Episoder

  • V dnešní epizodě podcastu Na boso vítáme inspirativní hostku – Danu Škorpilovou, osobní trenérku a výživovou poradkyni, která se specializuje na ženy ve věku 40+. Dana se cvičení věnuje přes 30 let a ve svých 55 a 58 letech vyhrála transformační soutěž časopisu Muscle & Fitness.
    S Danou si povíme o její cestě od korporátu k fitness, o vyhoření, které ji přivedlo k životní změně, a o tom, proč je důležité budovat svalovou hmotu i ve vyšším věku. Zaměříme se také na mýty spojené s cvičením a výživou, roli hormonů při hubnutí a to, jak správně přistoupit k pohybu, aby přinášel radost a dlouhodobé výsledky.
    Ať už s cvičením teprve začínáte, nebo hledáte motivaci pokračovat, tato epizoda vám přinese spoustu užitečných rad a inspirace!

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:
    00:00 Úvod a představení hosta
    01:21 Změna kariéry, vyhoření a výzvy
    05:03 Osobní trénink a rady k výživě
    08:37 Zdraví a životní styl v českém kontextu
    12:08 Běžné mýty o cvičení a výživě
    14:14 Osobní anekdoty a motivace
    18:31 Význam cvičení a udržování kondice
    26:00 Nejčastější chyby při hubnutí
    29:32 Vliv alkoholu na zdraví
    37:08 Rozdíly v tréninku mužů a žen
    45:50 Jak se mění fyzická kondice s věkem

    Odkazy k podcastu:
    naBOSo na Instagramu https://www.instagram.com/nabosocz/
    naBOSo na Facebooku https://www.facebook.com/naboso.cz
    Dana Škorpilová na webu https://danaskorpilova.cz/
    Dana Škorpilová na Instagramu https://www.instagram.com/danaskorpilka/

    Nalaďte si další podcasty:
    Mgr. Eva Hájková MBA: Funkční medicína, výživa a doplňky stravy https://www.naboso.cz/Blog/Podcast-naBOSo/Mgr-Eva-Hajkova-MBA-Funkcni-medicina/
    Aneta Berana: Endometrióza a její dopad na život https://www.naboso.cz/Blog/Podcast-naBOSo/Aneta-Berana-Endometrioza
    Zuzana Novotná aka Medička mudruje: Důležitost spánku a život non-toxic https://www.naboso.cz/Blog/Podcast-naBOSo/Medicka-mudruje-O-spanku-a-non-toxic

  • V dnešní epizodě podcastu naBOSo mluVÍ přivítáme Kateřinu Trávníček – terapeutku ve výcviku a mámu dvou dětí, která otevřeně mluví o tom, co se v rodičovství často přehlíží – o duševním zdraví rodičů. Společně si povíme o tom, jak zvládnout rodičovství s větší lehkostí, neztratit vlastní identitu a jak se vyrovnat s tlaky a očekáváními společnosti.

    Kateřina se s námi podělí o své zkušenosti, rady i praktické tipy, jak se nezbláznit z nekonečných povinností, jak najít rovnováhu mezi péčí o rodinu a o sebe a proč bychom měli přestat s pocity viny. Těšit se můžete i na diskuzi o dětech a digitálních technologiích nebo o tom, jak přežít pubertu a neztratit humor.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:
    00:00 Úvod a představení hosta
    04:14 Společenské tlaky a očekávání v rodičovství
    05:30 Rozdělení péče o domácnost a o děti
    07:54 Jak zvládnout rodičovství jako samoživitel/ka
    11:15 Jak najít v životě rovnováhu
    12:52 Rodičovství teď vs. před 30 lety
    16:00 Sebepéče a čas na sebe
    17:52 Vzorce chování, které přebíráme od rodičů
    20:58 Jak zvládnout pubertu
    25:15 Vliv digitálních technologií na děti a rodiče
    35:16 Reflexe na budoucnost rodičovství a společenské změny

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na FacebookuKateřina Trávníček na webuKateřina Trávníček na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Mgr. Jitka Ludvíčková: Škola papání a zdravý vztah k jídluEdita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot botyAneta Berana: Endometrióza a její dopad na životZuzana Novotná aka Medička mudruje: Důležitost spánku a život non-toxic
  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • V dnešní epizodě podcastu Naboso přivítáme inspirativního hosta – Petra Exnara, zakladatele a tvář značky barefoot bot leguano v České republice. Společně si povíme o jeho cestě k propagaci přirozeného obouvání, o tom, jak díky podpoře své ženy, fyzioterapeutky, objevil svět barefoot obuvi, a o jeho úsilí přinést tuto myšlenku na český trh.

    Petr nás provede začátky značky leguano, podělí se o zkušenosti s barefoot běháním a představí svou novou knihu Fenomén barefoot. Také se dozvíme, čím je leguano jedinečné, jaké výzvy ho potkaly při rozvoji barefoot trhu, a co plánuje do budoucna. Ať už jste nadšenci pro zdravý pohyb nebo jen zvědaví, jak barefoot může změnit váš život, tento díl je pro vás jako stvořený.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod a představení hosta01:47 Příběh spojení Leguána a barefoot06:38 Čím je značka leguano unikátní08:54 Osobní zkušenosti s běháním v barefoot botách11:46 Běžecké výzvy a úspěchy20:08 Budoucnost barefoot v ČR a kniha Fenomén barefoot23:40 Rady pro běžce zájemce o barefoot obuv26:51 Proč přestat váhat a vyzkoušet barefoot boty

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku leguano na Facebookuleguano na webu

    Nalaďte si další podcasty:

    Jan Nevěčný z Movement Camp: Přirozený pohyb a radost z nějAneta Berana: Endometrióza a její dopad na životnaBOSo a KINISI: Revoluce ve fyzioterapii – od kliniky k aplikaciMgr. Michael Tichov: Fyzioterapie a zdravý životní styl
  • Podcast naBOSo mluVÍ přináší nový díl s inspirativním hostem – Evou Hájkovou, odbornicí na funkční medicínu a výživu, která má za sebou bohaté zkušenosti z Londýna i Austrálie. Eva je nejen spoluzakladatelkou Institutu funkční medicíny a výživy, ale také zakladatelkou e-shopu Puravia, zaměřeného na kvalitní doplňky stravy.

    V rozhovoru se Eva dělí o svou cestu od konvenčního zdravotnictví k funkční medicíně, vysvětluje principy individualizované péče o zdraví a přibližuje význam prevence a duševního nastavení. Posluchači se dozvědí, jak může psychika ovlivnit fyzické zdraví, proč si dávat pozor na složení suplementů a jaké výhody přináší personalizovaný stravovací plán.

    Kromě odborných témat Eva otevírá i své osobní zkušenosti, včetně hledání rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, a prozradí, co jí pomáhá relaxovat a načerpat energii.

    Poslechněte si nový díl podcastu a zjistěte, jak si osvojit vědomější přístup ke zdraví a výživě!

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod a představení hosta01:47 Přechod od konvenční k funkční medicíně06:40 Principy funkční medicíny21:45 Individualizovaný přístup ke zdraví a výživě40:57 Suplementy a e-shop Puravia49:35 Work-life balance a osobní život

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku Institut funkční medicíny a výživy na webuInstitut funkční medicíny a výživy na FacebookuPuravia e-shopPuravia na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Jan Nevěčný z Movement Camp: Přirozený pohyb a radost z nějAneta Berana: Endometrióza a její dopad na životZuzana Novotná aka Medička mudruje: Důležitost spánku a život non-toxicMgr. Michael Tichov: Fyzioterapie a zdravý životní styl
  • Mgr. Jitka Ludvíčková je zkušená ergoterapeutka a zakladatelka projektu Škola papání, která se specializuje na pomoc dětem s poruchami příjmu potravy, jako je odmítání jídla, obtíže při přechodu na pevnou stravu či problémy se senzorickým vnímáním potravy.

    Jitka absolvovala prestižní univerzity a svou praxi obohatila o unikátní přístupy, jako je SOS přístup ke krmení, který respektuje individuální potřeby dětí a podporuje jejich zdravý vztah k jídlu. V rozhovoru jsme probrali, jak mohou rodiče pomoci svým dětem překonat náročné situace u stolu a jaké chyby se při jídle nejčastěji dělají.

    Podívali jsme se také na důsledky nucení k jídlu, vliv moderního životního stylu na stravovací návyky dětí, ale také na to, kdy je vhodné vyhledat odbornou pomoc a jak vypadá efektivní prevence. Tento díl je pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět výživovým potřebám dětí a pomoci jim na cestě k vyváženému a zdravému stravování.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod a představení Mgr. Jitky Ludvíčkové 02:01 Porozumění poruchám příjmu potravy u dětí05:17 Změny ve stravovacích návycích dětí a vliv životního stylu08:52 Běžné problémy rodičů s jídlem dětí15:25 Proč vznikla Škola papání21:01 SOS přístup ke krmení v praxi23:24 Důsledky nucení dětí k jídlu a rodičovské chyby25:54 Vliv cukru na vývoj a chování dětí31:55 Problematika dětské obezity37:20 Kdy vyhledat odbornou pomoc39:03 Role pediatrů v prevenci a online programy

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku Škola papání na InstagramuŠkola papání na webu

    Nalaďte si další podcasty:

    MDDr. Michaela Štětinová: Dětská stomatologie od prevence po návštěvu zubařeEdita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot botyDuhovka: Montessori vzdělávání od jesliček po gymnáziumBc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Odrážedla a odstrkovadla
  • V dnešním dílu podcastu naBOSo mluVÍ se zaměříme na téma, které se týká mnoha žen, ale často zůstává opomíjené – endometriózu. Naším hostem je Aneta Berana, ambasadorka života s tímto chronickým onemocněním, která se nebojí otevřeně mluvit o svých zkušenostech a výzvách, které ji provázejí.

    Endometrióza je závažná nemoc, která může způsobit nejen silné bolesti a neplodnost, ale také výrazně ovlivnit každodenní život žen. V našem rozhovoru se dozvíte, jak Aneta zvládá symptomy a jaký vliv měla diagnóza na její osobní a profesní život. Diskutujeme o tom, jak dlouho ženy často čekají na správnou diagnózu, jaké rady by dala těm, které mají podezření na endometriózu, a proč je tak důležité mít informovanost o této nemoci na prvním místě.

    Aneta také osvětlí, jaké léčebné možnosti a alternativní metody zkoušela, aby se vypořádala se svými potížemi, a proč považuje edukaci za klíčovou pro zlepšení života žen s touto nemocí. Připojte se k nám a zjistěte, jak můžeme společně přispět k většímu povědomí o endometrióze a podpořit ženy, které touto nemocí trpí. Pojďme se společně ponořit do této důležité a inspirativní diskuse!

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod, představení a téma endometriózy05:03 Osobní příběh života s endometriózou08:14 Výzvy při hledání dobrého lékaře a zdravotní péči09:08 Rady pro ženy, které mají podezření na endometriózu10:08 Každodenní život s chronickou nemocí14:58 Vliv endometriózy na kariéru a životní styl23:32 Různé způsoby léčby, které Aneta vyzkoušela36:22 Role Anety jako ambasadorky pro život s endometriózou47:49 Vážnost endometriózy jako zdravotního problému

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku Aneta Berana na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Flow Rehab Care: Gynekologická fyzioterapie a jak vám může pomociMgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdravíMgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduZuzana Novotná aka Medička mudruje: Důležitost spánku a život non-toxic
  • Jak přirozený pohyb, zdravý životní styl a projekt Movement Camp mohou zlepšit vaši fyzickou i psychickou pohodu?

    V dnešním díle podcastu přivítáme Honzu Nevěčného, pohybového kouče a zakladatele projektu Movement Camp, který se věnuje přirozenému pohybu a inspiraci lidí k objevování radosti z pohybu. Honza je vášnivý sportovec, milovník přírody, otužování a bosé chůze, a věří, že každý z nás má v sobě potenciál k aktivnímu a zdravému životnímu stylu. V jeho projektu Movement Camp se účastníci učí nejen o pohybu, ale také o stravě, spánku a dalších aspektech zdraví. Dnes se s ním podíváme na to, co znamená přirozený pohyb a jak může ovlivnit náš život.

    V dnešním díle vás mimo jiné čeká:

    00:00 Úvod a představení hosta01:18 Diskuze o přirozeném pohybu04:34 Vliv fitness trendů na přirozený pohyb06:53 Cesta k objevování přirozeného pohybu13:14 Jak kompenzovat sedavý životní styl a proč je to důležité20:40 Proč si v životě dopřát discomfort25:27 Projekt Movement Camp32:00 Honzova cesta k barefoot obuvi

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku Trenér Jan Nevěčný na Instagramu Movement Camp na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Bc. Hana Tonarová: Děti, sport a zdravý pohyb z pohledu fyzioterapeutkyMgr. Michael Tichov: Fyzioterapie a zdravý životní stylMgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdraví
  • V dnešním dílu podcastu Naboso Mluví přivítáme Bc. Hanu Tonarovou, dětskou fyzioterapeutku a zakladatelku projektů Honeycare.cz a Fysport.cz, které se zaměřují na podporu zdravého pohybu a fyzického vývoje dětí. Hanka má bohaté zkušenosti s terapií, prevencí a vzděláváním rodičů a svou vášní pro práci s dětmi inspiruje nejen své malé pacienty, ale i jejich rodiče. V tomto rozhovoru se zaměříme na význam sportu pro děti, současné problémy s jejich fyzickou kondicí a jak mohou rodiče aktivně podporovat zdravý vývoj svých dětí. Hanka se s námi také podělí o svůj nový projekt FySport, který je zaměřen na vzdělávání dětí v oblasti správného pohybu a prevence vadného držení těla. Těšte se na praktické rady, inspirativní příběhy a hluboký vhled do světa dětské fyzioterapie.


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod a představení02:47 Diskuze o pohybové aktivitě dětí a současných problémech03:36 Myšlenka a vývoj projektu FySport06:17 Role rodičů a prostředí ve fyzické aktivitě dětí07:08 Vliv vrcholového sportu na děti11:07 Přínosy fyzické aktivity pro děti13:45 Motivace dětí a adolescentů k fyzické aktivitě18:10 Běžné problémy a omezení ve fyzickém vývoji dětí23:29 Budoucí plány projektu FySport

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku FySport na InstagramuFySport na webuHoneyCare na Instagramu


    Nalaďte si další podcasty:

    MDDr. Michaela Štětinová: Dětská stomatologie od prevence po návštěvu zubařeZdeňka Šíp Staňková: Děti jsou taky lidiBc. Michaela Kačírková: Nejdůležitější milníky psychomotorického vývoje dětí
  • V dnešním dílu podcastu naBOSo mluVÍ přivítáme Michaelu Štětinovou, dětskou zubařku, autorku knih o dětské stomatologii a zakladatelku ordinace Mini Smile v Plzni. Michaela se s námi podělí o své zkušenosti a rady týkající se prevence a správné péče o dětské zuby, rozdílů mezi klasickou a dětskou stomatologií, a významu stravovacích návyků a pravidelné dentální hygieny.

    Navíc se dozvíte, proč je důležité začít s péčí o zuby již od útlého věku a jak správně vybírat zubní kartáčky a pasty pro děti. Nezapomeňte sledovat Michaelu na Instagramu jako Dentist for Small a inspirovat se jejími tipy na zdravé a šťastné dětské úsměvy.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod do podcastu a představení hosta01:23 Stav dětského dentálního zdraví02:04 Příčiny špatného dentálního zdraví a význam správného čištění05:23 Role dětské stomatologie07:20 Správný čas pro první návštěvu dětského zubaře09:17 Dentální hygiena u dětí13:11 Léčba vážných dentálních problémů u dětí15:27 Prevence dentálních problémů a techniky čištění26:19 Vznik knihy o dentálním zdraví28:27 Zkušenost s barefoot botami

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na Facebooku Dentist for Small na InstagramuDentist for Small na webu Kurz Zdravé zuby dětem

    Nalaďte si další podcasty:

    Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdraví Zdeňka Šíp Staňková: Děti jsou taky lidi Mgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • Vítejte u podcastu naBOSo mluVÍ. Dnes přivítáme Zuzanu Novotnou, kterou můžete sledovat na Instagramu jako Medička mudruje. Zuzana, maminka dvou holčiček a studentka medicíny, staví most mezi alternativními přístupy a vědeckými důkazy. Sdílí praktické zdravé návyky, které nevyžadují velké investice, ale přinášejí významné výsledky. V tomto díle se budeme věnovat prevenci, zdravé stravě, non-toxic životnímu stylu a významu spánku.

    Dozvíte se také, jaké byly Zuzaniny začátky v barefoot botách a proč v nich tak ráda chodí na procházky do přírody. Připojte se k nám a zjistěte, jak jednoduché kroky mohou obohatit váš každodenní život.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    0:43 Úvod1:17 Co to je focus zaměřený na prevenci a co pod prevenci spadá?4:39 Co je to zdravé jídlo?7:01 Co se skrývá pod certifikátem BIO?10:39 Co je to non-toxic životní styl? od opalovacích krémů po teflonové pánve17:16 Jak mohu začít zlepšovat svůj život z hlediska non-toxic?18:50 Proč je spánek nejdůležitější pilíř našeho zdraví?25:14 Co se děje během spánku a kolik ho potřebujeme?28:45 Co můžete udělat pro lepší spánek?31:20 Jaké byly Zuzany začátky v barefoot botách a co na nich má ráda?35:12 Tipy pro duševní hygienu a relax

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na FacebookuMedička mudruje na InstagramuMedička mudruje na FacebookuWereco–e-shop s non-toxic sortimentem

    Nalaďte si další podcasty:

    Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdraví Mgr. Michael Tichov: Fyzioterapie a zdravý životní stylMUDr. Filip Burget: Patní ostruha, zvrtnutý kotník a spadlá klenba

  • V dnešním speciálním díle podcastu vás vítáme v novém formátu, kde se poprvé představíme ve složení dva na dva. Naši blízcí přátelé Lenka a Martin Vojtovič, špičkoví fyzioterapeuti a majitelé renomované kliniky KINISI, s námi budou sdílet své inspirativní příběhy a zkušenosti. KINISI, špičková fyzioterapeutická klinika s třemi pobočkami v Praze, nedávno spustila revoluční cvičební aplikaci KINI, která je určena jak pro širokou veřejnost, tak pro odborníky.

    V tomto rozhovoru se dozvíte, proč se Lenka a Martin rozhodli rozšířit své působení do virtuálního světa a jaké výzvy museli překonat při zakládání vlastní kliniky. Probereme, jak začala naše spolupráce, která přerostla v hluboké přátelství, a jaké jsou jejich plány do budoucna s aplikací KINI i s rozšiřováním jejich kliniky. Připojte se k nám a objevte, jak tito dva nadšení profesionálové posouvají hranice péče o tělo a zdraví.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    00:00 Úvod a představení hostů01:48 Začátky spolupráce a přátelství03:45 Založení fyzioterapeutické kliniky11:03 Rozvoj kliniky a výběr fyzioterapeutů33:47 Budoucí plány pro kliniku a aplikaci37:24 Osobní a profesní partnerství

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na FacebookuKinisi na InstagramuKinisi na webuAplikace KINIKinisi TV na Herohero

    Nalaďte si další podcasty:

    Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdraví Mgr. Michael Tichov: Fyzioterapie a zdravý životní stylMgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • Vítejte u dnešního dílu podcastu, ve kterém je s námi Michael Tichov, vášnivý fyzioterapeut specializující se na manuální terapii a tělesná cvičení. Michael své bohaté znalosti a zkušenosti sdílí nejen ve své praxi, ale také na sociálních sítích, kde vytváří humorný a edukativní obsah. Je aktivním sportovcem a věří v princip "ve zdravém těle zdravý duch", což promítá do své práce s pacienty všech věkových kategorií.

    V tomto díle se dozvíte, jak vypadá práce fyzioterapeuta, proč je pravidelný pohyb důležitý, a jaké jsou nejčastější potíže, které přivádí lidi do ambulance FyzioGo. Michael se s vámi také podělí o tipy pro zdravější život, motivaci dětí k pohybu, a své zkušenosti s přechodem na barefoot obuv. Budeme diskutovat přínosy a nevýhody barefoot bot a běhu v nich, a také vás pozveme na workshop "Poznej své nohy". Připojte se k nám a získejte cenné rady a inspiraci pro zdravější životní styl.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    1:38 Jak vypadá práce fyzioterapeuta a na co se Michael specializuje?9:03 Měl by na fyzioterapii chodit preventivně každý?10:05 Jaké nejčastější potíže přivedou lidi do ambulance FyzioGo?13:04 Hýbou se lidé v dnešní společnosti dostatečně a proč je pravidelný pohyb důležitý?20:07 Tipy a lifehacky pro zdravější život22:44 Jak motivovat děti k pohybu a cvičení?25:23 Jak vypadal Michaelovo přechod na barefoot?27:33 Jaké jsou největší přínosy barefoot bot?30:11 Pro koho barefoot boty nejsou vhodné?34:08 Běh v barefoot botách, ano nebo ne?40:20 Pozvánka na workshop Poznej své nohy

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na FacebookuMichael Tichov na InstagramuMichael Tichov na webu

    Nalaďte si další podcasty:

    Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdraví Bc. Edita Prošková: Vbočený palec neboli hallux valgusAndrea Součková: Barefoot dá vaší chůzi nový rozměr



  • Dnes je naším hostem Andrea Kapitánová, dula a lektorka hypnoporodu, která je zároveň maminkou šestiletého Mattea a dvouleté Ariany, které oba porodila v bezpečí domova. První těhotenství a porod ji inspirovaly k její profesi, ve které nyní provází ženy a páry celým těhotenstvím, připravuje je k porodu a podporuje je během porodu, aby se tento intimní moment proměnil v krásný zážitek.

    Andrea se věnuje také aromaterapii, bylinné napářce, práci s rebozo šátkem a zpracování placenty. Klíčovou roli v její práci vnímá i ve spolupráce s porodní asistentkou.

    V tomto podcastu se dozvíte, jak se Andrea dostala k povolání duly, co je to hypnoporod, jaké jsou specifika domácího porodu, a jak se vyvíjí české porodnictví. Podíváme se také na to, jak vypadá práce duly, jaká je její role u porodu a jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou. Připojte se k nám a poslechněte si inspirativní podcast s Andreou Kapitánovou.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:
    2:07 Proč se Andrea stala dulou?
    6:11 Co je to hypnoporod?
    7:45 Jaká je práce duly a s čím vám může pomoci?
    12:25 Existuje ideální porod?
    15:08 Jak se vyvíjí české porodnictví a jaké jaké jsou nejlepší porodnice v Praze i jinde?
    22:10 Jaká kvalifikace a vzdělání je potřeba pro práci duly?
    23:12 Co vše obnáší práce duly?
    29:22 Na co má žena u porodu nárok?
    35:52 Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou?
    40:36 V čem je specifický domácí porod?
    44:45 Jak vypadá poporodní péče duly?
    47:07 Jaký byl Andrey nejsilnější porodní zážitek?

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na Facebooku Andrea Kapitánová na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Mgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdraví FLOW Rehab Care: Gynekologická fyzioterapie a s čím vám může pomoci
  • Vítejte u dalšího dílu podcastu naBOSo mluVÍ, tentokrát na téma gynekologické fyzioterapie. Hostem dnešního dílu je fyzioterapeutka a zakladatelka projektu FLOW Rehab Care, Michaela Píšková.

    Společně prozkoumáme definici gynekologické fyzioterapie, pro koho je určena a jaké metody se v této oblasti využívají. Dále se zaměříme na konkrétní stavy a problémy, které fyzioterapie řeší, jako je bolestivá menstruace či inkontinence, péče v těhotenství a po porodu, včetně fyzioterapie po císařském řezu. A dozvíte se také, kdy je vhodné fyzioterapeuta navštívit.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Úvod, představení (0:00)Co je to gynekologická fyzioterapie? (1:28)Pro koho je gynekologická fyzioterapie vhodná? (2:53)Jaké metody se používají? (5:20)Bolestivá menstruace a kdy ji začít řešit? (8:32)Co způsobuje bolesti při pohlavním styku a dají se řešit pomocí fyzioterapie? (11:58)Fyzioterapie po gynekologických operacích (16:21)Fyzioterapie jako příprava na těhotenství (18:30)Fyzioterapie v těhotenství a po porodu (21:20)Fyzioterapie po fyziologickém porodu a císařském řezu (26:08)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na FacebookuFLOW Rehab na Facebooku FLOW Rehab na Instagramu FLOW Rehab web

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdravíPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Pooperační jizvy a péče o ně
  • Vítáme vás u další epizody podcastu naBOSo mluVÍ, kde se tentokrát zaměříme na montessori vzdělávací systém. Zakladatelka naBOSo Andy Součková si povídala s hosty Klárou Hannovou a Veronikou Thomson z Duhovka Group.

    Duhovka Group představuje česko-anglický montessori vzdělávací systém od jesliček po gymnázium. Jejich heslo "respektujeme, tvoříme, objevujeme, rosteme" odráží hodnoty montessori pedagogiky, které nejen propagují, ale i žijí.

    Prozkoumáme, jak vypadá běžný den ve třídě, s důrazem na přirozené učení se, pohyb a čas venku za každého počasí. Hosté nám také poskytnou praktické tipy pro rodiče při nástupu do školky a odhalí, co dělá Duhovku unikátní.

    Připojte se k nám a objevte svět montessori vzdělávání s inspirativními hosty.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Úvod a představení hostů (0:00)Co znamená montessori? (1:29)Jak připravit dítě na nástup do školky? (3:13)Čím se Duhovka odlišuje od ostatních školek a škol? (9:40)Kolik je ve třídě dětí a učitelů a jaký je režim ve školce? (13:02)Je pro montessori důležitý pohyb a pobyt venku? (17:12)Co jsou metody a filozofie montessori? (20:04) Co je to Duhovka Institute a jak se stát lektorem? (21:51)Proč jsou ve třídách různě staré děti? (27:07)Jak vybrat dobrou montessori školu? (31:50)Jak funguje komunikace mezi dětmi a lektory? (36:06)Jaké je montessori gymnázium? (38:35)Semináře a workshopy pro rodiče, učitele i veřejnost (40:16)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na FacebookuDuhovka na FacebookuDuhovka na Instagramu Duhovka web

    Nalaďte si další podcasty:

    Zdeňka Šíp Staňková: Děti jsou taky lidiBc. Michaela Kačírková: Nejdůležitější milníky psychomotorického vývoje dětíBc. Edita Prošková: Valgózní kotníky a kolena do X
  • V dnešním díle podcastu naBOSo mluVÍ se Andrea Součková setkala s autorkou knihy "Děti jsou taky lidi", Zdeňkou Šíp Staňkovou. Zdeňka sdílí své zkušenosti s mateřstvím a rodičovstvím a odhaluje, jak ji vedly k tématům, jako je dětské trauma, sebepoznávání či mindfulness.

    V epizodě se také dozvíte o nových podpůrných kartách, které Zdeňka představila. Diskutují o tom, jak nezabít radost z učení u dětí, unschoolingu a zachování zvědavosti a lásky k učení po celý život. Zdeňka dává náhled na domácí vzdělávání a vysvětluje, proč se rozhodla své děti neposílat do školy.

    Epizoda nabízí inspiraci k tomu, jak vystoupit ze zažitých vzorců, jak být dobrým rodičem a nakonec i cestovatelské tipy.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Intuice vs. rady v rodičovství (3:15)Sebepoznávání skrz mateřství (5:18)Představení projektu a knihy Děti jsou taky lidi (6:10)Co to je trauma a jak se vypořádat se svým traumatem z dětství (15:46)Podpůrné karty Děti jsou taky lidi (20:44)Nevyžádané rady od rodičů a prarodičů (25:48)Jak dítě motivovat ke sportu nebo úklidu (31:00)Jak rodiče mohou pomoci k rozvoji intelektu u dětí, radost z učení (42:02)Domácí vzdělávání a unschooling (50:08)Jak vystoupit ze zajetých kolejí (1:01:50)Cestovatelské tipy (1:03:55)Jak být dobrý rodič a nezbláznit se z toho (1:06:41)Kauzy, kterým se Zdeňka Šíp Staňková věnuje (1:15:20)Barefoot boty a zdravý životní styl (1:20:14)

    Odkazy k podcastu:

    Děti jsou taky lidi na InstagramuDěti jsou taky lidi na FacebookuDěti jsou taky lidi na webunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Michaela Voltrová: Zdravý vývoj dětí a jejich nohouPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Odrážedla a odstrkovadlaPODCAST: Mgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • V rozhovoru s fyzioterapeutkou Veronikou Kristkovou z terapeutického a vzdělávacího centra Fyzio Beskyd vás čekají odpovědi na časté otázky spojené s výběrem prvních barefoot bot a přechodem na barefoot bez problémů a bez bolesti. Dozvíte se, jaké jsou rozdíly mezi klasickými a barefoot botami, jak ovlivňují celkové držení těla i důležité funkce našich chodidel.
    Těšte se hlavně na praktické tipy pro správnou chůzi. Mluvili jsme i o individuálních stélkách pro řešení konkrétních potíží s chodidly a jejich kombinaci s barefoot botami. Zmiňujeme také případy, kdy barefoot boty nemusí být tou nejlepší volbou.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Úvod a představení hosta (0:00)Jak poznám, že jsou moje tělo a nohy připravené na přechod na barefoot? (3:36)Proč u dětí přechod na barefoot boty nemusíme řešit a jsou vhodné? (4:35)Jaké jsou rozdíly mezi klasickou a barefoot obuví a jak působí na naše nohy? (6:55)Dají se kombinovat barefoot boty a stélky do bot? (13:45)Jak boty ovlivňují držení těla? (15:57)Kdy barefoot boty nejsou vhodné? (18:41)Jak vybrat ty pravé barefoot boty? (20:52)Jak přejít na barefoot boty a které pořídit jako první? (24:04)Jsou barefoot boty vhodné pro diabetiky? (28:32)Proč doporučujeme při přechodu na barefoot navštívit fyzioterapeuta? (30:55)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo webnaBOSo na InstagramunaBOSo na FacebookuFyziboskyd webFyziomentor webFyziobeskyd InstagramFyziobeskyd Facebook

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Edita Prošková: Vložky a další kompenzační pomůckyPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělých



  • Vítejte u dalšího dílu podcastu naBOSo mluVÍ, do kterého přijal pozvání MUDr. Filip Burget. V našem rozhovoru jsme společně otevřeli hned dva okruhy – první je spíše odbornějšího rázu, zatímco v druhém přišly na řadu mise, které pan doktor pravidelně absolvuje a při nichž pomáhá v zemích, kde je to opravdu potřeba.

    Probrali jsme tři důležitá témata, kterými se často zabýváme i na našich prodejnách, a povídali si o patní ostruze, zvrtnutém kotníku a spadlé klenbě, která je velmi často nesprávně zaměňovaná za plochou nohu. Doktora Burgeta jsme se ptali, co je pro tyto potíže typické, jak vypadá jejich klasická léčba a zda je vůbec možné jim nějak předcházet. Poté už přišly na řadu mise do Libye, Nepálu či Ghany. Dozvíte se, kolik už jich MUDr. Burget absolvoval, jak se k nim vůbec dostal a co je jejich cílem.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Co se děje při podvrtnutí kotníku a proč je důležité ledovat vzniklý otok (1:57)Jak probíhá léčba a čím ji můžete sami podpořit (4:25)V jakém případě je lepší rovnou navštívit lékaře (6:22)Co je to patní ostruha, jak a proč vzniká (9:25)Jakými metodami je dnes možné ji léčit (11:50)Jak se řeší spadlá klenba, ať už příčná, nebo podélná (13:35)Kolik misí již MUDr. Burget zažil a co je vlastně jejich cílem (20:59)Na jaká nejzajímavější místa se zatím dostal (24:48)Zda někdy na cestách bojuje s předsudky (27:32)Čím bývá během misí nejvíc překvapený (29:55)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Edita Prošková: Vložky a další kompenzační pomůckyPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělých
  • V dalším díle podcastu naBOSo mluVÍ, tentokrát věnovaném tématu jizev, jsme se opět setkali s fyzioterapeutkami Mgr. Kristýnou Šonskou a Mgr. Olgou Sidorenkovou. Kromě té nejznámější jizvy vůbec – po císařského řezu – jsme se bavili například o laparoskopii, která, ač se to na první pohled vůbec nezdá, představuje poměrně velký zásah do těla.

    Hned v úvodu jsme se podívali na obecnou definici jizev a postupně se dopracovali až k tomu nejdůležitějšímu. Tedy tomu, jak o jizvy pečovat od jejich samotného vzniku až po úplné zahojení. Každá jizva je jiná – odlišuje se nejen svým vznikem, ale i tím, jak se chová v průběhu hojení, a tím pádem vyžaduje trochu jiný přístup. Kristýna s Olgou vám proto dají praktické tipy, jak se o jizvu starat, aby se dobře zhojila a byla v budoucnu co nejméně nápadná.


    V dnešním díle se dozvíte:

    Co je to jizva a jak vzniká (1:16)Podle čeho poznat, že je dobře zhojená (2:00)Jaký je rozdíl mezi tzv. neaktivní a aktivní jizvou (2:50)V čem je pro tělo problematická jizva po císařském řezu (9:26)Jak o jizvu pečovat v akutní fázi, tedy v prvních cca 14 dnech (13:54)Na co nezapomínat v období po vytažení stehů (16:11)Proč jizvu pravidelně mazat a co k tomu použít (17:10)Jak se odlišuje hojení u dětí, dospělých a starších lidí (18:00)K čemu je dobrá pravidelná masáž jizvy (19:03)Kdy je – a kdy naopak není – vhodné mít jizvu zalepenou (21:57)

    Odkazy k podcastu:

    FyzioKoktejl na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: SkoliózaPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Na co se zaměřit při výběru prvních barefoot bot pro dospěléPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • Pozvání do tohoto dílu podcastu přijaly fyzioterapeutky Mgr. Olga Sidorenková a Mgr. Kristýna Šonská. Společně jsme si povídali na téma dech, který je pro naše tělo stejně přirozený jako chůze a je s ní také úzce spojený.

    Dýcháme, stejně jako chodíme každý a nijak zvlášť nad tím nepřemýšlíme, takže často ani netušíme, že možná děláme něco špatně. Přitom i něco tak obyčejného, jako je právě dech, může výrazně ovlivnit náš celkový stav.

    Hned v úvodu se zaměříme na to, co dech vůbec je. Přiblížíme si, co se v těle děje při nádechu i výdechu a k jakým změnám v těle dochází při různých aktivitách. V druhé části se pak dostaneme k samotné dechové rehabilitaci – probereme, co si pod ní představit, pro koho je vhodná a jak se správně provádí.

    Úplný závěr rozhovoru už bude patřit prevenci respiračních onemocnění, kdy si povíme, jakými způsoby pečovat o nosní dutinu.


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Co je to vlastně dech a co se při něm děje (1:32)Jak funguje tzv. lokalizované dýchání (3:07)Jaký je rozdíl mezi dýcháním do hrudníku a do bránice (8:30)Jak se mění způsob dýchání v klidu a při pohybové aktivitě (9:56)V čem se odlišuje dýchání nosem od dýchání pusou (10:45)Jaká je souvislost mezi dechem a držením těla (12:37)Co všechno můžeme ovlivnit pouhým dechem (14:22)Pro koho je vhodná dechová terapie, co to vůbec je a jak se provádí (16:32)Jakými způsoby lze pečovat o nosní dutinu (23:29)


    Odkazy k podcastu:

    FyzioKoktejl na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Stáhnout podcast jako mp3 (20 MB)


    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: SkoliózaPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Co vědět při výběru prvních barefoot bot pro dospěléPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu