Episoder
-
🎙 Prowadzące: Madzia Suchocka i Marta Lewandowska
🎙 Goście: Dowiecie się w odcinku 😉
W drugim bonusowym odcinku przedstawiamy GŁOSY 13 FMR!
Madzia i Marta pojechały do Krakowa, do AST, na Forum Młodej Reżyserii. Przeprowadziły rozmowy z twórcami i zadały im pytania odnośnie prezentowanych przez nich spektakli.
Dziękujemy bardzo za rozmowy i zapraszamy do słuchania! -
🎙 Prowadząca: Antonina Dobrowolska
🎙 Gość: Kacper Jan Lechowicz
Ile czasu zajmuje przemiana w drag queen? Jak opowiedzieć o problemach osób ze społeczności LGBTQ+ w zaledwie 1,5h? I nareszcie - jak zrobić to tak, by nie było to czarno-białe?
O tym wszystkim Antonina porozmawiała z Kacprem Janem Lechowiczem - współtwórcą spektaklu i odtwórcą roli Meliny - charyzmatycznej drag queen, która już niebawem zagości na scenie Collegium Nobilium.
🖐Zapraszamy na nasz podcast!
-
Mangler du episoder?
-
🎙 Prowadzenie: Zuzanna Kolebacz
🎙 Goście: Piotr Sikora
W dzisiejszym odcinku Zuzia rozmawia z Piotrem Sikorą o wstydzie, porażkach i tym w jaki sposób można przekształcić te zjawiska w sztukę. Aktor teatru improwizowanego Klancyk oraz grupy Hofesinka opowie nam o swoich nietypowych performensach, wyprawach do Włoch i Francji w celu zgłębiania sztuki klaunu oraz swojej obecnej pracy dydaktycznej. W tej specjalnej, cringe'owej edycji Obscenicznych odpowiemy na pytania:
- jak wygląda najmniejsza maska świata?
- czy klauni są wśród nas?
- co należy zrobić z naszym wewnętrzym Flopem?
Zapraszamy do słuchania!
-
🎙️ Prowadzenie: Barbara Lewińska
🎙️ Goście: Zocha Paczek
W dzisiejszym odcinku podcastu zwalniamy tempa i zapraszamy was do lasu na piknik połączony z rozmową o naszych pasjach i zajawkach. Basia opowie o LARPach (Live Action Role Play) - improwizowanej rozrywce z pogranicza teatru i gier wyobraźni, która aktywizuje uczestniczących w niej graczy i daje im możliwość wpłynięcia na przebieg opowieści. Zocha porówna to do swoich wieloletnich doświadczeń w teatrze amatorskim. Czy różnica między tymi pasjami jest duża? Gdzie kończy się teatr? Jak te formaty mogą z siebie czerpać?
Wiedza o LARPach może przydać się zarówno osobom reżyserskim, jak i aktorskim oraz wszystkim z Was, którzy wiążą swoją przyszłość z pedagogiką teatru. Zapraszamy też fanów fantastyki i science-fiction.
-
🎙️ Prowadzenie: Zuzanna Olczyk
🎙️ Goście: Nastya Malchik
9 sierpnia 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w wyniku których prezydentem na kolejne 5 lat ogłoszony został Łukaszenka. Obywatele Białorusi, OBWE i wiele innych organizacji uznali je za sfałszowane. Po 26 latach autorytarnych rządów Łukaszenki sfałszowanie to spowodowało wybuch fali protestów w całym kraju. Priorytetem reżimu Łukaszenki stała się walka z ruchami opozycji.
Dla Białorusinów sierpień nigdy się nie skończył. Nie ma białoruskiej rodziny, która nie doświadczyłaby represji. Dziś media milczą, dziennikarze siedzą w więzieniach.
Artyści pozostają aktywni i zaangażowani. Szukają sposobów, by wyrazić grozę wydarzeń, które ich spotkały. I na to, by normalnie żyć. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Zuzy z Nastyą - jedną z twórczyń białoruskiego teatru niezależnego.
- Dlaczego wystawiają oni spektakle anonimowo?
- Co właściwie kryje się pod hasłem niezależnego teatru białoruskiego i czy na Białorusi działa też teatr reżimowy?
- O czym milczą media?
I wiele więcej… Do Nastyi ślemy specjalne podziękowania za rozmowę, a Was zapraszamy do słuchania! -
🎙Prowadzenie: Basia Lewińska
🎙Goście: dzieci z grupy teatralnej „Teatr START”
Rozmowy prowadzone na zajęciach w Domu Kultury Dorożkarnia razem z grupą Melani Grzesiewicz "Teatr START". Młode ekspertki teatralne Agata, Ania, Hanex, Maja, dwie Zosie i Zuza opowiedziały nam o problemach, przed którymi ich zdaniem stoi dzisiejszy teatr, stereotypach płciowych, technikach aktorskich, z których warto korzystać i tematach, które powinna poruszać sztuka. Bawiłyśmy się dźwiękiem i zanurzyłyśmy się do reszty w teatralnych rozkminach. Wypowiedzi dziewczyn mogą zainspirować każdego człowieka Teatru. -
Rekrutacja na nadchodzący rok akademicki zbliża się wielkimi krokami! Z tej okazji Julia postanowiła podjąć temat od kuchni i porozmawiała ze studentkami I i III roku wydziałów Aktorstwa i Reżyserii. Z odcinka dowiecie się:
-jak żyje student na każdym z trzech kierunków?
-czy odczuwamy zmiany w szkole?
-czy na egzaminach na Reżyserię trzeba śpiewać i rysować?
Zachęcamy do słuchania!
🎙Prowadzenie: Julia Gwizdowska
-
Teatr, zaraza, gry komputerowe- co te słowa mają ze sobą wspólnego? W dzisiejszym odcinku pokażemy, że bardzo dużo! Zapraszamy na teatralną analizę serii Pathologic, czyli gier w których postacie czytają swój scenariusz z kartki, a zamiast umierać- powtarzają ostatnią scenę. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania:
- Czym różni się aktor od gracza?
- Co lepiej zniszczyć- niemożliwą wieżę z plastiku czy stepowe miasteczko z piasku?
- Czy kiepskie tłumaczenie dialogów na język angielski to przykład techniki brechtowskiej?
- I najważniejsze- dlaczego ciągle dajemy się oszukiwać?
Specjalne podziękowania dla Luizy Saniewskiej i Mateusza Simonowa za użyczenie talentu głosowego!
*
Resourcy/wideoeseje jeżeli chcesz dowiedziec sie więcej o Pathologic i jego teatralnych inspiracjach!
https://www.rockpapershotgun.com/butchering-pathologic-part-1-the-body
https://www.youtube.com/watch?v=1w-r21nDfb0
https://www.youtube.com/watch?v=y_WB1WT2-dE
https://www.youtube.com/watch?v=JsNm2YLrk30&t=7226s -
Kochani, dwie fan girl, Antonina i Marta, postanowiły się przyjrzeć jednemu z pięciu dramatów autorstwa Sarah Kane. Jeżeli nie znacie jej twórczości to słuchacie na własną odpowiedzialność. Dramatopisarka przecież jest przedstawicielką pokolenia In-Yer-Face, więc wszystko co chcecie ukryć jest wyciągane na scenę.
Rozmawiamy więc o gwałcie, samobójstwie i innych abiektach. Jednocześnie:
- przybliżamy pobieżnie kim była autorka
- wspominamy o kobiecym gniewie i jego niebezpiecznym charakterze
- mówimy o Ani z Zielonego Wzgórza
A przede wszystkim zderzamy to co męskie i żeńskie.
Więc jeżeli macie pewien dystans do poważnych tematów, zapraszamy do słuchania!
🎙️ Prowadzenie: Antonina Dobrowolska, Marta Lewandowska -
Po premierze sweet&romantic dzielimy się swoimi wątpliwościami, obserwacjami i walczymy z opisami.
W tym odcinku dowiecie się:
- jak zagrać matkę z fantazją?
- kiedy wreszcie zaśpiewa Kayah?
- jak reprezentować mniejszości w teatrze?
- czy było słodko i romantycznie?
A tak w ogóle to kochamy Abbę!
🎙️ Prowadzenie: Olivia Kaszubska, Zuzanna Kolebacz
-
Wiele osób słyszało już o sztuce dragu - a o ballroomie? Voguingu? Zapraszamy do rozmowy o queerowej sztuce performatywnej! Naszym gościem jest Jul Pawełczak - mua, bywalec ballroomowych scen, a przede wszystkim niesamowita osoba! Wspólnie poruszymy tematy polskiej sceny performatywnej, problemów z jakimi mierzy się społeczność lgbtq+ oraz zagadnienie performancu płci.
🎙️Gość: Jul Pawełczak
🎙️Prowadzenie: Antonina Dobrowolska
-
Zawsze musi być ten pierwszy raz.
Pierwszy raz z Krystianem Lupą.
Aleksy Jakubiec po raz pierwszy idzie na spektakl w reżyserii Lupy i opowiada o wszystkim co się działo przed, podczas i po spektaklu. Niezwykłe doświadczenie, zderzenie z legendą, nowe horyzonty artystyczne.
Czy Krystian Lupa się skończył? A może dopiero zaczyna?
🎙️ Prowadzenie: Aleksy Jakubiec -
Możecie je znać z teatralnych korytarzy, szatni, bufetów. To do nich zwracacie się w sprawie zgubionego telefonu, wręczenia kwiatów ukochanemu artyście, zakupionych biletów ale...
💪 To do nich trafiaja wszystkie skargi i zażalenia, a swoją cierpliwość ćwiczą nieustannie. Znoszenie złośliwych komentarzy i bieganie w szpilkach, wynagradza spotkanie ze sztuką, choć nie zawsze jest w stanie uratować samopoczucie strażników porządku foyer.
Jakie przygody mogą spotkać obsługę widza?
🎙 Wspomnienia/doświadczenia/ploteczki wotowczyń Madzi Suchockiej, Karoliny Wróbel i Juli Wypych. -
💬 Słuchaliście Black Metalu?
Jeżeli tak, to odcinek dla was, jeżeli nie to i tak odcinek dla was. Możecie posłuchać o tym jak się robi spektakl o legendarnej grupie muzycznej, a później iść do teatru i go zobaczyć 😉.
Marta rozmawiała o Prawdziwym Norweskim Black Metalu, najnowszej premierze TCN z Kasią Anną Dominiak i Kacprem Janem Lechowiczem.
W dzisiejszym odcinku:
🤘🏻odsłaniamy kulisy powstawania spektaklu
🤘🏻opowiadamy o konstruowaniu ról black metalowców
🤘🏻zdradzamy jakie płatki jemy na śniadanie
Dlatego zapraszamy do słuchania 🤘🏻
🎙 Prowadzenie: Marta Lewandowska
🎙 Goście: Kasia Anna Dominiak, Kacper Jan Lechowicz -
W tym tygodniu czeka nas debiut Antoniny za mikrofonem. Co dla was przygotowała?
Za naszą wschodnią granicą od prawie roku trwa wojna. Jak w tej sytuacji radzą sobie ukraińskie teatry? Co stało się z tamtejszymi aktorami?
Skupmy się na skrócie najważniejszych wydarzeń i problemów, spróbujmy zadać sobie pytania z którymi mierzą się także teatry w Polsce:
- Jak działać, żeby naprawdę coś zdziałać?
- Może trzeba przerobić sale na miejsca pomocy?
- Czy może niektóre narracje szkodzą tylko wspólnemu dobru?
Wspólnie zastanowimy się jak sztuka podejmuje temat wojny.
Zapraszamy na nasz podcast!
🎙Prowadzenie: Antonina Dobrowolska -
Święta świętami, ale nam się zebrało na wspomnienia, dlatego dzielimy się z wami kolejnym nagraniem z 12 Froum Młodej Reżyserii! Tym razem, nasza Madzia, rozmawiała z młodymi i zdolnymi twórczyniami Kaliną Jagodą Dębską i Marią Gustowską, których aż dwa wspólne spektakle "Ordo Mordo" i "Preparadiso. Reality Show", brały udział w konkursie! - O tym czym jest praca w tandemie reżyserko-dramaturgicznym? - Praca w teatrze kolektywnie, czy jednak na własną rękę? - Jak powstawał tekst na podstawie improwizacji? - O spektaklu, w którym to widz decyduje, co się będzie działo dalej... P.s Dziewczyny otrzymały wyróżnienie za podejmowanie trudnych tematów społecznych przy pomocy inteligentnej komedii! Jeszcze raz gratulujemy!
🎙️ Prowadzenie: Madzia Suchocka
🎙️ Gościnie: Kalina Jagoda Dębska, Maria Gustowska -
W tym tygodniu wywiad z Radkiem Stępniem! Reżyser spektaklu dyplomowego IV roku Akademii Teatralnej „Alaska”, który swoją premierę ma właśnie dziś, udzielił ostatnio odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań:
-dla kogo jest spektakl „Alaska”?
-jak przebiegała droga studiowania Radka i co go łączy z teatrologią i Krystianem Lupą?
-dlaczego nie chodzi ostatnio do teatru?
Zapraszamy do słuchania!
🎙 Prowadzenie: Julia Gwizdowska
🎙 Gość: Radek Stępień -
O młodych reżyserkach słów kilka! Co zaskoczyło nas na Forum Młodej Reżyserii? Które nazwiska młodych twórczyń warto śledzić? Rozmawiamy o naszych wrażeniach z przeglądu prac osób studiujących reżyserię na polskich uczelniach artystycznych.
W tym odcinku posłuchacie dwóch Zuz:
- Czym zachwyca nagrodzony „Orfeusz” Anny Obszańskiej?
- Reality Show na scenie? Czy widz może decydować?
- Teatr dla dzieci? Jak opowiadać o tematach trudnych w przystępny sposób?
- I wiele więcej!
Czy teatr jest gotowy na odkrycia? Zapraszamy do słuchania!
🎙️ Prowadzenie: Zuzanna Kolebacz, Zuzanna Olczyk -
Już jest! Pierwszy odcinek naszego podcastu! A w nim gość specjalny! Oliwia i Aleksy rozmawiają z Panią Joanną Kołaczkowską o edukacji artystycznej i współczesnym odbiorze sztuki.
Z tego odcinka dowiecie się m.in. :
- czy na TikToku faktycznie jest wszystko?
- dokąd zmierza „artysta w drodze”?
- czy teatr góruje nad kinem?
Zapraszamy do słuchania!
🎙️ Prowadzenie: Aleksy Jakubiec, Olivia Kaszubska
🎙 Gościni: Joanna Kołaczkowska -
Witamy w podcaście Obscenicznych! A Ty za co kochasz teatr?