008/11/beautiful-examples-of-tilt-shift-photography/C41 barvni proces: https://en.wikipedia.org/wiki/C-41_processE6 barvni proces: https://en.m.wikipedia.org/wiki/E-6_processColor fidelity: https://library.fiveable.me/key-terms/graphic-design/color-fidelitytFuji GFX serija: https://fujifilm-x.com/global/products/gfx-series/Sinar monorail: https://mrleica.com/sinar-f2-4x5/amp/Linhoff Master Technika: https://www.linhofstudio.com/products/Linhof-Cameras-Technika-SeriesOlympus Mju II: https://www.reddit.com/r/AnalogCommunity/s/mBKHVdFLucVilém Flusser, Filozofija fotografije: https://en.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A9m_Flusser#Philosophy_of_photographyRoland Barthes, Camera Lucida: https://en.wikipedia.org/wiki/Camera_Lucida_(book)Point and shoot fotoaparat: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Point-and-shoot_cameraHeidelberg Speedmaster Offset Preša pri polni hitrosti: https://youtu.be/a3sT98cy184?si=M498HY59qksRWGjjCMYK barvni sistem: https://tiskarna.cortex.si/kaksna-je-razlika-med-rgb-cmyk-in-pantone-barvami/Pantone: https://en.m.wikipedia.org/wiki/PantoneRichard Avedon: https://images.app.goo.gl/ftGJBG1JNByeqZnv8Arctic Paper: https://www.arcticpaper.com/Fedrigoni: https://fedrigoni.com/en/Gorenjski tisk: https://www.zurnal24.si/amp/slovenija/najprej-vojna-za-prevzem-zdaj-bodo-podjetje-kjer-dela-115-ljudi-likvidirali-322824Papirnica Goričane, SORA papirji: https://goricane.si/sl/sora/Marshall McLuhan: https://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_McLuhan
-
Podcast Pod streh’co nastaja v sodelovanju med Kritiškim pose(la)dkom in Zavodom 2^32.
Posamezne krajše strnjene epizode raziskujejo aktualne teme v sodobni umetnosti in združujejo opise specifičnih umetniških del avtoric in avtorjev, s katerimi zavod sodeluje in v prihodnosti načrtuje razstavni program. V prvi epizodi se poglabljamo v delo umetnice Andree Zabric in začetke njene serije del tuta, ki bo predstavljena na prihajajoči razstavi 22. novembra v Prostoru 2^32 v Ljubljani. Pogovor tokrat vodita Rea Vogrinčič in Jernej Čuček Gerbec, poleg umetnice pa se nam je pridružil tudi umetniški vodja in kurator zavoda Adrijan Praznik. Epizoda razkriva, kako Andrea povezuje svojo slikarsko prakso z oblikovanjem oblačil ter kakšno sporočilnost imajo njene enodelne delovne obleke, prilagojene specifičnim potrebam posameznic in posameznikov.
Andrein projekt tuta črpa iz zgodovinskega modela enodelne obleke TuTa, ki jo je v dvajsetih letih prejšnjega stoletja zasnoval italijanski futurist Thayaht. Andrea to referenco interpretira na novo skozi prizmo današnje družbe, s poudarkom na individualnosti gibanja, vedenja in dela – odpira pa tudi vprašanja o odnosu med funkcionalnostjo, umetniško vrednostjo in identiteto v sodobnem družbenem prostoru.
Glasba intro in outro: Ema Kobal, Urška Bajec KošmrljDoniraj kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/ Zavod 2^32 IG: https://www.instagram.com/_2na32
Zapisnik:Andrea Zabric: http://andreazabric.comThayaht (aka Ernesto Michahelles): https://en.wikipedia.org/wiki/ThayahtTuTa: https://www.uffizi.it/en/artworks/tuta-thayaht-enAvantgarda: https://sl.wikipedia.org/wiki/Avantgarda Futurizem: https://en.wikipedia.org/wiki/FuturismPigmente slike Andree Zabric 2021: https://koridor-ku.si/podobe/andrea-zabric-palmina-zimaUmbra: https://en.wikipedia.org/wiki/UmberUltramarin: https://sl.wikipedia.org/wiki/UltramarinObrtniško delo: https://en.wikipedia.org/wiki/CraftGordana Bobojevič: https://www.instagram.com/gordanabobojevicLa nazione (časopis): https://en.wikipedia.org/wiki/La_Nazione Ajda Kadunc: https://www.instagram.com/kadajdaBorut Kranjc: https://photon.si/artists/borut-krajncNebeneffekt: https://www.franja.eu/iskanje?sl=sl&q=nebeneffektKonstruktivizem: https://en.wikipedia.org/wiki/Constructivism_(art) Rodchenko: https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Rodchenko Vara Stepanova: https://en.wikipedia.org/wiki/Varvara_Stepanova
-
Podpri Posladek: https://www.buymeacoffee.com/posladek
V gosteh mlada produkcijska platforma Zavod 2^32 (Adrijan Praznik, Simon Gmajner in Rea Vogrinčič). Pogovarjamo se o klišejskih potrebah po ustanavljanju novih zavodov za sodobno umetnost, o skupnem delu in nenehnem združevanju, sodelovanju z mladimi umetniki in iznajdbah inovativnih produkcijskih pristopov in ustvarjanju podpore za sodobnega ustvarjalca. Zakaj potrebujemo zavode, kako se prijavljamo na različne razpise, kako se financirati, kaj potrebujejo mladi umetniki in kakšne so specifikacije slovenskega prostora na področju sodobne umetniške produkcije?
S to epizodo najavljamo prihajajočo sodelovalno rubriko oziroma cikel imenovan Pod Streh’co. Ta bo nastajal s povezovanjem Kritiškega pose(la)dka in Zavoda 2^32 v želji, da bi razgalili procese nastajanja posameznih projektov in umetniških del izbranih avtorjev ter nanje pogledali z več kritiških zornih kotov in stališč.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/
Zapisnik:
2^32 na IG: https://www.instagram.com/_2na32/
Ajda Kadunc IG: https://www.instagram.com/kadajda/
James Turrell IG: https://www.instagram.com/jamesturell/
Olafur Eliasson's The Weather Project: https://www.theguardian.com/artanddesign/2018/oct/02/how-we-made-olafur-eliasson-the-weather-project
-
This time we are hosting selected artists who participated in the SPECULUM ARTIUM festival. We asked each of them the same questions about their work and technologies. The episode is partly in English and partly in Slovenian. The festival has been annually taking over the Workers’ Center of Trbovlje since 2009, occasionally spilling out on the streets as well. Speculum Artium was first held a year earlier in Ljubljana, under the leadership of the Academy of Fine Arts and Design. The following year, it came under the Culture Institute Delavski dom Trbovlje (DDT) management. The festival was born at the transition of a once mining-industrial town entering its next development era.
Music: Ema Kobal & Urška Bajec Košmerlj.
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/
Notes:
Speculum Artium: https://speculumartium.si/Delavski dom Trbovlje (DDT): https://dd-trbovlje.si/Akademija za likovno umetnost in oblikovanje: https://www.aluo.uni-lj.si/Christina Bodnarescu: https://www.instagram.com/artsy.fartsy.not/George Urse: https://www.instagram.com/phonicbomb/ Barbara Jazbec: https://www.instagram.com/barbi_badger/Maarten Isaäk de Heer: https://www.instagram.com/maartenisaakde/Saša Nemec: https://www.instagram.com/sasanemec.work/Picaroon: https://www.instagram.com/picaroon_interactiveartBrin Žvan: https://www.instagram.com/being_brin/Mathias Schifter: https://www.instagram.com/m_schifter/
-
Podpri nas in šenkaj kufe: https://www.buymeacoffee.com/posladek
V gosteh ilustratorka in produkt dizajnerka Kaja Čevnik in umetniški direktor in developer Juš Lozej; oba aktivna na področju oblikovanja iger. Čebljamo o naravi poteka dela pri ustvarjanju video iger, o razlikah med mobilnimi aplikacijami in full-on PC konglomerati; kaj so sprajti, kaj je to fizika ali crunching; kje se skrivajo ameriške veverice in zakaj smo čakali 10 let na Diablo III. Kako speed-runat Doom Eternal, zakaj je Minecraft uspel, kdo je Nimi the Chipmunk, kako otroci držijo iPad, kaj je z izobraževanjem v digitalnem game dizajnu in kje je pozabljeno pokopališče slovenskih game eventov.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Kritiški pose(la)dek IG: https://www.instagram.com/kritiskiposladek/
Zapisnik:
Kaja IG: https://www.instagram.com/amanita_alien/
BlubBlub: https://speechblubs.com/
Unity: https://en.wikipedia.org/wiki/Unity_(game_engine)
Figma:https://en.wikipedia.org/wiki/Figma
Minecraft: https://www.minecraft.net/en-us
Rigging artist: https://en.wikipedia.org/wiki/Skeletal_animation
Doom: https://en.wikipedia.org/wiki/Doom_(franchise)
Skyrim: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Elder_Scrolls_V:_Skyrim
Thomas was alone: https://store.steampowered.com/app/220780/Thomas_Was_Alone/
Štoparski vodnik v tekstovni verziji: https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/1g84m0sXpnNCv84GpN2PLZG/the-game-30th-anniversary-edition
Super Mario Bros: https://en.wikipedia.org/wiki/Super_Mario_Bros.
Sprite: https://www.youtube.com/watch?v=ZWQ0591PAxM
PS1: https://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_(console)
QWOP: https://www.foddy.net/Athletics.html
Getting Over It: https://store.steampowered.com/app/240720/Getting_Over_It_with_Bennett_Foddy/
Flight simulator: https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Flight_Simulator
Overcooked: https://store.steampowered.com/app/448510/Overcooked/
https://store.steampowered.com/app/728880/Overcooked_2/
Moving Out: https://store.steampowered.com/app/996770/Moving_Out/
Human Fall Flat: https://store.steampowered.com/app/477160/Human_Fall_Flat/
Space team: https://spaceteam.ca/
Nimi Adventures; Chipmunk: https://nimigames.com/
Biba Buba Baja: https://emka.si/products/biba-buba-baja-1
Chants of Sennaar: https://store.steampowered.com/app/1931770/Chants_of_Sennaar/
Little Alchemy: https://littlealchemy.com/
Infinite Craft: https://neal.fun/infinite-craft/
Riot Animations Games: https://www.riotgames.com/en
LOL: https://www.leagueoflegends.com/en-gb/
CyberPunk: https://store.steampowered.com/app/1091500/Cyberpunk_2077/
Age of Empires: https://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_Empires
Overwatch: https://overwatch.blizzard.com/en-gb/
Tekken: https://en.wikipedia.org/wiki/Tekken
Street Fighter: https://en.wikipedia.org/wiki/Street_Fighter
Mortal Kombat: https://en.wikipedia.org/wiki/Mortal_Kombat
Multi Touch setting: https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-touch
Genshin Impact: https://genshin.hoyoverse.com/en/
Diablo Immortal: https://diabloimmortal.blizzard.com/en-gb/
AVA: https://www.ava.si/sl/domov/
Rick and Morty: https://en.wikipedia.org/wiki/Rick_and_Morty
Aalto program ki ga omenjaš: https://www.aalto.fi/en/study-options/game-design-and-development-art-and-media-master-of-arts-art-and-design
Slovenia Games: https://www.facebook.com/SloveniaGames/
Global Game Jam: https://globalgamejam.org/
SloGameDev: https://www.facebook.com/groups/slogamedev/
Talking Tom: https://talkingtomandfriends.com/
Jazbina: https://jazbina.si/
Creative Europe Fund: https://culture.ec.europa.eu/creative-europe
Mythic Quest: https://www.imdb.com/title/tt8879940/
Silicon valley: https://www.imdb.com/title/tt2575988/
Crunch kultura scena: https://en.wikipedia.org/wiki/Crunch_(video_games)#:~:text=In%20the%20video%20game%20industry,beyond%20the%20normal%20working%20hours.
Witcher 3: https://store.steampowered.com/app/292030/The_Witcher_3_Wild_Hunt/
-
Podpri poslaked in šenkaj kufe: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Blaž Miklavčič živi in dela v Amsterdamu, kjer deluje na področju vizualnih učinkov in digitalnih medijev. V svoji umetniški praksi se ukvarja s simulacijo organskih in biomorfnih sistemov ter estetiko horrorja in znanstvene fantastike. Pogovarjali smo se o njegovi zadnji samostojni razstavi v projektnem prostoru Aksioma v Ljubljani, izkušnji s programom U30+, siceršnjem delu v filmski industriji na področju vizualnih učinkov in pogoji dela ter art sceno na Nizozemskem. Veliko žanrskih vsebin, kjut horrorja, baby pink biomorfnih razlezujočih se entitet, sumljivih gobic, glasnih muckov, postprodukcije, 3D printanja, brušenja na terasi, animiranja, okušanja hladilne tekočine, nevroznanosti in kolesarskih travm.
Zahvala za tehnično pomoč in opremo: Luka Zabret.
Shoutout tehniku Valterju Udovičiću.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Blaž Miklavčič IG: https://www.instagram.com/blazmiklavcic/
Sprawl v projektnem prostoru Aksioma: https://aksioma.org/sl/sprawl
Spravl na SODOBNI UMETNOSTI: https://www.youtube.com/watch?v=zG-sro2R7DQ
U3+: https://aksioma.org/sl/u30
Silicon Valley new internet: https://www.wired.com/2017/06/pied-pipers-new-internet-isnt-just-possible-almost/
Physarum polycephalum reši metro: https://www.youtube.com/watch?v=RVe94qa1ar4
Cybersigilism: https://www.mrinkwells.com/blogs/news/what-are-cybersigilism-tattoos-cybersigilism-meanings-examples-and-ideas
Hans Ruedi Giger: https://en.wikipedia.org/wiki/H._R._Giger
Soma igra: https://en.wikipedia.org/wiki/Soma_(video_game)
Stvor film (1982): https://en.wikipedia.org/wiki/The_Thing_(1982_film)
The Colour Out of Space: https://en.wikipedia.org/wiki/Color_Out_of_Space_(film)
Annihilation film: https://en.wikipedia.org/wiki/Annihilation_(film)
Alien film: https://en.wikipedia.org/wiki/Alien_(film)
Podcast Svet na dlani (z Walerie Wolf Gang): https://svetnadlani.net/episode/nizozemska-blaz/
Half-Life: https://en.wikipedia.org/wiki/Half-Life_(video_game)
Dexter: https://en.wikipedia.org/wiki/Dexter_(TV_series)
Half-Life: Alyx: https://en.wikipedia.org/wiki/Half-Life:_Alyx
Doctor Who serija: https://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_Who
Nervous FX: https://www.nervous-fx.com.markodamis.si/about
LiDAR scanning technologies: https://www.yellowscan.com/knowledge/how-does-lidar-work/
Stedelijk: https://www.stedelijk.nl/en
-
Tule nama šenkaj kufe: https://www.buymeacoffee.com/posladek
September je čas za pihanje v steklo. Posladek gosti odlično Meto Mramor; njen primarni medij je steklo, ki ga prepogiba, vpihuje in manipulira tako v namene izdelovanja praktičnih izdelkov kot unikatnih umetniških del. Pogovarjali smo se o rokovanju s steklom in njegovih umetniških stvaritvah, kje se pojavijo največji izzivi manipuliranja s tekočo materijo, problematiko pomanjkanja dobro opremljenih delavnic in varstvu pri delu. Vse o tem, kako nastanejo kozarci, kako obarvati steklo, kako ne fasat opeklin, kaj je glory hole in čemu služi punty. Pa tudi, zakaj je svinec najjači, kaj je fora steklenih popkov, zakaj češka ignorira evropske direktive, kdaj obrt postane umetnost, kako politi steklo čez pločnik in zakaj zbiramo babičine glažune. Finske vaze, beneški kič, poceni palete, preplačan štrom, nezlomljive kapljice in švic.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Meta Mramor: https://metamramor.com/
Unikatno oblikovanje na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje: https://www.aluo.uni-lj.si/studij/industrijsko-in-unikatno-oblikovanje/dodiplomski-studij/unikatno-oblikovanje-ba/
Blown Away serija: https://www.imdb.com/title/tt9908860/
Kvarčen=kremenov
Steklarna Rogaška: https://steklarna-rogaska.si/
Glažuta: https://sl.wikipedia.org/wiki/Gla%C5%BEuta
Kalupljanje stekla: https://www.thecrucible.org/guides/glass-casting/
Model, ki poliva steklo po pločniku (Robert Comploj): https://www.instagram.com/studio_comploj/
Aalto vaza: Savoy: https://www.metmuseum.org/art/collection/search/484153
Wabi-sabi: https://en.wikipedia.org/wiki/Wabi-sabi
Ikea Pokal kozarec: https://www.ikea.com/si/sl/p/pokal-kozarec-prozorno-steklo-10270478/
Duralex kozarec: https://en.wikipedia.org/wiki/Duralex_Picardie_tumbler?wprov=sfti1#
Punty: https://en.wikipedia.org/wiki/Glassblowing#punty
BullsEyeGlass: https://shop.bullseyeglass.com/sheet-glass/iridescent-textures?custitem_color_family=Red
Glory hole peč: https://mikegigi.com/gloryhol.htm
Superfest steklo: https://en.wikipedia.org/wiki/Superfest
Prince rupert’s drop: https://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Rupert%27s_drop
Center Rog: https://center-rog.si/
Murano steklo: https://en.wikipedia.org/wiki/Venetian_glass
Pilchuck šola v ZDA: https://www.pilchuck.org/
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek 🖤
Top 3 paviljoni na letošnjem bienalu v Benetkah, top 3 umetnine in še kaj. Ali naj bienale sploh še obstaja? O tem, zakaj ima Kitajska najslabši paviljon, kaj je fora čeških dreves, komu se podarja zlate leve, kje so anonimni homoseksualci, srbska nostalgija, malteški pirati in perujski Hieronymus Bosch. Še do konca novembra imate čas!
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Zlati levi: https://www.rtvslo.si/kultura/vizualna-umetnost/beneski-bienale-glavni-nagradi-namenil-zgodbam-staroselcev-v-avstraliji-in-novi-zelandiji/705700
Slovenski paviljon: https://www.labiennale.org/en/art/2024/slovenia-republic &
https://www.mg-lj.si/si/obisk/3838/predstavitev-slovenije-na-beneskem-bienalu-2024/
Slovenski paviljon RTV: https://www.rtvslo.si/kultura/vizualna-umetnost/asta-vrecko-slovenija-se-je-na-bienalu-pokazala-kot-drzava-ki-da-veliko-na-kulturo/705288
Španija: https://www.labiennale.org/en/art/2024/spain
Nizozemska: https://www.labiennale.org/en/art/2024/netherlands
Avstrija (Anna Jermolaewa): https://www.labiennale.org/en/art/2024/austria
Malta: https://www.labiennale.org/en/art/2024/malta
Podpiši My Choice My Voice: https://www.myvoice-mychoice.org/
Nemčija: https://www.labiennale.org/en/art/2024/germany
Grčija: https://www.labiennale.org/en/art/2024/greece
Srbija: https://www.labiennale.org/en/art/2024/serbia
Češka: https://www.labiennale.org/en/art/2024/czech-republic
Albanija: https://www.labiennale.org/it/arte/2024/albania
Kitajska: https://www.labiennale.org/en/art/2024/china-people%E2%80%99s-republic
Urugvaj: https://www.labiennale.org/en/art/2024/uruguay
Južna Koreja: https://www.labiennale.org/en/art/2024/korea-republic
Louis Fratino: https://www.labiennale.org/en/art/2024/nucleo-contemporaneo/louis-fratino
Frieda Toranzo Jaeger: https://www.labiennale.org/en/art/2024/nucleo-contemporaneo/frieda-toranzo-jaeger
Omar Mismar: https://www.labiennale.org/en/art/2024/nucleo-contemporaneo/omar-mismar
Santiago Yahuarcani: https://www.labiennale.org/en/art/2024/nucleo-contemporaneo/santiago-yahuarcani
Witoto pleme: https://en.wikipedia.org/wiki/Witoto
Amazon rubber cycle: https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_rubber_cycle
Bouchra Khalili: The Mapping Journey Project: https://www.labiennale.org/en/art/2024/nucleo-contemporaneo/bouchra-khalili
Karimah Ashadu: Machine Boys: https://www.labiennale.org/en/art/2024/nucleo-contemporaneo/karimah-ashadu
Danska: https://www.labiennale.org/en/art/2024/denmark
Francija: https://www.labiennale.org/en/art/2024/france
Švica: https://www.labiennale.org/en/art/2024/switzerland
Belgija (drog): https://www.labiennale.org/en/art/2024/belgium
Kosovo: https://www.labiennale.org/en/art/2024/kosovo-republic
30 let Južne Koreje: https://artfacts.net/exhibition/every-island-is-a-mountain:-the-30th-anniversary-exhibition-of-the-korean-pavilion-at-the-venice-biennale/1169543
https://dh-office.com/en/project/every-island-is-a-mountain
Zimbabve: https://www.labiennale.org/en/art/2024/zimbabwe-republic
Macao: https://www.mam.gov.mo/en/exhibition/1403
Deam Sameshima: https://deansameshima.com/#/anonymous-portraits-2024/
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Posladek se ob vročinskem valu topi v družbi famoznega slikarja Arjana Pregla, s katerim klepeta o slikarstvu, risbi, jedkih jedkanicah, pobarvankah, politiki, olimpijskih igrah, umetniški avri, pedagogiki, meme-ih, družbenih omrežjih, akceleracionizmu in umetnostno-zgodovinskih eksecih.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapiski:
Slikarske samosabotaže, Kresija: https://www.ljubljana.si/sl/moja-ljubljana/kultura-v-ljubljani/razstave-v-razstavnih-prostorih-mol/aktualne-razstave/slikarske-samosabotaze/
Lepa reč!, Y: https://www.ygallery.si/razstava-lepa-rec
Intervju na RTV (Maja Kač): https://www.rtvslo.si/kultura/intervju/arjan-pregl-smeh-se-mi-zdi-pri-mojem-delu-ena-od-moznih-poti-ne-pa-tudi-cilj/689422
Podobe, ki prihajajo v Galeriji Gallery: https://www.galerijagallery.com/dogodek/podobe-ki-prihajajo/
Rojstvo slikarstva v Mestni galeriji Nova Gorica:https://kulturnidom-ng.si/events/arjan-pregl-slike/
299 kosmatih: https://www.ugm.si/razstave/arjan-pregl-299-kosmatih-in-bobu-bob-1757/
Hitler v raju: https://www.instagram.com/p/Cs9hqzGIz3g/?img_index=1
Sploščena Slovenija: https://razstava.blogspot.com/
Serija Karneval: https://www.instagram.com/p/Cihx1AbIHbf/?img_index=1
Serija iz fotošopa: https://www.sloart.si/arjan-pregl-metulji-v-travi
Walter Benjamin: https://sl.wikipedia.org/wiki/Walter_Benjamin
Das Kunstwerk im Zeitalter seiner technischen Reproduzierbarkeit: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Work_of_Art_in_the_Age_of_Mechanical_Reproduction
Ikarjev padec: https://www.instagram.com/p/Cxzw6PJI1KB/?img_index=1
Pieter Bruegel starejši: https://sl.wikipedia.org/wiki/Pieter_Bruegel_starej%C5%A1i
Hokusai: https://sl.wikipedia.org/wiki/Hokusai
Mark Rothko: https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Rothko
Barnett Newman: https://en.wikipedia.org/wiki/Barnett_Newman
Theodor W. Adorno: https://sl.wikipedia.org/wiki/Theodor_W._Adorno
Jacques Rancière: https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Ranci%C3%A8re
Caravaggio: https://sl.wikipedia.org/wiki/Caravaggio
Samomor iz zasede slika: https://www.instagram.com/p/Cr5k4cOoLCw/?img_index=1
Meme: https://www.nytimes.com/2022/01/26/crosswords/what-is-a-meme.html
Meme: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_meme
Loss meme: https://knowyourmeme.com/memes/loss
Bajk šprikle meme: https://knowyourmeme.com/memes/baton-roue
Jealous girlfriend meme: https://en.wikipedia.org/wiki/Distracted_boyfriend
This is fine meme: https://knowyourmeme.com/memes/this-is-fine
American Chopper Argument meme: https://knowyourmeme.com/memes/american-chopper-argument
An Idiot Sandwich meme: https://knowyourmeme.com/memes/an-idiot-sandwich
Woman Yelling at a Cat meme:https://knowyourmeme.com/memes/woman-yelling-at-a-cat
Jernejeve muce: https://knowyourmeme.com/memes/sites/cheezburger
Jernejeve muce 2: https://knowyourmeme.com/memes/ceiling-cat & https://knowyourmeme.com/memes/basement-cat
Slika s fuzbalom: https://www.instagram.com/p/CynLX8hIzRA/?img_index=1
The Sublime Is Now: https://www.amazon.com/Sublime-Now-Early-Barnett-Newman/dp/1878283421
Caspar David Friedrich, Wanderer above the Sea of Fog: https://en.wikipedia.org/wiki/Wanderer_above_the_Sea_of_Fog
Clarice Beckett: https://en.wikipedia.org/wiki/Clarice_Beckett
Mavrica atelje: https://www.instagram.com/p/C6g1k6AIFlo/
Charlie Hebdo: https://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Hebdo
Pepe the Frog: https://en.wikipedia.org/wiki/Pepe_the_Frog
Kill All Normies: https://en.wikipedia.org/wiki/Kill_All_Normies
Futurizem: https://sl.wikipedia.org/wiki/Futurizem
Accelerationism: https://en.wikipedia.org/wiki/Accelerationism
Akceleracionizem: https://radiostudent.si/kultura/humanistika/objem-ki-dusi
Nick Land: https://en.wikipedia.org/wiki/Nick_Land
Flat Gaze (Osmoza): https://wiki.ljudmila.org/Matej_Mihevc:_@flat_gaze
Nedeljski akvareli: https://www.sloart.si/arjan-pregl-na-tleh-sem
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
V objemu kraškega apnenca in osrčju Sežanske industrijske cone naju je gostila umetnica, kiparka in oblikovalka kamna Špela Šedivy, ki je pred kratkim samostojno razstavljala v ljubljanski Galeriji Alkatraz, njena dela pa si lahko do 21. avgusta ogledate na skupinski razstavi v Galeriji Murska Sobota.
Pogovarjali smo se predvsem o kamnu, o raznovrstnem delu kamnoseka, kamnolomih, obdelavi kamna, nagrobnikih, draguljih, veronskih sejmih, milnikih, pohorskem tonalitu, tipologiji, bučardah, fiksirjih, javnih plastikah, natečajih, Rodiku, geologiji, čeških priimkih, zmrzovalnikih in silikonu.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Kamnosek Jernej Bortolato: https://www.bortolato.si/predstavitev.html Višja strokovna šola Sežana: https://www.info.vss-sezana.si/ Ltter carver: https://www.letteringartstrust.org.uk/apprenticeship Thomas Sargeant: https://www.thomassargeant.com/ Apnenec: https://sl.wikipedia.org/wiki/Apnenec Pohorski tonalit: https://sl.wikipedia.org/wiki/Tonalit Marmor Sežana: https://marmorsezana.com/ Kamnoseštvo Tavčar: https://kamnosestvo-tavcar.com/ Podpečan (Plečnik likes): https://www.stonex.si/si/kamnolomi/podpec/ 23.700 dejavnost: https://spot.gov.si/sl/dejavnosti-in-poklici/dejavnosti/obdelava-naravnega-kamna-23-700/ Gabrijel Jeram: https://www.visitkras.info/galerija-kamna_1 Sejem kamna v Veroni: https://www.marmomac.com/en/home-english/ Adrian Paci: Steber, The Column: https://www.youtube.com/watch?v=1ZupmPUVz3A Bučarda: https://hr.wikipedia.org/wiki/Bu%C4%8Darda Špela Šedivy: Rast: https://www.instagram.com/p/ChsRhj7IE3U/ Premaz Nanoprotekt: https://www.samsonkamnik.si/nano_protekt_1l Galerija Zala: https://www.galerijazala.si/spela-sedivy/ Špela Šedivy: Navodila za uporabo so priložena: https://galerijalkatraz.org/?p=20327 KRDR+ Ljubezen do kamna (JČG): https://koridor-ku.si/podobe/ljubezen-do-kamna/ Sika, Silidur: https://ita.sika.com/it/edilizia/rinnovo-e-protezionediedificiestrutture/risanamento-murature/consolidamento/sika-silidur.html Mitski park: https://mitski-park.eu/sl/ Razstava Ekspozicija_024. v Murski Soboti: https://www.galerija-ms.si/razstava/13-6-21-8-2024-ekspozicija_24-sodobna-likovna-ustvarjalnost-pomurja/ Bine Šedivy: https://www.binesedivy.com/portraits Prirodoslovni muzej Slovenije: https://www.pms-lj.si/0:00 INTRO
4:19 Kamnoseštvo in izobrazba
9:00 Ugovor o nagrobnikih, topografija, kamnoseštvo in England
12:45 Kje dobiti kamen, kamnolomi, tipi kamna,
28:15 Cena kraškega apnenca in ostalih kamnin, razrezi, sejmi in transport
35:27 Uvoz, varnost pri delu in ročna obdelava, orodje
42:35 Simpozij v Avstriji, case study (Rast)
44:09 Napake, faili in zaščita kamna
25:05 Kiparstvo v galerijah in javnem prostoru
58:58 Dela po naročilu, kreativa vs. uporaben dekor
1:00:20 Kreativna praksa, dotikanje, material, Galerija Alkatraz
1:12:21 Mitski park
1:22:15 Ekspozicije_24 v Murski Soboti
1:23:34 Kalcitna siga in dragi kamni
1:27:34 OUTRO
1:28:32 EXTRA
-
Buy us some coffee: https://www.buymeacoffee.com/posladek
On a scorching summer day, we had the pleasure of chatting with the delightful Simon Chang and Jernej Škof. Simon, a photographer of Taiwanese origin, has been working in Europe for several years. Jernej, a long-time Škuc coordinator, is also the Programme Coordinator of the Tiffany Club. This June, as part of the 40th anniversary of public LGBT activity in Slovenia, they co-hosted a photography exhibition on drag queens at the Kresija Gallery, located in the heart of Slovenia's capital. The exhibition delves into the intimate behind-the-scenes moments of drag performances, capturing the authentic lives of individuals from the local LGBT community. Our conversation spanned a wide range of topics, including community, technical specifics, working conditions, intimacy, cultural appropriation, drag queen mentors, black-and-white photography, slaughterhouses, Kurdistan, RuPaul, Taiwan, local homophobia, sensibilities, and voguing.
We also explored what it means to be a drag queen, how they differ from high-production houses abroad, Simon's photographic agenda, and the overall rise of performers post-covid. Happy listening and stay fabulous*
Music: Ema Kobal & Urška Bajec Košmerlj.
Notes:
Exhibition Drag Queens: : https://www.ljubljana.si/sl/moja-ljubljana/kultura-v-ljubljani/razstave-v-razstavnih-prostorih-mol/aktualne-razstave/kraljice-preobleke/
Exhibition on RTV 365: https://365.rtvslo.si/arhiv/kultura/175051032
Simon Chang IG: https://www.instagram.com/simonchang30657073/
Dragoslavija IG: https://www.instagram.com/dragoslavia/
Dragoslavia YT: https://www.youtube.com/@dragoslavia
RuPaul: https://en.wikipedia.org/wiki/RuPaul
40-letnica gibanja skupnosti LGBTQIA+ v Sloveniji: https://www.rtvslo.si/kultura/razstave/ob-40-letnici-gibanja-skupnosti-lgbtqia-v-sloveniji-v-galeriji-skuc-zaziveli-skupnostni-prostori/703303
Attack on Mariborka: https://www.delo.si/novice/crna-kronika/knjigarna-mariborka-tarca-homofobnih-napadov
Random video of local queens: https://www.youtube.com/watch?v=0eQd4p-0wlA
Vouge dance: https://en.wikipedia.org/wiki/Vogue_(dance)
Butō: https://en.wikipedia.org/wiki/Butoh
Swing (dance): https://en.wikipedia.org/wiki/Swing_(dance)
Marijo Zupanov: Under the Tuck (Alkatraz): https://galerijalkatraz.org/?p=18328
Shepherds and the Slaughterhouse: https://shop.galerijafotografija.si/products/simon-chang-shepherds-and-the-slaughterhouse?_pos=3&_psq=slaughter&_ss=e&_v=1.0
Shepherds and the Slaughterhouse Photo-book (award): https://www.rtvslo.si/kultura/vizualna-umetnost/fotoknjiga-pastirji-in-klavnica-simona-changa-nagrajena-na-oblikovalskem-tekmovanju-v-belfastu/707111
Shepherds and the Slaughterhouse newspaper/zine: https://shop.galerijafotografija.si/products/simon-chang-shepherds-and-the-slaughterhouse-newspaper?_pos=1&_psq=slaugh&_ss=e&_v=1.0
Tiffany Club: https://www.instagram.com/klubtiffany/
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Poletni posladek gosti stara znanca ljubljanske tattoo scene, ustanovitelja mladega tattoo studia imenovanega OBUP; Nejca Koreniča in Karino Myronovo. Tetoviranje pri Nejcu, ki je širši likovni sceni poznan tudi po svoji ilustraciji, grafiki in zinih, zaznamuje folklorna ikonografija, misticizem, poganstvo in ljudska izročila v preseku s sodobnimi vizualijami in sproščeno miselnostjo, vezano na obrtniški poklic. Karina pa se zadnje tri leta ukvarja s handpoke tehniko tetoviranja s fokusom na vzhodnoevropski folklori, zoomorfnih in botaničnih motivih. Pogovarjali smo se še o opremi, mašinah, nastavkih, egu, goloti, konvencijah, trendy trash tattoojih iz 90tih, tramp stampih, sovražnik motivih, prebiranju strank in tem, kako razpotegnjen in/ali fleksibilen je družbeni spekter, ki tetoviranje umešča v kategorijo dobičkonosnega obrtniškega posla, po drugi strani pa ga opravičuje kot najstarejšo obliko prenosne umetnosti, ki preko telesa in bolečine transcendira, zgodovini in pripoveduje o ljudeh samih.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Brif o iglah: https://www.youtube.com/watch?v=P2BEabMQnSE
Random stran kaj vse je v opremi: https://www.inkclaw.com/?lang=en
Trampt stamp: https://en.wikipedia.org/wiki/Lower-back_tattoo
Leo Zulueta: https://www.thevintagenews.com/2017/05/12/leo-zuluetas-style-of-neo-tribal-tattooing-made-him-known-as-the-father-of-modern-tribal-tattooing/
Borneo tattoos: https://www.unchartedbackpacker.com/getting-hand-tapped-dayak-tattoo-borneo/
Cybersigilism: https://www.mrinkwells.com/blogs/news/what-are-cybersigilism-tattoos-cybersigilism-meanings-examples-and-ideas
Belmo Huskic: https://www.instagram.com/belmoxoxo/
Danesoos: https://www.instagram.com/dane_soos/?locale=sl
Erro Roculto: https://www.instagram.com/erroroculto/
Matt Bivetto: https://www.instagram.com/mattbivetto/
Erik Von Bartholomaus: https://www.instagram.com/erik_von_bartholomaus
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Poletni posladek gosti stara znanca ljubljanske tattoo scene, ustanovitelja mladega tattoo studia imenovanega OBUP; Nejca Koreniča in Karino Myronovo. Tetoviranje pri Nejcu, ki je širši likovni sceni poznan tudi po svoji ilustraciji, grafiki in zinih, zaznamuje folklorna ikonografija, misticizem, poganstvo in ljudska izročila v preseku s sodobnimi vizualijami in sproščeno miselnostjo, vezano na obrtniški poklic. Karina pa se zadnje tri leta ukvarja s handpoke tehniko tetoviranja s fokusom na vzhodnoevropski folklori, zoomorfnih in botaničnih motivih. Pogovarjali smo se o ikonografiji, apropriaciji, likovnih trendih, opremi, obrtništvu, cenah, klientelu, tehnikalijah, okusu, stigmi in tem, kako razpotegnjen in/ali fleksibilen je družbeni spekter, ki tetoviranje umešča v kategorijo dobičkonosnega obrtniškega posla, po drugi strani pa ga opravičuje kot najstarejšo obliko prenosne umetnosti, ki preko telesa in bolečine transcendira, zgodovini in pripoveduje o ljudeh samih.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:OBUP TATTOO: https://www.instagram.com/obuptattoo/
Nejc Korenič IG: https://www.instagram.com/nejc/
Karina Myronova IG: https://www.instagram.com/inki.karinki/
Random video o handpoke: https://www.youtube.com/watch?v=oHqxPgFykN4
Še en random video o handpoke: https://www.youtube.com/watch?v=dbktxJVLpW0
Ameriški tradicionalni stil: https://thehonorablesociety.com/posts/american-traditional-tattoos-style/
Siva Lobanja: https://www.instagram.com/sivalobanjatattoo/
Mikro korejski tattoo: https://www.instagram.com/paw.tattoo
Scena z ukradenim tatujem: https://www.youtube.com/watch?v=w9dDjOX9g6k&t=9s
Mašin korejski neo-traditional artist: https://www.instagram.com/sulhong_tattooer/
Tradicionalni korejski stil Dancheong (단청): https://www.instagram.com/pittakkm/
Maorski Tā moko: https://en.wikipedia.org/wiki/T%C4%81_moko
Polinezijska tetovaža: https://www.zealandtattoo.co.nz/tattoo-styles/polynesian-tattoo-history-meanings-traditional-designs/
Japonski Irezumi (入れ墨): https://en.wikipedia.org/wiki/Irezumi
Japonske bodysuits: https://www.horisumi.com/japanese-bodysuit/
Jakuze: https://en.wikipedia.org/wiki/Yakuza
Ruski zaporniški tatuji: https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_criminal_tattoos
Ancient Ink: The Archaeology of Tattooing: https://www.jstor.org/stable/j.ctvcwnc53
Ötzi: https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%96tzi
Ötzi tatu: https://www.iceman.it/en/tattootechniqueotzi/
Zakaj je voda v tatu črnilu: https://academic.oup.com/chromsci/article/55/2/109/2354593
Kurzgesagt: kako deluje tetovaža: https://www.youtube.com/watch?v=nGggU-Cxhv0
Scott Campbell projekt: https://www.boredpanda.com/whole-glory-hole-tattoo-blind-scott-campbell/
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Tokrat v gosteh dr. Katja Kobolt; komparativistka kuratorka, feministka in raziskovalka na Inštitutu za kulturne in spominske študije ZRC SAZU, kjer raziskuje ilustratorke v založništvu za otroke v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji ter zanj značilne in spreminjajoče se produkcijske in kulturnopolitične pogoje.
Pogovarjali smo se o aktualni razstavi Biba buba baja, ustvarjanje za otroka socializma, ki je kot fragment njenega raziskovanja na ogled v Centru ilustracije na Stritarjevi v Ljubljani. Spregovorili smo o raznovrstnosti tedanje ilustracije mladinske knjige, o vsebini posameznih periodik, knjigah, samih pogojih dela ilustratork, oblikovnosti in s tem povezani domovinski vzgoji in otroški ustvarjalnosti, tudi propagandi, zgodovini in politiki.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Razstava Biba buba baja: https://mestozensk.org/sl/sklop/biba-buba-baja
Inštitut za kulturne in spominske študije - ZRC SAZU: https://ikss.zrc-sazu.si/sl
Center ilustracije IG: https://www.instagram.com/centerilustracije.si/
54 Oktobarski salon: https://oktobarskisalon.org/
Ela Peroci: Moj dežnik je lahko balon: https://emka.si/products/moj-deznik-je-lahko-balon-2
Protifašistična fronta žensk: https://sl.wikipedia.org/wiki/Protifa%C5%A1isti%C4%8Dna_fronta_%C5%BEensk
Dečje novine: https://en.wikipedia.org/wiki/De%C4%8Dje_novine
Tiskarna Ljudska pravica: https://old.delo.si/adijo-tovarna/adijo-tovarna-vecina-jih-je-zivela-za-tiskarno.html
Why Have There Been No Great Women Artists?: https://en.wikipedia.org/wiki/Why_Have_There_Been_No_Great_Women_Artists%3F
Zveza združenj borcev: https://sl.wikipedia.org/wiki/Zveza_zdru%C5%BEenj_borcev_za_vrednote_NOB_Slovenije
Jelka Reichman: Šivilja in škarice: https://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ivilja_in_%C5%A1karjice
Sanja Iveković: https://sl.wikipedia.org/wiki/Sanja_Ivekovi%C4%87
Boško Buha (1978): https://www.imdb.com/title/tt0078897/
Vlak u snjegu (1976): https://www.dailymotion.com/video/x8jfs2c
marjanca jemec božič:
Adventure time: https://en.wikipedia.org/wiki/Adventure_Time
Steven universe: https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Universe
Bojan: https://sl.wikipedia.org/wiki/Medved_Bojan
Marija Vogelnik: https://sl.wikipedia.org/wiki/Marija_Vogelnik
Neuvrščeni: https://sl.wikipedia.org/wiki/Gibanje_neuvr%C5%A1%C4%8Denih
-
Please support us and buy us some coffee: https://www.buymeacoffee.com/posladek ☕This is our second episode in English as we have international guests. Joining us today is Dara Kong. He is an artist and curator based in Cambodia, currently in a residency at MeetFactory. Dara has exhibited in Cambodia, Vietnam, Thailand and the USA and currently works as a curator at Villa Gallery in Phnom Phen, Cambodia. We will talk about Dara’s working and curating and Documenta experience, the subjects of LGBT+ community, the differences between working in East Asia and Prague and about bars in relation to art world. Music: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.🖤Notes:MeetFactory: http://www.meetfactory.cz/en/ Dara Kong MF info: http://www.meetfactory.cz/en/program/rezidency/rezidency-program/dara-kongVilla Gallery in Phnom Phen: https://www.instagram.com/villagallery_pp/?locale=us&hl=am-et SA SA ART PROJECTS, Documenta 15: https://documenta-fifteen.de/en/lumbung-members-artists/sa-sa-art-projects/
-
Tule nama pokloni kavico: https://www.buymeacoffee.com/posladek
Tokrat v gosteh vizualna feministična umetnica Lea Culetto, ki v svoji praksi raziskuje teme, vezane na žensko telo in njegove reprezentacije v družbi; pristopa z risanjem, pletenjem, šivanjem, instalacijami, videom in performansom. Ob zvokih tovornih lokomotiv smo se v praški MeetFactory pogovarjali o menstruaciji, želatini, kostumografiji, seksizmu v targetiranih reklamah, ramenskih podložkih, rezidenčnem življenju, štrikanju in potencialno hinavskih feministkah na sodobni umetniški sceni.
Glasbena podlaga: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.
Zapisnik:
Lea Culetto IG: https://www.instagram.com/leaculetto/
Lea Culetto spletna stran: https://leaculetto.com/
Pomladno čiščenje v galeriji Simulaker: https://www.rtvslo.si/kultura/napovedujemo/razstava-pomladno-ciscenje-v-novem-mestu/620737
Marodiranje v Švicariji: https://mglc.si/sl/razstave/1/lea-culetto/
Kubed: https://motovila.si/air-umetniska-rezidenca-hisa-alojza-kocjancica-kubed/
Galerija Škuc, 40 godina art ljubavi Vlaste Delimar: https://www.galerijaskuc.si/si/exhibition/40-godina-art-ljubavi-vlaste-delimar/
Deflowered by Lea v Miklovi hiši v Ribnici: https://www.galerija-miklovahisa.si/razstave/lea-culetto-dflowered-by-lea/
Petlje v Kresiji: https://www.ljubljana.si/sl/moja-ljubljana/kultura-v-ljubljani/razstave-v-razstavnih-prostorih-mol/aktualne-razstave/lea-culetto-petlje/
Projekt Sustainability is in the AiR: https://mglc.si/en/mglc-pro/calls/3/sustainability-is-in-the-air-athens-madrid-prague-artist-in-residence-programme/
Creative Europe: https://culture.ec.europa.eu/creative-europe
Moje življenje je dlakava zgodba v Likovnemu salon Celje: https://csu.si/razstava/lea-culetto-moje-zivljenje-je-dlakava-zgodba/
Podcast o pravljicah, Delo: https://www.delo.si/novice/slovenija/breda-sobocan-zelo-izobrazeni-moski-si-zelijo-princesk-na-zrnju-graha/
Bodeča Neža: https://bodeca-neza.spol.si/
Vedno na voljo v MG: https://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo/
-
Pls buy us some coffee: https://www.buymeacoffee.com/posladek This is our first episode in English as we have international guests. Joining us today are Kateřina Pencová and Piotr Sikora from MeetFactory in Prague; together with Alena Brošková and Saša Vitov they run the Artist in Residence (A-i-R) program at MeetFactory.Music: Ema Kobal in Urška Bajec Košmerlj.Notes:MeetFactory: http://www.meetfactory.cz/en/ MF IG: https://www.instagram.com/meetfactory/ Piotr Sikora IG: https://www.instagram.com/whatisart_babydonthurtme/ Kateřina Pencová: https://www.instagram.com/katerina.penc/ David Černý: https://cs.wikipedia.org/wiki/David_%C4%8Cern%C3%BD Czech Pope: http://www.meetfactory.cz/en/program/detail/cesky-papez MF Galeries: http://www.meetfactory.cz/cs/program/galerie Tranzit.cz: https://cz.tranzit.org/ Pragovka Gallery: https://x.pragovka.com/ Pragovka Gallery IG: https://www.instagram.com/pragovkagallery/ Prague Art Week: https://pragueartweek.cz/en/ Galerie Mimochodem IG: https://www.instagram.com/galerie_mimochodem/ MF Open calls: http://www.meetfactory.cz/en/program/rezidence/otevrene-vyzvy PETROHRADSKA KOLEKTIV: https://petrohradskakolektiv.com/ OFF-Biennale Budapest: https://offbiennale.hu/ Trafo, Poland: https://trafo.art/en/Tomek Pawlowski: https://www.instagram.com/jarmolaev/ Visegrád Group: https://en.wikipedia.org/wiki/Visegr%C3%A1d_Group Botond Keresztesi & Stach Szumski: http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/botond-keresztesi-stach-szumski-dungeon-keepers-earlier-than-primordial-middle-ages The Sea of Cheese: https://trafo.art/en/morze-sera/
-
Velikonočna specialna epizoda je nekaj čisto posebnega, prvoaprilski etnološki đem. Tudi peka je art. Gospe Mariji iz Kočevja in Prekmurja klepetata o potici in vsem ostalim. Skupaj imata 185 let. Toliko časa nazaj sta se npr. rodila Paul Cézanne in Emil rytíř Škoda.Naslovna podoba: Nejc Korenič iz OBUP Tattoo studia.🖤Hvala Mitu Gegiču za izposojo opreme.❤️Uvodni tunsi: Ema Kobal.🤎Daj nama za kufe: https://www.buymeacoffee.com/posladek
- Se mer