Episoder
-
Jak mądrze karmić sztuczną inteligencję, żeby nie zjadła nas? Czy AI może być narzędziem w naszych rękach? Co zrobić, żeby nie okazało się, że jest dokładnie odwrotnie?
-
O zielonej energii, rozwoju OZE w Polsce i wyzwaniach stojących przed nowym rządem mówił Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych w Polityce Insight
-
Mangler du episoder?
-
W gospodarczą szklaną kulę zaglądamy z dr. Marcinem Mazurkiem, głównym ekonomistą mBanku
-
Święta bez prezentów? Choinka żywa czy sztuczna? Jak ograniczyć marnowanie jedzenia? I czy w ogóle da się świętować w duchu zero waste? Rozmawiamy z Joanną Kądziołką - Prezeską zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
-
Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności, ceny za metr kwadratowy biją rekordy. Czy bańka zaczyna pękać? O wyzwaniach polskiej polityki mieszkaniowej mówił dr hab. Adam Czerniak
-
Black Friday. Święto konsumpcji czy konsumpcjonizmu? Kto bardziej świętuje - klienci czy handlowcy? Jak nie stracić czujności w morzu promocji? I gdzie szukać pomocy, jeśli coś pójdzie nie tak? Tłumaczy dr Jolanta Tkaczyk z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego
-
Dzietność w Polsce spada, czy jednak można już mówić o kryzysie demograficznym? Jaka powinna być strategia demograficzna nowego rządu? A z jakich działań powinien jak najszybciej zrezygnować? Co zmienić, by parom planującym dzieci, dać poczucie bezpieczeństwa? I jak się przygotować na to, że będzie nas coraz mniej? W rozmowie z Tomaszem Settą mówi prof. Irena Kotowska
-
Czym konstruowanie budżetu państwa różni się od konstruowania budżetu domowego? Skąd rząd ma pieniądze? I skąd je ma, jeśli ich nie ma? Czy państwo może być niewypłacalne i zbankrutować? Co zrobić z rosnącą dziurą budżetową? I ile to wszystko kosztuje? Razem z Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą Pulsu Biznesu, zaglądamy za kulisy tworzenia budżetu państwa
-
Ten film ma zbawić kino. W przeciwieństwie do większości swoich konkurentów ma być maratończykiem, a nie sprinterem. Ma przyciągać widownię przez wiele miesięcy, a nie tylko kilka pierwszych weekendów po premierze. Jest gigantyczną produkcją za setki milionów dolarów. By w pełni docenić jego walory, trzeba go oglądać na wielkim ekranie, najlepiej w systemie IMAX, w sali z profesjonalnym nagłośnieniem i... mieć dużo czasu. Bo "Avatar - Istota wody" Jamesa Camerona trwa ponad 3 godziny. Jedna z najpilniej śledzonych przez rynek kinowych premier postpandemicznych okaże się dochodowa, dopiero gdy wpływy z biletów sięgną 2 mld dolarów. Podobną kwotę udało się zebrać tylko pięciu innym produkcjom w historii, w tym pierwszej części "Avatara" oraz "Titanicowi". Oba te filmy wyreżyserował... Cameron.
Czy "Istota wody" wpłynie na istotę kina w przyszłości? Czy do opuszczenia kanapy przed telewizorem będą nas skłaniać wyłącznie blockbustery?
O tym w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Kredyty hipoteczne są po zawale, rynek mieszkaniowy zamarł. Ceny za to nie chcą spadać, zdobycie własnego dachu nad głową to dzisiaj misja niemożliwa. Zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny spadła trzykrotnie, taka hipotetyczna rodzina zamiast potencjalnej możliwości kupienia około 120 metrów jeszcze dwa lata temu, dzisiaj może pozwolić sobie na jedynie 40 metrów kwadratowych mieszkania.
Państwo zapowiada więc, że będzie pomagać kupującym pierwsze mieszkanie, a na rynku miejsce znanego już wszystkim WIBOR-u zajmie nowy wskaźnik, tajemniczy WIRON.
Co to jest WIRON i czy WIRON będzie się opłacać? Zawsze czy tylko czasami, a jeśli tak to kiedy? Czy miejsce kredytów ze zmiennym oprocentowaniem na zawsze już zajmą kredyty ze stałym kosztem? Czy zapowiadany przez państwo tani kredyt pomoże kupić mieszkanie? A jeśli tak to komu?
Odpowiedzi na te pytania w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Stopy procentowe na rekordowym od dziesięcioleci poziomie. Rekordowo wysokie raty kredytów i rekordowe koszty życia. Oraz rekordowo drogie mieszkania zwłaszcza w kilku największych miastach. Ta wielka kumulacja rekordów sprawia, że na rynku kredytów mieszkaniowych mamy epokę lodowcową. Pożyczyć na mieszkanie mogą się starać tylko najbogatsi, a i to bez gwarancji sukcesu. Polacy mają rekordowo niską zdolność kredytową i - jak przewidują eksperci - sytuacja prędko się nie zmieni. A w Polsce brakuje wciąż około 2 milionów mieszkań.
Skąd wziąć własnych dach nad głową, gdy nikt nie chce nam pożyczyć pieniędzy? Ile to będzie w przyszłości kosztować i kogo będzie na to stać? Czy mieszkanie z mamą i tatą stanie się jedyną dostępną opcją? Jaka polityka mieszkaniowa zwiększy szanse na dorobienie się własnego mieszkania? A może wcale nie musi być ono własne?
O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Kredyty nadal drogie i dla zwykłych śmiertelników praktycznie niedostępne, oszczędności tracące na wartości w rekordowym tempie, pensje, które nie nadążają za wzrostem cen, a w rezultacie topniejące możliwości zakupowe polskich rodzin. Tak wygląda świat z rekordowo wysoką inflacją, najwyższą od 25 lat. Dla całego pokolenia to nowe doświadczenie. Stać nas na coraz mniej. I perspektywa nie jest różowa - prawdopodobieństwo szybkiej zmiany sytuacji jest właściwie bliskie zeru.
Czy tak już będzie zawsze? Jak będzie wyglądać świat z nieustannym wzrostem cen? Jak się takim świecie odnaleźć? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie".
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Mniej masła w maśle, mniej ciastek w opakowaniu, mniej płynu do płukania w wyższej, ale węższej butelce, mniejsza rolka papieru toaletowego. Tysiące promocji. Unoszący się w powietrzu zapach świeżego ciasta. Handel walczy o serca i portfele klientów w przedświątecznym zakupowym szale. Tyle że ich portfele są znacznie szczuplejsze niż w poprzednich sezonach. Inflacja jest najwyższa od ćwierćwiecza, a płace po raz pierwszy dla całego pracującego pokolenia realnie spadają, zamiast rosnąć. Na zakupach możemy więc coraz mniej, a potrzebujemy co najmniej tyle samo.
Co to jest shrinkflacja? Ile cen jesteśmy w stanie zapamiętać oraz jak stosujemy tę wiedzę? Czy sklepowe promocje są odporne na spowolnienie gospodarcze? Czego się wystrzegać podczas najdroższych w historii świątecznych zakupów? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Upadek trzeciej co do wielkości na świecie giełdy kryptowalut, miliardy, które rozpłynęły się bez śladu, król rynku na plaży na Bahamach, codzienne lunche za tysiące dolarów dla zarządzających i luksusowe nieruchomości kupione za pieniądze klientów. To w skrócie historia giełdy FTX, której bankructwo zatrzęsło światem alternatywnych inwestycji. To właśnie kryptowaluty są, w ocenie wielu, najlepszym sposobem pomnażania pieniędzy. W krótkim czasie przynosiły milionowe fortuny. Ale potrafiły też do reszty zrujnować. Choć polscy inwestorzy to wciąż margines cyfrowego świata, to kryptowaluty miały ostatnio szansę wejść do pierwszej ligi na wszystkich rynkach.
Kim jest człowiek, który w biały dzień przepuścił dziesiątki miliardów swoich klientów? Jak to możliwe, że nikt go nie powstrzymał? Dlaczego zanim upadł, cieszył się tytułem Złotego Dziecka kryptowalut? I co do tego mają zdarte trampki i opinia altruisty? O tym w najnowszym docinku podcastu "Mam Pytanie".
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Po pierwsze, ewakuacja reklamodawców z Twittera zarządzanego od niedawna przez jednego z najbogatszych ludzi na świecie i wysyp kont podszywających się pod największe marki na świecie. Po drugie, zamrożenie, a nawet spadek liczby użytkowników Facebooka i wielkie zwolnienia pracowników tej platformy. Eksperci twierdzą, że media społecznościowe przeżywają kryzys wieku średniego. Niektórzy wróżą im nawet rychłą śmierć, przynajmniej w kształcie, jaki dzisiaj znamy. W królestwie platform społecznościowych zapanował nowy władca czasu, czyli chiński TikTok. O każdą minutę uwagi ściga się z najpoważniejszym konkurentem, YouTubem.
Czy czas pożegnać się z Twitterem i Facebookiem i przenieść gdzie indziej? Czy wszyscy użytkownicy społecznościówek skończą, oglądając krótkie filmiki u chińskiego giganta? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy. -
Czeka nas rekordowo drogie Boże Narodzenie. A właściwie trzy Boże Narodzenia i dwie Wielkanoce. Pomiędzy nimi czekają nas rekordowo drogie wakacje. Przez co najmniej dwa lata za letni wypoczynek będziemy płacić najwięcej w historii, o ile oczywiście w ogóle będzie nas stać na urlopowe wyjazdy. Zgodnie z najnowszą prognozą banku centralnego szaleńcze tempo wzrostu cen utrzyma się nie przez najbliższy rok, ale przez ponad dwa lata, do 2025 roku. Dopiero wtedy inflacja stanie się znośna, czyli znajdzie się w pobliżu zdrowego poziomu 2-3 procent. Ale tylko w pobliżu. To nie znaczy, że będzie taniej, to znaczy tylko, że ceny nie będą rosnąć coraz szybciej i szybciej - jak teraz.
Czy jest ktoś, kto może zatrzymać to cenowe szaleństwo? Jeśli tak, to kto to jest? I co może zrobić, by inflacja zaczęła spadać? Czy aby zatrzymać ceny, wszyscy musimy zbiednieć? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY -
Po niebywałym pandemicznym sukcesie dostawców rozrywki przychodzą na nich chude czasy. Największe platformy streamingowe próbują więc przekonać użytkowników, że pomysł, by w ramach przeglądów budżetów domowych nie wykreślali z nich subskrypcji. Od dzisiaj w największej na świecie platformie streamingowej, w Netfliksie, ma być taniej. Ale nie ma nic za darmo. W ramach tej obniżki trzeba będzie obejrzeć reklamy. Podobne pomysły mają inni na tym rynku. Czym, zatem, oglądanie filmów na życzenie w sieci będzie się różnić się od tradycyjnej telewizji, za którą nie trzeba co miesiąc płacić? Czy to początek końca dostawców domowej rozrywki? O tym w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie". Zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
W Europie trwa gorączkowe poszukiwanie ropy naftowej, a konkretnie diesla. Po rosyjskim ataku na Ukrainę i odcięciu dostaw z Rosji kraje Starego Kontynentu muszą zorganizować dopływ paliwa na nowo. Nie jest łatwo, bo część szlaków trzeba dopiero przecierać.
Z czego wynika to, co dzieje się na stacjach benzynowych? Dlaczego w cenie ropy wlewanej do aut z silnikiem Diesla z przodu mamy już 8? I co będzie dalej? O tym w nowym odcinku podcastu "Mam pytanie".
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
Cztery, pięć, a nawet dziesięć razy więcej za prąd, podwyżka o 80 proc., zamrożenie tegorocznych cen, ale tylko do pewnego limitu, limit ceny powyżej limitu zamrożenia ceny, sumarycznie miesięczna opłata wyższa o ok. 30 proc. Konia z rzędem temu, kto rozumie, co wydarzy się w przyszłym roku z naszymi rachunkami za prąd. Teoretycznie nie powinno być dużo drożej niż dzisiaj. Praktycznie - może być różnie.
Skąd bierze się cena prądu? Dlaczego energia elektryczna produkowana w Polsce z taniego polskiego węgla drożeje w europejskim tempie? Kto powinien się martwić podwyżkami? I na koniec - czy i o ile wzrosną rachunki statystycznej polskiej rodzinie? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy.
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. -
W gospodarce trzeba mieć do siebie zaufanie. Świat odbiera właśnie bolesną lekcję w tej sprawie. A wraz z nim odbierają ją wszyscy konsumenci, także ty. Okazało się że nie ma nic na pewno.
Azjatyckie fabryki przestały dostarczać kluczowe komponenty do produkcji w Europie, bo zostały zamknięte w czasie pandemii. Gdy sytuacja zaczęła się normować, Rosja zaczęła używać energii jako narzędzia w walce z Unią Europejską. Założenie, że umowy handlowe są po to, by ich przestrzegać, okazało się niesłuszne. Skutki odczuwają wszyscy Europejczycy.
Czy poszukiwanie wiarygodnych partnerów gospodarczych oznacza, że będzie jeszcze drożej? A może, gdy znajdą się dostawcy w bezpośrednim sąsiedztwie, będzie taniej i szybciej w dostawie?
O tym w najnowszym odcinku podcastu "Mam Pytanie", zapraszamy
Partnerem podcastu jest firma doradcza EY. - Se mer