Episoder
-
Milorad Dodik groził, że Republika Serbska ogłosi niepodległość i wyjdzie z Bośni i Hercegowiny, jeżeli Trump zostanie prezydentem. Co więc wybór Donalda Trumpa oznacza dla tego regionu świata? Czy będzie to stanowiło okazję na powrót do idei „Wielkiej Serbii”? Kto w nowej sytuacji będzie silniejszy? Czy grozi nam destabilizacja na Bałkanach? Na te i inne pytania odpowiadają Paulina Wankiewicz i Marta Szpala.
-
Nagłówki światowych mediów ponownie obiegły informacje, że Donald Trump może być zainteresowany przyłączeniem Grenlandii do USA. Dlaczego Grenlandia interesuje amerykańskiego prezydenta? Czy rzeczywiście Grenlandia może stać się częścią USA? W tym podcaście omawiamy kontekst obecnych wydarzeń. Jaka jest historia Grenlandii? Jaki jest status Grenlandii? Jakie są jej relacje z rządem w Kopenhadze? Na te i inne pytania odpowiadają Piotr Szymański i Andrzej Kohut.
Poprzednie teksty o Grenlandii:
„Przeciąganie Grenlandii. Dania, USA i Chiny na lodowej wyspie”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-03-02/przeciaganie-grenlandii-dania-usa-i-chiny-na-lodowej-wyspie
„Polarny kwartet NATO”: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/Raport-OSW_Polarny-kwartet-NATO_net_1.pdf
-
Mangler du episoder?
-
Wczoraj świat obiegły informacje o tym, że wkrótce wydarzy się zawieszenie broni Izrael-Hamas. W tym odcinku podsumowujemy aktualny stan wydarzeń na Bliskim Wschodzie. A opowiadają o tym Marek Matusiak i Andrzej Kohut.
Zapisy na newsletter Kompas OSW: www.osw.waw.pl/newsletterFilm o „Ukraina. Stan państwa”: https://youtu.be/qhb_grME8zk -
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o sytuacji w Naddniestrzu. 1 stycznia Gazprom przerwał dostawy gazu, ponieważ Ukraina nie przedłużyła kontraktu na tranzyt. W Naddniestrzu od tygodnia nie ma gazu, ma to wpływ nie tylko na sytuacje 300 tysięcznej separatystycznej republiki, ale również na prawobrzeżną Mołdawię. W podcaście występuje Kamil Całus- ekspert OSW. …
-
Rosyjski gaz nie będzie już płynął przez Ukrainę do Europy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji? Czy zbliża nas to do końca rosyjskiego gazu w Europie? Jak decyzja Ukrainy może wpłynąć na ceny surowca? Na te i inne pytania odpowiada Agata Łoskot-Strachota, ekspertka OSW.
Zapisy na newsletter OSW: www.osw.waw.pl/newsletter
-
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o sytuacji Kurdów w Turcji. W odcinku występuje Krzysztof Strachota i Zuzanna Krzyżanowska.
Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo:Kurdowie. Historia, podstawowe informacje, konflikt kurdyjsko-turecki, Kurdystanhttps://www.youtube.com/watch?v=fOLhEfs0uCE
-
W tym odcinku opowiemy o tym, co może wydarzyć się w 2025 roku. Czy wojna na Ukrainie zakończy się właśnie w przyszłym roku? Czy 2025 będzie upływał pod znakiem nieprzewidywalności? Czego możemy się spodziewać po USA, którymi będzie rządził Donald Trump? Co nas czeka w relacjach USA-Chiny i USA-Rosja? Jakie kluczowe procesy będziemy obserwować? Czy będzie to rok przełomu? Na te i inne pytania odpowiadają Wojciech Konończuk, Justyna Gotkowska i Jakub Jakóbowski.
-
Kto wygra wybory prezydenckie w Chorwacji? Dlaczego kandydat wspierany przez partię, która w kwietniu wygrała wybory parlamentarne, może przegrać? Zawiłości chorwackiej polityki tłumaczy Paulina Wankiewicz, ekspertka OSW. Zapraszamy do słuchania!
-
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich opowiemy o tym jak zamach w Magdeburgu może wpłynąć na trwającą w Niemczech kampanię wyborczą. O sytuacji w Niemczech opowie Kamil Frymark i Lidia Gibadło.
-
Często pytają nas Państwo, jakie lektury polecają eksperci OSW. W tym odcinku - przy okazji zbliżających się świąt - odpowiadamy na to pytanie. Wybraliśmy kilka książek, które chcielibyśmy polecić. Ten materiał nie jest materiałem sponsorowanym.
00:00-00:59 - wstęp
01:00-04:03 - „Moja Jugosławia”
04:04-07:23 - „Finlandia kontra Stalin”
07:24-09:58 - „Dżiny”
09:59-10:36 - „Litwa po litewsku”
10:37-13:20 - „Przygody i podróże Polaka po kresach ZSRR w latach 1917-27”
13:21-14:43 - „Wojna made in Russia”
14:44-15:56 - „Showman”
15:57-17:07 - „War”
17:08-18:33 - „Wieczne państwo”
18:34-20:14 - „Bitwa o Amerykę”
20:15-21:17 - zakończenie
-
Mołdawia wprowadziła stan wyjątkowy. Państwo czeka wyjątkowo trudna zima: podwyżki cen gazu i prądu, a także możliwy kryzys humanitarny w Naddniestrzu składają się na skomplikowaną sytuację, o której opowiada analityk OSW, Kamil Całus. Zapraszamy do słuchania!
-
Po katastrofie budowlanej w Nowym Sadzie Serbowie protestują. Czy to początek końca politycznej epoki, którą w Serbii zdominował Aleksandar Vučić? Tłumaczy analityczka OSW, Marta Szpala. Zapraszamy do słuchania!
-
Angela Merkel wydała autobiografię. Przy tej okazji udzieliła wielu wywiadów i wykładów. W tym materiale opowiadamy o książce, jej odbiorze oraz o tym co kanclerz Merkel pisze i mówi o swoich rządach. Czy znając dalszy przebieg wypadków prowadziłaby inną politykę wobec Rosji? Jak ocenia swoje decyzje z kryzysu migracyjnego? Jak jest z perspektywy paru lat oceniana w Niemczech i czy była kanclerz wciąż może
mieć wpływ na politykę? Na te i Inne pytania odpowiadają Anna Kwiatkowska (kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w OSW) i Kamil Frymark (analityk ds. polityki wewnętrznej Niemiec).
-
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o protestach w Gruzji - dlaczego się odbywają i czy władzom uda się je stłumić? Tłumaczy analityk OSW, Wojciech Górecki.
-
W dzisiejszym podcaście OSW, porozmawiamy o konflikcie między ukraińskim biznesem a potrzebami armii. O problemach z mobilizacją i działaniami rządu porozmawiamy ze Sławomirem Matuszakiem i Piotrem Żochowskim- ekspertami OSW
-
Wybory prezydenckie w Rumunii przyniosły sensacyjne rozstrzygnięcia. Wygrał je radykalnie prawicowy Călin Georgescu. Przedwyborcze prognozy dawały mu jedynie od 4 do 10 procent. Dlaczego sondażownia się tak pomyliły? Czy Georgescu wygra wybory? Jakie ma poglądy na politykę zagraniczną? Czy jego wybór może zmienić politykę Rumunii wobec UE oraz wojny na Ukrainie? Co w najbliższych dniach będzie dziać się w Rumunii? Jak może wyglądać Rumunia już niedługo? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Całus, ekspert OSW.
-
Już wkrótce wybory w Niemczech. Przy tej okazji przyglądamy się partiom skrajnym, tj. AfD (Alternatywa dla Niemiec) i BSW (Związek Sahry Wagenknecht). Co łączy te partie? Jakie są podobieństwa między nimi? Czy mogą w jakiejś perspektywie połączyć siły? Na te i inne pytania odpowiadają Anna Kwiatkowska (kierowniczka Zespołu Niemieckiego w OSW) i Kamil Frymark (analityk ds. polityki wewnętrznej Niemiec). Rekrutujemy:https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-specjalistki/specjalisty-ds-wideo-i-podcastowhttps://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-analityka/analityczki-ds-sytuacji-militarnej-i-bezpieczenstwa-ukrainyZapisy na newsletter: osw.waw.pl/newsletter
- Se mer