Episoder
-
Sovietinės okupacijos laikas atėmė iš mūsų nemažai kultūros ir mentaliteto savybių, kurias išsaugojo išeivija. Jeigu norime pažinti savo identitetą, mums būtina domėn imti ir išeivijos paveldą. Ypatingai dabar, kai esame ant svarbių pokyčių, galbūt globalios migracijos slenksčio.
VDU Lietuvių išeivijos institutas mini 30 metų sukaktį. Institute ne tik kaupiamas ir saugomas pasaulio lietuvių archyvas, čia vyksta mokslo tyrimai, rašomi mokslo darbai, išleista daugiau kaip šešios dešimtys knygų.
Kokį kelią per 3 dešimtmečius nuėjo Lietuvių išeivijos institutas pasakoja instituto direktorius profesorius, istorikas dr. Egidijus Aleksandravičius, mokslo darbuotoja literatūrologė, profesorė dr. Dalia Kuizinienė, vyresnysis mokslo darbuotojas, sociologas dr. Dainius Genys.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Prisiminsime knygas, kurių autoriams teko nelengva dalia, kurie buvo priversti išvykti iš savo tėvynės ir iš naujo kurti gyvenimą svetur. Kalbėsime apie tris knygas, kurios susijusios su egzilyje, JAV gyvenusiais ir daug pasiekusiais kūrėjais. Šiose knygose – ne tik žmonių gyvenimo istorijos, tai visos Lietuvos išgyventa pokario tragedija ir sulaužyti žmonių likimai. Tai Rasos Navickaitės parašyta didžiosios mūsų archeologės, istorikės Marijos Gimbutienės biografija, Aleksandros Kašubos prisiminimų knyga „Tiksintis vaikas“ ir pokalbis su Ohajo universiteto profesoriumi emeritu, filosofu ir antropologu Algiu Mickūnu apie jo knygą „Atsiminimų punktyrai“.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mangler du episoder?
-
Vyksta antrasis kalbos forumas REDA. Šių metų tema - kokio kalbos politikos modelio norime Lietuvai. Kaip teigia laidos dalyvės, prieš dvidešimt metų knygų redaktoriai drąsiai primesdavo savo nuomonę, nes buvo galios pozicijoje, autoriai turėjo nuolat kovoti dėl teksto autentiškumo. Šiandien situacija keičiasi. Kokią kalbos strategija kuriame?
Pokalbis su leidyklos LAPAS įkūrėja ir viena iš forumo organizatorių Ūla Ambrasaite, redaktorė ir leidybos projektų vadovė Aira Niauronytė ir šių metų „Auksinės lupos“ premijos laureatė Asta Bučienė.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Poeto, dramaturgo, publicisto Liudviko Jakimavičiaus eilėraščių rinktinė „Dar pabūsiu“ - rašytojo draugų ir kursiokų sumanymas pagerbti išėjusį kūrėją ir pristatyti skaitytojui geriausius eilėraščius iš keturių rinkinių. Tik tiek Liudvikas išleido per visą gyvenimą, nes rašė poeziją tik iš vidinės būtinybės, o ne „iš reikalo“.
Savo bičiulį prisimena ir pomirtinę rinktinę „Dar pabūsiu“ pristato jos sudarytojai rašytojas Sergejus Kanovičius ir LLTI bibliotekos rankraštyno vedėjas Virginijus Gasiliūnas. Skamba archyviniai įrašai.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Rūtos Jakimavičienės nuotr. -
Ukrainoje vykstantis karas kardinaliai pakeitė ne tik žmonių likimus. Tragiškos patirtys, netekties skausmas, mirties alsavimas - visa tai atsispindi ir Ukrainos rašytojų kūryboje. Kai kurie kaunasi fronte ir rašo ramybės akimirką slėptuvėje ar tiesiog apkasuose. Tačiau yra ir kita, labai stipri Ukrainos žmonių ir literatūros savybė - kovoti už savo tėvynę iki galo, neprarasti vilties ir kurti laisvos šalies ateitį.
Apie šiandieninę Ukrainos literatūrą ir vertimus į lietuvių kalbą - pokalbis su vertėjais Donata Rinkevičiene ir Mariumi Buroku.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Jehovos liudytojų bendruomenės nariai vaikams draudžia bendrauti su pasauliečiais, švęsti šventes. Kokią vaikystę išgyvena mažieji bendruomenės nariai? Kokią kainą tenka sumokėti žmogui, pasiryžusiam išeiti iš šios uždaros bendruomenės?
Fotografė, stilistė Deimantė Rudžinskaitė, užaugusi Jehovos liudytojų šeimoje pasiryžo nutraukti ryšius su šia bendruomene. Deja, nutrūko ryšiai ir su šeima. Lietuvoje yra įtvirtinta religijos pasirinkimo laisvė. Tačiau dažnai ignoruojama žmogaus teisė laisvai veikti visuomenėje.
Apie Deimantės Rudžinskaitės knygą „Pasaulietė“, apie neigiamą Jehovos liudytojų vertinimą Lietuvoje, apie tikėjimo laisvę - pokalbis su knygos autore ir VDU Sociologijos katedros profesore Milda Ališauskiene.
Ved. Jolanta Kryževičienė
J.Mulokaitės nuotr. -
Per milijonus metų žmogaus kūnas susiformavo taip, kad nuolat turėtų judėti, ieškoti maisto, būti grupėje. Patiriame įtampą, depresiją, nes gyvename visai kitokiame pasaulyje. Gyvename ilgiau, tačiau senatvėje dažnai sergame demensija. Gyvename geriau, bet matome depresijos, pervargimo epidemiją. Kaip galėtume gyventi kokybiškiau? Grįžti į sąlygas, kuriose organizmas veikia geriausiai.
Apie tai knygoje „Kaip veikia smegenys“ rašo neuropsichologė, VU filosofijos fakulteto docentė, socialinių mokslų daktarė Ramunė Dirvanskienė. Apie mūsų smegenis - pokalbis laidoje.
Ved. Jolanta Kryževičienė
VU nuotr. -
In memoriam eseistui, poetui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Rolandui Rastauskui.
Laidoje skamba archyviniai radijo įrašai, fragmentai iš poetinio hepeningo MS Nord Gotlandia, skaitomi eilėraščiai.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Vlado Braziūno nuotrauka -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Pramogų kultūra reikalinga tik vienam tikslui - išblaškyti kolosališką nuobodulį. Ji atsiranda, kai visuomenė pradeda pūti“,- sakė vienas garsiausių Lietuvos filosofų, vokiečių egzistencializmo tyrinėtojas, vertėjas ir eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius Arvydas Šliogeris.
Rugsėjo 12-ą dieną filosofui sukaktų 80 metų.
Arvydą Šliogerį prisimena buvęs profesoriaus doktorantas, VU profesorius Naglis Kardelis, skamba archyviniai įrašai.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Regimanto Tamošaičio nuotr. -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Mes gyvename baimės civilizacijoje. Tokią būseną provokuoja laisvoji rinka ir politika, kuri minta gandais ir panikos kėlimu“,- beveik prieš dešimtmetį sakė Leonidas Donskis - eseistas, kultūrolgas, filosofas, pedagogas, nepamirštamas Žilvičio stovyklos vadovas ir buvęs Europarlamento narys. Mąstytojas, kurio tekstai, jo vedamos televizijos laidos „Be pykčio“ skatindavo ne ieškoti kitaip mąstančių ir juos pulti, o bandyti suprasti, diskutuoti, ieškoti savųjų argumentų.
Laidoje - trys archyviniai įrašai. Kai kurie pokalbiai vyko daugiau kaip prieš 10 metų, tačiau filosofo idėjos ne tik nepaseno, kartais jos atrodo dar aktualesnės ir svarbesnės mūsų laikui.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Aš tikiu, kad pagrindinė informacija, kurią žmogus gauna iš spektaklio, yra pasąmoninė. Išorinė informacija tik patvirtina arba apgauna. Jeigu nematoma informacija yra teisinga, tai ji veikia.“ Tokiais principais savo kūrybą grindė viena įdomiausių Lietuvos teatro kūrėjų - dailininkė, scenografė, režisierė Vega Vaičiūnaitė. 1995 metais su grupe bendraminčių Vegos sukurtas muzikos ir reginių teatras „Miraklis“ vos per 7 gyvavimo metus įvairiose Vilniaus vietose parodė unikalius spektaklius „Pro Memoria Šv. Stepono 7“, „Saulės kelionė“, „Audra“, „Vėlinės“ ir kt.
Šią savaitę sukako lygiai 20 metų, kai Vegos Vaičiūnaitės nebėra.
Vegą ir jos Miraklį prisimena šio teatro aktorė, dainininkė Austėja Merkevičiūtė ir teatro kritikas Vaidas Jauniškis. Skamba archyviniai įrašai.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Nuotr. iš knygos „Vegos Vaičiūnaitės Miraklis“ -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
Virginija Idzelytė - viena ryškiausių Lietuvos scenografių, įspūdingų spektaklių scenografijos ir kostiumų kūrėja, dažnai stebinusi ir režisierius, ir publika netradiciniais sprendimais, ypač giliu dramaturgijos suvokimu. Dailės akademijos profesorė.
Virginija Idzelytė kūrė scenografiją, kostiumus H. Vancevičiaus, I.Bučienės, R.Tumino, G.Žilio, J.Jurašo spektakliams, lietuvių autorių operoms: A. Žigaitytės „Mažvydas“, G.Kuprevičiaus „Prūsai“, B.Dvariono „Dalia“, T.Kutavičiaus „Nykštukas Nosis“. Yra išleidusi dvi knygas „Kostiumo istorija“ ir „Šilko kelias“.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Aš esu kino juostininkas. Montuot kompiuteriu moku, viską įvaldžiau. Bet filmuot su skaitmeniu - tai visai kitoks mąstymas“,- sako Algimantas Mikutėnas, vienas ryškiausių Lietuvos kino operatorių, kurio kamera užfiksavo daugiau kaip 50 vaidybinių ir dokumentinių filmų, kino kronikos siužetų, reklaminių ir muzikos klipų. Miko kamerai priklauso tokie filmai kaip „Mano mažytė žmona“, „Lošimas be kozirių“, „Vienui vieni“, „Ir jis pasakė jums sudie“, „Dievų miškas“, Nuodėmės užkalbėjimas“, „Kita tylos pusė“.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
Prieš 120 metų gimė Antanas Gudaitis - vienas didžiausių Lietuvos dailės klasikų, modernizmo pradininkas, ars grupės kūrėjas, Dailės instituto profesorius. Kaip ir daugelio tarpukario Lietuvos inteligentų, kurie neemigravo po karo, o sovietmetį išgyveno Lietuvoje, jo gyvenimas buvo kupinas ne tik kūrybinio džiaugsmo ir atradimų, bet ir pilnas pažeminimo, nevilties ir pastangų kažkaip išgyventi. „Nuo vokiečių okupacijos metų prasidėjo mano dvasinis paralyžius", - yra sakęs kūrėjas.
Apie Antaną Gudaitį kalba jo buvęs studentas, VDA tapybos katedros vedėjas prof. Arvydas Šaltenis, anūkė, menotyrininkė ir parodų kuratorė Algė Gudaitytė, dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė prof. Aleksandra Aleksandravičiūtė.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Algimanto Kurčiaus nuotr. -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Su vaikais spektaklyje turi būti mirtinas kontaktas, jie neateina žiūrėti kino, jie nori kartu veikti,"- apie savo unikalaus teatro paslaptis pasakoja
vienas žymiausių Lietuvos lėlių teatro kūrėjų, Vilniaus Lėlės teatro įkūrėjas ir ilgametis vadovas, režisierius, scenografijos mokyklos pradininkas, tapytojas Vitalijus Mazūras.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
Legendinis teatro ir kino aktorius, dainų autorius ir atlikėjas, režisierius Kostas Smoriginas suvaidino ne tiek jau daug - apie 50 vaidmenų. „Kai suvaidinau „Kvadratą“, supratau, kad esu profesionalas. Vieną tokį spektaklį suvaidini ir užtenka visam gyvenimui“,- sako aktorius.
Apie teatrą, kiną ir muziką, apie praeitį ir šiandieną - pokalbis su Kostu Smoriginu.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Stanislovo Kairio nuotr. -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Kultūra negali maldaut aklų žmonių, kad jos pasigailėtų. Kultūra neprašo pasigailėjimo, nes yra aukščiau to. Dvasinėj hierarchijoj kultūra yra aukščiausiai. Ją gali sunaikinti karai. Bet dažnai žmonės patys save nužudo dvasiškai. Tai didelės žmonijos problemos.“ Taip daugiau kaip prieš 30 metų sakė legendinis teatro režisierius, Panevėžio dramos teatro įkūrėjas Juozas Miltinis.
Šiandieninis teatro meno vadovas režisierius Aleksandras Špilevojus siekia tęsti esminius Juozo Miltinio darbo principus: „Panevėžyje jis bandė sukurti mažą pasaulį, kurį matė Paryžiuje, meno komuną, kurioje svarbiausia - atsidavimas kūrybai“.
Ved. Jolanta Kryževičienė
Nuotr. Algimanto Aleksandravičiaus -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Parko gatvėje yra psichiatrijos ligoninė, viename skyriuje - žmonės, kurie neturi artimųjų, apleisti. Buvo viena moteris, kuri negalėjo kalbėti, ji laukdavo manęs ir nenorėdavo išleisti. Aš ją tapiau ir tapiau. Ji man buvo kaip šventoji. Bet norėjau kalbėti plačiau - apie visuomenės ligą“,- yra sakiusi tapytoja, performansų ir projektų atvirose erdvėse kūrėja Marija Teresė Rožanskaitė. Apie laimę priimti savo likimą, apie meną stebėti, apie perėjimą nuo prokštumos į erdvinę kūrybą - archyviniai pokalbiai su menininke.
Dailininkę prisimena jos sūnūs - tapytojas Marijus Piekuras ir skulptorius Gediminas Piekuras.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„XX amžiaus antra pusė. Kai kurie darbai vertingi, nes jie rodo praeitį, kuri buvo sunki, bet žiūrėdamas pastebi, kad žmogus tą okupaciją oriai pernešė, išdidžiai, nepalaužtas“,- sako 85-erių metų gyvenimo sukaktį švenčiantis Lietuvos fotografijos grandas, vienas iš Lietuvos fotografijos meno draugijos ir fotografijos mokyklos kūrėjų, daugybės parodų ir albumų autorius Antanas Sutkus.
Ved. Jolanta Kryževičienė -
Mohikanai - laidų ciklas apie didžiuosius Lietuvos meno kūrėjus ir kūrėjas.
„Miesčioniškas prietaras, kad ateina įkvėpimas, mažiems vaikams pasakėlė. Atsistoji ir dirbi“,- yra sakęs Lietuvos dailės klasikas, tapytojas Augustinas Savickas, kurio 105-ąsias gimimo metines minėjome šiais metais. Apie dramatiškai susiklosčiusį šeimos likimą, tapybą, kūrybos laisvę, humorą - archyviniai pokalbių su Augustinu Savicku įrašai.
Menotyrininkė dr.Ramutė Rachlevičiūtė: „Tai absoliučiai unikali ir tragiška gyvenimo istorija, kurią dailininkui reikėjo išgyventi, atlaikyti ir eiti toliau".
Ved. Jolanta Kryževičienė - Se mer