Episoder
-
Honza Kallista se jako producent v české filmové industry zatím zapsal jen jedním celovečerním filmem. Jeho prvotina je ale výjimečná. Se společeností Film Kolektiv po devíti letech dotlačil do kin debut režiséra Roberta Hloze Bod obnovy, vážné české sci-fi, které tady nebylo desítky let. Probrali jsme spolu tuhle šílenou pouť, peripetie s financováním i tvrdé vyjednávání s velkými sales agenty. Honza sám se popisuje jako cirkusáka, má obří zkušenosti ze servisování velkých zahraničních filmů a reklamy. O toto know how se Honza Kallista bohatě podělil, dává unikátní vhled do toho, jak vznikají producentské filmy v Americe. Náš rozhovor má nakonec skoro dvě a půl hodiny a doporučuju ho každému, kdo chce dělat ambiciózní mezinárodní filmy.
-
Historik Petr Blažek působí jako odborný poradce u historických filmů a to jak hraných, tak i dokumentárních. Historickou přesnost hlídal například u filmu Pouta, Šarlatán nebo Hořící keř.
Také vede pražský filmový festival Nezlomní a Obětovaní. Co ho pro založení festivalu inspirovalo? Jak hodnotí historické nepřesnosti u filmů? A jak s tím vším souvisí Major Zeman?
-
Mangler du episoder?
-
Klára Tasovská a Lukáš Kokeš fungují jako tvůrčí tým. Jejich spolupráce spočívá ve vzájemné důvěře, autentickém a poctivém přístupu k projektům a neustálém tvůrčím dialogu. Společně teď do kin dovedli film Ještě nejsem kým chci být. Jak tenhle artový dokument vznikal a co chystají dál se dozvíte v dnešním Pitchi.
-
Výkonný ředitel a umělecká ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň přijali moje pozvání do Pitche a promluvili o tom, jaké novinky letos čekají řadové návštěvníky i profesionály. Chystáte se do Plzně? Vše důležité o festivalu zjistíte v dnešním Pitchi.
-
V dnešní epizodě si představíme dvě výrazné osobnosti z oblasti hereckého zastupování. Mými hostkami jsou Kateřina Oujezdská a Barbora Fabiánová z Of Agency, které stojí za oblíbeným projektem Actorsmap. Jaká byla jejich cesta k zastupování, jak vnímají pozici herců v českém filmovém Industry, a co je podle nich největší nešvar castingového procesu v české a slovenské kinematografii? To si poslechněte v dnešním Pitchi.
-
Rudolf Havlík se filmařině se věnuje deset let a za tu dobu stihl natočit deset filmů, z nichž většina přitáhla do kina šesticiferné počty diváků. Své filmy si nejen točí, ale také píše a přestože se dle vlastních slov cítí jako tvůrce nejlépe v mainstreamu, nebojí se v rámci toho experimentovat. Jak se z bloggera cestovatele stal filmový hitmaker se dozvíte v dnešním Pitchi.
-
Záznam podcastu na živo z 50. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti, který proběhl 30. 7. v Respekt stanu. S Radanou Korenou a Janem Jílkem jsme si povídali o současné podobně LFŠ, o kinodistribuci AČFK a o filmových klubech. Rozebrali jsme, co stojí za tímto úkazem, nad kterým kinaři a distributoři z celé Evropy nevěřícně kroutí hlavou.
-
Albert Čuba je úkaz. V Ostravě vytvořil dnes už kultovní divadlo Mír, které během covidu smetlo svými skeči a seriály český internet. Prakticky každý rok teď točí celovečerní film nebo seriál, má vlastní VOD platformu a staví druhé divadlo. A to vše bez podpory Fondu kinematografie, pobídek a dalších filmařských instrumentů. Jak dělá svoje divácké hity, to se dozvíte v dnešním Pitchi.
-
Daria Kashcheeva na Českých filmových lvech zmínila důležité téma, rodičovství a kariéra u filmu. V Karlových Varech na Mezinárodním filmovém festivalu jsme uspořádali panelovou debatu.
Pozvání přijali producentka Kristýna Michálek Květová, producent Tomáš Michálek, dramaturgyně KVIFF Anna Kořínek, režisérka Marika Pecháčková, herečka Beáta Kaňoková a kameraman Tomáš Kotas.
Snažili jsem se soustředit na pozitivní příklady, dobrou praxi a taky definovat, co by nám, pracujícím rodičům nejvíce pomohlo. Co je pro nás a naše hosty v komunikaci s rodiči u filmu nejdůležitější? Dozvíte se v dnešní epizodě.
-
Do naší filmové branže patří i kritici a kritičky. Jaká je jejich pozice a úkol? Opravu potřebuje česká filmová scéna dvoje ceny? Co se dočtete v Cinepuru? A co si přečíst, jestli vás zajímá historie KVIFFu? Na všechny tyto otázky se dozvíte odpovědi v dnešním dílu s filmovou kritičkou a historičkou Jindřiškou Bláhovou.
-
Jan Vejnar je jedna polovina partizánského režijního dua, které tvoří s Tomášem Pavlíčkem a které loni zaútočilo na česká kina s filmem Přišla v noci. Jejich nadšenecké tažení bylo nakonec tak úspěšné, že jim vysloužilo českého lva za nejlepší režii a taky třeba cenu české filmové kritiky za nejlepší film. Jak se stalo, že projekty, které člověk roky vyvíjí a snaží se o nich všemožně přesvědčit decisionmakery nakonec předběhl film, jehož scénář vznikl za pět dní na chatě? Poslechněte si záznam Pitche naživo z festivalu studentských filmů Fofr.
-
Vratislav Šlajer je výrazný člověk české filmové industry. Jeho produkce Bionaut oslavila 25 let úspěšné existence. Do českých televizí a kin poslal tisíce minut obsahu, angažuje se v seriálech, celovečerních filmech, animaci. Zároveň si zakládá na týmové práci a dlouhodobém budování filmového a televizního katalogu. Jak funguje Bionaut? Co byly jeho klíčové projekty? Od koho Vráťa koupil firmu? A jak vidí český filmový průmysl jako předseda Asociace producentů v audiovizi? To vše v dnešním Pitchi!
-
Záznam panelové debaty, která proběhla 21. května na Ministerstvu kultury pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, s tématem "Etika v procesu castingů v české audiovizi".
Pozvání přijali předseda herecké asociace Marek Adamczyk, herec, producent a bývalý herecký agent Albert Čuba, Antonia Nyass z hereckého rejstříku FTV Prima, casting manažer vývoje obsahu TV NOVA Alois Ponížil, člen Rady Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů Vojtěch Filčev, zakladatelka Asociace hereckých agentů Selma Ročková, producent Ondřej Beránek, režisér Tomáš Mašín, reklamní producent David Promberger, castingová režisérka Soňa Ticháčková, zakladatel castingové platformy castingofka.cz Miro Mraz. -
Záznam podcastu naživo z pražského kina Kavalírka s sales agentem z německé firmy Pluto Film. O tom jak pracovat s krátkým i celovečerním filmem z hlediska festivalů a distribuce. Dozvíte se, kdy je nejlepší čas na to hledat sales agenta a že není nic špatného na tom prostě napsat na blind a jak správně připravit pitch deck.
-
Dnešní hostka výrazně ovlivňuje životy všech českých filmařů. Na pozvání do Pitche odpověděla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. V našem zatím nejdelším rozhovoru se dozvíte o Fondu snad úplně všechno - jak o tom současném, tak o tom budoucím, audiovizuálním. Kromě toho se dozvíte, jak se vystudovaná pedagožka dostala na placy s Brucem Willisem, Heathem Ledgerem a dalšími hollywoodskými celebritami. Proč pak placy opustila a šla pracovat na Ministerstvo kultury. A jakou roli v tom všem hráli Maďaři? Dělat s Helenou rozhovor byla hrozná jízda a doufám, že si ji taky užijete.
-
Radim Špaček je jméno, které zná krom českého filmového světa i nejeden divák. Jaký je profesní život zavedeného režiséra? Jak dlouho a jak komplikovaně vznikal jeho poslední film Lesní vrah a také jaké je poslání ARASu, který pomáhal reformovat se dozvíte v dnešním Pitchi.
-
Přiznám se, že dnešní host ve mně dlouho probouzel pocit méněcennosti. Matěj Chlupáček režíroval svůj celovečerní debut v 17 letech, o rok později debutoval jako producent. A já jsem konečně v třetí sezóně Pitche polkl pilulku hořkosti nad svým ubohým profesním životem, a Matěje jsem si pozval.
Výsledkem je úplně skvělý rozhovor se člověkem, který filmem a televizí žije. V produkci Barletta chrlí se svými kolegy celovečerní filmy a seriály třeba pro Canal+, HBO Max, nebo ZDF Neo. V čem je to kouzlo? A koho potkal Matěj ve frontě na záchodky? To vše se dozvíte v dnešním Pitchi.
-
Dianu Tabakov, první dámu české online distribuce, má hodně lidí spojenou primárně s platformou Dafilms. Před nedávnem opustila místo výkonné ředitelky a přidala se do týmu ivysílání České televize. Poslechněte si, jak hodnotí svůj první rok na nové pozici v České televizi a co všechno chystá ivysílání představit do budoucna.
-
Klára Follová je kreativní producentkou na Nově a Voyu. Nejvíce ji lákají tabuizovaná a okrajová témata, která přináší mainstreamovému publiku. Jako producentka pracovala třeba na Zlaté labuti, která pracuje s LGBT motivy v předválečné době. Kromě filmů a seriálů jsme se tentokrát bavili i o work/life balance a rodičovství v audiovizuální industry.
-
Magdalena Bittnerová je scenáristka, která svou profesní dráhu spojila se seriálem Ordinace v růžové zahradě. V různých rolích se otřela o cca 1000 dílů, seriálu s milionovou sledovaností. Krom toho se zabývá dramaturgií a vychovává čtyři děti. Na exkurzi do světa longrunning seriálu váz zveme v dnešním Pitchi.
- Se mer