Episoder
-
Před Vánoci se rozběhla na sociálních sítích debata, která je současně ordinérní i zásadní. Ordinérní je v tónu, kterým se vede. Ten je, jak jsme na sítích zvyklí, agresivní, plný invektiv a osobních urážek. Vlastně nejde ani o debatu, spíš o překřikování a přetlačování osob, které lze nazvat „neoblomnými majiteli pravd“.
-
„Zbrojní průkaz jsem si pořídil přímo za účelem vražedné činnosti,“ napsal David K. v dopisu, z něhož se na veřejnost dostaly pouze útržky a který mimo jiné obsahuje doznání k vraždě otce a dítěte v Klánovickém lese několik dní před střelbou na Filosofické fakultě. A v podstatě z oné citované věty už rok vychází neodbytné otázky, jejichž cílem je zjistit, jestli se strašlivému činu mohlo předejít.
-
Vějíř otazníků nad masovým vražděním; Jak se vlastně máme? Skvěle, nebo to stojí za starou bačkoru?; Cíl šéfa vládního StratComu Foltýna: Lidi by měli přestat plout na růžovém obláčku míru; Republika nerůstu; Tři zlodějíčci vánoční jedličky; O světle
-
Maďarskou církví otřásají skandály spojené se zneužíváním dětí. - Bratislava a Budapešť vetovaly návrh unijních sankcí proti gruzínským představitelům a podpořily tím proruskou vládu. - Kam povedou další kroky Kamaly Harrisové? - Podzim života je podle vědců zlatým věkem přátelství. Dnešní výběr komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Zuzana Marková.
-
První části Verikály uslyšíte o chanuce, o vánocích ve Spojených státech nebo třeba ve Venezuele.
-
Utíkání, nouze, odkázanost na lidskou laskavost, to jsou témata, které se podle evangelické farářky Alexandry Jacobey objevují v evangeliu. Přesto jsou Vánoce oblíbeným svátkem, na tím se spolu s ní zamýšlí v debatě Vertikály husitská farářka Libuše Roytová.
-
Samoobsluhy, supermarkety, večerky, moderní obchodní domy nebo eshopy. Možností, jak si dnes pohodlně nakoupit, je celá řada. Nebylo tomu tak vždy. Vliv na to měla konkrétní doba. Kde bychom našli počátky směnného obchodu? A nevymizel kvůli velkému počtu nákupních center ve městech prodej na vesnicích? I na to se zaměřuje Téma Plus o historii nakupování.
-
„Život před událostí je jiný než po události,“ říká Daniela Vodáčková, psychoterapeutka a krizová interventka, která se podílí na poskytování psychologické pomoci studentům i zaměstnancům filozofické fakulty. „Univerzita se snaží o citlivost i o to, aby vedle sebe mohly stát různé potřeby lidí,“ doplňuje vedoucí psychologické poradny FF UK Kristina Najbrtová. Poslechněte si rozhovor, který vznikl v rámci speciálu Radiožurnálu k prvnímu výročí tragické střelby.
-
Skončila druhá světová válka. Židé, kteří přežili útrapy holocaustu, touží konečně po bezpečí a klidu. Obojí jim má zaručit jejich vlastní stát. Na území Palestiny, kde má vzniknout, sice žijí po staletí i Arabové – Palestinci, ale také oni si přece mohou zřídit vlastní stát. V čem je tedy problém? Plány na vznik dvou samostatných územních útvarů existovaly. Jaký by byl svět, kdyby spolu se Státem Izrael vznikl i Stát Palestina? Tomu se věnuje další díl minisérie Coby kdyby.
-
Poprvé v historii zavítal papež do francouzského administrativního regionu Korsika, přezdívaný jako „ostrov krásy“. Pro 90 procent věřících Korsičanů (z 350 000 obyvatel) to byl skoro Vánoční zázrak.
-
Britská vláda dala svolení Danieli Křetínskému, že může koupit britskou poštu. Legendární značka Royal Mail tak bude v českých rukou, jde navíc o rekordní českou transakci v zahraničí – druhý nejbohatší Čech za burzovně obchodovanou firmu zaplatí v přepočtu 108 miliard korun. Není přitom zdaleka jediným tuzemským miliardářem, který o sobě dává na Západě víc a víc vědět.
-
Hosty jsou Zdenka Dubová, předsedkyně spolku Info-dráček, který se věnuje kulturní integraci Vietnamců žijících v ČR, Agáta Pilátová, publicistka, zástupkyně rusínské menšiny Borbála Csoma, bohemistka, vedoucí Jehlic, maďarské školy v Praze. Připravili Tajana Mančalová a Libor Kula. Moderuje Libor Kukal.
-
Syrský režim se udržoval strachem - ať už strachem z tajné policie nebo menšin z vlády islamistů. Udržoval se ale také při životě penězi z drogového obchodu, a to obrovského, prováděného přímo státním aparátem. Co bude s mnohamiliardovým byznysem po útěku Bašára Asada?
-
Advent vrcholí, ale na vánoční, sváteční, nálady zatím nebyl příliš čas. Prezident Pavel nakonec podepsal rozpočet na příští rok, jak uvedl, nepodepisoval se mu lehce, některé příjmy a výdaje nejsou nejen podle něho vyčísleny realisticky, uvěřil ale ujištění vlády, že celkový plánovaný schodek dodrží.
-
V tomto případě ale platí pořekadlo: Kovářovic kobyla chodí bosa. Polské ozdoby se totiž uchytily hlavně ve Spojených státech. Jen málokteré řemeslo vymřelo tak rychle, jako rukavičkáři. Dokonce i movití klienti o jejich ručně dělané výrobky nemají takový zájem. V Německu je tak přibližně už jen pět lidí, kteří se tím pořád ještě živí. Jednoho z nich navštívíme v dnešním pořadu. Moderuje Lubica Bergmanová.
-
Rusko užívá dezinformací a manipuluje úmyslně překroucenými historickými fakty v zájmu důsledného uplatňování své imperiální politiky a ospravedlnění války na Ukrajině. Evropský parlament je přesvědčen, že tyto manipulační kampaně koordinuje a financuje ruská vláda.
-
Teroristický útok v Magdeburku; Jak na dezinformace; Omamná změna - konec syrského narkobyznysu; Čeští podnikatelé vyrazili na Západ; Vánoční dárek pro Korsičany
- Se mer