Episoder
-
Adam si prožité trauma ponese celý život. Vše odstartoval farní ples před zhruba třemi lety. Toho se zúčastnil, když mu bylo 17 let. U piva farář Adamovi nabídl tykání, hranice se postupně smazávaly, až jednoho večera překročil duchovní veškeré hranice. Adamovi systém nikdy nepomohl, nestačila ani lékařská zpráva a výpovědi dalších lidí. Farář oproti zneužitým žije v poklidu v ústraní. Celý příběh vypráví Adam ve speciální minisérii Pod svícnem církve.
-
Hostem nového dílu podcastu Pod svícnem je Branislava Marvánová Vargová, která působí v organizaci Rosa, centru pro ženy, kde poskytuje podporu obětem domácího násilí. V současnosti nabízí telefonickou pomoc i krizový pobyt. V této oblasti se sama angažuje už přes 20 let. Kde začíná hranice domácího násilí a jak z domu odejít? I na tyto otázky odpovídá v rámci rozhovoru.
-
Mangler du episoder?
-
Hostem dnešního dílu podcastu Pod svícnem je učitel Daniel Pražák, který je aktivní na sociálních sítí a snaží se šířit dobrou praxi v učitelství a obecně i v přístupu k dětem. Jak na žácích poznat, že něco není v pořádku? A jak s nimi komunikovat? I na tyto otázky odpovídá v rámci rozhovoru.
-
Na Panelce v Lulči se sešla majitelka světové sítě PR agentur, poslankyně a šéfredaktor. Což nebyl začátek vtipu, ale spíš poměrně smutné diskuze o řešení domácího násilí v Čechách (i na Moravě). Po dvou letech fungování slaví iniciativa Pod Svícnem dílčí úspěchy na poli osvěty i změny legislativy, stále nás ale poměrně dlouhá cesta čeká. Co všechno se dozvíte v odlehčené diskuzi Michaely Studené, Barbory Urbanové a Martina Bartkovského, kterou tito tři završili svou tour po republice s veselými historkami o neveselém tématu. Děkujeme, že jste pořád s námi.
-
S rozvojem digitálních technologií se stále větší počet dětí dostává do online prostředí v nižším věku. O rizicích na internetu a zneužívání dětí zpoza obrazovek přišla do podcastu Pod svícnem promluvit Kateřina Vokrouhlíková, která pracuje jako specialistka počítačové bezpečnosti ve sdružení CZ.NIC.
-
Soudí se o dceru, otevřeně hovoří o prožitém domácím násilí a vypráví, jak se situací vyrovnává. Zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla svůj příběh sdílet také v rámci podcastu Pod svícnem. „Já jsem si vždycky říkala, že se mi to nemůže nikdy stát, protože bych to nikomu nedovolila,“ říká v úvodu Nosková.
-
Eva je v současnosti v invalidním důchodu třetího stupně. Na fyzické útoky nedoplatila pouze ona sama, ale i její syn, kterého v nadcházející době čeká zřejmě další operace. Celý příběh vypráví v nové epizodě podcastu Pod svícnem.
-
Laura se odmalička potýkala s domácím násilím ze strany svého otce, který fyzicky napadal ji, její sestru i matku. Bil je, když se nikdo nedíval. Facky doplňovaly také psychické nátlaky a osahávání. Celý příběh vypráví v novém díle podcastu Pod svícnem.
-
Míša se odmalička potýkala s násilím ze strany svého nevlastního otce. K sexualizovanému násilí se navíc přidalo i to fyzické, které zasahovalo nejen ji samotnou, ale i její matku a sestru. Vše vyvrcholilo v Míšině 15 letech na rodinné dovolené. Svůj příběh vypráví v novém díle podcastu Pod svícnem.
-
Dnešní díl podcastu Pod svícnem se nese v poněkud netradičním duchu. Na domácí a sexualizované násilí se s moderátorkami zaměřují historickou optikou novinář a publicista Martin Groman s historikem Michalem Stehlíkem, kteří jsou sami tvůrci podcastu Přepište dějiny. Ti odhalují někdy až bizarní momenty.
-
V kontextu soudních rozsudků, které řeší domácí a sexualizované násilí, se občas objeví mylné představy o dopadech traumatických zážitků. Právě o traumatu a jeho zpracování hovořil v nové epizodě podcastu Pod svícnem psycholog Tomáš Kvapilík, který se věnuje psychoterapii a její osvětě na sociálních sítích. Ve své praxi pracoval s oběťmi domácího násilí v organizaci Spondea
-
V médiích stále rezonují kauzy zneužívaných a znásilňovaných obětí, kterým se nedostává satisfakce ze strany justice. Pachatelé totiž velmi často končí pouze s podmíněnými tresty. V nové epizodě podcastu Pod svícnem na toto téma hovořila advokátka Lucie Hrdá, která se zaměřuje na problematiku domácího a sexualizovaného násilí.
-
Vánoční speciál podcastu Pod svícnem nabízí trochu odlišný pohled na Vánoce. Oběti domácího násilí mají toto období často spojené s naprosto rozdílnými pocity, než které vykukují z reklam a odkazují na šťastnou rodinu. Jak Vánoce přežít bez dalších šrámů na duši? Radí v nové epizodě psycholožka Michaela Kalužný Kříčková.
-
Viktoriina matka byla alkoholička, její otec bral drogy. Od malička vyrůstala v nefunkční rodině plné násilí. Část života strávila v ústavní péči a dodnes se potýká s psychickými problémy. Svůj příběh vypráví v novém díle podcastu Pod svícnem.
-
Káťa žila společně s matkou a dvěma sourozenci. Vše se změnilo v jejích šesti letech, když jim do života vstoupil nový matčin partner. Oba sourozenci se odstěhovali a Káťa čelila striktnímu režimu pod taktovkou nevlastního otce v podobě každodenních posměšků, ponižování a fyzického násilí. Zklamal ji systém i vlastní matka.
- Se mer