Episoder
-
Z Ervinom Hladnikom Milharčičem, legendo slovenskega novinarstva in dolgoletnim dopisnikom iz Bližnjega vzhoda, se pogovarjava o Izraelu in Palestini, o tem, kako se je začelo in nadaljevalo in prišlo do sedanje tragedije. Obnoviva poskuse mirovnih procesov, upanje na obstoj dveh držav, ki je očitno zamrlo pod vplivom skrajnežev. Kronologija tragedije za tiste, ki jih zanimajo poglobljeni vzroki in ne le internetno navijanje.
-
Z dr. Urošem Perkom sva se pogovarjala o njegovi raziskavi duševnega zdravja vrhunskih športnikov, podlago njegovega doktorata in knjige Duševne motnje v športu. Pogovarjala sva se o depresiji, alkoholizmu, motnjah hranjenja in spolnih zlorabah. Pa o tem, kako mačističen je naš ideal vrhunskega športnika. Govorila sva o družinah, otrocih, motivaciji, trenerjih in zapuščenosti športnikov in športnic, ko končajo kariero. Nazadnje nisva mogla mimo rekreativnih športnikov, ki so včasih še bolj zagrizeni od poklicnih, prepuščeni sebi in svojemu begu pred samim sabo. Prisluhnite!
-
Mangler du episoder?
-
Z dddr Andrejem Pleterskim sva govorila o predlogu Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, s katerim bi hudo trpečim, bolnim brez upa ozdravitve, omogočili konec življenja. O varovalkah v zakonu, o tujih primerih, o izkušnjah z lastnimi bližnjimi sorodniki, o duhu časa, o odporu nekaterih zdravnikov in teologov. Na enem mestu zbrano vse, kar morate o tem vedeti. Prisluhnite!
-
V štirinajsti epizodi podkasta sva se z Natašo Brunec pogovarjala o upravljanju s časom. Dan ima za vse enako število ur, a nekateri naredijo veliko, drugi manj. Nekateri se v tem času tudi dobro spočijejo, drugi sploh ne. O metodi GTD (David Allen), s katero organiziramo svoj delovni in prosti čas, o korakih, ki zmanjšajo zbeganost in zavlačevanje, o perfekcionizmu, o mikromenedžeriranju, o boljšem učinku in o opravilih, ki smo jih podedovali, pa se tega sploh ne zavedamo. Prisluhnite!
-
V trinajsti epizodi podkasta sva se z novinarsko legendo Brankom Sobanom pogovarjala o temi, ki je hkrati aktualna in očitno večna, o Ruskem imperiju, o njegovih pogledih na svet in predvsem na Ukrajino, o mentaliteti, umetnosti, o politiki in drznem si reči, da sva v enem pogovoru poglobljeno obdelala toliko tem, da boste tisti, ki želite vedeti več, na enem mestu našli veliko materiala za razmislek in razlago trenutnih in bodočih dogodkov. Prisluhnite!
-
V dvanajsti epizodi podkasta smo se o umetni inteligenci pogovarjali antropolog in strokovnjaka za strojno učenje. O tem, kaj to je, o njeni zgodovini, in v drugem delu predvsem o posledicah za družbo. Nedvomno bodo velikanske, nihče pa si ne predstavlja zares, kakšne. Prisluhnite!
-
V enajsti epizodi podkasta se pogovarjava z Matjažem Odlazkom o tem, kako se je kot starš soočil z dejstvom, da se je njegov otrok rodil kot fant, ampak je ženska. O tem, na koga se v takem primeru lahko obrnete, o uradnih postopkih, družinskih in prijateljskih pogovorih, sprejemanju okolice in o tem, kako otroku stati ob strani. Prisluhnite!
-
V deseti epizodi se pogovarjava s Tino Košir o jogi, ki ni samo oblika telovadbe, marveč mnogo več. Začela sva z jogo kot iskanje načinov, kako priti nazaj v svoje telo, nadaljevala s tantričnimi in asketskimi pristopi do nenadnih prebojev čustev in zaključila s tem, kako spremeniti svoje demone v zaveznike in ravnati z jezo. Pa še mnogo drugega vmes. Prisluhnite!
-
V deveti epizodi sem prosil goste, s katerimi sem se pogovarjal v letu 2022, da prispevajo svoje mnenje ali nasvet o novoletnih zaobljubah in kako se jih najbolje držimo. Prisluhnite zelo zanimivim in zelo različnim odgovorom.
-
V osmi epizodi se z Mitjo Peratom, psihologom in terapevtom medicinske hipnoze, pogovarjava o psihoterapiji. Kaj to je, kdaj jo potrebujemo, o spremembah in zakaj se jih bojimo, o odpravljanju posledic otroštva, o samem postopku, pričakovanjih in rezultatih.
-
V sedmi epizodi se o duševnih stiskah otrok pogovarjava z Majo Božič Kranjc, specialistko klinične psihologije in vedenjsko kognitivno psihoterapevtko. O otrocih in najstnikih, katerih težave so tako velike, da jih ne zmorejo rešiti s pomočjo staršev. O motnjah hranjenja, samopoškodovanju, o družinskih odnosih in odnosih z vrstniki, o vplivu modernega sveta, ki seveda vključuje tudi sodobne tehnologije in tudi o posledicah kovidnih zaprtij in šolanja od doma. Prisluhnite!
-
V šesti epizodi se pogovarjava z dr. Matejo Vrhunc Tomazin o fokusingu, procesu osebne preobrazbe. O tem, kako izboljšamo stik s seboj in svojimi čustvi, kako se začutimo, o tem, kako se je modrost dojemanja sebe izgubila v sodobnem vrvežu in hitenju in kako jo spet najti. Prisluhnite!
-
V peti epizodi se pogovarjava z raziskovalno novinarko Ireno Pan o novodobni duhovnosti in začneva kar pri najbolj neverjetnem primeru: trdoživi sekti, ki člane oropa za par generacij naprej. Govoriva o naši potrebi po smislu, skupnosti, pripadnosti in pozornosti. Ugotoviva, da čudeži ne obstajajo, žal, in razmišljava o tem, kako se vseeno počasi pomikati po poteh, ki se pred nami odpirajo in kako ne zaiti povsem. Prisluhnite!
-
V četrti epizodi podkasta Osebno za mizo sedejo Miha Mazzini, Suzana Tratnik in Dijana Matković ter se pomenijo o avtobiografskem pisanju. Kako ravnamo z dejstvi, kako vključujemo v pisanje resnične dogodke in osebe, na kaj pazimo, česa nas je strah? Prisluhnite!
-
V tretji epizodi podkasta Osebno sem se s pisateljico Janjo Vidmar, avtorico knjige Niti koraka več, pogovarjal o Caminu, romarski poti, ki je v zadnjih desetletjih postala množična turistična atrakcija. Kako se lotiti priprav, zakaj kreniti, iti sam ali v družbi? So žulji in trud vredni tega, kar nam pot pokloni?
-
V drugi epizodi podkasta Osebno sem se o čuječnosti pogovarjal z Robertom Križajem, uni.dipl.ekon., specializantom gestalt psihoterapije (SFU), učiteljem čuječnostii in avtorjem knjige Čuječnost: trening za obvladovanje stresa in polno prisotnost v življenju.
Govorila sva o tem, kaj čuječnost sploh je, kako nam lahko pomaga v vsakdanjem življenju in kako se lotiti vadbe. Kako jo je odkril in zakaj se ji je posvetil? Kakšne so razlike v dojemanju odnosov in sveta na sploh, če človek čuječnost redno vabi in uporablja? Kako se lotite vadbe in kako ne odnehate? O pogovarjanju in vadbi čuječnega pogovora.
-
V prvi epizodi podkasta Osebno se o odnosih pogovarjam z Izidorjem Gašperlinom, predavateljem, avtorjem knjig, publicistom, svetovalcem in terapevtom.
Govorila sva o čustvih, kako jih prepoznamo in kako pogosto jih zatiramo in zanikamo. O tem, kako prepovedana je jeza in kako jo izražamo, da postane koristno čustvo. O pogovarjanju in predvsem o poslušanju drugega. O odnosih, ki nas oblikujejo. O slepi začetni zaljubljenosti, idealizaciji partnerja. O zvezah, ki postanejo tako šibke, da se vsa pozornost obrne na otroka - zaradi česa trpijo vsi, tudi otrok. O gradnikih dobrega odnosa: Pogovor - dogovor - kompromis.
-
OSEBNO, podkast, v katerem vas dr. Miha Mazzini, eden najbolj priljubljenih slovenskih pisateljev, skozi navdihujoče pogovore z izbranimi sogovornicami in sogovorniki odpelje v raziskovanje odnosov in vam ob poslušanju odpira prostor za razmišljanje o sebi in vpogled v vaše pomembne odnose. Sveža epizoda vas bo pričakala vsak drugi četrtek. Vabim vas, da se prijavite in ujamete vsako epizodo vašega novega najljubšega kanala za odkrivanje vsega, kar nam izboljšuje življenja.
Ko je bila knjiga Osebno napisana, so mi testni bralci povedali, da že dolgo niso toliko razmišljali o odnosih, ki jih imajo s svojimi bližnjimi in o tem, kakšne posledice jim je pustilo otroštvo.
Sklenil sem knjigo pospremiti z nizom pogovorov z zanimivimi ljudmi, saj sem mnenja, da se z odnosi vse premalo ukvarjamo in kar pustimo, da tečejo sami po sebi, dokler ne iztirijo.
Vabljeni k poslušanju!