Episoder
-
Przebój „Takiego chłopaka” w 2013 roku nuciła cała Polska. Mikromusic Natalii Grosiak istniał już wtedy od dobrych paru lat. Niedawno zespół świętował dwudziestolecie istnienia, a już jesienią 2024 roku ukaże się kolejny album, który promuje m.in. piosenka „Nie biłeś się nigdy o mnie”. Równolegle możemy posłuchać singla „Jesteś piękny”, który wokalistka przygotowała na solowy debiut. Zanim ukaże się jej płyta, rozmawiamy o tym, jakiego chłopaka sobie wymarzyła, jak rodzina zmieniła jej życie i jak nauczyć się cierpliwości w show-biznesie. Natalia Grosiak została bohaterką ostatniego odcinka drugiego sezonu podcastu „Piosenki, które znamy”.
-
Na płycie „WAWA” Brodka w dziesięciu utworach opowiada o Warszawie razem z takimi muzykami, jak Marcin Masecki, WaluśKraksaKryzys, Błoto. Projekt powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 80. rocznicy patriotycznego zrywu. Z artystką rozmawiamy o Warszawie współczesnej i tej sprzed lat, o presji sukcesu i lekcji odpuszczania, o romantyzmie i pragmatyzmie. Brodka świętuje w tym roku 20-lecie kariery scenicznej, w 2004 roku wygrała trzecią edycję programu „Idol”.
-
Mangler du episoder?
-
Daria ze Śląska, czyli Daria Ryczek-Zając, nie gwiazdorzy, nie kaprysi, nie narzeka. Kocha muzykę, ciężko pracuje i twardo stąpa po ziemi. Laureatka dwóch Fryderyków 2024 roku za album „Tu była” rok po debiucie powróciła z jeszcze lepszą płytą „Na południu bez zmian”. Beztroski, a jednocześnie melancholijny i nostalgiczny singiel „Skacz ze mną na bombę” doskonale wyraża summertime sadness. Z Darią rozmawiamy o Katowicach, karierze i kryzysach.
-
Po szczerej płycie „*jestem marta” Sarsa nagrała poruszający duet „Po kościach” z Dawidem Tyszkowskim. I album, i piosenka wyznaczają nowy etap w karierze artystki, której krążki wielokrotnie pokrywały się platyną. Marta Markiewicz opowiada o słuchaniu siebie, o powściąganiu ambicji, o lekcjach, które codziennie daje jej trzyletni syn Leonard.
-
Trudno uwierzyć, że Natalia Nykiel, która w 2014 roku śpiewała „Bądź duży”, świętuje jubileusz dziesięciolecia kariery scenicznej. Na koncertach wciąż sięga po swój dawny przebój, ale w nowej, dojrzalszej odsłonie. Artystka opowiada o blaskach i cieniach show-biznesu, o szczęściu, jakie daje niezależność, o tym, jak poczuć się wreszcie dość dobrą.
-
Artysta, ojciec, czterdziestolatek. Albumem „W ogień” Radosław Skubaja podsumowuje dotychczasowe życie. Ta swoista spowiedź milenialsa rezonuje z jego rówieśnikami –mężczyznami, którzy chcą sprawdzić się we współczesnym świecie. Skubas opowiada o pasjach dzielonych z synem, o poszukiwaniach siebie w zaułkach przemysłu muzycznego, o pokonywaniu trudności.
-
Szóstym albumem studyjnym Margaret powraca do popu, ale to inny pop, niż znacie z poprzednich płyt artystki. „Siniaki i cekiny” to dowód dojrzałości Małgorzaty Jamroży – dziś trzydziestoletniej kobiety, kiedyś – debiutującej nastolatki. Margaret opowiada o tym, jak pogodzić sprzeczności – siniaki i cekiny, jak kochać życie mimo potknięć, jak odnajdywać w sobie siłę do tańca nawet w te najtrudniejsze dni.
-
Pochodzący z odmiennych muzycznych światów Kuba Karaś i Piotr Rogucki spotkali się, by stworzyć trzy najpiękniejsze albumy ostatnich lat. Po „Ostatnim bastionie romantyzmu” (2020 rok) i „Czułych kontyngentach” (2022 rok) duet Karaś/Rogucki żegna się ze słuchaczami dopełnieniem tryptyku. Na „Atlasie Iskier” wybrzmiewają spotkania z miłością i przyjaźnią, romansem i rozstaniem, ironią i powagą. Kuba Karaś i Piotr Rogucki opowiadają o międzypokoleniowym braterstwie, o kobietach, które kochają i kochali, o muzyce, od której nie potrafią uciec.
-
Idolem milenialsów stał się jako nastolatek, gdy wystąpił w najpopularniejszym talent show lat 2000. Później szukał siebie i swojego brzmienia. Po dziesięciu latach Tomasz Makowiecki powraca płytą „Bailando”, która opowiada o życiu współczesnego czterdziestolatka, podsumowuje jego dotychczasowe dokonania, wyznacza nowy standard polskiego popu. Z muzykiem rozmawiam o rodzicielstwie i rozczarowaniu, komercji i konsekwencji, dorosłości i dobrostanie.
-
Po świetnie przyjętej debiutanckiej płycie „Blaza” Julia Rocka powraca z nowym singlem „Mam koleżankę”, który zapowiada drugi album artystki. – Jeszcze bardziej liryczny, intymny, trochę akustyczny – jak mówi sama wokalistka. Z absolwentką łódzkiej filmówki rozmawiamy o odsłanianiu siebie poprzez muzykę, o obsesji kontroli i jej utracie, o piosenkach, które mogą działać terapeutycznie.
-
Choć piosenka „Madison” nie jest typowym przebojem, niespodziewanie stała się wiralem. Kaśka Sochacka zapowiada drugą płytę, która tak jak wielokrotnie nagradzane „Ciche dni”, pełna jest utworów kameralnych, emocjonalnych, romantycznych. Artystka w pracy twórczej najbardziej ceni wolność. I to, że może wyrazić wszystkie kolory uczuć. – Najważniejsza jest miłość – mówi z przekonaniem wokalistka.
-
Jeden z najzdolniejszych polskich aktorów młodego pokolenia, który zabłysnął rolami w nominowanym do Oscara „Bożym Ciele” i „Żeby nie było śladów”, od lat spełnia się także jako muzyk w zespole The Fruitcakes. Jego debiutancka płyta solowa – „Some Old Songs” – to zbiór nowoczesnych standardów, które szybko staną się evergreenami. Z Tomkiem Ziętkiem rozmawiam o nowej męskości, dorastaniu i wspomnieniach. Jak inspiracje Beatlesami łączą się z miłością do country? Jak brzmi „energetyczna nostalgia”? Jak pozostać młodym chłopakiem po trzydziestce?
-
Odważna, przebojowa, wygadana – Mery Spolsky to jedna z najgłośniejszych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Trzecią płytą, „Erotik Era”, świętująca trzydziestkę artystka wyzwala się z okowów kompleksów, patriarchatu, wstydu. Opowiada o swoim ciele, o przyjemności, o seksie. Jak rozmawiać o swoich pragnieniach? Jak poczuć się sobą w lateksie? I wreszcie – jak nagrać piosenki, które w rytmie elektro składają się na nowoczesny podręcznik edukacji seksualnej?
-
Debiutancka płyta dwudziestolatka zabiera nas do „Central Parku”. O Nowym Jorku pochodzący z Krosna Ignacy wciąż jeszcze marzy. Do Ameryki poleci w nagrodę po trasie koncertowej promującej album. Spotykamy się w studiu, żeby porozmawiać o barwach, które artysta słyszy w dźwiękach, o doświadczeniu pokoleniowym, o zakochaniach, które stają się pretekstem do pisania piosenek.
-
Jedna z najbardziej intrygujących polskich wokalistek jest artystką totalną – sama pisze teksty piosenek, komponuje muzykę, kręci teledyski. Na nowej płycie „Omen” opowiada historię miłości, przyprawiając eklektyczne brzmienia inspiracjami amerykańską popkulturą – kinem drogi, „Prawdziwym romansem”, kampem. Kasię Lins pytam o siostrzeństwo w branży muzycznej, o skrajne emocjepotrzebne do tworzenia, o trudne miłości.
-
W premierowym odcinku nowego podcastu o muzyce Anna Konieczyńska rozmawia z Natalią Przybysz. Artystka właśnie wydała płytę „Tam” z przebojowymi singlami „O czymś innym” i „Do zobaczenia do jutra”. Dlaczego nagranie albumu było przeżyciem niemal mistycznym? Które teksty piosenek zainspirowały dzieci Natalii? Jak odnaleźć swój własny głos – i w twórczości, i w życiu?