Episoder

  • O już tytuł stanowi problem w tej opowieści, bowiem olimpiada, to przez setki lat nie były wcale igrzyska tylko czas pomiędzy igrzyskami! usłyszycie w opowieści, że w starożytności mierzono czas za pomocą olimpiad a teraz już nie. I w czasach nowożytnych zaczęto stopniowo olimpiadą nazywać też same zawody. I najpierw to uważano za niepoprawne, ale kilka lat temu językoznawcy ogłosili, że olimpiadą można też nazywać same igrzyska. Tak zatem i ja żeby było jasno nazywam igrzyska olimpiadą, również tak robili znawcy starożytności Aleksander Krawczuk i Jan Alfred Szczepański. Z ich książek czerpałam garściami, o choćby z tejhttps://lubimyczytac.pl/ksiazka/79003/ostatnia-olimpiadaa także z książki pana Szczepańskiego od "Olimpii do Olimpiad".Ale w związku z tym, że olimpiada to był w starożytności czas pomiędzy igrzyskami to o tym czasie dużo opowiadam, żebyście polubili i dobrze poznali owe "stareżycie" zatem ten tytuł to taki trochę przewrotny jest😎.

    Jeszcze chcę dodać pewną istotną informację: mój Reżyser (obecnie lat 9) znów zasłużył na swój tytuł Reżysera, a może bardziej kontrolera opowieści, bowiem zauważył, że kontynentów wcale nie ma 5 a ja mówię, że mamy 5 kół na fladze olimpijskiej tyle ile mamy kontynentów. No przez to, że tak mi ta opowieści długa wyszła to już nie wyjaśniłam, że pomysłodawca tych kół połączył Ameryki w jedno i nie uwzględnil Antarktydy. I tak poszczególne koła mają symbolizować:Zielone - AustralięCzerwone - AmerykiNiebieskie - EuropęCzarne -Afrykę️Żółte - Azję.To już kończę moje opisy i niezmiennie pozdrawiam tych, którzy je czytają, i podaję link obiecany przez Zeusikahttps://patronite.pl/opowiedznamhistoriei jeszcze tutaj możecie jednorazowo kupić mi kawę czy lodywww.suppi.pl/opowiedznamhistorie

  • Zapraszam na tłumaczenie kto to byli ci berlingowcy, dlaczego o nich się czasem źle mówi, skąd się wzięli. Czy czterej pancerni i pies istnieli naprawdę? Posłuchajcie jakie relacje ma moja rodzina z...generałem Berlingiem. Zapraszam do obejrzenia filmiku o Armii Andersa, która troszkę też tu występuje. https://youtu.be/pXL8Ec7-gDw

    Tutaj macie link do filmiku o tym jak wyglądała przysięga Kościuszkowców. Pamiętajcie, że ten filmik był robiony za czasów PRLU-u więc nie można było mówić całej prawdy, wsłuchajcie się uważnie pod koniec co mówi lektor. Czy powiedział skąd się wzięli Polacy w Związku Sowieckim?
    https://www.youtube.com/watch?v=Kmq_H-CGY04
    Ale popatrzcie też na twarze żołnierzy. Czy byli poruszeni?

    Niezmiennie dziękuję Patronkom i Patronom za wsparcie, tak naprawdę od💖
    Jeśli chcecie dołączyć to Patronów, to zapraszam, tutaj można to prościutko zrobić
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    Albo jesli wolicie możecie kupić mi symboliczne lody czy kawę tutaj
    https://suppi.pl/opowiedznamhistorie

    Utwór Video Game Soldiers (autor: Twin Musicom) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons – uznanie autorstwa 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

    Źródło: http://www.twinmusicom.org/song/295/video-game-soldiers

    Wykonawca: http://www.twinmusicom.org



  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.


  • Jest tu ktoś z Gdyni? Dajcie znać w komentarzu! Mam nadzieję, że spodoba Wam się opowieść o Waszym mieście, a wszyscy inni chętnie je odwiedzą po wysłuchaniu tego słuchowiska:)
    Bo to naprawdę niesamowite, że Polacy w tak krótkim czasie zbudowali takie piękne miasto od zera, i port, który stał się naj..dobra nie zdradzam.
    Opowieść jest zainspirowana tą oto książką i dużo informacji wzięłam właśnie z niej, polecam gorąco
    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5034220/gdynia-obiecana-miasto-modernizm-modernizacja-1920-1939

    Niezmiennie dziękuję moim Patronkom i Patronom za wsparcie💝 dajecie mi moc, dajecie wiarę, że trzeba razem dalej zmieniać ten dziwny świat takimi opowieściami, innymi niż... większość.
    Jeśli chcecie dołączyć do Patronite lub postawić mi wirtualną kawę czy lody oto linki, gdzie szybciutko i zgrabniutko można to zrobić
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie
    https://suppi.pl/opowiedznamhistorie


  • Znacie Olę może? Pewnie domyślacie się, że ma coś wspólnego z Piłsudskim Józefem? Ale w jaki sposób? Córka, żona, siostra, mama? To nie będę zdradzać, posłuchajcie! Ale jedno Wam powiem fajna ta Ola i zasługuje na to, aby ją poznać i już wiedzieć kim była!

    Mam nadzieję, że dzięki tej opowieści tak właśnie będzie!

    A to słuchowisko powstało dzięki Patronkom i Patronom, którym od serca i gorąco dziękuję💖.

    Jeśli chcecie dołączyć do Patronite aby również wesprzeć moje opowieści zapraszam tutaj, naprawdę łatwo to zrobić.

    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    Jeśli wolicie odwdzięczyć się za opowieści symbolicznymi lodami czy kawą możecie zrobić to tutaj https://suppi.pl/opowiedznamhistorie

    Opowieść w dużej mierze postała dzięki temu, że przeczytałam tę książkę

    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4992424/aleksandra-pilsudska-1882-1963

  • O co chodziło w tym wydarzeniu o nazwie Potop, kto nas zalał i dlaczego, co spowodowało, że jednak udało się wydostać spod tej wody. Tłumaczę wszyściutko i po kolei, tak, żebyście to ujrzeli czasowo, nie liczą się same daty, bardziej upływ czasu! Dowiecie się z tej opowieści jak Stefcio Czarniecki znalazł się w naszym hymnie, ile osób w Polsce to rozumie? A to właśnie wydarzenia z czasów owego Potopu go tam umieściły!
    Niezmiennie dziękuję najgoręcej Patronkom i Patronom, dostaję od Was coraz więcej ciepłych opowieści jak, gdzie i co dają Wam moje opowieści💖.
    Jeśli jest Was więcej: osób, którym też coś dobrego dają, to można dołączyć do Patronite tutaj: https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    (00:00) - Kiedy to było...
    (01:58) - Dlaczego, czyli przyczyny
    (04:49) - Scenka "Na dworze króla Szwecji"
    (08:38) - Karolek Gustawek jako Alek Macedoński
    (09:06) - Początek - czyli dramat pod Ujściem
    (11:12) - Zalewanie kolejnych terenów
    (12:11) - Janusz Radziwiłł na Litwie
    (14:09) - Pierwsza złamana obietnica: czyli jak Szwedzi robili potop
    (16:08) - Scenka "Relacja Kundelka znad Wisły w Warszawie"
    (18:02 - Potopowego zachowania Szwedów ciąg dalszy
    (18:36) - Bunt na potop się zaczyna
    (19:13) - Obrona klasztoru na Jasnej Górze a Henio Sienkiewicz
    (20:48) Scenka "W klasztorze na Jasnej Górze"
    (22:46) - Zwycięstwo Jasnej Góry i jego zasługi
    (25:07 - Scenka "Rozmowa króla i królowej na Śląsku"
    (27:07) - Powrót króla i Śluby lwowskie
    (28:11) - Pierwszy rozbiór Polski - na papierze
    (29:08) - Utrata Prus Książęcych
    (29:54) - Scenka "Wywiad ze Stefciem Czarnieckim"
    (33:39) - Koniec potopu!
    (34:27) - Jaka to była katastrofa
    (36:43) Podziękowania dla Patronek i Patronów

    A oto bardzo ciekawy odcinek o Potopie dla tych starszych, z którego czerpałam garściami i który mnie zainspirował baaardzo!

    https://open.spotify.com/episode/3gGOSDevZJPWurkyx0BQCQ?si=DD0wV0Q4SjSEMYm7zYldKQ
    A tutaj informacja o lwach z Sztokholmu. Dla mnie to jest niezwykle ciekawe, że jedna informacja jest powtarzana (może) błędnie przez kolejne osoby. Sama też tak robię, zapewne czasem, ale tym razem mi się udało temu troszkę zapobiec.
    https://www.strefa.se/2023/05/11/szwedzkie-lwy-a-sprawa-polska/


  • To jest słuchowisko, które nagrałam ponad dwa lata temu i ono było na platformach do słuchania od tego czasu. Postanowiłam je umieścić też na YouTube, wtedy muszę dźwięk dostosować do YouTube i praktycznie zmontować na nowo. Ale dźwięk nagrania mojego głosu był jakiś przytłumiony, i postanowiłam nagrać jeszcze raz. Zdałam sobie wtedy sprawę, że moje opowieści rosną i rozwijają się ze mną i z moimi słuchaczami, zarówno ja umiem więcej, na więcej mam odwagę jak i moi słuchacze stają się coraz odważniejsi w poznawaniu nowych światów, coraz bardziej ciekawscy. I dlatego ja dziś nie boję się podawać więcej wiadomości, więcej szczegółów, więcej zawiłych przyczyn tłumaczyć, więcej tematów do refleksji rzucać.

    Zatem zapragnęłam opowiedzieć o Krzyżaczkach przebrzydłych inaczej, zrobić długie scenki i wyszło całkiem nowe słuchowisko. Może ze dwa, trzy zdania zostały te same. Zapraszam zatem, ruszajmy w podróż do wieków średnich, pokręcimy się troszkę po mapie, pośmiejemy, pozastanwiajmy, pomartwmy. Jak to w życiu:) I w historii oczywiście:)

    A oto obiecany na końcu adres Patronite https://patronite.pl/opowiedznamhistorie
    Dziękuję od 💖

    P.S. O tym modleniu się za Konradka przez Krzyżaków a także wiele innych ciekawych historii dowiedziałam się z tego podcastu, który polecam wszystkim starszakom
    https://podcasters.spotify.com/pod/show/podcast-muzeum-historii-p0/episodes/Krzyacy--Najwikszy-przekrt-redniowiecznej-polityki-e2fs9j1/a-aavj8pq


  • Tym razem ruszamy w podróż daleką ale nie tylko w czasie - chociaż też - ale także po mapie. Zabieram Was do Azji, do Wietnamu. I jak już będziemy w Azji, to przy okazji😊 dowiecie się co to były kolonie. Opowiadam też o zimnej wojnie i komunizmie, ale nie tłumaczę co to było dokładnie, możecie zajrzeć do innych moich opowieści w tej sprawie, choćby filmików na Youtubie, "Co to jest komunizm" albo filmiku "Żelazna kurtyna". Nie daje linków bądźcie poszukiwaczami historii.
    A link daję do Patronite, bowiem moje poszukiwania historii, choć niezwykle przyjemne, wymagają dużo pracy, zatem będę wdzięczna z każde wsparcie, choćby najmniejsze.
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie
    A opowieść o Wietnamie mam nadzieję, że Wam się spodoba, bo to jest niezwykły kraj i ludzie, mogłam się osobiście przekonać, bo podróżowałam po Wietnamie ponad dwa tygodnie. I chcę tam wrócić, zobaczyć więcej i zjeść więcej mango i smoczych owoców, o których też znajdziecie kilka słów w jednej scence.

    W słuchowisku został użyty utwór Ishikari Lore (autor: Kevin MacLeod) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons – uznanie autorstwa 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
    Źródło: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100192
    Wykonawca: http://incompetech.com/


    (00:00) Dlaczego o Wietnamie
    (01:34) Wietnam pod chińskim butem
    (03:11) Wietnam zostaje francuską kolonią
    (04:09) Scenka Francuscy koloniści sobie rozmawiają
    (07:01) Walka o wydobycie się spod francuskiego buta
    (08:59) scenka wywiad na kundelku z Ho Chi Minem
    (11:44) Po drugiej wojnie światowej - deklaracja niepodległości Wietnamu Północnego
    (13:14) Zimna wojna a Wietnam
    (15:43) Pierwsza wojna indochińska
    (16:51) Koniec wojny i podział Wietnamu na Północny i Południowy
    (17:49) Scenka Rozmowa prezydenta Wietnamu Południowego z prezydentem amerykańskim
    (20:19) Wietnamska wojna domowa
    (22:30) Amerykanie wchodzą do Wietnamu
    (24:25) Scenka Partyzanci w sandałach
    (25:18) Podziemne życie wietnamskich komunistów i ich amerykańskich wrogów
    (28:42) Scenka List amerykańskiego żółnierza do narzeczonej
    (32:01) Pewne smutne wydarzenie
    (33:42) Ciężki wagon historii
    (34:50) Wycofanie się Amerykanów z Wietnamu
    (35:45) Wietnam dziś
    (37:16) Ale Sajgon!
    (38:37) Podziękowania dla Patronek i Patronów


  • To jest opowieść o całym życiu Pana Doktora, więc dowiecie się jak się naprawdę nazywał, czy lubił szkołę i dowiecie się co było dla niego najważniejsze właściwie w całym życiu: szczęśliwe dzieci!
    Nie było łatwo zrobić tę opowieść, żeby nie była zbyt smutna, a jednocześnie, żeby nie unikać tego co ważne i co musi być opowiedziane. Tłumaczę przy okazji dzieciom co to jest antysemityzm i to też nie było łatwe.

    A oto obiecany przez Felka na końcu opowieści, link do Patronite.

    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    Te opowieści powstają dzięki wsparciu Patronek i Patronów, za co tutaj i teraz dziękuję od 💖, bo w słuchowisku to Felek dziękował:)

    Opowieść powstała w dużej mierze na podstawie świetnej książki
    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/97987/korczak-proba-biografii

  • Poznajcie Jaśka, od dnia rodzin aż do ostatnich dni. Dużo ciekawostek, trochę śmiechu, trochę wzruszeń - mam nadzieję, że Was poruszy ten moment w bitwie pod Wiedniem gdy sunęli...zresztą posłuchajcie sami.

    (00:00) Dzieciństwo Jaśka
    (04:17) Scenka: rozmowa taty Jaśka z opiekunem
    (06:11) Edukacja braci Sobieskich w Krakowie
    (07:23) Podróż Jaśka i Marka Sobieskich po Europie
    (08:34) Scenka Rozmowa Teofili Sobieskiej z przyjaciółką
    (09:58) Podróży ciąg dalszy
    (10:52) Powrót do rzeczypospolitej i udział w wojnie
    (12:54) Scenka zakatarzony Jasiek płacze nad śmiercią brata
    (14:09) Wojny ciąg dalszy
    (14:47) Jasiek poznaje Marysieńkę
    (17:37) Scenka Rozmowa z królową o potopie szwedzkim i Marysieńce
    (19:21) Jasiek i Szwedzi
    (20:18) Kariera Jaśka jako wodza wojskowego
    (20:53) Ślub z Marysieńką, małżeństwo i kariera, bitwa pod Chocimiem
    (24:08) Jasiek zostaje królem!!!
    (25:11) Układ Jaśka z Austrią
    (26:47) scenka Posłaniec od austriackiego władcy u Jaska w Wilanowie
    (28:24) Odsiecz wiedeńska
    (33:14) Scenka z kawą i panem Kulczyckim
    (34:57) Kawa w Europie
    (35:14) Ziemniaczki spod Wiednia?
    (35:46) Po odsieczy wiedeńskiej
    (38:58) Jasiek ogrodnik, czytelnik i miłośnik gwiazd, czyli król jakby na emeryturze
    (40:41) Podziękowania od Jaśka dla Patronek i Patronów
    A oto link do Patronite, który na końcu Jasiek obiecał przełykając młode ziemniaki. Moim marzeniem jest dalej opowiadać, więc jeśli Wam się te historie podobają i macie możliwość to wesprzyjcie mnie na Patronite.
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    Dziękuję baaardzo (razem z Jaśkiem) obecnym Patronkom i Patronom💖


  • To był niezwykły facet! Ile on rzeczy w życiu robił poza astronomią to aż dziw! Mam nadzieję, że dzięki tej opowieści go polubicie. I zrozumiecie o co chodzi z tym kosmosem!


    (00:00) Czas i miejsce akcji
    (02:41) Narodziny i dzieciństwo Mikołaja
    (04:36) Studia w Krakowie
    (05:45) Scenka rozmowa z Wojciechem z Brudzewa
    (07:39) Mikołaj zostaje kanonikiem
    (08:59) Studia w Bolonii
    (11:06) scenka rozmowa z biskupami o studiowaniu medycyny
    (12:07) studiowanie medycyny w Padwie
    (12:49) powrót do Polski, praca na Warmii
    (17:34) napisanie Komentarzyka
    (19:36) scenka - Sobór Laterański o kalendarzu
    (20:44) Mikołaj wciąż pracuje jako kanonik i jako astronom
    (21:34) wywiad z Mikołajem na temat tego czy jest Polakiem czy Niemcem
    (25:29) dalsze obserwacje astronomiczne
    (27:44) scenka - namawianie Mikołaja do publikacji "O obrocie"
    (30:42) Publikacja dzieła życia
    (33:27) awanturka po publikacji dzieła Mikołaja
    (34:38) odnalezienie grobu Mikołaja
    (35:31) Mikołaj na fotelu dziękuje w moim imieniu Patronkom i Patronom

    Dziękuję kosmicznie moim Patronkom i Patronom, naprawdę dajecie mi moc kosmiczną.
    Jeśli podobała Wam się albo dzieciom w Waszym otoczeniu ta opowieść, to będę wdzięczna za wsparcie, najlepiej zrobić to przez Patronite, oto link
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    Dużo zrozumiałam dzięki temu oto odcinkowi podcastu Radia Naukowego, polecam ale to tym starszym.
    https://youtu.be/mNuEdmIIBEQ?si=shHSLbfelFEscs6h


  • Stefcio Batory rządził niecałe 11 lat, a patrzcie jak go wszyscy znają i wymieniają jako jednego z wybitniejszych królów. Mam pewne podejrzenia dlaczego tak jest, mówię o tym w opowieści. Jak zwykle opowiadam od samego początku, czyli jest nieco o dzieciństwie, choć niewiele o nim wiadomo. Najwięcej jest jednak o czasach gdy Stefanek był królem i najwięcej jest scenek z tych czasów, a jest ich aż pięć! A zatem chodźcie, zapraszam, przenosimy się w czasie do Rzeczpospolitej szlacheckiej, do czasów wojen, rycerzy, komnat...

    (00:00) Dzieciństwo i młodość Stefana Batorego
    (03:06) W jakich to czasach i miejscach jesteśmy
    (04:58) Książe Siedmiogrodu
    (05:28) Scenka o Draculi:)
    (08:02) Pierwsza wolna elekcja w Rzeczypospolitej
    (09:56) Druga wolna elekcja w Rzeczypospolitej
    (10:11) Scenka -przemowa Jana Zamoyskiego
    (13:07) Stefan Batory zostaje królem
    (14:30) Scenka z Anną Jagiellonką
    (17:04) Wojna z Gdańskiem
    (20:11) Wojna z carem Iwanem Groźnym
    (23:19) Scenka z posłami cara Iwanka
    (24:40) Stefan - świetny dowódca
    (28:05) Scenka wywiad z królem
    (31:29) Dlaczego Polacy tak lubią Stefana?(32:19) Inne zasługi (niewojenne) Stefana Batorego
    (32:46) Scenka z lego
    (33:54) Choroba i śmierć Batorego
    (35:08) - Czy szlachta do końca kochała Stefanka
    (36:56) Podziękowania dla Patronek i Patronów

    Niezmiennie dziękuję najmocniej moim Patronkom i Patronom! Wasza obecność jest dla mnie ogromną motywacją do robienia kolejnych opowieści, mam nadzieję, że coraz lepszych.
    Jeśli też uważasz, że te opowieści są dobre, potrzebne, może wyjątkowe to ja i mój Reżyser (to ten co na początku mówi Opowiedz nam historię, bez r) będziemy wdzięczni za wsparcie.
    Oto link do profilu, Patronite, na którym wszystko szybko działa:)
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

  • To jest opowieść, z której macie się sporo dowiedzieć o życiu Marii, sporo zrozumieć z jej dokonań, a także: co to jest ten pierwiastek?! Jednak najbardziej bym chciała, żebyście też poczuli takie dreszcze tajemnicy gdy opowiadam o pasji nauki w połączeniu z geniuszem. A właśnie tak było w przypadku naszej Mani, tak czasem o niej mówię. Chciałabym, żeby Was poruszyło, wzruszyło, jak gorąco Maria kochała naukę, jak chciała, aby ta nauka dawała ludziom dobro!
    (00:00) Dzieciństwo Marii
    (06:19) - Układ sióstr Skłodowskich
    (07:46) - Miłość nieszczęśliwa
    (08:19) - Scenka w domu państwa Żórawskich
    11:02 - Maria rusza do Francji
    (11:20) - Scenka w pociągu
    (12:21) - Studia na Sorbonie
    (14:42) - Praca naukowa i poznanie Piotra Curie
    (16:06) - Ślub z Piotrkiem i podróż poślubna
    (17:22) - Maria mówi o nauce
    (17:53) - Praca Marii i Piotra w laboratorium, czyli droga do Nobla
    (21:42) - Nobel
    (22:28) - scenka narada w sprawie Nobla
    (24:57) - Życie rodzinne: córki, dziadek Eugeniusz
    (26:46) - Scenka Ostatnia rozmowa
    (27:21) - Wypadek Piotra
    (28:16) - scenka Dziadek opowiada wnuczkom
    (28:58) - Maria jako Mama
    (30:36) - praca Marii jako wykładowcy na Sorbonie i naukowca
    (31:06) - Drugi Nobel!
    (32:27)- scenka Maria i Albercik na żaglówce
    (32:52) - działania Marii w czasie I wojny światowej
    (34:12) - Instytut Radowy w Warszawie
    (34:41) - Choroba Marii, dlaczego zmarła
    (35:26) - Scenka z dziennikarzem i niby służącą

    Moi Patroni dziękuję że wspieracie to co ja robię, na pewno z pasją, ośmielam się mieć nadzieję, że dobrze i z całą pewnością po to aby świat był lepszy. Jeśli są tu tacy, którzy też tak uważają, i mogą wesprzeć moje działania zapraszam na www.patronite.pl/opowiedznamhistorie

  • Zapraszam na opowieść, która zaczyna się...w czasach Mieszka I - naszego Księcia Leśnych Polan, ale tam jesteśmy tylko minutę, bo zaraz wskakujemy w kolejne wieki, gdzie też gościmy niedługo, aby dotrzeć do roku 1918, i się chwilę nacieszyć odzyskaniem wolności i...pokąpać w naszym morzu. Bowiem temu służy ta podróż w czasie: pokazaniu jak w historii Polski wyglądały sprawy dostępu do morza. I potem już lądujemy w sierpniu i wrześniu 1939 roku.... aby bronić Westerplatte:) Ta historia obrony Westerplatte ma pewne tajemnice, pewne rozbieżności w opinii historyków co do tego kto tak naprawdę dowodził w tych czarnych dniach dla polskiego Westerplatte. Ja postarałam się pokazać te rozbieżności w sposób jak najdelikatniejszy i wskazujący, że nie nam oceniać...My powinniśmy trwać we wdzięczności, że nie doświadczyliśmy tak trudnych czasów.

    Rozdziały


    (00:00) Co to jest Westerplatte?

    (00:31) Historia polskiego dostępu do morza

    (04:07) Wolne miasto Gdańsk

    (05:24) Scenka w niemieckim sklepie

    (05:55) Tworzenie polskiego Westerplatte

    (09:16) Scenka z różami

    (10:37) hitlerowskie nastawienie i niemiecki Gdańsk

    (11:49) Kto służył na Westerplatte

    (12:00) Zagrożenie

    (13:50) Scenka Hitler i jego plan

    (15:27) -Pancernik Szlezwik Holstein

    (16:50) Kiedy miała wybuchnąć wojna?

    (17:51) Wybuch wojny

    (19:11) Walka

    (23:43) Hel

    (24:05) Kapitulacja Westerplatte

    (25:37) Scenka list

    (27:45) Zakończenie i podziekowania dla Patronek I Patronów

    Uwielbiam opowiadać historię! Ale zajmuje to sporo czasu a czas to pieniądz!
    Jeśli podobają Wam się moje opowieści możecie wesprzeć mnie na www.patronite.pl/opowiedznamhistorie



  • Jaka była Izunia, czy od początku było wiadomo, że będzie o niej historia pamiętać bardziej niż o innych paniach z rodziny Czartoryskich?
    I czy Izę można uznać za feministkę?

    Przekonajcie się!
    Opowiadam dużo o przemianach jakie zachodziły w Izuni, o jej pasjach, wycieczkach. Jest to opowieść dla dzieci, więc nie zdradzam niepotwierdzonych faktów:) I oczywiście jest sporo scenek, moja ulubiona to ta w wannie! Może ktoś rozpozna Wiesława Michnikowskiego z Kabaretu Starszych Panów, który tam wpadł na chwilkę.

    00:00 Rodzicie Izy
    02:22 Babcia Eleonorcia
    02:59 Dzieciństwo Izuni
    03:45 Mąż Izy: Adam Kazimierz Czartoryski
    06:21 Pierwsze podróże Izy
    07:48 Scenka w Paryżu
    09:37 - Piękna Iza i jej szaleństwa
    11:08 Scenka w Teatrze
    12:19 Rodzina Izy
    13:27 Podróże Izy
    14:17 Scenka z krzesłem Szekspira
    16:00 I rozbiór
    16:29 Bawidełko na Powązkach
    18:51 Scenka w łazience
    19:46 Przeprowadzka do Puław
    20:22 Sejm Wielki
    21:12 Iza feministka
    21:53 scenka - rozmowa o feministkach
    23:42 II rozbiór
    23:59 Tadeusz Kościuszko u Izy
    24:32 Zniszczenie Puław przez Rosjan
    24:47 - Synkowie Izy u carycy Katarzyny
    26:53 Odbudowanie Puław
    27:08 - Tworzenie muzeum pamiątek w Puławach
    28:23 Scenka w Świątyni Pamięci
    29:05 - Dzieci Izy
    29:56 Powstanie listopadowe
    30:21 - Scenka Bombardowanie Puław
    30:44 Opuszczenie Puław przez Izę

    Moi Patroni, niezmiennie Wam dziękuję, powiem Wam szczerze, że jak czasem dopadają mnie wątpliwości czy szykować następną opowieść, Wasza obecność te wątpliwości zdmuchuje z siłą huraganu!

    Jeśli podobają Wam się moje opowieści zachęcam do zostania Patronką lub Patronem. Wystarczy się zalogować i wybrać próg, zapraszam!
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie




  • Zapraszam na opowieść o życiu ostatniego króla Polski a dokładniej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bo tak się nazywało wtedy nasze państwo, które za życia Stasia znikło z mapy świata. O tym znikaniu też jest troszkę oczywiście, ale więcej niż o rozbiorach jest o samym królu. Jak się lubił ubierać, który kraj był jego ulubiony, z jakich przedmiotów był dobry w swojej domowej szkole i oczywiście o jego kobietach życia też jest.
    Zapraszam do słuchania, przenieście się w wiek XVIII!!!

    A tutaj jest opowieść pt "Dlaczego były rozbiory", tym razem zobaczycie moją twarz i moją czarną bluzeczkę, którą ubrałam na znak smutku, że nam państwo rozebrali. Ale troszkę śmiechu w filmiku też jest:)
    https://youtu.be/HMo-8ucz41Y

    Jeśli podobają Wam się moje opowieści będę niezmiernie wdzięczna za wsparcie na https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

    Moje Patronki i Patroni, no wy wiecie co...prawda?: dziękuję, dziękuję, dziękuję, nigdy nie znudzi mi się do Was to mówić, a jak Wam znudzi się słuchać to macie....ciężko, bo ja nie przestanę😘🥰😍

  • Dowiecie się jak wyglądały czasy tuż przed wybuchem powstania styczniowego, jakie były nastroje, co spowodowało, że wybuchło. Oczywiście o tym jaki był przebieg też jest. I zajrzymy do różnych domów, czyli są scenki!
    22 stycznia 1863 wybuchło Powstanie Styczniowe czyli 160 lat temu, ale w wielu sprawach choćby zachowania Rosji niewiele się zmieniło...
    Dziękuje gorąco wszystkim moim Patronom za wsparcie, na końcu wymieniam najhojniejszych.
    Jeśli podobają się Tobie i Twoim dzieciom moje opowieści będę wdzięczna za wsparcie oto link do profilu PATRONITE
    https://patronite.pl/opowiedznamhistorie

  • Zapraszam na niezwykłą opowieść o tym jak Polacy walczyli o wolne państwo z Rosją, strasznym carem. Dużo scenek, dużo bohaterów, dużo wzruszeń i nieco radości, i niestety też smutek. Nie oderwiecie uszu od tej historii.
    Dziękuję od serca Patronom, jesteście wspaniali, że wspieracie moje historie!
    Na końcu Was wymieniam na głos, ale tu jeszcze napiszę:
    Aleksandra Wrońska
    Juliusz Glaser
    Martyna Miziak-Kużaj
    Anna Szkotak

  • Co to w ogóle była ta wojna, skąd się wzięła i co miała wspólnego z jednym z ulubionych tematów na klasówkach, ale i wśród hobbystów historii: Krzyżakami?

    Zapraszam na opowieść, która pozwoli wiele zrozumieć, ale również da Wam trochę śmiechu! Robię sobie troszkę "nabijki" z tych Krzyżaków z Kazika Jagiellończyka też czasem żartuję, ale mam nadzieję, że dzięki temu dobrze zapamiętacie te 13 lat historii!

    Jeśli podobają Wam się moje historie będę niezmiernie wdzięczna za wsparcie na Patronite!
    www.patronite.pl/opowiedznamhistorie

  • Zapraszam na opowieść o..no zdradzę liczbę: czterech (!) żonach Władzia Jagiełły co nam pięknie dynastię Jagiellonów zaczął. A której żonie udało się urodzić owego syna, który przyczynił się do tego, że w ogóle ta dynastia zaistniała? Sprawdźcie:) A która kochał najbardziej? Posłuchajcie:) A która musiała się uczyć polskiego? Nie odrywajcie uszu od tej historii:) A która dała mu pierścień, który nosił na palcu do końca życia? Zanurzcie się w tej opowieści:)
    Korzystałam z wielu książek i podcastów, ale najbardziej z książki 
    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4958962/damy-wladyslawa-jagielly
    Zapraszam na mój kanał YouTube, tam między innymi znajdziecie filmik o synu Władzia J. Władysławie Warneńczyku, co głowę dla Turków stracił.
    https://youtu.be/EM_6tcY5NPA

    Drodzy Patroni dziękuję, że jesteście🥰

    Jeśli podobają Wam się moje historie będę niezmiernie wdzięczna za wsparcie na Patronite!
    www.patronite.pl/opowiedznamhistorie

  • To opowieść o niezwykłych leśnych partyzantach, którzy z Kresów przybyli na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Dużo historii dowiedziałam się z książki pt. Dziewczyny  powstania Anny Herbich a konkretnie z opowieści sanitariuszki i łączniczki Jadwigi Bałabuszko- Sławińskiej o pseudonimie Blizna. Duże się dowiedziałam również (na przykład o zdobyciu krów i kinie odwrotnym) z tego ciekawego dokumentu, dziękuję https://youtu.be/EcStaOdrqaA