Episoder
-
Miroslav Singer je český ekonom, v letech 2010–2016 byl guvernérem České národní banky. Od roku 2017 působí jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding, od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. V tomto díle Štěpán Křeček diskutoval o klíčových ekonomických tématech s bývalým guvernérem ČNB Miroslavem Singerem. Debata se zaměřila na současný stav německé ekonomiky a schopnost Evropy konkurovat ostatním světovým regionům. Hosté rozebírali i problematiku těžby břidlice v EU a postavení České republiky jako prosperující či neprosperující země. V dalších částech rozhovoru se věnovali nedostatku pracovní síly v Česku, prioritám jednotlivých zemí EU a vůli ke změnám v Evropě. Na závěr se diskuze soustředila na přístup současné české vlády k veřejným financím.
-
Tomáš Etzler pracoval jako novinář České televize a CNN. Jako první Čech získal Cenu Emmy. Proslavil se svými reportážemi z Číny. Nově vydal dokumentární film Nebe a knihu Novinářem v Číně. Se Štěpánem si ve studiu povídali o současné Číně, její politice, ale také společenském vývoji a souvislostech s děním v okolním světě tak, jak je vidí na základě svých profesních i osobních zkušeností, které s touto zemí má. V tomto díle Štěpán Křeček diskutuje s Tomášem Etzlerem o nedávných volbách ve Spojených státech amerických a jejich důsledcích. Rozhovor začíná komentářem jednoznačného vítězství republikánů a otázkám okolo nominací do administrativy Donalda Trumpa. Tématem byly ale také očekávané změny, které může přinést Trumpův návrat do Bílého domu. Rozvrátí nový prezident USA? To si poslechněte.
-
Mangler du episoder?
-
Přinášíme vám 162. díl podcastu OFFLINE Štěpána Křečka. Filip Matějka vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově a získal doktorát z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. K ekonomii přešel na začátku doktorských studiích na Princetonu. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii. V roce 2015 získal jako první český ekonom Starting grant Evropské výzkumné rady ERC. V tomto díle Štěpán Křeček diskutuje s Filipem Matějkou o nejnovějších objevech ve vědecké ekonomii. Věnují se také otázce zásahů do trhu a volnému trhu, přičemž řeč padne i o anarchokapitalismusu, regulaci a centrálním řízení trhů v praxi. Dále se zamýšlí nad imperiální povahou ekonomie a schopností lidí i ekonomik adaptovat se na měnící se podmínky.
-
Lenka Zlámalová se jako hlavní komentátorka CNC dlouhodobě zabývá ekonomikou a politikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících v České republice. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Následně zastávala pozici hlavní analytičky Hospodářských novin a Lidových novin. Pravidelně vystupuje ve zpravodajských pořadech České televize a Českého rozhlasu. V tomto díle podcastu se Štěpán Křeček spolu s Lenkou Zlámalovou zaměřil na klíčová témata americké politiky a ekonomiky. Rozhovor se věnuje životu ve Spojených státech a aktuálním změnám na tamní politické scéně, s důrazem na růst podpory Trumpa v technologickém sektoru a proměny stranických ideologií. Diskutuje se také o vládě Joea Bidena, Trumpově vztahu s Ruskem, otázkách migrace a ekonomických programech prezidentských kandidátů.
-
Filip Matějka vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově a získal doktorát z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. K ekonomii přešel na začátku doktorských studiích na Princetonu. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii. V roce 2015 získal jako první český ekonom Starting grant Evropské výzkumné rady ERC. V tomto díle Štěpán Křeček diskutuje s Filipem Matějkou o budoucnosti evropského technologického sektoru a snahách dohnat ztráty vůči USA a Asii. V rozhovoru se řeší také otázky ohledně budování jednotného evropského trhu a problematiky rostoucího zadlužování Česka i celé Evropy. Zmíněna byla také specifika řecké dluhové krize a celosvětového zadlužování.
-
Miroslav Singer je český ekonom, v letech 2010–2016 byl guvernérem České národní banky. Od roku 2017 působí jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom společnosti Generali CEE Holding, od ledna 2018 je rovněž členem výkonného výboru. V tomto díle Štěpán Křeček diskutoval s Miroslavem Singerem o nastavení základních úrokových sazeb a tlacích politiků na centrální banky. Debata se zaměřila na konflikty českých politiků s vedením České národní banky, a také na aktuální situaci kolem snižování úrokových sazeb v Česku. V závěru se diskuse zaměřila na kondici soukromého a státního sektoru, včetně významu státního sektoru, jeho financování a přínosu pro ekonomiku.
-
Lenka Zlámalová se jako hlavní komentátorka CNC dlouhodobě zabývá ekonomikou a politikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících v České republice. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Následně zastávala pozici hlavní analytičky Hospodářských novin a Lidových novin. Pravidelně vystupuje ve zpravodajských pořadech České televize a Českého rozhlasu. V tomto díle Štěpán Křeček probíral s Lenkou Zlámalovou aktuální stav Evropské unie a její výzvy, včetně problémů automobilového průmyslu a porovnání ekonomické síly Evropy a USA. Dále se diskutovalo o krizi, kterou Evropa prochází, a jak migrace může sloužit jako páka pro výjimky v EU. V závěru byl velkým tématem i dopad byrokracie a regulací na kondici evropské ekonomiky.
-
Přinášíme vám 157. díl podcastu OFFLINE Štěpána Křečka. Ondřej Boháč je český geograf a manažer. Od března 2017 je ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Od roku 2006 pracoval jako student na pražském magistrátu ve funkci koordinátora Geograckého Informačního Systému, posléze se v roce 2011 stal poradcem prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka, a když se tento stal v roce 2013 pražským primátorem, stanul Boháč ve funkci ředitele kanceláře primátora. V roce 2015 se stal zástupcem ředitele IPR a následně byl v prosinci 2016 jmenován šéfem institutu, funkce se ujal v roce 2017. V tomto díle Štěpán Křeček probíral klíčové stavební projekty, na kterých se v Praze aktuálně pracuje, případně se k nim teprve schyluje. Řeč tedy byla o revitalizaci Masarykova nádraží, Václavského náměstí, ale také o stavbě metra D. Kdy bude dostavěn pražský okruh a jak moc ovlivňují plánování Prahy památkáři? To si poslechněte.
-
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. V tomto díle se Štěpán Křeček se svým hostem zaměřil na téma kolapsu civilizace. Diskutovali o vývoji evropské civilizace v posledních staletích a jaké výzvy ji čekají v budoucnosti. Hovořili také o možném kolapsu západních civilizací a zda by případný pád civilizace mohl Evropě prospět. Věnovali se také otázkám, co rozhoduje konflikty ve světě a jak Green Deal může být cestou k nezávislosti na diktátorských režimech.
-
Ondřej Boháč je český geograf a manažer. Od března 2017 je ředitelem Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Od roku 2006 pracoval jako student na pražském magistrátu ve funkci koordinátora Geograckého Informačního Systému, posléze se v roce 2011 stal poradcem prvního náměstka primátora Tomáše Hudečka, a když se tento stal v roce 2013 pražským primátorem, stanul Boháč ve funkci ředitele kanceláře primátora. V roce 2015 se stal zástupcem ředitele IPR a následně byl v prosinci 2016 jmenován šéfem institutu, funkce se ujal v roce 2017. V tomto díle Štěpán Křeček probíral nedostupnost bydlení v hlavním městě Praze a také vývoj cen nemovitostí. Jak moc brání památkáři rozvoji Prahy, jak je na tom stavební řízení v Česku a hrozí, že v budoucnosti bude Praha jen pro bohaté? To vše se dozvíte!
-
Marek Orko Vácha je katolický kněz, teolog, skaut a také molekulární biolog. Specializuje se na otázky evoluční biologie, lékařské a environmentální etiky. Slouží jako farář lechovické farnosti a od října 2007 také jako farní vikář – kaplan, Římskokatolické akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora. Na akademické půdě působí ve funkci přednosty Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, na které byl v letech 2010–2022 předsedou akademického senátu. V tomto díle se Štěpán Křeček bavil se svým hostem o tom, jak nebezpečná mohou být absurdní témata v těžkých časech, jak velký vliv má hybridní válka na Západ, ale taký vliv má dnešní uspěchaná doba na jedince. Řešila se ale také církev z trochu netradičního pohledu. Kdybychom objevili inteligentní život ve vesmíru, jaké by vyznával náboženství?
-
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. V tomto díle se Štěpán Křeček bavil se svým hostem o tom, kam se aktuálně stáčí evropská politika a jak se daří zemím Evropské unie bojovat s migrací. Řeč ale byla také o ekonomice Spojených států amerických, které dominují v rámci globálního obchodu i přesto, že jejich ekonomika je v obrovských dluzích.
-
Do dalšího dílu podcastu Offline Štěpána Křečka přijal pozvání katolický kněz, teolog a molekulární biolog Marek Orko Vácha. Jak moc si jsou lidé na planetě Zemi příbuzní? Škodí nám přebytek a hojnost? O tom všem se diskutovalo v nové epizodě.
-
Tomáš Prouza je viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dříve působil jako náměstek ministra financí a také jako národní koordinátor pro zavedení eura v České republice. V tomto díle přišla řeč na to, jaké ceny potravin máme v České republice v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, jestli se u nás jídlem plýtvá, ale také třeba jak je na tom tuzemský cestovní ruch.
-
Tomáš Prouza je viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dříve působil také jako náměstek ministra financí a také jako národní koordinátor pro zavedení eura v České republice. Se Štěpánem si povídali o tom, co vše Česká republika vytěžila z Evropské unie za první 20 let svého členství, jak moc velký problém pro českou ekonomiku je byrokracie a jestli náhodou si tu byrokracii nevytváříme spíše sami.
-
Petr Bartoň přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově. Rovněž působí jako hlavní ekonom a autor podcastu SníDaně. Je absolventem University of Chicago a University of Cambridge. Se Štěpánem si povídali o současné populační politice a demografii.
-
Petr Bartoň přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově. Rovněž působí jako hlavní ekonom a autor podcastu SníDaně. Je absolventem University of Chicago a University of Cambridge. Se Štěpánem si povídali o současné světové populační politice a demografii.
-
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Přednáší na Vyoké škole ekonimcké v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Je autorem podcastu Historie očima Martina Kováře a spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech amerických i evropských voleb.
-
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Přednáší na Vyoké škole ekonimcké v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Je autorem podcastu Historie očima Martina Kováře a spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech amerických i evropských voleb.
-
Dana Drábová je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostkou Pyšel. Dále je držitelkou tří doktorátů a byla jí udělena medaile za zásluhy I. stupně. Se Štěpánem si v podcastu Offline povídali nejen o jaderné energetice a budoucím vývoji našeho energetického mixu, ale také o možných dopadech potenciálního jaderného konfliktu za současně napjaté geopolitické situaci.
- Se mer