Episoder

  • Misją Rafała i Kamila Paczuskich, dwójki zawodników sportów walki, było stworzenie dla siebie i dla innych przyjaznej i inkluzywnej przestrzeni do treningu. Chcieli popularyzować ten sport, na salę zapraszać osoby, które ring onieśmielał i odstraszał. Przez lata udało im się zbudować wielki klub sportowy i zebrać w nim zaprzyjaźnioną społeczność. Na tym nie skończyły się ich ambicje. Bracia marzyli, by tworzyć na potrzeby klubu pięknie zaprojektowany, bezpieczny i jakościowy sprzęt, estetycznie daleki od propozycji dostępnych na rynku. Takie są początki marki Uniq Sport, która dziś oferuje szerszą gamę produktów, w tym ubrania które można nosić na sali i poza nią. Jakie są kulisy dynamicznego rozwoju ich brandu, jakie założenia i jak udało im się stworzyć unikalną ofertę, którą po zaledwie kilku latach działalności docenili zagraniczni partnerzy handlowi (od sklepów specjalistycznych po platformy z modą high fashion)? Jak wyglądały kulisy ich współpracy z marką Zara Home? Gdzie i w jaki sposób powstają ich produkty? O tym i innych tajnikach poszukiwania niszy i budowania biznesu opowiadają współwłaściciel i współtwórca Uniq Kamil Paczuski i Agnieszka Paczuscy, współtwórczyni, Brand i Business manager Uniq Sport.

  • Salone del Mobile to największe wydarzenie w świecie designu. Tegoroczna, 62. edycja targów, przyciągnęła ponad dwa tysiące marek i około 370 tysięcy gości zainteresowanych rzemiosłem, wzornictwem i kulturą. Skąd to nagłe zainteresowanie projektowaniem? Czym właściwie jest Salone del Mobile? Jak to się stało, że podmiejskie targi przeobraziły się w miejski festiwal pełen sympozjów, wystaw, instalacji i performansów? Uczestniczki imprezy, współzałożycielka agencji 2increatives Yanina Trapachka i Head of PR Icon Agency Daria Graczykowska, dzielą się wrażeniami z Mediolanu.

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • Z redaktorką mody Michaliną Murawską analizujemy pokazy na jesień-zimę 2024-2025. Omawiamy najważniejsze wydarzenia, zmiany na stanowiskach dyrektorów kreatywnych domów mody i branżowe plotki. Kogo typuje się na nowego projektanta Chanel, dlaczego Pierpaolo Piccioli robi wielkie zakupy w Gucci, kto może pobić rekord najkrótszej kadencji ustanowiony przez Waltera Chiappioniego, czy ktoś może być lepszy dla Alai niż Pieter Mulier i jak poradził sobie Sean McGirr z pierwszą kolekcją dla McQueena? Ponadto badamy coraz silniejsze związki marek z popkulturą w nawiązaniu do nowych filmowych i serialowych produkcji, takich jak „Perfect Days” Wima Wendersa, „Challengers” Luki Guadagnino, „Diuna” Denisa Villeneuve’a czy „Priscilla” Sofii Coppoli. Szczególną uwagę poświęcamy głośnej kolekcji Maison Margiela Artisanal z reżyserią ruchu Pata Bogusławskiego i wpływowi show na tendencje w prezentacji nowych kolekcji. Wymieniamy kluczowe kolekcje na nadchodzący sezon i trendy, które zdominują ulice nadchodzącej jesieni. Polecamy film dokumentalny „High & Low: John Galliano” Kevina McDonalda i nową biografię Karla Lagerfelda, której polska premiera odbyła się 15 maja. Zapraszamy do słuchania.

  • 9 czerwca 2024 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi startuje wystawa „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” poświęcona twórczości najbardziej znanego polskiego projektanta mody. Z jej kuratorem Marcinem Różycem i pisarką Karoliną Sulej rozmawiamy o wartości artystycznej jego dorobku i kontrowersjach, które narosły wokół postaci Arkadiusza Weremczuka. Eksperci prowadzą nas przez historię i znaczenie kulturowe prac Arkadiusa, opowiadają o gromadzeniu kolekcji jego projektów w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i zdradzają szczegóły wystawy, dotąd największej w historii instytucji. Kim jest porównywany do Johna Galliano i Alexandra McQueena polski twórca? Jakie tematy ekstrapolują jego kolekcje z lat 90. i 00.? Skąd zainteresowanie jego postacią w pokoleniu Z i co na tę wystawę polska modowa branża. Goście polecają książki i podcasty, które barwnie opowiadają historię Arkadiusa w najintymniejszych szczegółach i te, które nakreślają kontekst historyczny. Ważną częścią rozmowy są wątki dotyczące kultury queerowej i chrześcijańskiej, polityki i seksualności. Zapraszamy do słuchania i odwiedzenia wystawy, która potrwa od 9.06.2024 roku do jesieni 2025 roku.

  • W 2023 roku dyskurs medialny zdominował temat sztucznej inteligencji i jej zastosowań w zadaniach kreatywnych. Magda Bornos-Paciorek, category manager w Google, opowiada, jak narzędzia AI mogą wspierać naszą działalność.

    Miniony rok upłynął pod hasłem sztucznej inteligencji. Zarówno marki, jak i indywidualni użytkownicy masowo tworzyli wizualne i tekstowe treści przy użyciu nowoczesnych narzędzi wspieranych silnikami AI. Wśród najpopularniejszych wymieniano Chat GPT czy graficzne generatory typu Midjourney czy Dall-E. Uczyliśmy się komunikować z maszynami poprzez przyjazne dla użytkowników interfejsy, co ważne, nie przy użyciu złożonych komend programistycznych, lecz codziennego języka. To wpłynęło na popularność tematu, ale stanowi tylko procent innowacji napędzanych sztuczną inteligencją, które dostępne są na rynku. O tym, jak wszyte są one w produkty Google – także te, z których korzystamy codziennie (technologicznej firmy, która jako „AI based” określa się od lat) – opowiada Magda Bornos-Paciorek, category manager w Google, na co dzień odpowiedzialna za tworzenie strategii i rozwiązań digitalowych dla marek z branży fashion. Krok po kroku wyjaśnia, jak mogą wspierać swoją działalność, korzystając z narzędzi wspieranych sztuczną inteligencją. Tłumaczy, co jest kluczem do efektywnej kampanii w internecie, co jest niezbędne, by uzyskać przewagę konkurencyjną w trudnych rynkowych realiach i po jakie rozwiązania warto sięgnąć. Dużą część rozmowy poświęcamy wirtualnym przymierzalniom – rozwiązaniu, które Google wprowadził już w USA. To przykład technologii, która nie tylko ma poprawić dobrostan użytkowników, ale także ograniczyć negatywny wpływ na planetę. W czym jeszcze może pomóc AI? Odpowiedź w odcinku. Zapraszamy do słuchania.

  • Na wystawie „Women Dressing Women” w nowojorskim Costume Institute w MET zaprezentowano 80 sylwetek zaprojektowanych przez kobiety dla kobiet w XX i na początku XXI wieku. Wśród projektantek są takie, o których świat ledwo słyszał. Z Karą Becker rozmawiamy, dlaczego przemilczano ich historię. Dlaczego zarówno na eksponowanych stanowiskach w domach mody wciąż obsadza się głównie białych młodych mężczyzn, a w prestiżowych galeriach wystawia głównie ich prace. W końcu – dlaczego moda tak bardzo potrzebuje dziś kobiecych narracji?

    Wspominamy kreatorki, które wpłynęły na sposób, w jaki nosimy się dziś, rewolucjonistki, które pokolenie po pokoleniu rozluźniały nie tylko zasady ubioru, ale też konwenanse i obyczaje. Przyglądamy się też roli mediów, w odwracaniu trendu na męską dominację. Do naszej rozmowy z każdej strony wchodzi polityka. Wspominamy o luce płacowej w markach z sektora odzieżowego, o nowym pokoleniu projektantek, które lansują lepsze postawy społeczne i zwracamy uwagę na te twórczynie, które, ze względu na płeć czy kolor skóry, za życia nie doczekały się poklasku. Zapraszamy do słuchania.

    Wystawa „Women Dressing Women” trwa do 3 marca 2024 roku.

  • 30 października 2023 roku, dokładnie o 16:05 czasu środkowoeuropejskiego, fani Phoebe Philo, zapisani od miesięcy na firmowy newsletter, dostali wiadomość o starcie sprzedaży pierwszej kolekcji autorskiej marki projektantki. W nastrój wprowadzał gif, na którym widać było niewiele – zaledwie kilka elementów i detali wyczekiwanej kolekcji. Gdy ustawiali się w kolejce do zakupów, klienci nie wiedzieli czego się spodziewać. Zainteresowanie było jednak tak duże, że serwery padły. O fascynacji Phoebe Philo opowiada stylistka Olivia Kijo. W rozmowie analizujemy towarzyszące premierze nastroje, sprawdzamy, z jakich tkanin i gdzie produkowane są kolekcje, trochę wróżymy z fusów, trochę z opinii krytyków i wielbicieli Philo.

  • W drugim odcinku audycji „Między Vogiem a prawdą” z redaktorką mody Michaliną Murawską analizujemy najciekawsze branżowe wydarzenia wokół pokazów na sezon wiosna-lato 2024. Szczególną uwagę poświęcamy debiutującym dyrektorom kreatywnym domów mody. Omawiamy kolekcję Sabato de Sarno dla Gucci, Petera Hawkingsa dla Toma Forda, Louise Trotter dla Carven. Z domami mody rozstają się tacy projektanci jak Sarah Burton od dwóch dekad związana z Alexandrem McQueenem, Gabriela Hearst (Chloé) czy Walter Chaipponi (Tod’s). Marki wciąż zwalniają projektantów. Czy to słuszna strategia? Co decyduje o udanym dopasowaniu twórcy do brandu? Dlaczego na eksponowanych stanowiskach wciąż brakuje kobiet i osób o kolorze skóry innym, niż biały?

  • W rozmowie z Sustainability Manager „Vogue Polska” Zuzanną Krzątałą rozmawiamy o różnorodności w modzie. Pretekstem do spotkania jest czwarta edycja konferencji Business Fashion Environment Summit organizowanej przez „Vogue Polska” i Boston Consulting Group. Omawiamy najważniejsze punkty opublikowanego 10 października raportu „Beyond Boundaries: Diversity & AI in Fashion”. W audycji poruszamy tematy związane z aktywizmem w różnych obszarach branży mody. – Moda niebinarna nie musi być wyłącznie ekspresją osób queerowych – mówi Zuzanna, nawiązując do duetu Young Emperors, pary artystów wizualnych, którzy odrzucają normy ubioru tradycyjnie przyjęte dla płci. Rozmawiamy o potrzebie dopasowania rynku do potrzeb osób w różnych rozmiarach i osób z niepełnosprawnościami. Analizujemy przykłady budowania różnorodności, równości i inkluzywności przy wsparciu sztucznej inteligencji.

    Pełną wersję raportu można znaleźć tutaj: https://www.vogue.pl/a/report-vogue-polska-x-bcg-edition-2023-beyond-boundaries-diversity-ai-in-fashion

    Transmisję z konferencji Business Fashion Environment Summit 2023 można obejrzeć w całości w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=slnXJ5s6DDE