Episoder
-
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė pripažįsta, kad į šias pareigas nesiveržė. Tačiau tapo ministre ir dabar imasi pirmųjų darbų peržiūrėdama mokinių gimnazijos klasėse skaičius. Dėl to ji jau sulaukė koalicijos partnerių kritikos, jie kaltina Ramintą Popovienę tęsiant konservatorių politiką.
Išsamus pokalbis apie švietimo ateitį su švietimo, mokslo ir sporto ministre Raminta Popoviene.
Ved. Liepa Želnienė -
LRT taryba inicijavo auditą, kurio metu tikrinama, kaip nacionalinio transliuotojo žurnalistai laikosi politinio neutraliteto. Siekiama išsiaiškinti, kiek yra kalbinami politikai ir kokiu tonU. LRT žurnalistai jau kreipėsi į tarybą su prašymu susitikti ir paaiškinti, ko siekiama auditu. Lietuvos žurnalistų bendruomenei kyla abejonių, ar tokia iniciatyva nepaveiks nacionalinio transliuotojo nepriklausomumo.
Ar reikia LRT turinio audito?
Laidoje dalyvauja LRT tarybos narys Deimantas Jastramskis, Žurnalistų profesionalų asociacijos vadovė Birutė Davidonytė, LRT žurnalistų etikos komisijos pirmininkė, žurnalistė Aistė Valiauskaitė, LRT bendradarbis Varšuvoje Laurynas Vaičiūnas, Vilniaus universiteto docentas Mantas Martišius, LRT bendradarbis Prahoje Andrius Kunčina.
Ved. Marius Jokūbaitis -
Mangler du episoder?
-
Miuncheno saugumo konferencija Europai tapo šaltu dušu. Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentas J. D. Vencas pasisakė ne apie saugumą, o sukritikavo Europos demokratiją. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad sprendimus Šiaurės Aljanse jau priima Putinas, todėl Europa turi kurti savo gynybos pajėgas. O Jungtinės valstijos jau pradeda derybas dėl Ukrainos be Ukrainos.
Koks bus pasaulis po Miuncheno? Ar Europa ir Jungtinės Amerikos Valstijos dar partnerės?
Laidoje dalyvauja Seimo NSGK pirmininkas Giedrimas Jeglinskas, VU TSPMI profesorė Dovilė Jakniūnaitė, europarlamentaras Dainius Žalimas, Geopolitikos ir saugumo studijų centro (GSSC) vadovas Linas Kojala.
Ved. Liepa Želnienė -
Tema ne nauja, pavyzdžių ne vienas. Greitai bus 20 metų nuo sprendimo Šiaulių Prisikėlimo aikštės skvere pastatyti paminklą Tautos laisvei ir dėl jos gyvybę paaukojusiems tautiečiams. Tačiau paminklo vis dar nėra. Kas trukdo Šiauliuose, o ir kituose miestuose susitarti?
Laidoje dalyvauja VU TSPMI dėstytoja dr. Viktorija Rimaitė-Beržiūnienė, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Darius Jakavičius, architektas prof.Gintaras Čaikauskas, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Miuncheno saugumo konferencijoje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmą kartą akis į akį susitiks su Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentu J. D. Vance’u. Konferencijos paraštėse neabejotinai vyks Ukrainos taikos plano dėlionės ir aštrūs ginčai dėl transatlantinės įtampos bei muitų konflikto.
Ko tikėtis iš Miuncheno saugumo konferencijos?
Laidoje dalyvauja Prezidento vyr. patarėja Asta Skaisgirytė, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, Geopolitikos ir saugumo studijų centro vadovas Linas Kojala, LRT RADIJO bendradarbiai Mindaugas Savickas, Goda Klimavičiūtė, Maksimas Milta.
Ved. Liepa Želnienė -
Gyventojų indėlius galima įdarbinti ir taip uždirbti gynybos poreikiams, idėją pateikė prezidentūra. Žmonės tai galėtų daryti savanoriškai.
Tačiau „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis susitikime su rinkėjais iniciatyvą pavadino bandymu nusavinti žmonių indėlius.
Prezidentas į tai atsakė, kad už netiesos skleidimą yra numatyta atsakomybė. Ekspertai sako, kad tokiai idėjai realizuoti reikės gyventojų pasitikėjimo.
Ar reikia įdarbinti gyventojų indėlius gynybos vardan?
Laidoje dalyvauja Prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius, Seimo narys Dainoras Bradauskas, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentė Aurelija Maldutytė, finansų ekspertas Linas Armalys, buvusi finansų ministrė Gintarė Skaistė, ILTE vadovas Dainius Vilčinskas.
Ved. Marius Jokūbaitis -
Valdžios pasiūlymai pensijų sistemai sulaukė aštrių reakcijų. Kritikai sako, kad viskas grius, nukentės mažiausiai uždirbantys. O kiti atvirkščiai – mato geriausią socialinį teisingumą. Kam iš tiesų pensijų siūlymai atneš naudos, o kas kentės labiausiai?
Diskusijoje dalyvauja: VU ekonomikos prof. Romas Lazutka, pensijų kaupimo bendrovės „Goindex“ vadovas Jonas Iržikevičius, Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėja Jekaterina Navickė, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.
Ved. Mindaugas Aušra -
JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigia, kad Jungtinės Valstijos turėtų perimti Gazos Ruožą, apgyvendinti palestiniečius kitose šalyse ir paversti šią teritoriją „Artimųjų Rytų Rivjera“.
Laidoje dalyvauja buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas Žygimantas Pavilionis, europarlamentaras Dainius Žalimas.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Per parą karą Ukrainoje žadėjęs pabaigti Donaldas Trumpas terminą ilgina iki šimto dienų. Pasak jo, pirmieji pokalbiai su Rusija ir Ukraina vyksta neblogai. Amerikos prezidentas grasina Rusijai nenutraukus karo, šaliai įvesti muitus ir sankcijas, bet prabilo ir apie tai, kad Ukraina už karinę Amerikos pagalbą turėtų atsilyginti naudingosiomis iškasenomis. Rusija savo ruožtu skelbia vis naujas sąlygas ir spaudžia Trumpą dėl Ukrainos tartis be Ukrainos.
Kokiomis sąlygomis vyks Ukrainos taikos derybos ir ar įmanoma jose pasiekti ilgalaikę taiką?
Laidoje dalyvauja buvęs užsienio reikalų viceministras Jonas Survila, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas, LRT bendradarbis, politologas Alvydas Medalinskas ir Geopolitikos ir saugumo studijų centro analitikas Adamas Roževičius.
Ved. Liepa Želnienė -
JAV prezidentas Donaldas Trumpas jau paskelbė apie importo muitus Kanadai, Meksikai, Kinijai. Jis žada neužilgo tą patį padaryti ir su ES šalių prekėmis, patenkančiomis į valstijas. Ekspertai sako, kad prekybos kare laimėtojų nebus, tačiau skaudžiau tai paveiks mažesnes ekonomikas, kalbama apie neigiamą įtaką viso pasaulio prekybai.
Kaip Donaldo Trumpo muitų karas paveiks pasaulio ekonomiką?
Laidoje dalyvauja Amerikos verslo rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda, Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Vidmantas Janulevičius, ekonomistas Aleksandras Izgorodinas, KTU profesorius Rytis Krušinskas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo pavaduotoja Agnė Kazlauskaitė.
Ved. Marius Jokūbaitis -
Į Ukrainą verta važiuoti nebent norint pasimokyti korupcijos, o Lietuvos prezidentas siūlo privatizuoti gyventojų indėlius. Tokia partijos „Nemuno Aušra“ lyderio retorika jau pykdo ne tik koalicijos partnerius. Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad jei Remigijus Žemaitaitis savo kalbomis toliau diskredituos Lietuvą, pokyčiai koalicijoje – neišvengiami.
Ar dabartinė valdančioji koalicija gali subyrėti?
Laidoje dalyvauja Prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas, Seimo vicepirmininkė socialdemokratė Orinta Leiputė, Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ vicepirmininkas Seimo narys Linas Kukuraitis, partijos „Nemuno Aušra“ vicepirmininkas Seimo narys Robertas Puchovičius.
Ved. Jurga Tvaskienė -
JAV prezidentas Donaldas Trumpas toliau grasina užimti Danijai priklausančią Grenlandijos salą, jo teigimu salos reikia tarptautinio saugumo sumetimais. Danijos premjerė Europos sostinėse ieško užtarimo ir siekia užsitikrinti paramą. Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Kaja Kallas teigia, kad sąjungos narės palaiko Daniją ir nesileis į derybas dėl Grenlandijos. Ar Europa atlaikys D. Trumpo išbandymą Grenlandija? Kaip elgtis reikėtų Lietuvai?
Laidoje dalyvauja analitikas Marius Laurinavičius, europarlamentarė Rasa Juknevičienė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių instituto profesorė Dovilė Jakniūnaitė.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Prieš dešimt metų Valstybės saugumo departamento vadovu tapęs Darius Jauniškis sakė mesiąs šį darbą, jei politikai neatsižvelgs į žvalgybos siūlymus. Tačiau nemetė ir tapo ilgiausiai VSD direktoriaus pareigas ėjusiu žmogumi Lietuvoje. Per tą laiką saugumo situacija smarkiai pasikeitė, Europoje kilo plataus masto karas, o Valstybės saugumo departamentas pats buvo kaltinamas politikavimu.
Kaip baigdamas antrąją kadenciją Darius Jauniškis mato saugumo situaciją Lietuvoje
Ved. Liepa Želnienė -
Baltijos jūroje nesiliauja išpuoliai prieš povandeninius kabelius. Naujausias atvejis – sekmadienį pažeistas optinis kabelis tarp Latvijos ir Švedijos. Kabelis priklauso Latvijos valstybiniam radijo ir televizijos centrui. Dėl to sutriko duomenų kabelis. Ir tai dar vienas, eilinis incidentas, prie kurio galėjo prisidėti su rusija siejamas laivas.
Kai kurie ekspertai tai sieja su Baltijos šalių sinchronizacija – jau kitą savaitę Lietuva, Latvija ir Estija galutinai atsiskirs nuo rusiškos elektros sistemos ir prisijungs prie Vakarų.
Iššūkių netrūksta ir Lietuvoje – jūrinio vėjo parko konkursas yra stabdomas. Tai rekomendavo Artūro Skardžiaus vadovaujamas komitetas. Sprendimas sukėlė įvairių reakcijų.
Ar energetikos ministrui pavyks įveikti iššūkius?
Aktualijų studijoje - energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas,
Ved. Marius Jokūbaitis -
Iš mitingų reikalaujant didesnių algų – į socialinės apsaugos ir darbo ministrės postą.
Inga Ruginienė kritikavo pensijų kaupimo sistemą, menką uždarbį, prastą turtingųjų apmokestinimą ir valstybės taupymą. Ar su ja valdžioje visiems pinigų bus ženkliai daugiau?
Išsamus pokalbis su naująja socialinės apsaugos ir darbo ministre.
Ved. Mindaugas Aušra -
Dalis Lietuvos politikų pasipiktino Baltarusijos opozicijos iniciatyva savo šalies piliečiams išduoti alternatyvius pasus, ant kurių – simbolis, panašus į Vytį, keliami klausimai dėl simbolio ir istorijos savinimosi. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vytis yra lietuviškas simbolis, tačiau juo galėtų naudotis „laisvę išpažįstančios ir Putinui nekeliaklupsčiaujančios“ tautos. Heraldikos komisijos pirmininkė Agnė Railaitė-Bardė sako, kad Vytis – visų LDK gyvenusių tautų herbas.
Laidoje dalyvauja Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas, istorikas, buvęs Lietuvos istorijos instituto direktorius Alvydas Nikžentaitis, visuomenininkas, besidomintis litvinizmo tema Dominykas Čivilis, Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas diplomatijai Dzianis Kuchynski.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Valstybės gynimo taryba nusprendė, kad nuo kitų metų iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5-6 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto. Pasak prezidento Gitano Nausėdos, tik su tokiu finansavimu pavyks suformuoti diviziją. Tačiau prezidentas tikina, kad didesnis gynybos finansavimas neturėtų būti siejamas su augančia mokesčių našta. Dairomasi europinių pinigų, tačiau opozicija sako, kad per ateinančius trejus metus sukurti Europos gynybos fondą vargiai įmanoma.
Ar reikia gynybai skirti 5-6 proc. BVP ir iš kur paimti pinigų?
Laidoje dalyvauja krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, Seimo nariai Giedrimas Jeglinskas, Laurynas Kasčiūnas, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Martynas Gedvilas.
Ved. Liepa Želnienė -
Pareigas pradėjęs eiti ir prisiekęs Donaldas Trumpas žada naujas pasaulio taisykles ir naujus vėjus verslo taisyklėse. Iškeliant pirmiausia JAV dominavimą.
Šalia jo – trys turtingiausi planetos žmonės – Elonas Muskas, Jeffas Bezosas ir Markas Zuckerbergas, valdantys socialinius tinklus ir didžiules įtakingas korporacijas.
Kadenciją baigęs JAV prezidentas Joe Bidenas jau paragino amerikiečius saugotis pavojingos oligarchijos.
Ar Amerika bus valdoma oligarchų?
Laidoje dalyvauja VU TSPMI politologas Kęstutis Girnius, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Sima Rakutienė, publicistas Aidas Puklevičius, Reklamos ir socialinių tinklų ekspertas Arijus Žakas, politologas Andrius Bielskis.
Ved. Marius Jokūbaitis -
Netrukus Donaldas Trumpas prisieks amerikiečiams ir antrą kartą pradės prezidento kadenciją.
Ar Europa yra pasiruošusi naujajai Trumpo erai? Ypač kai šis pasiuntė neraminančių signalų. Kaip atrodys Trumpo taika? Ir kokią vietą joje užima Baltijos šalys?
Diskusijoje dalyvauja: Seimo narys, Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Žygimantas Pavilionis, buvęs užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas.
Ved. Mindaugas Aušra -
Povilas Poderskis į Vyriausybės traukinį iššoko vienas paskutiniųjų. Iki šiol daugiau buvo kalbama apie tai, kas jį skyrė į šias pareigas, kokio automobilio ar telefono norėtų ministras nei apie jo darbus ir idėjas. Kokios tos naujojo aplinkos ministro idėjos? Povilas Poderskis sako, kad verslas ir aplinkosauga gali turėti bendrų tikslų. Kaip jis įsivaizduoja tokių skirtingų interesų derinimą?
Ved. Agnė Skamarakaitė - Se mer