Episoder

  • Kādi ir lineļļas plusi un mīnusi? Kādi darba un drošības nosacījumi jāievēro, lai koka konstrukcijas apstrādātu ar videi draudzīgu materiālu - lineļļas beici? Raidījumu ar būveksperta ieteikumiem klausieties audio pielikumā.

    1.jautājums. Vai lineļļas beici var klāt uz materiāla, ja tas ir mitrāks par 18%? Pēc cik gadiem būtu jāatjauno krāsojums neēvelētiem fasādes dēļiem? Kas notiks ar koku, ja to neapstrādās ar lineļļu?

    2.jautājums. Veca divstāvu mūra māja. Problēma - liels mitrums dzīvojamās telpās. Līdz pat sēnei durvju stenderes zemākajās vietās. Karstajā laikā telpas bija vēsas, bet koridora grīdas flīzes tuvu norasošanai. Vai pie vainas mājas pamati? Kas būtu jādara? Mājai nav pagrabstāva. Otrajā stāvā starp jumtu un iekšējo sienu praktiski nav siltinājuma. Jumts ir daļa no otrā stāva ārsienas. Vai arī tas varētu būt iemesls mitrumam mājā?

    3.jautājums. 9x5m koka vasaras māja, stāvbūve. Uzbūvēta uz 15cm biezām padomju laika betona plāksnēm. Izskatās, ka tās liktas uz smilts. Plākšņu augšējā mala praktiski ir zemes līmenī. Plāksnes ir novietotas cieši viena pie otras ar minimālu atstarpi. Iekšpusē ar piķi pielīmēts ruberoīds. Virsū koka grīda, kas tikai atsevišķās vietās bija satrupējusi. To izņēmu. Vecā grīda bija 15cm. Kā veidot silto grīdu? Kā pamatam izveidot hidroizolāciju?

    4.jautājums. Garāžu būvējam uz pāļiem. PVC caurule pildīta ar cementa javu un stiegrojumu. Daži pāļi ir nosēdušies, jo apakšā ir smalka smilts. Dzīvojam mālaina un avotaina pakalna galā. Garāžai ir uzlikta koka konstrukcija ar metāla jumtu. Kā varam saglābt pāļu sēšanos un būves stabilitāti?  

     

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Ar kādiem materiāliem un kāpēc vēlams noklāt zemes joslu ap mājas pamatiem, lai liekais mitrums nebojātu ēkas konstrukcijas. Raidījumā būveksperta viedoklis un ieteikumi.

    1.jautājums. Vai ir kāda nozīme, ja gar mājas ārsienu veido aptuveni 70cm platu oļu joslu? Vai tie pasargā mājas pamatus no ūdens? Ja pareizi domāju, tad bruģītis vai betonējums pasargā. Tomēr daudzām mājām vispār nav nekas gar mājas sienu, bet daži ber oļus. Vēl dažiem sastādītas puķes un citi augi. Būšu pateicīga par skaidrojumu.

    2.jautājums. Vēlos mājai likt jaunu jumtu. Vai noņemot veco segumu, pretkondensāta plēvi var likt uz vecajiem dēļiem? Tie ir labā stāvolī. Metāla jumts ar dakstiņa profilu.

    3.jautājums. Divstāvu māja būvēta no 20x30cm gāzbetona blokiem. Bloki ir likti uz sāna malas. Sienas sanāk 20cm biezas. Kā tas ietekmēs mājās izturību, stiprību?

    4.jautājums. Vai pirmā stāva grīdai uz smilts var likt keramzītu? Vai uz smilts ir jāklāj plēve? Veidošu saplākšņu grīdu. Cik biezs keramzīta slānis ir optimāls?

    5.jautājums. Īrējam 18 kvadrātmetru istabiņu dienesta viesnīcas 2. stāvā (mājai ir 5 stāvi). Virtuve, gaitenis un sanitārā mezgla telpas ir kopīgas. Mūsu istabā pastāvīgi ir dzirdama dūcoša, sīcoša skaņa. Visizteiktāka tā ir vēlu vakaros un pa nakti. Varbūt var izklausīties savdabīgi, bet ik pa laikam var sajust, ka telpā ieplūst auksts gaiss, lai gan telpas logs un durvis ir aizvērti, jūtama arī grīdas vibrācija. Māja celta ap 1974.g., ir renovēta. Dažkārt dūcošā skaņa, grīdas vibrācija un aukstais gaiss ir novērojami arī koplietošanas telpās. Turklāt rudeņos ilgi nepieslēdz un pavasaros ātri noslēdz apkuri, kas kombinācijā ar aukstā gaisa pūsmu rada ļoti lielu diskomfortu. Viena no istabas starpsienām ir sākusi pelēt. Kā to novērst? Kāpēc rodas šādas skaņas?

    6.jautājums. Ir palikušas paletes ar keraterm blokiem. Kā tos labāk uzglabāt, ieziemot? Uz blokiem ir rakstīts sala izturības cikla skaitlis. Ko šis skaitlis nozīmē?

     

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šodien plašāk runāsim par ēkas siltināšanas veidiem, darba gaitu un materiālu izvēli.

    1.jautājums. Mājās iedzīvotāji ir pieņēmuši lēmumu veikt ēkas siltināšanu. Muižas kalpu māja celta 18.gs. beigās. Ēkas pirmajā stāvā sienas ir mitras, aptuveni 50cm augstu. Šobrīd aptuveni 1m ir atrakti mājas pamati. Izskatās, ka pamati ir no sarkanajiem ķieģeļiem, redzams mitrums. Kāda būtu pareizā darba kārtība siltinot šādu māju un ēkas pamatus?

    2.jautājums. Veca guļbūve. Mājas iekštelpas apšūtas ar rīģipsi. Starp rīģipsi un guļbaļķi apmēram 10cm gaisa sprauga. Vēlos spraugu aizpildīt ar granulām līdzīgu materiālu. Vai no mājas iekšpuses drīkst izmantot polistirola granulas? Kāda ir granulu ietekme uz veselību?

    3.jautājums. Ķieģeļu mūra mājas ārsienas gaisa sprauga aizpūsta ar putuplasta bumbiņām. Vajadzētu papildus siltinājumu, taču no ārpuses siltināt nav iespējams. Esmu nolēmis no iekšpuses līmēt 60mm kokšķiedru plāksnes. Vēlos sienu nosegt ar dekoratīvajām ķieģeļflīzēm, taču pielīmēt tās pie kokšķiedras laikam nesanāks. Domāju uz kokšķiedras plāksnēm uzlikt 12mm cementa-stiklšķiedras plāksnes. Montēšu pie mūra sienas ar gariem dībeļiem. Pēc tam uz cementa plāksnēm līmēšu dekoratīvās ķieģeļflīzes. Latojumu negribētu likt, lai neveidotos aukstuma tiltiņi. Vai tā var darīt? Varbūt varat ieteikt kādu citu veidu kā nosegt kokšķiedras plāksnes ar flīzēm?

    4.jautājums. Guļbūve siltināta ar akmens vati. Māja uz betona klučiem. Vate sapūsta no viena betona pamatu kluča līdz nākamajam, nosegta ar dēlīšiem. Plēve nav pielietota. Kas notiks, ja vate samirks?

    5.jautājums. Nepieciešams padoms. Apdzīvota jaunbūve. Pamati šobrīd līdz cokolam siltināti ar 50mm ekstrudēto putuplastu. Siltajām grīdām „pīrāgs” izveidots par zemu. Rezultātā betons saskaras ar cokolu un siltums tiek atdots uz ārpusi. Kāds būtu risinājums, lai šo problēmu novērstu?

    6.jautājums. Sienas no kokšķiedras vates un fibrolīta. Kāda vēja barjera būtu vispiemērotākā? Izņemot plāksnes.

    7.jautājums. Par senas koka mājas ārsienas atjaunošanu. Nostiprināju pamatu, nomainīju apakšējo brusu. Guļbūve būvēta no 14cm biezām brusām. Vēlos māju siltināt no ārpuses: 10cm vate, plēve, 2cm gaisa šķirtkārta, apšuvuma dēļi. Kādu vati izvēlēties, kādu plēvi? Piedāvājumu ir tik daudz! Varbūt ir cits, labāks risinājums?

    8.jautājums. Kā aizsargāt siltinājumu no grauzējiem? Sanāk vati likt uz pamata,(ruberoīda) bet apšuvuma dēļi būs pāri pamatu malai. Starp siltinājumu un apšuvumu izveidosies neliela sprauga.

    9.jautājums. Domāju veidot cementa-kaļķa apmetumu uz skaliņu režģa, kā tas bija agrāk. Vannas istabā gribu likt flīzes. Vai tas būtu labi? Kā to pareizi izdarīt?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā rīkoties, lai uzvarētu mūžseno koka māju problēmu - raudošo mājas sēni, jeb brantu.

    1.jautājums. Mājā parādījusies sēne - brants. Kā rīkoties? Izlauzt grīdu? Ar ko apstrādāt? Kāda ir darbu secība? Kā tikt vaļā no branta? Kā ar to cīnīties?

    2.jautājums. Gadu gaitā mājas ziemeļu gala sienā zem dekoratīvajām loksnēm "iemājojusi" pelējuma vai kāda cita sēnīte. Mitruma traipi izplatās. Siena bija ļoti auksta. Dekoratīvais klājums bija paredzēts, lai telpā noturētu siltumu. Pirms vairākiem gadiem, mainot veco koka logu, sienā atklājām tukšumus. Tur bija guļbūves un akmens mūra kombinēta siena. Tukšumus piepildījām ar celtniecības putām. Kādas ir sienas remonta iespējas?

    3.jautājums. Par mansarda jumta siltinājumu. Spāres 20cm. Vēlos siltināt ar 25cm akmens vati. Gala apdarē paredzēti dekoratīvie koka dēlīši. Kādam jābūt siltinājuma „pīrāgam”?

    4.jautājums. Ar ko Jūs ieteiktu no garāžas puses apšūt 150mm koka brusu starpsienu? Garāža nav apkurināma. Garāžas pārējās sienas būvētas no keramzīta blokiem, tie apmūrēti ar silikāta ķieģeli. Mājas ārsienas „pīrāgs”: silikāta ķieģelis, 5-8cm gaisa sprauga pildīta ar ekovati, 150mm koka brusas, iekšpusē 25mm kokšķiedras plāksnes. Paredzētais starpsienas „pīrāgs” no mājas puses: 50mm kokšķiedras plāksnes, 150mm koka brusas un mitrumizturīgais rīģipsis. Vai tā var darīt? Vai no garāžas puses vajadzīgs papildus siltinājums? Plēves pielietot negribas.

    5.jautājums. Par ģeomembrānu. Jūsu raidījumos bija informācija, ka virs betona zem grīdas segumiem ieteicams likt ģeomembrānu. Rodas jautājums, kā uzvedīsies ģeomembrāna vietās kur būs mēbeles? Vai tā nesaplaks? Vai ir nepieciešams apakšklājs, ja liek ģeomembrānu zem lamināta? Ja ģeomembrānu liek zem flīzēm ar ko tā jāapstrādā, lai labāk turētos flīžu līme?

     

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Piedāvājam dažus būveksperta padomus, kuri noderēs, ja arī jūs pie mājas plānojat būvēt terasi.

    1.jautājums. Pie vecas koka mājas izbūvēja terasi. Māja vēl nebija apšūta. Kad meistari apšuva māju teica, ka terase ir izbūvēta nepareizi. Vēlētos zināt Jūsu domas. Terase mājas pusē ir pievienota pie jumta sijām. Vai tā drīkst? Terases meistars apgalvo ka jā, bet mums rodas šaubas.

    2.jautājums. Gar mājas sienu tika uzbūvēta apkurināma gāzbetona garāža. Virs gāzbetona garāžās vēlos izveidot terasi. virs garāžās jumta spārēm nav iespējams pacelt jumta pīrāgu pietiekami augstu, jo izejas durvis tad sanāks zemāk par terases segumu. Gribētos lai izeja ir vienā līmenī ar terases grīdu. Siltinājumu domāju likt starp spārēm, 200mm akmens vati.

    3.jautājums. Mājas ārsienas no skaidbetona. Ēka nav apdzīvota. Vai pumpaino plēvi var stiprināt pie sienām, lai tās pasargātu no ūdens un vēja? Ko Jūs ieteiktu? Ir mērķis sakārtot ventilāciju un tad māju siltināt.

    4.jautājums. Nopirku vasarnīcu un plānoju pēc pāris gadiem veikt kapitālo remontu. Pagaidām gribu savest kārtībā tikai vannas istabu pirmajā stāvā. Vecajā vannas istabā koka dēļu grīda. Viss sapuvis, arī lāgas,kas nāk no mājas pamatiem. Kā veidot jaunu pagaidu grīdu? Plānoju grīdā ielikt arī kanalizāciju. Telpa ir ļoti maza, bet, kad veikšu lielo remontu, vannas istaba plānoju lielāku, grīdu ņemšu laukā.

    5.jautājums. 2016.gadā no keramzīta blokiem zem zemes būvēts pagrabs. Apmests ar zemes kārtu. Ir ventilācija. Pēdējā gada laikā pastiprināti jūtams mitrums. Tas nav kondensāts, jo griesti sausi, taču sienas un grīda mitras. Vēdināšana atverot durvis nepalīdz. Vai tam ir kāds sakars ar gruntsūdeņiem? Ko iespējams darīt, lai uzlabotu situāciju?

    6.jautājums. Dzīvoklis Rīgas centrā, trešais no pieciem stāviem. 1910.gadā celta māja, koka pārsedzes. Ir moderns parkets, zem tā grīda vietām sasēdusies un čīkst. Grīdu esam atplēsuši, sijas ir labā stāvoklī, taču lāgas vietām ir sasēdušās. Vēlētos betona risinājumu, bet vai betons pārsedzēm nebūs par smagu? Plānotais risinājums: izgrābt izdedžus, demontēt lāgas, ar pūšamo putuplastu izlīdzināt un ieliet 5cm  betona kārtu. Kādas ir Jūsu domas?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Piedāvājam dažus būveksperta padomus, kuri noderēs, ja arī jūs virs mājas pirmā stāva plānojat būvēt terasi.

    1.jautājums. Veicu mājas pārbūvi. Gar mājas sienu tika uzbūvēta gāzbetona garāža. Vēlos virs garāžās izveidot terasi. Mājas jumta daļa garāžas pusē tiks pagarināta, lai izveidotu jumtu virs terases. Kāds jumta „pīrāgs” jāveido garāžai? Pašlaik ar pāris grādu slīpumu garāžai ir uzliktas koka spāres. Garāža būs apkurināma. Domāju uz spārēm likt OSB plāksnes, virs OSB skārdu vai kausēt ruberoīdu, pēc tam latojums un terases dēļi.

    2.jautājums. Par grīdas „pīrāgu”. Pēckara privātmājas dēļu grīda likta uz baļķiem, kuri balstījās uz māla pamata. Baļķi sapuvuši, viss ir izvākts. Domājam noņemt māla kārtu, iebērt 15cm granti, uzklāt plēvi, stiprināt 5x10cm lāgas, starpās likt vati, tad skaidu plati un laminātu. Betonēt nedomājam, jo telpa neliela. Vai tā būtu labi?

    3.jautājums. Par garāžas bedrēm. Ilgus gadus ūdens bedrēs nebija. Kaimiņi nomainīja laukuma segumu. Tagad viss ūdens tek uz garāžām, paaugstinājies gruntsūdens līmenis. Rudens lietavās, pavasara atkušņos bedrēs ir ūdens. Kā soli pa solim veikt nepieciešamos remontdarbus? Kādus materiālus izmantot, lai remontbedrēs vairs nekrātos ūdens?

    4.jautājums. Par pamatu hidroizolāciju.

     

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā novērtēt situāciju un ar ko sākt vecas lauku mājas atjaunošanas darbus? Raidījumā būveksperta viedoklis un ieteikumi.

    1.jautājums. Māja 30tajos gados būvēta uz akmens pamatiem. Vēlamies māju restaurēt, tikai nesaprotu ar ko lai sāk. Iekštelpās mājas pamati ir deformējušies. Grīdas ir ļoti sliktā stāvoklī. Griesti arī ir ieliekušies. Sienas šķības. Kāds būtu pirmais darbs? Ar ko sākt mājas restaurāciju?

    2.jautājums. Koka mājas mansarda stāvā veicu remontdarbus. Mansarda stāva istabas abās pusēs izbūvētas ventilējamas, nesiltinātas pažobeles, no istabas atdalītas ar 10cm biezām koka brusām. Virs griestiem ventilējami aukstie bēniņi, pārsegums ar dažāda satura siltinājumu. Vienā pusē starpsiena nojaukta, lai paplašinātu telpu. Nepieciešams siltināt slīpo jumta plakni, kura šobrīd sastāv no hidroizolācijas plēves, latojuma, un metāldakstiņa lokšņu jumta. Plānotais siltinājums: rīģipsis, tvaika izolācijas plēve, dēļu latojums, 15cm akmens vate, 2cm sprauga, līdz hidroizolācijas plēvei. Vai šāds „pīrāgs” ir pieņemams? Vai tvaika izolācijas plēve, ja izmanto akmens vati, ir obligāta?

    3.jautājums. Virs griestiem paredzēts atstāt ventilētus aukstos bēniņus. Plānotais pārseguma „pīrāgs”: rīģipsis, latojums uz spārēm, papīra klājums, 20cm beramās EKO vates siltinājums. Kā pie šāda risinājuma ierīkot griestu lampas, ja aiz rīģipša seko latas un siltinājums? Vai būtu piemērotāks griestu „pīrāgs”?

    4.jautājums. Māja ir no koka, apšūta ar fibrolītu un pēc tam apmesta. Ārsienās ir izveidojušās plaisas. Ko darīt? Vēlamies māju apšūt ar koka fasādes dēļiem. Ar ko pie šādas ārsienas stiprināt latojumu?

    5.jautājums Māja ar mansardu tiks būvēta no gāzbetona blokiem. Vai ir vērts tērēties un iegādāties +375 blokus ar cerību, ka tos nevajadzēs siltināt, kā to norāda ražotāju pārstāvji? Vai tomēr pirkt lētākus blokus un siltināt ar 150mm akmens vati? Saprotu, ka +375 bloki ir poraināki, trauslāki un iztur mazāku spiedienu. Jumta konstrukcijā būs 15x20cm brusas, garums 6m. Kāda ir gāzbetona ietekme uz veselību?

    6.jautājums. Palikusi membrāna kuru liek zem skārda klājuma. Vai membrānu var izmantot ārsienai kā pretvēja plēvi? Siena no kokšķiedras vates un fibrolīta.

    7.jautājums. Vai jauno trīsslāņu parketu var klāt tieši uz vecās lamināta grīdas?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz klausītāji ir iesūtījuši šādus jautājumus.

    1.jautājums. Pa PVC balkona durvju apakšu lietus laikā telpās tek ūdens. Nevaru atrast iemeslu. Ko darīt? Kā to novērst?

    2.jautājums. Virs dzīvojamām telpām atrodas balkons,  šopavasar telpās tecēja ūdens. Zem balkona flīzēm brīvi var iekļūt ūdens, tās ir izdrupušas. Zem flīzēm ir ieklāta skaidu plate, izlīdzinoša masa, dziļā grunts, elastīgā flīžu līme, epoksīda šuvotājs. Ar ko sākt? Aicināt jumiķus vai flīzētājus? Kā rīkoties?

    3.jautājums. Par vannas istabas izveidi skaidbetona mājā. Vannas istabai sāna un gala siena ir no skaidbetona. Saprotu, ka vajag veidot papildus sienu ar gaisa spraugu. Vai satarpsienā ir jāierīko ventilācijas sistēma vai pietiek tikai ar gaisa spraugu? Kā ar sāna skaidbetona sienu kura nav ārsiena? Vai arī tur vajadzīga otra siena ar ventilācijas spraugu?

    4.jautājums. Būve uzsākta pirms gada. 12 kvadrātmetru pagrabs, griestu augstums 2,20m. Pagrabs izbūvēts ēkas vienā stūrī, no betona blokiem. Rokot būvbedri parādījās gruntsūdens, būvdarbu vadītājs izveidoja risinājumu. Apkārt būvei nepilnu metru no pamatiem ieraka drenāžas cauruli, lai savāktu gruntsūdeni. Blakus pagraba pamatiem izraka aku, lai izsūknētu ūdeni. Bet minētais risinājums īsti nedarbojas. Pagraba grīdā ūdens novadīšanai iebūvēta ap 60cm dziļa, 15 cm diametra aka.  Pamatā ūdens sūcas no savienojuma vietām starp sienu un grīdu. Kad prasīju būvdarbu vadītājam, lai izlabo situāciju,  strādnieki noklāja grīdu un sienu apakšējo daļu ar hidroizolāciju, bet nevīžīgi. Šobrīd padziļināta pagraba aka, uzstādīts sūknis ar vārstu, bet ūdens sūcas savienojuma vietās no sienas un grīdas. Izrādās, ka pagrabam nav likta ārējā hidroizolācija. Celtnieki saka, ka tā nebija atsevišķi uzrādīta būvprojektā. Bet tie, kas gatavoja projektu, ka tas pagraba pamatiem ir pašsaprotami. Celtnieki iesaka dažādus risinājumus. Ko darīt, lai pagrabs būtu sauss?

    5.jautājums. Vai nodilumizturīgais linojejs uz skaidu plāksnes ir piemērots materiāls mansarda stāva grīdas klājumam? Interesē, lai grīda būtu mitrumizturīga un būtu arī laba skaņas izolācija.

    6.jautājums. Ķieģeļu ārsienā ir gaisa sprauga. Sprauga daļēji ir aizpildīta ar stikla vates plāksnēm, tās ir nosēdušās. Ar ko labāk aizpildīt šo spraugu? Vai ar putuplasta bumbiņām vai piepūst ar putām?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz būveksperta padomi par aizsargkārtas, hidroizolācijas slāņa veidošanu un atjaunošanu, ja lēzena jumta konstrukcijai izmantotas dzelzsbetona plāksnes vai paneļi.

    1.jautājums. Vēlamies betona jumta paneļiem uzklāt aizsargkārtu. Paneļus mehāniski attīrījām ar slotu un drāšu birsti, pēc tam ar augstspiediena ūdens strūklu. Cementa maisījumu uzsmērējām divās kārtās. Vietās kur panelim ir horizontāla virsma viss ir labi, bet ielokos sametās burbuļi. Vai tas varētu būt tāpēc, ka ielokos saglabājusies nenotīrīta jumta aizsargkrāsa? Kā šādā situācijā pareizi uzklāt aizsargkārtu?

    2.jautājums. Par bēniņu siltināšanu. Telpa no iekšpuses izremontēta, bet nepieciešams siltināt bēniņus. Griestu konstrukcija: rīģipsis, 10cm gaisa sprauga, tvaika plēve, melnie griesti - sijas ar dēlīšiem, starp tiem ir nelielas spraugas, veco laiku ruberoīds. Saprotu, ka ruberoīda kārtu jānoņem, lai dēlīši ventilētos. Kā siltināt bēniņus? Vai beramā ekovate neizbirs caur dēlīšu spraugām? Vai var siltināt ar plākšņveida vati? Vai pēc vates slāņa jābūt vēl kādam materiālam, lai vate neuzkrātu mitrumu?

    3.jautājums. Māja celta 19. gadsimta beigās. Akmens pamati, apmēram 2m. Ķieģeļu mūris, vidū 20cm gaisa sprauga. Mājā ir problēmas ar mitrumu. Iepriekšējais saimnieks pamatus pus mājai aplējis ar betonu un daļēji apmetis sienas. Plānojam uzlikt ģeomembrānu un pamatus atjaunot, jo tie ir izdrupuši. Kā labāk rīkoties? Apliet ar betonu atlikušos pamatus un tad likt hidroizolāciju un ģeomembrānu? Vai tikai atjaunot akmens pamatus un tad likt ģeomembrānu? Mūrim ir izdrupusi apakšējā ķieģeļu rinda. To plānojam atjaunot. Vai atjaunojot ķieģeļu rindu zem tās jāliek hidroizolācija?

    4.jautājums. 1970.gadā būvēta piecstāvu māja. Istabā zem preskartona ir klona grīda. Iespējams, būvēta no smalku šķembu un ģipša maisījuma, jo izturība spiedē ir zemāka nekā cementa grīdām. Turklāt grīda ir ļoti šķība. Ir doma pa virsu esošajai grīdai uzliet cementa pašizlīdzinošo slāni. Vai cements ķīmiski reaģēs ar esošo grīdas slāni un pasliktinās situāciju? Cik biezu cementa pašizlīdzinošo slāni Jūs ieteiktu?

    5.jautājums. Garāžā 2m dziļumā izveidoju pagrabu. Rokot gan radās nelielas aizdomas par grunstsūdeņiem, bet pirmos divus gadus viss bija sauss, tomēr pēdējos gados ūdens pacēlās līdz 25cm. Ar kādiem materiāliem un kā apstrādāt sienu un grīdu, lai izvairītos no ūdens. Sienām un grīdai būvējot ir ieklāta plēve, apstrādāts ar šķidro stiklu, bet tas nelīdz. Garāžu no ārpuses apstrādāt nav iespējams. 

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Skursteņa daļu virs jumta ietekmē un bojā nokrišņi, aukstums, kondensāts. Raidījumā būveksperta padomi un ieteikumi kā rīkoties, lai izveidot drošu ķieģeļu skursteņa un bitumena dakstiņu jumta savienojumu.

    1.jautājums. Pie ķieģeļu skursteņa tek bitumena dakstiņu jumts. Skurstenis aplīmēts ar līmlenti. Ko darīt? Ar kādiem materiāliem un kā to novērst?

    2.jautājums. Vēlos līvanu tipa mājai siltināt jumtu. Jau nopirktas bezazbesta šīfera loksnes. Plānoju zem jumta likt elpojošu plēvi, tad siltinājumu - 15cm akmens vati. Kā zem vates izveidot apakšklāju? Kādu materiālu izmantot? Zem vecā šīfera ir papes klājums. Varbūt to var atstāt zem vates? Kā būtu pareizi un ekonomiski izdevīgi siltināt?

    3.jautājums. 1957.gadā būvēta saimniecības ēkai ārsienas no mīksta šlagbetona ar cietu apmetumu ārpusē. Pamati atsegti tikai 5-10cm. Pie ārsienas bruģa virspuse sakrīt ar sienas apakšpusi. Vai sienas apakšpuses kapilārā piesūcināšana ar hidroizolāciju pasargās ārsienu no samirkšanas? Sienas ir 35cm biezas. Vai pietiks, ja piesūcināšanu veikšu izurbjot caurumus tikai no vienas sienas puses - ārpuses? Kādu šķīdumu iesakāt?

    4.jautājums. Vecas koka stāvbūves lielākā daļa renovēta, ir viena ķieģeļu mūra siena. Sienas „pīrāgs”: cementa apmetums, pirmais ķieģeļu mūris, gaisa sprauga, otrais ķieģeļu mūris, ģipša bāzes apmetums. Demontējot vecās bēniņu lāgas sienas augšējā daļā palika atveres, kurās bija iemūrēti lāgu gali. Vēlos aizpildīt gaisa spraugu ar putuplasta granulām EPS 60. Esmu redzējis internetā, ka tādas spraugas tiek aizpildītas pašu spēkiem ar jaudīga lapu sūcēja palīdzību. Lapu sūcējam tiek pievienotas divas gofrētas caurules. Vai tādā veidā ir iespējams blīvi aizpildīt gaisa spraugu? Vēl apsveru iespēju iekšējai sienas apdarei izmantot kokšķiedras plāksnes, kuras varētu apmest ar kaļķa apmetumu. Kādu iekšējās siltumizolācijas slāni šādai mūra sienai izmantot?

    5.jautājums. 1984.gadā būvēta bloku māja.Dzīvoklī uzsākām remontu. Nokasot vairākas tapešu kārtas atklājās, ka visa siena melnraiba ar pelējumu. Kā notīrīt un ko darīt, lai tas vairs neatjaunojas?

    6.jautājums. Privātmājas stūrī plānoju izveidot vannas istabu ar tualeti. Mājas sienas ir no skaidbetona. Sanāk, ka vannas istabai divas sienas būs no skaidbetona. Kāda būtu pareiza skaidbetona sienu apdare? Vai ir jāveido papildus siena no riģipša, lai būtu gaisa sprauga?

    7.jautājums. Jauna guļbūve 8x6m ar mansarda jumtu. Tā netiks siltināta, bet visas šķirbas ir hermētiski aiztaisītas. Vasarā tiks biežāk apdzīvota, ziemā mazāk. Pagaidām kurināsim ar krāsni. Vai ir vērts likt 3 stiklu pakešu logus? Vai nebūs par smagu? Piemēram: 2 logi 1500x1300 un vitrīnas logs 1800x200.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kā pie ēkas pamatiem stiprināt hidroizolācijas membrānu, lai tā nodrošinātu uzticamu pamatu hidroizolāciju un aizsargātu ēku pret kapilārā mitruma iekļūšanu būvkonstrukcijās? Raidījumā būveksperta padomi un ieteikumi.

    1.jautājums. Atraku pamatus, lai pie tiem stiprinātu „pumpaino” membrānu. Pa lēzenu nogāzi uz mājas pusi no tīrumiem un ceļa plūst lietus ūdens. Metru zem virskārtas ir māls un smiltis. Kā stiprināt membrānu pie nelīdzeniem pamatiem? Izraktās tranšejas apakšā ir māls.

    2.jautājums. Guļbūve apšūta ar balto ķieģeli , starp ķieģeli un baļķi ir 5-10cm starpa. Ar ko var nosiltināt starpu? Vai var siltināt guļbūvi no ārpuses? Ja jā, tad kā un ar ko?

    3.jautājums. Renovētai vienstāva koka stāvbūvei ir jāmaina jumta segums un vecās spāres. Vienslīpju jumta slīpums 15-16 grādi. Stāvbūves sienas esmu siltinājis ar kokšķiedras vati un kokšķiedras plāksnēm, neizmantojot plēves. Vēlos siltināt jauno jumta konstrukciju, izvairoties no plēvju lietošanas. Iecerētais „pīrāgs” no ārpuses. 1. Trapecveida tērauda profils ar antikondensāta pārklājumu. 2. Latojums un ventilācijas sprauga 45mm. 3. Kokšķiedras plāksnes ar spundi 60mm. 4. Spāres 45x195. 5. Mīkstā kokšķiedras vate loksnēs 200mm. 6. Latojums pretējā virzienā spārēm 45mm. 7. Mīkstā kokšķiedras vate loksnēs 50mm. 8. Kokšķiedras plāksne 12mm. 9. Ģipša, papīra šķiedras plāksne 10mm. Vai šāds „pīrāgs” pildīs savu funkciju? Vai var iztikt bez antikondensāta plēves?

    4.jautājums. Mājās gatavotais betons ir sanācis porains un trausls. Tajā viegli ieskrāpēt robu. Jaucām ar betona maisītāju, pievienojām plastifikatoru, vibrējām. Tās pašas partijas cements un grants citās jaukšanas reizēs devuši ļoti labu rezultātu. Kādēļ tā gadījies? Par maz ūdens? Kā no tā izvairīties turpmāk? Kā pareizi sagatavot javu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Raidījumā būveksperta viedoklis un ieteikumi celtniecības bloku un atbilstošu siltumizolācijas materiālu izvēlē pirms būvdarbu uzsākšanas.

    1.jautājums. Plānoju būvēt vienstāva dzīvojamo māju. Jautājums par būvniecības bloku un siltinājuma izvēli. Pirmais variants būvēt no 50cm bieziem gāzbetona blokiem, tad papildus siltinājums nav nepieciešams. Vai būvēt no plānākiem blokiem, bet siltināt fasādi ar 10cm vati. Kuru variantu Jūs ieteiktu no energoefektivitātes un izmaksu viedokļa?

    2.jautājums. Vēlos no ārpuses ar 50mm akmens vati siltināt gāzbetona ēku. Apdare no koka tautā sauktajā "trīnītī". Lūdzu izskaidrojiet soli pa solim kā pareizi visu veidot un kas jāņem vērā. Kādas plēves izmantot, kādas skrūves? Paredzēti divu veidu dēļi - 25mm x 150mm pirmajā kārtā, virspusē 25x100mm.

    3.jautājums. Par jumta seguma maiņu. Divstāvu māja ar vienkāršu divslīpju jumtu, kuram neliels slīpums. Jānomaina vecais azbesta šīferis. Bēniņi neapkurināmi. Jumtam ir dēļu klājs, uz tā ruberoīds, virsū šīferis. Koka konstrukcijas veselas. Ir doma mainīt uz bezazbesta šīferi. Vai var noņemot veco šīferi un likt jaunu klāju nenoņemot ruberoīdu? Vai vajadzīga hidroizolācija? Vai ir kas īpašs jāievēro? Varbūt Jūs ieteiktu kādu citu jumta klājumu, kas būtu piemērots esošai konstrukcijai?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Koka dēļu grīda, tā ir klasika, kura cauri gadsimtiem nemainīgi saglabā savu aktualitāti. Ne velti lielākā daļa lamināta klājumu imitē tieši koka struktūru. Šoreiz piedāvājam būveksperta padomus par dēļu grīdas ar vēdināmo vai silto pagrīdi ieklāšanu.

    1.jautājums. Vēlos vasaras mājiņā ieklāt dēļu grīdu 3x5m. Lūdzu iesakiet pareizu „pīrāgu”. Lāgas gulsies uz pamatiem. Pa vidu ir smilts un aptuveni 30cm šķembu slānis. Vai jānorok šķembas, lai nav tiešā saskarē ar lāgām? Vai ir vajadzīgi kādi papildus materiāli? Piemēram, tvaika plēve? Ja jā, tad kurā līmenī? Vai zem lāgām ir jābetonē stabiņi vai pietiek ar keramzīta bloku balstam?

    2.jautājums. Ir noņemti melnie griesti, lai atsegtas sijas, kuras būs redzamas. Šobrīd svarīgi saprast kādus materiālus izmantot, lai iegūtu skaņas izolāciju vismaz iepriekšējā līmenī. Bija izdedžu un keramzīta oļu pildījums. Vai var lietot 5cm minerālvates skaņu izolējošās plāksnes un ugunsdrošās rīģipša plāksnes?

    3.jautājums. Vai drīkst 75mm fasādes vati līmēt ar putu līmi pie fasādes plātnēm un neizmantot maisījumu līmes? Protams, iepriekš tiks gruntēta siena un izmantoti fasādes dībeļi.

    4.jautājums. Lauku mājā tek jumts. Kā atrast bojāto vietu? Jumts tika krāsots pirms diviem gadiem. Lieli bēniņi, istabā iegāzās piekaramie griesti.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. No kādiem materiāliem būvēt garāžu, lai tā būtu pasargāta no mitruma? Kādas ir iespējamo būvmateriālu priekšrocības un atšķirības? Piedāvājam būveksperta viedokli un padomus.

    1.jautājums. No kā celt garāžu, lai tā būtu pēc iespējas sausāka. Koka stāvbūve ar ekovates siltinājumu vai izmantot blokus? Kādus? Vai arī izvēlēties kaut ko citu? Garāžas izmēri 8x10m, griestu augstums 3m. Garāžu nepieciešams nedaudz siltināt, lai ziemā varētu dažreiz izmantot. Regulāra apkure nav plānota.

    2.jautājums. Vēlētos uzcelt nelielu koka karkasa pirtiņu ar notekas reni pērtuves telpā. Grīdas konstrukcija: grauzēju siets, kokšķiedras plāksne, 100mm siltinājuma materiāls (akmens vate vai putuplasts), OSB, kausējamais ruberoīds, koka režģa grīda. Kādi būtu Jūsu ieteikumi?

    3.jautājums. Ar ko skaidbetona mājai aizpildīt izdrupušus robus? Vietās kur kādreiz tecējis ūdens, pie jumta un zem palodzes, nokritis apmetums un izdrupuši palieli robi.

    4.jautājums. Mājai ir 50 gadi, celta no ķieģeļiem. Ārpusē silikāta ķieģelis, bet iekšpusē caurumotais māla ķieģelis. Augusta vētra mājai sabojāja jumtu, tagad ir uzlikts jauns. Jumta likšanas laikā tika samitrināts siltumizolācijas augšējais slānis - beramā akmens vate. Griestu "pīrāgs" no apakšpuses: krievu laika rīģipsis, dēļu klājums, 5cm gaisa sprauga, dēļu klājums, fibrolīts 5cm, izdedžu kārta 3cm, stikla vate 3-4cm. Pirms 5 gadiem tika uzpūsta 35cm akmens vate. Vate it kā nav slapja, tīri labi pažuvusi. Vai šis siltumizolācijas slānis pamazam pats atdos mitrumu un viss būs kārtībā? Vai starp dēļiem esošo gaisa spraugu ir nepieciešams aizpildīt ar siltumizolācijas materiālu? Doma ir atstāt veco rīģipša kārtu un veidot 5cm zemāk jaunu metāla konstrukciju un skrūvēt klāt rīģipsi. Veidosies gaisa sprauga visā griestu klājumā.

    5.jautājums. Vēlos veikt guļbūves apdari ar vēdināmu fasādi. Ieraudzīju, ka aptuveni 1m baļķi bojāti. Saprotu, ka bojātā vieta jāizgriež. Ar ko labāk aizpildīt bojāto vietu? Vai var likt dēļus un vidū kokšķiedras plāksnes, stingri iebāžot izgrieztajā vietā? Sienas „pīrāgs”: rīģipsis, 3-5cm ekovate, 15cm baļķi. Sienu plānoju izlīdzināt ar ekovati, virsū kokšķiedras plāksnes ar vēja barjeru, 3cm vēdināma gaisa sprauga, vagondēļi.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz raidījumā dominē jautājumi par ēkas siltināšanas iespējām, materiālu izvēli un darba gaitu.

    1.jautājums. 1938.gadā celta divstāvu koka ēka ar ķieģeļu apdari, vidū gaisa sprauga. Dzīvoklis auksts, radiatori nespēj piesildīt. Viena ir ārsiena, otra kāpņu telpas mūra siena. Kā un ar ko dzīvokli siltināt no iekšpuses? Vai var un vajag aizpildīt gaisa spraugu? Vai jāsiltina visa māja vai tikai viens dzīvoklis?

    2.jautājums. Māja ir veca, bez betonētiem pamatiem. Iespējams, ka krāmēti vai mūrēti ķieģeļi kuri jau ir vienā līmenī ar augsni. Koka stāvbūve apšūta ar dēļiem, fasāde - vecais šīferis. Doma ir siltināt no ārpuses. Betonēt apkārt pēdu, lai paceltos augstāk no grunts. Demontēt šīferi, izveidot 50x50 latojumu, lai izlīmeņotu sienu, apšūt ar 50mm kokšķiedras plāksni un izveidot latojumu fasādes stiprināšanai. Tukšo vietu pildīt ar akmens vati. Vai vajag arī vēja plēvi starp kokšķiedras plāksni un fasādi? Vai ir citi varianti kā siltināt?

    3.jautājums. Moduļu māja uz stabiņiem, 50cm no zemes. Vai grīdas vates vietā drīkst bērt keramzīta oļus kā siltumizolācijas materiālu? Mājā dzīvojam cauru gadu.

    4.jautājums. Iegādājāmies apmēram 2009.gadā būvētu gāzbetona māju. Tā māja, siltināta ar 100mm EPS putuplastu. Šobrīd veicam kapitālo remontu. Vēlamies ielikt jaunu granulu katlu un izveidot silto grīdu apkures sistēmu. Visā mājā ir noņemti grīdas segumi. Šobrīd grīdas "pīrāgs": smilts, apmēram 200mm betons, 50mm EPS putuplasts, 50-70mm estrich. Plānojam uz seguma izvietot stiegrojuma režģi, pie tā stiprināt 20mm siltās grīdas apkures caurules, ieliet 40-70 mm estrich slāni. Vai esošais plāns ir gana labs? Vai jāieklāj plēve uz seguma? Vai zem apkures caurulēm likt folija klājumu? Vai 50mm siltinājums būs pietiekošs?

    5.jautājums. 1968. gadā celta divstāvu koka stāvbūve no ārpuses apšūta ar silikāta ķieģeļiem. Pirmā stāva dzīvokļa griestos ir bojājumi. Pārseguma brusās ir redzams 2 - 3cm deformācijas izliekums. Starpstāvu pārseguma skaņas izolācijā izmantoti izdedži. Virs bojāto griestu telpas augšstāvā atrodas vannas istaba ar flīzētu grīdu. Kā un kādā secībā veikt bojāto vietu remontu?

    6.jautājums. Vai vieglbetona (smilts, kaļķis, cements) ārsiena var uzkrāt apkārtējo mitrumu? Līdz šim bija siltināta ar akmens vati, parasto plēvi bez gaisa spraugas un dēļiem. Plānots noņemt siltinājumu, bet jaunu likt nākošgad.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Ēku īpašniekiem mūsu klimatiskajos apstākļos bieži nākas saskarties ar nopietnu problēmu - mitrumu būves konstrukcijās. Raidījumā būveksperta skaidrojums kāpēc tas rodas un padomi kā novērst mitruma radītās sekas.

    1.jautājums. Mājai, kura celta ap 1890.gadu, akmens mūra pamati. Pamatu aptuvenais dziļums ir 1,5m. Vietās kur zemes līmenis ir līdz ar mājas pirmo ķieģeli sienas mitras. Kur zemes līmenis ir 30cm zem pirmā ķieģeļa, tur sienas ir sausas. Kā rīkoties, lai caur pamatiem nesūktos mitrums? Domāju rakt ap māju tranšeju aptuveni metra dziļumā, tad nomazgāt akmens pamatus, apstrādāt ar hidroizolācijas materiālu un pielikt hidroizolācijas membrānu. Beigās tranšeju aizbērt ar šķembām, bet pēdējos 15cm ar smalkākiem oļiem.

    2.jautājums. Māja celta 1932.gadā, labā stāvoklī. Pirms 25 gadiem mājā ievilkām ūdeni un kanalizāciju. Apmēram pirms 10 gadiem vienā no mājas iekšējām starpsienām sāka parādīties mitruma pleķi, kas pamazām palielinājās. Sākumā domājām, ka varbūt saplīsusi kāda no zemē ieraktajām caurulēm vai arī uz tām kondensējas mitrums. Tika veikta visu metāla cauruļu nomaiņa uz plastmasas caurulēm. Arī pēc tam nekas nemainījās. Māja ziemā netiek apdzīvota. Viss ūdens tiek izlaists, ūdensapgādes sistēma tiek pilnībā atslēgta. Kaimiņi runāja, ka pateicoties pilsētas rakšanas darbiem ir pārraktas vecās āderes un mainījusies to virzība. Kas varētu būt cēlonis šādai situācijai un ko tur varētu darīt?

    3.jautājums. Vēlos apmest vecu kaļķa apmetuma sienu. Vecais apmetums turas stingri, uzklāts uz skaliņiem, nokrāsots ar eļļas krāsu. Domāju uz šī apmetuma skrūvēt plānās kokšķiedras plātnes un tad sienu apmest. Vai šāds risinājums ir lietderīgs? Vai labāk noslīpēt veco krāsu un veidot uz vecā jaunu apmetumu? Tā ir iekšējā siena.

    4.jautājums. Ir pienācis laiks siltināt koka privātmāju. Koka karkasa māja, kurai no ārpuses koka dēļu apšuvums bet, iekšpusē rīģipsis uz alumīnija profiliem. Nevaru precīzi pateikt, kāds ir sienu sastāvs, bet ar videoskopu no iekšpuses, cik varēja redzēt, ir ļoti plāna vates kārta un daudz tukšuma. Izjaukt no ārpuses ir sarežģīti.

    5.jautājums. Mūsu problēma ir tā, ka virs pamatu horizontālās hidroizolācijas ir tikai 10cm, kur veidot grīdu. Virs pamatu horizontālās hidroizolācijas sanāk 3cm. Pārējais - 7cm siltinājuma, plēve ar smiltīm un šķembas paliek zem horizontālās hidroizolācijas līmeņa. Ko lai liek uz platajiem pamatiem?

    6.jautājums. Īpašumā nonākusi 1939. gadā celta dzīvojamā māja. Sienu konstrukcija - apmetums, skaidbetons, sarkanais ķieģelis, apmetums no ārpuses. Iekšējās sienas vietām ir ļoti drupenas. Plānojam siltināt no iekšas ar kokšķiedras plāksnēm. Vai šāds siltinājuma veids no iekšas ir pareizā izvēle? Kā labāk kokšķiedras plāksnes stiprināt? Ar kādu materiālu labāk siltināt, ja to veiktu no ārpuses?

    7.jautājums. Esmu izdomājis pārbūvēt dārza mājiņu par pirti. Ar ko labāk nosiltināt? Mājiņa ir apšūta ar dēļiem, iekšpusē 7cm brusu karkass.

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kādi nosacījumi jāievēro, ja būves pamatos iecerēts likt metāla skrūvpāļus?  Raidījumā būveksperta viedoklis un komentāri.

    1.jautājums. Vai 20 kvadrātmetru koka šķūnim kā pamatus var izmantot metāla skrūvpāļus? Nebetonējot pamatus. Zem melnzemes ir 1m smiltis, dziļāk māls.

    2.jautājums. Par guļbaļķu māju. Vēlos no iekšpuses iztaisnot mājas sienas Kā labāk rīkoties? Vai skrūvēt rīģipsi uz metāla profiliem, neliekot siltinājumu? Paziņa saka, ka šādā starpā dzīvos kukaiņi. Vai labāk apmest baļķus? Ja jā, tad ar kādu apmetumu?

    3.jautājums. 150 gadus veca akmens mūra māja. Mūris apmēram 80cm. Iekšpusē 5cm gaisa sprauga, tad ir pusķieģeļa siena, kas tiek apmesta un krāsota. Ziemā ķieģeļu siena kļūst vēsa, bet nav ne rasas, ne mitruma. Vai vērts urbt ķieģelī caurumu un spraugu piebērt ar siltināšanas materiālu? Vai ir kāds cits veids kā sienu padarīt siltāku?

    4.jautājums. Gribam no ārpuses siltināt 60 gadu vecu māju. Mājas sienas no gāzbetona, tad gaisa sprauga un ķieģelis. Gaisa sprauga ir aizpildīta ar termoputām. Mums ir radušās mazas nesaskaņas. Tētis grib likt 100mm putuplastu. Es saku, 100mm fasādes vati. Noslēgumā būs dekoratīvais apmetums. Kādu siltinājumu Jūs ieteiktu?

    5.jautājums. Ir pieņemts lēmums otrajā stāvā ierīkot silto grīdu. Kā to labāk un pareizāk izdarīt? Daļa grīdas ir nomainīta un nolīmeņota pēc augstākā punkta. Atlikusī daļa nav līmenī, bet dēļi un brusas ir labi. Vai ir iespējama alternatīva izlīdzināšanai, bez dēļu noplēšanas? Pārsegumā ir avīzes un skaidas, tās atstāju zem samainītiem dēļiem. Doma ir par sausā betona grīdu. Kāds būtu pareizs „pīrāgs”. Un kādas būtu alternatīvas? Svarīga ir starpstāvu skaņas izolācija.

    6.jautājums. Pirmajā stāvā guļbaļķi izlīdzināti ar 100mm dēļiem un 40mm kokšķiedras plāksnēm, 1-4cm sprauga aizpildīta ar ekovati. Ko likt gala apdarē, bez apmetuma? Esmu dzirdējis par sienas paneļiem? Kādi ir varianti?

    7.jautājums. Koka stāvbūve - koks, gaisa sprauga, ķieģelis. Nākotnē plānots siltināt. Parasti jautājumi saistīti ar to, kā aizpildīt gaisa spraugu. Gribu noskaidrot, vai var vienkārši demontēt ķieģeļus? Ko māja zaudētu? Vai tiešām ķieģeļi pilda tikai vēja izolācijas funkciju?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz plašāk apskatīsim jautājumu par ēkas pamatu horizontālo hidroizolāciju. Svarīga ir piemērotu materiālu izvēle, lai hidroizolācija atbilstu konkrētās ēkas nosacījumiem un kalpotu ilgus gadus.

    1.jautājums. Par pamatu horizontālo hidroizolāciju. Izvēlēties ruberoīdu vai hidroizolācijas plēvi?

    2.jautājums. Kā un ar ko vislabāk siltināt ārsienu stūra dzīvoklim? 103. sērijas ķieģeļu māja. Uz sienas sācis veidoties pelējums. Ir dzirdēts viedoklis, ka kokšķiedras plāksnes, ja tās dabū mitrumu deformējas un zaudē savas īpašības.

    3.jautājums. Skaidbetona māja, otrais stāvs no koka. Mājai vēlos pagarināt vienu sānu. Pēc tam nojaukt jumtu un uzbūvēt jaunu, arī uz paredzētās piebūves. Mājai vietām ir plaisas. Kā labāk stiprināt skaidbetona sienas?

    4.jautājums. Māja celta 80.gados. Sienas ir tikai trīs ķieģeļu biezas, viens izņemts gaisa spraugai, kas pildīta ar tā laika vati. Vai ir kāda jēga siltināt māju no ārpuses?

    5.jautājums. Koka konstrukciju māja, skaidbetona pildījums. Virtuvē liels mitrums un pagraba smaka, aiz sienas auksts kambaris-pieliekamais. Abās telpās ir klona grīda. Pie otras virtuves sienas ir plīts mūrītis. No plīts uz mitro sienu plūst liels karstums. Ko darīt, lai novērstu mitrumu?

    6.jautājums. Lūdzu iesakiet risinājumu. Veca koka stāvbūve, apmūrēta ar silikāta ķieģeļiem. Biju uzsācis mājas remontu un sāku ar pamatu nosiltināšanu no ārpuses. Biju pārsteigts, ka veco pamatu kopējais augstums ir tikai 85cm, no kuriem zem grunts no ārpus ir tikai 40 līdz 50cm. Zem pamatiem ir grants kārta. Pamatos četrās vietās bija diezgan lielas plaisas. Zem šīm vietām iebetonēju betona klučus. Pamatos nav stiegrojuma, bet to sastāvā ir akmeņi. Kad uzsāku iekšdarbus tad konstatēju, ka mājai ir būtiski bojātas koka konstrukcijas. Būvinženieris pēc mājas apsekošanas iesaka mājas demontāžu ar norādi, ka pamatus vēl varētu izmantot. Vēlos uz vecajiem pamatiem no gāzbetona blokiem būvēt vienstāvu māju. Vai uz šādiem pamatiem var būvēt jaunu māju?

    7.jautājums. Par veco azbesta šīfera jumtu. Vīrs ir dzirdējis, ka to var nokrāsot un tas kalpotu vēl 15 gadus. Vai tā ir? Kādi priekšdarbi jāveic?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Pamati ir ēkas vissvarīgākā konstrukcija. Kādi faktori un nosacījumi ir jāņem vērā pamatu veida izvēlē, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un drošu būvi.

    1.jautājums. Kādi ir plātņveidu pamatu plusi un mīnusi, ja tos salīdzina ar lentveida pamatiem? Cik lielai slodzei tie paredzēti? Vai uz plātņveida pamatiem var likt keraterm blokus? Grunts mālaina.

    2.jautājums. Vēlos būvēt virszemes dārzeņu pagrabu. Plāns ir norakt melnzemi, uzbērt 10cm granti, 10 cm šķembas. Betonēt 25cm plātni ar 13mm stiegrojumu. Uzmūrēt no keramzīta blokiem sienas, betonēt pārsedzi. Cik bieziem jābūt sienu blokiem? Cik biezam jābūt betona pārsegumam? Kā veidot pagraba hidroizolāciju un ventilāciju?

    3.jautājums. Līvānu mājai „staigā” sienas. Istabā līmēju tapetes, bet negribu likt līstes. Ja tomēr lieku, vai lakotas līstes var krāsot? Kādu krāsu klāt uz lakotām līstēm? Ir gan 45 grādu leņķa, gan 90 grādu leņķa salaidumi.

    4.jautājums. Vēlos vasaras mājai siltināt fasādi. Māja būvēta no 200mm gāzbetona blokiem, iekštelpas siltinātas ar 50mm kokšķiedru plātnēm. Plānoju ar dībeļiem piestiprināt metāla leņķus, vertikāli pieskrūvēt koka latas, starpas aizpildīt ar 100mm akmens vates loksnēm, pieskrūvēt horizontālās koka latas, pie tām skrūvēt/naglot spundētos koka apdares dēļus. Vai viss pareizi? Kāda izmēra koka latas izmantot gan vertikālajai, gan horizontālajai konstrukcijai? Vai tiešām starp vati un koka apdari neizmantot vēja plēves/membrānas?

    5.jautājums. Vēlamies tikt skaidrībā par neapsildāmo grīdu veidošanu. Blietētas šķembas, smilšu kārtiņa, plēve, 10cm siltinājums, 7cm betons, telpiskā ģeomembrāna, lamināts vai flīzes. Mūsu problēma ir platie lentveida pamati, jo tie ir krietni platāki par sienām. Kur paliek plēves augšējā mala? Vai tā iet cauri betonam uz augšu vai tiek nogriezta zem betona virs siltinājuma? Kā aizpildīt 10cm telpu virs pamatiem līdz grīdas augstumam? Vai telpiskā ģeomembrāna virs betona jāliek rāmī vai vienkārši to var likt gan zem lamināta un flīzēm? Vai tā netiks saspiesta? Kā pareizi likt laminātu un flīzes uz ģeomembrānas?

    6.jautājums. Kā tas ir no tehniskā viedokļa? Dzīvoklis tika atvienots no stāvvadiem. Tie atkal kvalitatīvi savienoti, nesamazinot diametru. Vai var tikt traucēta vai kā citādi negatīvi ietekmēta ūdens plūsma? Vai izlaižot manu dzīvokli kaimiņi var turpināt lietot centrālo apkuri un karsto ūdeni?

    7.jautājums. 50.gados celta skaidbetona māja. Koka grīdas. Uz koka grīdas uzlikām laminātu. Divu gadu laikā grīda zem lamināta sapuva, mitrums. Izveidojās arī sēne. Grīda nesen tika izlauzta. Zeme ir izrakta. Kā rīkoties tālāk? Kur likt izolāciju? Vai no iekšpuses pie pamatiem var likt putuplastu?

    8.jautājums. Uzbūvēta garāža, iekšpuse izlikta ar OSB plāksnēm. Ir viedoklis, ka OSB sienu vajag krāsot vai lakot, jo OSB ražošanā izmantotas kaitīgas vielas? Vai tā ir?

    9.jautājums. Vēlamies iegādāties īpašumu, ir būvprojekts. Aptuveni 60-70% darbu ir izdarīti, bet bažas rada to kvalitāte. Pirms īpašuma iegādes vēlamies piesaistīt speciālistu kurš novērtētu paveikto darbu kvalitāti. Kāds speciālists mums būtu jāmeklē un kur tādu atrast?

    10.jautājums. 100 gadīga guļbūve. Celta uz āderēm, purvainā vietā. Iekštelpu kapitālo remontu veicām pirms diviem gadiem. Siltinājām ar vati un rīģipša plāksnēm. 4cm koka dēļu grīda, pa virsu lamināts. Šogad gar skursteņa malu parādījusies sēne - brants. Lūdzam padomu, kā cīnīties ar sēni? Kā ielikt jaunu grīdu?

  • Raidījumu klausieties audio pielikumā. Būveksperta viedoklis par ēku fasādes siltināšanas materiāliem, pieejamām iespējām un atšķirībām. Kā izvēlēties piemērotāko?

    1.jautājums. Ir vairāku veidu fasādes vates. Kādu izvēlēties? 300mm gāzbetona sienas, vate pēc projekta nepieciešama 150mm, sienas maksimālais augstums 8m.

    2.jautājums. Iegādājos Līvānu tipa māju, apšūtu ar ķieģeļiem. Gaisa sprauga ir tikai 25mm. Īsti neredzu jēgu to aizpūst. Māja ir auksta. Paredzēts māju siltināt no iekšpuses. Izveidot papildus karkasu un iepūst ekovati. Cik biezs iepūstās ekovates slānis dos efektu? Telpas zudums mani nesatrauc.

    3.jautājums. Veca klēts, guļbūve. Iekšējās sienas un griesti apstrādāti ar baltu kaļķim līdzīgu krāsu, vairākās vietās tā ir nobirusi. Gribētos atjaunot vēsturisko krāsu. Vai ir iespējams šādu krāsu pašam izgatavot? Kādi ir krāsas uzklāšanas nosacījumi? Vai vēsturiskajai krāsai ir kādas antiseptiskas īpašības vai arī tā ir tīri dekoratīva?

    4.jautājums. Par grīdas pīrāgu. Veicam pārbūvi bijušajam stallim/šķūnim. Koka karkasa būve. Gala mērķis - dzīvojamā māja. Siltināsim no iekšpuses un ārpuses ar ekovati un 25mm kokšķiedras plāksnēm. Koka karkass ir 150mm biezs. Iekšpusē būs māla apmetums. Konsultējoties ar koka karkasu māju ekspertiem, esam tikuši līdz risinājumam bez siltajām grīdām. Plāns izmantot zemes temperatūru un apsildīt ar siltumu akumulācijas krāsni. Vai savienojumā ar grīdu vajadzētu hidroizolāciju vai kādu atdalošo slāni? Ko jūs ieteiktu?

    5.jautājums. Māja celta 60 gados no skaidbetona. Skaidbetonā daudz plaisu, vietām gabaliem izdrupis apmetums. Māju domājam atjaunot. Mainīt jumta konstrukciju, atjaunot fasādi. Vai skaidbetons ir labojams? Varbūt jājauc nost un jābūvē no jauna?

    6.jautājums. Koka stāvbūve, apšūta ar ķieģeļiem. Pamatu augstums 80cm, no kuriem 20cm virs zemes līmeņa. Pamati vietām ir saplaisājuši. Vai esošais pamatu dziļums ir pietiekošs? Kāds būtu pareizs risinājums pamatu stiprināšanai vai pārbūvei? Ķieģeļu siena tiks demontēta, tās vietā tiks veidots papildus koka karkass ar siltinājumu, tādējādi samazinot slodzi uz pamatiem.

    7.jautājums. Grasos mainīt logus. Logu montāžai būtu labāk izmantot pakulas vai ko tamlīdzīgu. Bet, vai to var darīt, ja starp logu un aili ir apmēram 5cm liela atstarpe? Kādu materiālu izmantot aiz rīģipša, iekšējās ailes apdarē? Arī tur ir apmēram 4cm liels tukšums.

    8.jautājums. Šodien zem bruģa iebērām rupjās šķembas. Rīt blietējam, betonējam apmales. Ko darīt tālāk? Izmantot granti vai smalkākās dolomīta šķembas? Gribas saprast kur ir starpība.