Episoder

  • Jau ne vienerius metus birželio dvidešimtąją minima Pasaulinė pabėgėlių diena, o šiais metais daugiametę migracijos patirtį turinčios Lietuvos organizacijos jungiasi ir pristato net savaitės trukmės renginių programą.

    Lietuvos muziejų asociacijos apdovanojimuose metų renginiu pernai tapo Kauno IX forto muziejuje surengtas Birželio sodas. Šis renginys yra simbolinė jungtis tarp praeities ir dabarties, primenanti apie 1941 m. birželio 14 d. pradėtą masinį Lietuvos gyventojų trėmimą į atšiauriausius SSRS kraštus.

    Ttęsiame LRT KLASIKOS pasakojimų ir pokalbių ciklą „100-as balsų Dainų šventei“. Kolegė Justė Luščinskytė supažindins su Vytautu Skripkausku, kuris 55-erius metus vadovavo pučiamųjų instrumentų orkestrui „Septima“ Vilniaus Žirmūnų gimnazijoje.

    Iš trijų juostelių ant laisvalaikio kelnių ar džemperio, net batelių šono atpažinsime didžiausius sporto meistrus, superžvaigždes ir savo kaimyną, mėgstantį „išeiginius treningus“. „Adidas“ – vienas originaliausių prekės ženklų, skaičiuojantis jau 100-mečio istoriją, kurioje nemažai kompromituojančių momentų, bet kartu ir didžiulių laimėjimų. Apie sėkmingus ir kompromituojančios kompanijos „Adidas“ momentus – Ievos Buinevičiūtės pasakojimas.

    Kastytis Sarnickas kadaise sulaužė reperių tradicijas repuoti apie tai, ką pats esi patyręs, ir susikūrė alter ego – Kastetą. Su bičiuliu įkūręs garso įrašų studiją jis beveik atsitiktinai tapo dabar jau legendinės grupės „G&G Sindikatas“ nariu. Šiandien Kastytis yra ir literatūriškų muzikos albumų, ir muzikalių romanų autorius.

    Ved. Kotryna Lingienė

  • Laida „Pakeliui su klasika“ švenčia LRT RADIJO 98-ąjį gimtadienį ir kviečia klausytis laidos tiesiogiai iš Vilniaus Rotušės aikštės.

    Kuo radijas žavi ir traukia? Apie tai - ištikimas mūsų klausytojas Aurimas Ramonas - DJ AurRam.

    Gidė Daiva Kirvelienė pasakoja, kas slypi Rotušės rūsiuose ir kuo ypatinga šio pastato praeitis, o dabartinis Rotušės vadovas Perlis Vaisieta mintimis dalijasi apie šios vietos dabartį.

    Netoliese esanti Stiklių gatvė pastaruoju metu itin keičiasi ir ne tik dėl prabangių parduotuvių bei kitų turistų traukos centrų. Dizainerė Julija Janus - apie pokyčius čia gyvenančių ir dirbančių bendruomenėje, o smuikų meistras Gerardas Rūkas - apie čia įsikūrusią smuikų restauracijos dirbtuvę.

    Kiek radijas artimas LNSO meno vadovui ir vyr. dirigentui Modestui Pitrėnui?

    Kiek kūrybai Vilniaus senamiestis įkvepia džiazo muzikantą Leonidą Šinkarenko?

    Ved. Gabija Narušytė ir Marius Eidukonis

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • Leidykla LAPAS pirmoji skelbia viešą veiklos ir finansinę ataskaitą. Įspūdžiai iš Kyjivo knygų mugės. Apie tai plačiau - leidyklos įkūrėja Ūla Ambrasaitė.

    Šiandien Vilniuje, Saulės kapinėse, sarkogafo formos kenotafu įamžinta pirmosios lietuvių egiptologės Marijos Rudzinskaitės-Arcimavičienės palaidojimo vieta. Plačiau pasakoja paminklo pristatymo renginyje apsilankiusi kolegė Alma Valantinienė.

    „Muzikos galima mokytis, arba muzika galima gyventi“, - sako Barselonoje gyvenanti ir kurianti vokalistė iš Lietuvos Ugnė Danielė Reikalaitė

    „Jos“ ir „trans“ muzikoje: moterų ir „queer“ atstovų-elektroninės muzikos kūrėjų veidai XX amžiuje ir jų darbai pripažinti tik XXI-ajame. Apie moterų ir translyčių asmenų eksperimentus ir bandymus surasti vietą tuo metu naujausiose meno ir medijų praktikose bei muzikos istorijoje - Ievos Buinevičiūtės pasakojimas.

    „Daugelis užduočių šiandieninėje mokykloje tikrina ne kompetencijas, o iškalimą“,- sako istorijos mokytojas, socialinių mokslų daktaras Algis Bitautas, rubrikos „Be kaukių“ svečias.

    Ved. Jolanta Kryževičienė

  • Vilniuje, Šnipiškėse, Šilutės ir Fino gatvių sankryžoje, trumpam įsikuria laikina fotoateljė, kurioje Vilniaus muziejus ir Medinės miesto architektūros muziejus kviečia įamžinti senąsias Šnipiškes liudijančius objektus ir pasidalinti jų istorijomis. Apoie Šnipiškių rajono pažinimą ir laikinąją fotoateljė kalbamės su menotyrininke, Vilniaus muziejaus direktore dr. Rasa Antanavičiūte.

    „Kad šis filmas bus politiškai įkrautas jaučiame jau nuo pirmosios scenos“, - naujausią Romo Zabarausko filmą „Rašytojas“ apžvelgia kino kritikė Monika Gimbutaitė.

    Birželio 9-ąją dieną įteikti nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“. Šeši apdovanojimais įvertintas Deimanto Narkevičiaus filmas „Čiulbanti siela“, tiek pat jų pelnė ir Marijos Kavtaradzės kino juostos „Tu man nieko neprimeni“ kūrybinė komanda. Filmas išrinktas ir kaip geriausias 2023 m. filmas. O geriausiu ilgametražiu dokumentiniu kino filmu įvertintas režisierės Aistės Stonytės debiutinis filmas „Mamutų medžioklė“. Pokalbis su laimėtojomis Marija Kavtaradze ir Aiste Stonyte.

    Likus vos kelioms savaitėms iki Šimtmečio Lietuvos dainų šventės, vakar tūkstantinė chorų ir šokių kolektyvų eisena per visą uostamiestį nuvingiavo į Vasaros estradą. Vakarų Lietuvos krašto dainų šventė iškėlė vėliavą ir perdavė estafetę Kaunui. Apie įvykį Klaipėdoje pasakoja Agnė Bukartaitė.

    Apie vaikystės įspūdžių svarbą, išmintingus tėvus ir mokytojus ir begalinę meilę muzikos kūrybai rubrikoje „Be kaukių“ kalbamės su džiazo pianistu, kūrėju, pedagogu Richardu Baniu.

    Ved. Gerūta Griniūtė

  • „Kultūros nakties“ programoje pristatoma šiuolaikinė opera „Absorptio“ dviem operos namams. Pasakoja kūrybinės komandos nariai Dominykas Digimas, Agnė Ambrozaitytė, Edvardas Šumila.

    Šiandien Vilniaus Rotušėje vyksta tarptautinė konferencija „Ukrainos kultūros sektoriaus atkūrimo link“, kurioje dalyvauja delegacijos iš įvairių valstybių, remiančių Ukrainą.

    Savaitgalį Klaipėdoje rengiama regioninė Dainų šventė. Su Algirdu Šumskiu Šiaulių dainų šventėje susitiko ir apie tai kalbėjosi kolega Tomas Mizgirdas.

    2024 m. Huddersfieldo festivalio reziduojančia kompozitore paskelbta Lina Lapelytė.

    „Vaikystėje, po vieno koncerto, dienoraštyje didelėmis raidėmis buvau užrašiusi „niekada negrosiu klavesinu“, – juokauja tarptautinio garso klavesinininkė, ilgametė Prahos menų akademijos klavesino katedros vedėja, o dabar – profesorė emeritė Giedrė Lukšaitė-Mrázková. Jai trumpam sugrįžus į Lietuvą, susitikome pokalbiui „Be kaukių“.

    Ved. Rasa Murauskaitė-Juškienė

  • Kauno miesto savivaldybė trečiadienį pranešė, jog Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis inicijuoja paminklo Lietuvos prezidentui Algirdui Brazauskui statymą Istorinės Prezidentūros kiemelyje. Idėjai susilaukus kritikos, klausiame, kaip turėtų būti įpaminklinama istorinė atmintis, kada statyti paminklą jau laikas, o kada tai daryti dar anksti bei kaip tiksliai pasirinkti erdves?

    Lietuvos Dainų šventėje šiemet dalyvaus daugiau kaip penki šimtai tauragiškių. Kaip Dainų šventei ruošiasi tauragiškiai ir ką iš šio renginio prisimena anksčiau jame dalyvavę?

    Birželio 6-15 dienomis įvairiose Šiaulių miesto erdvėse rengiamas scenos menų festivalį „Teatrodromas“. Valstybinio Šiaulių dramos teatro antrą kartą organizuojamas festivalis pakvies į 10 dienų truksiantį teatrinį nuotykį, kuriam nereikia rūbinės ir uždaros scenos dėžutės.

    Kiekvienas amžius turi vyraujančias ligas. Buvo bakterijų ir virusų amžius, o dabar yra nervų ligų amžius, kai gyvendami kaip niekad gerai jaučiamės persidirbę, perdegę ir nelaimingi. Sėkmės ir pozityvumo visuomenėje mes naudojame sisteminį smurtą prieš patys save.

    Rubrikoje „Be kaukių“ vieši aktorius Jurgis Marčėnas. Kalbamės apie tai, ką reiškia būti „keistuoliu“ ir kurti „Atvirame rate“.

    Ved. Gerūta Griniūtė

  • Metų kritikos apdovanojimą pelnė Ilonos Mažeikienės ir Reginos Urbonienės sudaryta prisiminimų knygą trimis kalbomis „Žibuntas Mikšys. Kad būt sugrįžtama“. Apie sąžiningą ir daugiaplanį nepaprasto kūrėjo portretą - pokalbis su autorėmis.

    „Mes įmesti į pasaulį ir ieškome būdų, kaip susikurti ryšius, kur galima jaustis kaip namie. Mano dvasinė tėvynė yra Rytų Prūsija“,- sako tapytojas, filosofas Tomas Kiauka, atidaręs parodą „Rytprūsių dangus“.

    Tęsiame ciklą „100 balsų Dainų šventei“. Pasakojimas apie folkloro ansamblį iš Anykščių „Valaukis“.

    Ievos Buinevičiūtės pasakojimas apie vienos žymiausių 7-ojo dešimtmečio dainų „California Dreamin“ bendrakūrėjos Michellės Philips (grupės „The Mamas and the Papas“ narės) įvaizdį, kūrybinį palikimą ir įtaką pop kultūrai.

    Rokas Dovydėnas - vienas įdomiausių Lietuvos šiuolaikinės keramikos kūrėjų, provokuojančių performansų autorius, meno daktaras ir skautas. Kokias galimybes atveria keramika, kuo europiečiui įdomi Rytų tradicija, kodėl menininkas tampa skautu - pokalbis su Roku Dovydėnu rubrikoje „Be kaukių“.

    Ved. Jolanta Kryževičienė

  • Visą birželį Marijampolėje skambės profesionalus menas – į dešimtąjį sezoną kviečia Tarptautinis festivalis „Šv. Jurgio meno sezonas“. Koncertai – rimti, bet prieinami. Kuo svarbus ir kiek laukiamas šis festivalis Suvalkijos sostinėje?

    LRT KLASIKA tęsia pasakojimų ir pokalbių ciklą „100 balsų Dainų šventei“. Šį kartą kolegė Justė Luščinskytė kviečia pasiklausyti ne ilgamečių Dainų švenčių dalyvių prisiminimų, bet penkių jaunuolių pasakojimų, kuriems šimtmetį mininti Dainų šventė yra pirmoji arba viena pirmųjų.

    Antrus metus vizualiojo meno bendruomenėje išdalinti vizualiojo meno kritikos apdovanojimai, įteiktos devynios autorinės Onos Juciūtės statulėlės ir piniginiai prizai. Taip pat skirta viena stipendija jaunajam kritikui. Ką tai reiškia kritikų bendruomenei?

    Kaip švedų kompozitorius ir prodiuseris Ludwigas Göranssonas atradinėjo majų kultūrą, afro skambesius ir juos jungė antrajame blokbasterio „Juodoji Pantera“ filme „Vakanda amžiams“?

    Jau 20 metų Džiazo mokyklai, kurią įkūrė dirigentas, džiazo muzikos mokytojas, dainininkas ir kompozitorius Artūras Novikas. Tiek metų, kiek gyvuoja atkurta Lietuvos nepriklausomybė, jis vadovauja ir savo įkurtam unikaliam vokaliniam ansambliui „Jazz Island“. Norai ir realybė, užmojai ir bendraminčiai – pokalbyje „Be kaukių“.

    Ved. Gabija Narušytė

  • Visą vasarą vyks jau devintą kartą organizuojamas skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“.

    Šiauliuose įvyko regioninė dainų šventė „Teka saulė“. Parko vasaros estradoje prisistatė apie 80 kolektyvų.

    Antradienį „Improdimensijos“ koncerte laukia išskirtinis ukrainiečių kontrabosininko Marko Tokaro pasirodymas. Atlikėjas nuo Rusijos invazijos koncertuoja labai retai, nes tarnauja Ukrainos armijoje. Kaip muzika padeda išgyventi karą?

    Kino kritikas Vladas Rožėnas apžvelgia George Miller filmą „Furioza: pašėlusio Makso saga“.

    Apie moterų aktyvizmą pokalbis su rubrikos „Be kaukių“ viešnia, tvarumo entuziaste, „WoW University“ partnerysčių vadove Morta Gudeliauskaite.

    Ved. Marius Eidukonis

  • Kokia kultūra gyvena Panevėžys? Pokalbis su teatro „Menas“ direktoriumi Anupru Juciu ir 10-metį mininčio kultūros žurnalo „Senvagė“ redaktoriumi Mindaugu Juozukėnu.

    Pokalbis su Panevėžyje kuriančiais menininkais: fotografu ir scenografu Arvydu Gudu, dizainere Marija Petraityte ir muzikos ir vizualiųjų menų festivalio „Iškrovos“ kūrėju Žygimantu Kriščiūnu.

    Kokie pirmieji „Stasys Museum“ lankytojų įspūdžiai?

    Nors Panevėžyje duris atveria Eidrigevičiaus vardo muziejus, pats menininkas gyvena ne Lietuvoje. Panevėžiui kuria, bet sostinėje gyvena ir Juozo Miltinio dramos teatro meno vadovas Aleksandras Špilevojus. Kaip menininkai kuria santykį su miestu per atstumą?

    Kaip užtikrinti, kad susidomėjimas Eidrigevičiaus menų centru išliktų ne tik atidarymo metu? Pokalbis su „Stasys Museum“ direktore Vaida Andrijauskaite, vietos menininku Alfridu Pajuodžiu.

    Kokius jausmus „Stasys Museum“ atsiradimas kelia kitoms miesto kultūros įstaigoms? Kaip pasikeis konkurencinė meno įstaigų aplinka? Pokalbis su „A galerija“ vadovu Albinu Vološkevičiumi ir Panevėžio dailės galerijos direktoriumi Egidijumi Žukausku.

    Panevėžio pakraštyje gyvenantis šeimyninis būgnininkų duetas Mindaugas ir Asta Špokauskai dažnai įgarsina įvairius miesto bendruomenės susibūrimus. Jie įgarsins ir LRT KLASIKOS eterį.

    Ved. Indrė Kaminckaitė ir Marius Eidukonis

  • Maestro Stanislavas Domarkas, ilgametis Kauno ir Klaipėdos valstybinių muzikinių teatrų vadovas, Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro įkūrėjas, nacionalinių veikalų pastatymų puoselėtojas gražų ir turiningą 85-erių metų gyvenimo ir kūrybos kelią švenčia savo labai atsinaujinusiuose namuose: Klaipėdos valstybiniame teatre koncertu „Vivat, Maestro“. „Labai laukiau to momento!“. Pokalbis su maestro.

    Šiauliuose prasidėjo vasaros koncertų ciklas: miesto viešosiose erdvėse rengiami nemokami profesionaliosios muzikos koncertai. Taip siekiama šiauliečius priartinti prie klasikinės kultūros, lavinti muzikinį jų skonį. Bulvaro vasaros atidaryme Tomas Mizgirdas kalbėjosi ir su oganizatoriais, ir su šiauliečiais, nusprendusiais pasimėgauti Big bendo ritmais.

    LVSO koncertų salėje – operos solisto Edgaro Montvido ir jo ilgamečio bendrakeleivio scenoje pianisto Simono Lepperio rečitalis. Išskirtinę programą vienas žymiausių tenorų pristato minėdamas savo kūrybinės veiklos 25-metį. Apie netikėtą koncerto programą ir netrukus prasidėsiantį Pažaislio muzikos festivalį – operos solistas, festivalio meno vadovas, Nacionalinės premijos laureatas Edgaras Montvidas.

    Rubrikoje „Ką man skaityti?“ Jolanta Kryževičienė pristato Rosos Montero knygą „Absurdiška mintis daugiau niekada tavęs nebepamatyti“ ir Audriaus Ambraso „Architektūra kaip galvosūkis“.

    Molėtų kultūros centro direktorė Inga Narušienė tiki kultūros galia bendruomenei, kokio ji bebūtų dydžio, ir su didžiuliu polėkiu sėja kultūrinį užkratą Aukštaitijoje. Nuo kasdienės veiklos Molėtuose iki jubiliejinės tūkstantinės „Dainų šventės“ – visa tai yra vienodai svarbu, įsitikinusi ji. Apie kultūros svarbą provincijoje ir apie gyvenimo polėkį – Inga Narušienė rubrikoje „Be kaukių“.

    Ved. Gabija Narušytė

  • Paskelbti ir apdovanoti ryškiausių 2023 metų muzikologijos darbų autoriai. Onos Narbutienės premija įteikta muzikologei Danutei Petrauskaitei, Lietuvos kompozitorių sąjungos premija atiteko muzikologei Ritai Aleknaitei-Bieliauskienei, Vytauto Landsbergio premija skirta muzikologei Rūtai Gaidamavičiūtei. Pokalbis su laureate Rūta Gaidamavičiūte ir kalbėjo vertinimo komisijos pirmininke, muzikologe Jūratė Katinaite.

    Dainų šventėse sulaukiama ne tik dainininkų, bet ir šokėjų. Jau daugybę metų į Dainų šventes keliauja ir šiauliečių kolektyvas „Šėltinis“. Šiemet Dainų šventėje pasirodys beveik du šimtai jaunųjų šokėjų. Kolektyvo vienoje iš repeticijų apsilankė Tomas Mizgirdas.

    Lietuvos kultūros taryba rengia forumą „Kūrėjo/s galia“. Apie jame nagrinėsiamas temas ir svarbiausius akcentus kalbamės su Lietuvos kultūros tarybos pirmininke Asta Pakarklyte.

    Gegužės 30-ąją prieš 115-ika metų gimė svingo karalius – Benny Goodmanas, litvakas, kurio tėvai pabėgo dėl žiaurių antisemitizmo nusikaltimų Rytų Europoje į skurdžią kasdienybę Čikagoje. Dėl pinigų trūkumo Goodmano tėvas vesdavosi vaikus į nemokamus bendų koncertus netoli namų parke, o gavęs klarneto atlikimo meno pamokų vietinėje Sinagogoje, vėliau pradėjo didžiąją kelionę į svingo erą, kurią, galima sakyti, pats ir sukūrė. Ievos Buinevičiūtės pasakojimas.

    Rubrikoje „Be kaukių“ vieši grafikas, rašytojas, knygų iliustratorius Kęstutis Kasparavičius, šiemet švenčiantis 70-ąjį jubiliejų. Pokalbis apie jo kūrybiškumo šaltinį ir aštrinamų pieštukų garsą – kodėl tai Kęstučiui – lyg gražiausia muzika.

    Ved. Gerūta Griniūtė

  • Prieš kelias dienas „Operomanijos“ prodiuserė Ana Ablamonova ir kultūros komunikacijos strategė Stefanija Jokštytė lankėsi Madride, Nacionaliniame dramos teatre, kur vedė kūrybinę paskaitą ir pristatė organizacijos veiklą. Karštais įspūdžiais dalijasi Ana Ablamonova.

    Prieš keletą savaičių Lietuvoje viešėjo Huddesfieldo šiuolaikinės muzikos festivalio meno vadovas Grahamas McKenzie, kuris Lietuvoje susitiko su šalies šiuolaikinės muzikos bendruomene. Pokalbis su kuratoriumi.

    Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija kaltina Lietuvių literatūros ir tautosakos institutą neskaidria veikla ir sako spręsianti tolimesnį instituto vadovės likimą. Tuo metu instituto mokslininkai su kaltinimais nesutinka, tokius ministerijos žodžius vadina vadovų savivale, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto veiklos žlugdymu, lituanistikos menkinimu.

    Ievos Buinevičiūtės pasakojimas apie blogus vyrukus kine ir jų garsinį vaizdavimą.

    Rubrikoje „Be kaukių“ - šiuolaikinės muzikos atlikėjas, improvizatorius, grojantis tūba, Simonas Kaupinis. Kokiai scenai jis save priskiria? Kodėl jam tokie įdomūs net ir patys keisčiausi muzikiniai eksperimentai? Ką šiaip mėgsta veikti laisvais vasaros vakarais? Ir ar dažnai savo malonumui klauso Čiurlionio?

    Ved. Rasa Murauskaitė-Juškienė

  • „Muzika yra užkoduota informacija. Žmogus ją turi atrakinti“,- taip yra sakęs kompozitorius Giedrius Puskunigis. O ką jis pasakys apie kino muziką? Kompozitorius išleidžia kompaktinę plokštelę „Laiko tiltai“, kurioje kūriniai kino filmams.

    „Ar galima videokamera užfiksuoti orą, kuriuo kvėpavome daugybę gegužių Druskininkuose? Kažkada nutariau pabandyti“,- sako kompozitorius Gintaras Sodeika, kviečiantis į 20 metų kurto filmo peržiūrą 40-ajame Druskomanijos festivalyje.

    Tęsiame pasakojimų ciklą „100 balsų Dainų šventei“. Kaip karo niokojamoje Ukrainoje gyvuoja Kyjivo Maironio lietuvių kultūros draugijos choras „Viltis“, kuris jau tris dešimtmečius atvyksta į Dainų šventę.


    Ką reiškia dirbti didžiausio muzikinio teatro prodiuseriu? Ir kodėl dar reikia vadovauti vaikų simfoniniam orkestrui? Daugybę veiklų turintis Artūras Alenskas prasitarė - nežinau, kas yra laisvalaikis, nes visada dirbu mėgstamą darbą.
    Rubrikos „Be kaukių“ svečias - LNOBT Pastatymų, renginių ir gastrolių organizavimo skyriaus vadovas ir Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos moksleivių simfoninio orkestro „Simfukai“ vadovas Artūras Alenskas.

    Ved. Jolanta Kryževičienė

  • Buvusios areštinės pastato teritorijoje, vykdant archeologinius tyrinėjimus vidiniame areštinės kieme, buvo aptikta vertingų radinių ir Vilniaus miesto ištakų – medinių statinių – fragmentų. Kokias istorijas jie gali papasakoti?

    Artėjant 100-ajai Dainų šventei aiškinamės kas, kur ir kada Maironį uždegė Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės liepsna?

    Šiandien Druskininkuose prasideda 40-metį minintis šiuolaikinės muzikos festivalis „Druskomanija“, kuris tęsis iki birželio 2-osios, o visą savaitgalį Druskininkai kviečia švęsti savo gimtadienį.

    Rubrikos „Be kaukių“ svečias – Vilniaus senojo teatro ir Visagino kultūros centro vadovas Audronis Imbrasas.

    Ved. Marius Eidukonis

  • „Art Compensa pristato didžiulę įvairovę meninių braižų, meno rūšių, kad žiūrovas pats atsirinktų tai, kas jam įdomiausia“, – sako prasidedančios mugės meno vadovė Ramutė Rachlevičiūtė.

    „Vilnius Mama Jazz“ grįžta į senąsias vėžes – tarptautinė konkurso žiuri, džiazo vitrina ir ypatingas dėmesys Lietuvos muzikantams. Apie prasidedančio renginio pokyčius ir naujienas - festivalio vadovė Judita Bartoševičienė.

    Ketvirtadienį prie Vilniaus miesto savivaldybės buvo surengtas piketas, kuriuo muziejų ir kultūros atstovai išreiškė nepritarimą praėjusią savaitę pasirodžiusiam Vilniaus miesto tarybos sprendimui likviduoti Vilniaus memorialinių muziejų direkciją, o jai priklausantys rašytojų Vinco Mykolaičio-Putino, Vinco Krėvės-Mickevičiaus ir Venclovų butai pervesti viešosios įstaigos „Vilnius UNESCO literatūros miestas“ žinion.

    Artėja jubiliejinė Lietuvos dainų šventė ir mes tęsiame pasakojimų ciklą „100 balsų Dainų šventei“. Keliaujame į Anykščius, kad sužinotume, kodėl anykštėnės ateina į merginų šokių kolektyvą „Saulašarė“.

    Legendinė literatūros mokytoja Violeta Tapinienė išleido prisiminimų knygą „Susigrąžinto laiko blyksniai“, kurioje pasakoja apie svarbiausią savo gyvenimo laiką. Tai skaudūs vaikystės išgyvenimai, kai teko slapstytis su mama nuo saugumo, jos vyro Laimono Tapino liga ir didelės bendrystės, meilės jėga. Rubrikoje „Be kaukių“ - pokalbis su Violeta Tapiniene.

    Ved. Jolanta Kryževičienė

  • LVSO koncertų salėje – išskirtinė lietuviška premjera: Laimio Vilkončiaus opera „Pasaulio sutvėrimas“. Istoriją, narpliojančią žmonių santykius, jų emocijas, istoriją, kurioje meilė ir neapykanta, ištikimybė ir išdavystė – atlieka Gintaro Rinkevičiaus vadovaujamas LVSO, Kauno valstybinis choras ir būrys solistų.

    Šiaulių dailės galerijoje atidaryta mieste aktyviai kuriančių įvairių sričių menininkų fotografijų paroda. Darbuose atsispindi ir senosios technologijos, ir šiuolaikiniai eksperimentai. Kai kurie nė neprimena fotografijos, o yra labiau panašūs į tapybą ar grafiką. Pasakoja Tomas Mizgirdas.

    LRT radijo spektaklius nuo šiol galima bus rasti ir virtualioje bibliotekoje ELVIS. Taigi dabar skaitymo sunkumų turintys asmenys turės dar geresnę galimybę klausytis 25 radijo teatro suaugusiems spektaklių įrašų.

    Ievos Buinevičiūtės pasakojimas.

    Žinoma LRT RADIJO laidų vedėja, žurnalistė Giedrė Čiužaitė savo gyvenimo kelią sieja ir su muzika: pradėjusi vaikystėje muzikuoti, iki šiol dainuoja ir šoka folkloro ansamblyje „Virvytė“, su kuriuo netrukus suksis festivalyje „Skamba skamba kankliai“ ir jubiliejinėje „Dainų šventėje“. Kuo žavi liaudies muzika, kaip praturtina malonią kasdienybę radijuje ir ne tik ir apie muzikavimo drauge magiją – Giedrė Čiužaitė rubrikoje „Be kaukių“.

    Ved. Gabija Narušytė

  • Šiandien Vilniaus miesto apylinkės teismui atmetus buvusios Senojo teatro direktorės Olgos Polevikovos skundą dėl galimai neskaidraus įstaigos vadovo konkurso, vadovauti teatrui penkerių metų kadencijai paskirtas Audronis Imbrasas. Situaciją aptariame su Olga Polevikova, Audroniu Imbrasu ir Kultūros ministru Simonu Kairiu.

    Kauno arkos bendruomenės socialinėse dirbtuvėse jau kelerius metus kvepia moliu. Žmonės su intelekto negalia čia vadinami bičiuliais – keramikos studijoje gamina puodelius, lėkštes, dubenėlius, desertines lėkštutes, salotines, cukrines ir kitus gaminius. Iš šiose dirbtuvėse pagaminto puodelio arbatą geria ir Lietuvos prezidentas.

    Pasibaigė pirmą kartą Lietuvoje organizuota Tarptautinė kompozitorių tribūna „Rostrum“. Įspūdžiai iš tribūnos ir pokalbiai su Rostrume dalyvavusiais radijo prodiuseriais, kuriuose atsiveria muzikos ir politinio aktyvizmo santykio aktualumas XXI a. politinėje realybėje.

    „Pavardė, aišku, įpareigoja“, – sako vienos garsiausių Lietuvos diplomatų Lozoraičių dinastijos atstovė Daina Lozoraitis, atvykusi į Lietuvą parodos „Lozoraičių Lietuva: kai asmeniška tampa politiška“ proga. Rubrikoje „Be kaukių“ – apie išskirtines jos senelių ir tėvų asmenybes, pirmąją viešnagę Lietuvoje ir įpareigojančią pavardę.

    Ved. Rasa Murauskaitė-Juškienė

  • Šiuo metu Vokietijos Moerso mieste vyksta seniausias Vokietijoje 53-čiasis festivalis „Moers Jazz Festival“. Festivalis pasitelkia muziką kaip ginklą kovai su blogiu – blogiečių karikatūrose nesunku pažinti nusikalstamas veiklas dangstančius politikus, kuriuos imasi nukauti muzikantai-superherojai. Kuo ypatingas šis festivalis?

    Režisieriui Jonui Vaitkui – 80. Pokalbis su teatrologe Daiva Šabasevičiene apie kūrėjo indėlį į Lietuvos teatrą.

    Gegužės 22 dieną Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Lietuvos katalikų mokslo akademija rengia diskusiją „Piktnaudžiavimas galia Bažnyčioje: kas atsivėrė ir kur pasistūmėjome“. Tai – vasarį vykusios konferencijos „Piktnaudžiavimas galia Bažnyčioje: atpažinti, apsaugoti, išgyti“ tąsa. Kalbamės su diskusijos dalyviais.

    Tęsiasi ciklas „100 balsų Dainų šventei“. Lietuvos regionų kolektyvai energingai ruošiasi artėjančiam Dainų šventės jubiliejui. Ne išimtis – Šiaurės Lietuva, Šiauliai. Tarp kitų kūrybinių kolektyvų – Valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, kuris gyvuoja jau pusę šimtmečio, ir nėra praleidęs nė vienos Dainų šventės.

    Rubrikoje „Be kaukių“ vieši aktorė, klounė, asociacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ meno vadovė Indrė Mickevičiūtė-Petrauskienė.

    Ved. Gerūta Griniūtė

  • Koks likimas laukia uždaromų muziejų priklausiusių Vilniaus memorialinių muziejų direkcijai bei Markučių muziejaus?

    Šiandien sostinėje prasideda „Mados infekcija“. Kokias tendencijas pastebi mados kūrėjai?

    Kuo šiemet nustebins tradicinė „Gatvės muzikos diena“?

    Rubrikos „Be kaukių“ svečias - rašytojas Bartosz Połoński.

    Ved. Marius Eidukonis