Episoder
-
Jana Štěpánková pracuje v nadnárodní korporátní firmě na pozici s názvem director, employee engagement and HR compliance. Dlouho obdivuju její způsob vedení lidí. Pro ni jsou samozřejmé a přirozené věci, které pro mnohé leadery samozřejmé vůbec nejsou.
Mluvily jsme o tom, jaký by podle ní měl být ideální vztah HR a majitelů nebo CEO firem, jak se pozná dobrý leader a jaký vliv má na tým, jak se proměnila role manažera v posledních letech, co bere jako vrchol důvěry lidí, co myslí zvláštní proměnou leaderů, které říká “dveřní lobotomie” a proč nemají ve firmě pozici head of culture.
-
Taky někoho obdivně sledujete a říkáte si: “Jak to všechno dokázal?” “Je tak vyjímečný nebo má prostě štěstí?” Petr Horký je režisér, dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor, cestovatel a polárník. Procestoval svět, vystoupal na hory, procházel pouště, potápěl se za žraloky v Africe, stal se prvním Čechem, který došel na tři póly světa - severní, jižní a Pól chladu. A všude točil filmy.
Jeho film “Století Miroslava Zikmunda” byl nominovaný na Českého lva, stejnojmenná kniha se stala bestsellerem. Nejnovější film, na kterém spolupracoval s Miroslavem Bártou, “Civilizace aneb dobrá zpráva o konci světa” má obrovský ohlas, u nás i ve světě.
Dokázal toho prostě moc a má hodně obdivovatelů. Já k nim patřím. Potkali jsme se před několika lety, kdy jsem v Čechách organizovala výstavu fotografií indiánského autora Leeho Marmona, a měla jsem s Petrem uvádět vernisáž. S napětím jsem sledovala, jestli se stihne vrátit z výpravy na severní pól a pak na něj s obrovskou trémou čekala v den D před divadlem. Přišel a povídá: “Ahoj Sašo, budeme si tykat, ano? A pojď, něco prostě řekneme.” Takový je - s obrovským rozhledem, zkušenostmi, přitom přátelský a pohodový.
Chtěla jsem trošku proniknout do toho, co je za jeho úspěchy. Proč říká, že plnit si sny je pitomost? Jak si stanovuje cíle? Kde bere odvahu jít dál, když přijdou překážky? Jak bere kritiku? Co myslí tím, že ztráta naděje a motivace je v jistém smyslu rozsudek smrti? A protože hodně pracuje i s leadery ve firmách, zajímalo mě, jaká témata tam rezonují, jaké firmy podle něj nejlíp projdou tou obrovskou změnou, ke které dochází a jaká je nejužitečnější schopnost leaderů současnosti.
-
Mangler du episoder?
-
Martin Cígler patří ke generaci těch, kterým revoluce umožnila roztáhnout křídla a letět. A že nabral pořádnou výšku. Od vlastnoručně napsané účetní aplikace pro veterináře, přes založení firmy Cígler Software, ze které ve spojení s fondem Sandberg Capital vyrostl miliardový holding Solitea, po změnu názvu společnosti na Seyfor a další růst. Impozantní. A pak potkáte Martina a on je přátelský, vstřícný, sdílný. Jsem ráda, že přijal pozvání do mého podcastu a zajímalo mě:
co přesně myslí tím, když říká: “Když vedete lidi, musíte se chovat normálně.” jak je to u nich ve firmě s tlakem na výkon jak jim funguje benefit neomezené dovolené co dělá pro to, aby si nezačal připadat, že je neomylný jakým způsobem mu lidi ve firmě můžou dát zpětnou vazbu a proč je pro něj Rallye Dakar lekcemi managementu -
Katerina Kryllova is a professional certified coach, international soft skills trainer and certified meditation teacher.
We talk about:
How COVID changed the environment of corporate training What are the new skills that leaders and employees want to develop What works best in online training -
"All these places have stories. We shoot each other with them, like arrows." This is what Western Apaches, Native American tribes from Arizona, say. In today’s episode you’ll find out what they mean by it and how you can start doing that too.
-
Insight is not enough. Action matters. You don’t have to jump. Take small steps, see what happens and then build on it.
What you can do today today if you want your team to take on more responsibility.
-
Some say the book started the movement, the revolution. The author self-published it in 2014 with zero marketing, no PR, yet more than six hundred thousand copies have been sold and the book was translated to twenty languages so far.
“Reinventing Organizations: A Guide to Creating Organizations Inspired by the Next Stage of Human Consciousness” by Frederic Laloux.
What if you had a really independent team where everybody knows what needs to be done and takes responsibility for the outcomes? How would you feel in your company if there was no place for politics, power games, no email overload, no endless meetings? What could you achieve if you had a strong vision, all people on the same boat heading the same direction?
With so many businesses moving online and teams working from home these ideas resonate more than ever.
F. Laloux looks at the organisations from historical and developmental perspective. He uses colours and metaphors for each stage, suggesting the colour Teal for the new model that is evolving. Second part of the book tells the stories of organizations that are already operating from this new paradigm. It examines their structures, practices, and cultures. Here you have a detailed description of what the Teal organizational model can look like in practice. There is a template that you can copy and improve if you want to build more fulfilling company.
Resources:
"Reinventing Organizations: A Guide to Creating Organizations Inspired by the Next Stage in Human Consciousness" by Frederic Laloux
In many ways I believe this is all just the beginning: A (long overdue) interview with the author of “Reinventing Organizations”, Frederic Laloux, May 7, 2018
-
Interested in witnessing the journey of the large team towards self-management and real independence?
Ales Nevesely leads a team of a hundred people in the fast growing IT company and he says: "My biggest aspiration is to build an independent, responsible team that does not need me." His vision is to bring to life the ideas of so called teal companies.
It` s not a jump, it’s a journey - and it’s going to be very interesting. This is the first in a series of interviews we are going to record in the course of the next few years to document this journey. We both believe it can be useful and inspiring for those who are considering the same - who want to build the company of the future - fast, adaptable and thriving.
In this conversation we discuss if a team actually need managers, what a young generation expects from a leader, why the mindset is so important, how did people respond to the vision, where is the team now and what are the challenges ahead.
Key points:
Empowerment means to let people do the work, be responsible for their actions Real independence - when you have nobody to ask People take responsibility if it’s based on their decision Transparency is the keyResources mentioned:
“Reinventing Organizations: A Guide to Creating Organizations Inspired by the Next Stage in Human Consciousness” by Frederic Laloux