Episoder
-
Sociální nadační fond hlavního města Prahy pomáhá lidem v tíživých životních situacích – od zajištění bydlení po podporu pečujících. V podcastu Po mateřských stopách popisuje ředitelka fondu, Barbora Komberec Novosadová, jak přesně jejich služby fungují a proč je tak klíčové, aby pomoc přišla rychle.
-
Kdy je čas jít s dítětem k lékaři? Proč děti trpí často bolestmi břicha? A jak doktorky balancují mezi profesními zkušenostmi a mateřskou intuicí? V nové epizodě podcastu Po mateřských stopách jsme zpovídaly pediatřičku a maminku dvou malých dětí, Kristýnu Pospíšilovou.
-
Mangler du episoder?
-
Po vyslechnutí dceřiny diagnózy se jí zatmělo před očima. Se vzácným onemocněním s názvem leucinóza se v České republice potýká jen pár lidí. Do té doby zcela zdravou dceru musí od té chvíle stranit kolektivu, aby nepřišla do kontaktu s infekcí. Hlídá jí příjem bílkovin a dodržuje přísnou dietu. Svůj příběh přišla do podcastu Po mateřských stopách vyprávět podnikatelka Zuzana Blažková.
-
V rodičovství si našla vlastní cestu. Za důležité považuje nastavování hranic, naslouchání a respekt k odlišným potřebám. Ve školce, kde dělá průvodkyni, se snaží, aby dětem nebrala jejich prostor a svobodu. Svůj pohled na respektující výchovu a upřímnou komunikaci běžných i těžkých témat sdílí v nové epizodě rodičovského podcastu Lenka Bergmann Míkovcová.
-
Je na podzim lepší investovat do merino vlny nebo zůstat u funkčních textilií, jako je softshell? A co jejich kombinace? V rodičovském podcastu přináší švadlenka a dvojnásobná maminka Zdeňka Bílková přehled, jaké materiály jsou pro děti ideální během chladných dnů a co zvolit, pokud rodiče chtějí jít ekologickou a zároveň praktickou cestou.
-
Před více než třiceti lety odešla za láskou a novým životem do Holandska. Po čase jí ale tragická nehoda vzala to nejcennější – dospívajícího syna. V intimním rozhovoru otevírá bolavou minulost, mluví ale i o lásce a hledání nové životní cesty, která jí pomohla přečkat nejtemnější chvíle. Hostem mateřského podcastu je Jana Schrevel Truhličková.
-
S příchodem podzimních měsíců a nástupem dětí do institucí se rodičům vrátily přes léto zapomenuté starosti s častým stonáním potomků. Imunita se ale sama nevytvoří, a tak nezbývá než se obrnit a období přečkat. V nové epizodě mateřského podcastu se dozvíte, jak odlišně se k nemocím přistupuje v rodinách i ve školkách.
-
Problémy se stravováním dětí řeší mnoho maminek. Příčina se často hledá hůř než jehla v kupce sena a řešení jsou individuální. Projekt, který se zaměřuje na různorodé problémy spojené s jídlem od narození až do dospělosti přišla do mateřského podcastu Novinek představit jeho zakladatelka Jitka Ludvíčková.
-
Uspávání je jedním z oříšků rodičovství. Hledání správného nastavení může být pro některé rodiče náročné a dlouhé. Maminky si mezi sebou předávají tipy a na trhu je nespočet pomocných produktů. Jedním z nich jsou audio pohádky doprovázené krátkou relaxací, které tvoří dvojnásobná máma Zuzana Šrýtrová.
-
Ne každý touží po pohádkové svatbě s tradicemi a hromadou hostů. Jednou z variant, jak se rychle a zábavně vzít, je odletět do Las Vegas. Nutností jsou jen pasy, letenky a peníze na poplatky a pronájem kaple, pak už nezapomenutelnému zážitku nic nebrání. Detaily z pětidenní cesty za prstýnkem sdílí v podcastu Po mateřských stopách Žaneta Stratílková.
-
Pomalejší tempo letních dnů vystřídal zářijový shon. Papírnictví jsou plná rodičů odškrtávacích seznamy, na přechodech u škol řídí dopravu policisté, MHD je opět plné omladiny a matky odcházejí z adaptací ve školkách zadržující slzy, než zajdou za první roh. V odlehčené epizodě mateřského podcastu vypráví své příběhy z léta i dětství moderátorské duo Tereza se Žanetou.
-
Než přivede na svět třetího potomka, čeká ji náročné září. Bude shánět dobrovolníky a spojovat je s dětmi v dětských domovech. Jejich doučování se již osvědčilo a pomohlo mnoha dětem k lepším studijním výsledkům. Kromě nejžádanějších jazyků nabízejí třeba i hodiny programování. Hostem podcastu Po mateřských stopách je Denisa Šústová z Mise naděje.
-
Po rodičovské se plánovala vrátit do práce v marketingu, nakonec ale skončila zcela dobrovolně u plotny. Její recepty necílí na široké publikum, ale především na lidi, kteří více přemýšlí nad zdravým stravováním. Pozvání do mateřského podcastu Novinek přijala dvojnásobná máma, blogerka a autorka kuchařek Lucie Nováková.
-
Šest let se snažila o miminko. Vyslechla si, že jde asi o osud. Dostávala rady, aby na to nemyslela, prošla vyšetřeními i léčbou, zkoušela cvičení, doplňky stravy, alternativní medicínu, umělé oplodnění i babské rady. Bez úspěchu. Dnes je ale mámou. Jaká cesta k tomu vedla a proč bychom měli o neplodnosti mluvit, sdílí v rozhovoru Dominika Trčková.
-
Při hledání vhodných bot pro své batole se dostala až k nabídkám zahraničních výrobců, tenkrát ještě zcela nedostupných na českém trhu. Deset let poté vlastní zajetou prodejnu a e-shopy s barefoot botami pro děti i dospělé. K podnikání po čase přizvala i svého muže, se kterým mají tři dcery. Hostem mateřského podcastu je podnikatelka Klára Borlová.
-
Sama si prošla dvakrát ztrátou miminka. Když si o tom chtěla povídat, okolí sklopilo oči a nevědělo, co říct. Vlastní zkušenosti, touha po informacích, i uzavření, ji dovedly až do organizace Dítě v srdci. Tam nyní pomáhá dalším rodičům, kteří o své děti přišli. Hostem podcastu Po mateřských stopách je Adéla Hendrychová.
-
V ženách podporuje zdravý přístup k pohybu a tělu. Sporty miluje odmalička, předcvičuje jógu, pole dance a pořádá pohybové pobyty pro rodiče s dětmi. Maminky uklidňuje, že návrat do kondice po příchodu potomka může být pozvolný. Všechno má svůj čas a někdy je lepší netlačit na pilu. Hostem mateřského podcastu je Aneta Prokopcová.
-
Smrt dítěte je pro rodinu nepopsatelnou ránou. Správná podpora a pochopení se hledá těžko. Klára od života schytala pár facek, přesto nadále věřila v lepší zítřky. Její psaní začalo jako terapie, vypisovala se tak ze své bolesti. Dnes pokračuje i kvůli ostatním. Pozvání do mateřského podcastu přijala trojnásobná máma a autorka Klára Svobodová.
-
Vadami páteře trpí jedno z 10 dětí. Pozdní diagnózy mohou vést k celoživotní chronické a zhoršující se bolesti i k mnohým omezením. O problematice nám přišel do studia povyprávět Tadeáš Řáha, který má vlastní zkušenosti s Scheuermannovou chorobou. Svůj život nyní zasvětil osvětě a na všechny rodiče apeluje, aby své děti nechali řádně vyšetřit.
-
Poslední roky tráví čas na cestách, během kterých mimo jiné píše a maluje. Při přechodu Aljašky stvořila příběh, který za pomoci slov i barev vypráví na stránkách dětské knihy. Mezi řádky v ní vybízí k dobrodružství, objevování krás přírody i k úctě. Hostem mateřského podcastu Novinek byla autorka, ilustrátorka, a horská duše Marie Šnajdrová.
- Se mer