Episoder
-
Pentagon znów przekazuje mediom informacje o tym, że Kijów został ostrzeżony przed rosyjską inwazją. Kijów odpowiada, że to trzecie takie ostrzeżenie w tym miesiącu, ale też wprowadza stan wyjątkowy. Rosyjscy dyplomaci palą akta w placówkach na Ukrainie, ukraiński rząd wzywa obywateli do opuszczenia Rosji. Polski rząd rezygnuje z zakupu leku na Covid koncernu Pfizer. Nie chce brać na siebie odpowiedzialności za działania niepożądane, czyli nie godzi się na coś, na co zgodził się w przypadku szczepionek.
-
Dzisiejsza data, czyli 20022002, daje się czytać na wspak, a jeśli dwójki są takie jak w kalkulatorze, również do góry nogami. W tym dniu Zachód odpowiedział sankcjami na uznanie przez Rosję niepodległości dwóch obwodów na wschodzie Ukrainy. Wobec tej decyzji Kremla, która otwiera drogę do wkroczenia na te tereny armii rosyjskiej, Niemcy postanowiły wstrzymać certyfikację gazociągu Nord Stream II. To dotkliwy cios dla interesów Rosji, ale Moskwa daje do zrozumienia, że liczy na zmianę decyzji Berlina. Polski minister sportu domaga się, by mecz Rosja - Polska o mundial odbył się na neutralnym terenie. Britney Spears podpisała rekordowy kontrakt na autobiografię.
-
Mangler du episoder?
-
Prezydent Rosji zapowiedział uznanie niepodległości separatystycznych prorosyjskich republik na wschodzie Ukrainy. Ten krok nadaje powagi zastrzeżeniom towarzyszącym zapowiedziom kolejnych rozmów między Białym Domem a Kremlem, o tym że takie spotkania się odbędą, "o ile do tego czasu Rosja nie dokona najazdu na Ukrainę". Uczniowie wrócili dziś do szkół. W północnej Polsce nadal wiał silny wiatr. Poza tym o obchodzonym dziś Dniu Języka Ojczystego oraz wystawie z okazji jubileuszu, aktualnie zarażonej koronawirusem, królowej.
-
Zerwane dachy i linie energetyczne, uszkodzone budynki i brak prądu. To skutek wichur, które w nocy i nad ranem przeszły nad Polską. Sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej nadal napięta. USA spodziewają się rosyjskiej ofensywy. Burza w polskiej polityce po wczorajszym wyroku TSUE. Czy będą dymisje? Polka Jekaterina Kurakowa dwunasta w Pekinie w jeździe figurowej na lodzie. Do Warszawy przyjechał "Portret Damy" Rubensa. Może zostać sprzedany nawet za 24 mln zł.
-
Wojna znów nie wybuchła. Według Zachodu Rosja nie zmniejsza obecności wojskowej w rejonach przy granicy z Ukrainą. Szef NATO mówi, że widzi szansę dla dyplomacji, ale też zapowiada wysłanie kolejnych oddziałów na wschodnią flankę. Po odrzuceniu przez TSUE skargi na mechanizm "pieniądze za praworządność", marszałek Senatu oskarża rządzących o kosztowne "rumakowanie". Nad Polskę sunie znad Niemiec orkan Ylenia.
-
Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że część wojska wraca do baz po ćwiczeniach. Szef NATO mówi o "ostrożnym optymizmie", ale na rynkach pojawiła się euforia: giełdy, a także waluty naszego regionu, w tym złoty, mocno zyskały na wartości, spadły ceny ropy. Inflacja w Polsce wciąż jest jednocyfrowa, ale w styczniu przekroczyła 9 procent i już połowa pracowników oczekuje w tym roku podwyżki. Chińscy naukowcy testują urządzenie, które pozwoli uzyskiwać dzieci bez rodziców, a Novak Djoković mówi, że się nie zaszczepi, choćby miał stracić tytuł tenisisty numer jeden, bo "wolność jest ważniejsza".
-
Na Podsumowanie Dnia w RMF FM zaprasza Grzegorz Jasiński. A w nim m.in. o przygotowaniach do ewentualnej fali uchodźców z Ukrainy, 80. rocznicy Armii Krajowej, sporze wokół"Kodeksu Macieja Korwina" i... Walentynkach.
-
Na Podsumowanie Dnia w RMF FM zaprasza Grzegorz Jasiński. A w nim m.in. o tym, czego nauczył się brytyjski premier, o jednym sprawiedliwym w możliwej komisji ds. inwigilacji, wreszcie... najbardziej i najmniej zakorkowanych miastach w Polsce.
-
Na Podsumowanie dnia w RMF FM zaprasza Grzegorz Jasiński. Dziś nie tylko o „końcu pandemii”, ale też o „lex Czarnek”, protestach rolników, prognozach prezesa NBP i Natalii Maliszewskiej, która wreszcie wystąpiła w Pekinie.
-
Ponad 6 tys. ataków systemem Pegasus i zainfekowanych nawet 500 mobilnych urządzeń należących do pracowników Najwyższej Izby Kontroli. Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM, takie są wstępne efekty prac specjalnego zespołu zajmującego się cyberbezpieczeństwem w NIK. W Podsumowaniu dnia m.in. komentarze polityków PiS. Czesi wycofują unijną skargę dotyczącą Turowa. Polska przesłała im 45 milionów euro odszkodowania. A co z karami naliczanymi na Polskę każdego dnia przez Komisję Europejską? Czy rząd zapłaci kolejne... prawie 70 mln euro?
-
Stało się! Premierzy Polski i Czech podpisali w Pradze porozumienie dotyczące kopalni i elektrowni w Turowie. Żeby jednak strona czeska wycofała unijną skargę, najpierw polski rząd musi wyłożyć milionowe odszkodowanie. W podsumowaniu dnia komentarze ekspertów i polityków. Drugim szalenie istotnym tematem, który dotyka kwestii UE, jest zapowiedź premiera, według której Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Czy to w praktyce będzie "likwidacja"? Posłuchajcie, co proponuje Andrzej Duda. Za nami czwartek, kolejny dzień z ponad 50 tys. infekcji koronawirusem w kraju.
-
Stany Zjednoczone wyślą 2 tysiące dodatkowych żołnierzy do Europy, z czego 1700 z nich trafi do Polski. "To jasny sygnał dla Putina, że NATO jest w gotowości" - skomentował te zapowiedzi na naszej antenie generał Jarosław Stróżyk. Jakie są komentarze na Ukrainie? Posłuchajcie, nasz specjalny wysłannik pytał o to w Kijowie. Całkowitego wycofania Polskiego Ładu domagają się związkowcy ZUS-u. Reporterzy RMF FM nieoficjalnie ustalili też, że w związku z polsko-ładowym chaosem, pracę straci minister finansów i jego zastępca. Powszechne testowanie w aptekach wypada blado, jeśli liczbę realizujących je aptek porównamy z głośnymi zapowiedziami premiera Morawieckiego.
-
Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i prezydentem tego kraju, Wołodymyrem Zełenskim. Tematem rozmów napięta sytuacja na linii Kijów-Moskwa. Szef polskiego rządu zadeklarował, że Polska jest gotowa wesprzeć Ukrainę, również militarnie. Do ukraińskiej stolicy trafiła też pomoc humanitarna w kilkudziesięciu ciężarówkach. Gorąco było we wtorek w Sejmie, który odrzucił nową ustawę covidową zakładającą testowanie pracowników. A propos testowania: czy polskie apteki są gotowe, aby "wymazywać" chętnych?
-
Kadra biało-czerwonych po miesiącu bez trenera ostatecznie doczekała się nowego selekcjonera. Naszych piłkarzy prowadzić będzie Czesław Michniewicz, który był m.in. szkoleniowcem Legii Warszawa. Co o decyzji PZPN sądzą kibice? W Podsumowaniu dnia też o "miękkim przymusie testowania", czyli o nowej ustawie covidowej. W poniedziałek miała się nią zająć sejmowa Komisja Zdrowia, ale ostatecznie posiedzenie zostało odroczone. Na Śląsku powstanie farma fotowoltaiczna - wielka na ponad 20 piłkarskich boisk.
-
W sprawie Ukrainy nawet Tusk i Kaczyński powinni mówić jednym głosem. Taka sugestia pojawiła się po tajnej naradzie u prezydenta. Jeśli wierzyć doniesieniom „Wall Street Journal”, mogła być tam mowa m.in. o propozycji Amerykanów, by do bazy wyrzutni niedaleko Słupska wpuścić rosyjskich inspektorów. Szef prezydenckiej dyplomacji podziela pogląd, że do końca Igrzysk w Pekinie Rosja nie zaatakuje Ukrainy, bo to byłby afront wobec potężnych Chin. W następny poniedziałek Joe Biden ma rozmawiać o europejskich sprawach z kanclerzem Niemiec. Tymczasem „Politico” podaje, że lobbyści działający na rzecz niemieckich koncernów robiących interesy z Rosją ani myślą odwoływać spotkania prezesów z Władimirem Putinem. Poza tym rząd planuje dalsze, tym razem warunkowe, skrócenie kwarantanny, a ropa wciąż drożeje, więc gdyby nie obniżki podatków mielibyśmy wkrótce paliwo po siedem złotych. W Podsumowaniu Dnia również o kierowcy, który jeździł przez siedem dekad bez prawa jazdy i o wrogach szczepionek, którzy uciekli z Europy i tworzą antykomunistyczne komuny w Paragwaju.
-
Kilka krajów Europy zdejmuje pandemiczne obostrzenia i uznaje Covid za zwykłą grypę. W Polsce część specjalistów przewiduje nienotowaną wcześniej falę hospitalizacji. Powodem ma być niższy stopień zaszczepienia Polaków. W naszym kraju dawkę przypominającą przyjęła jedna czwarta ludności, na zachodzie Europy ten odsetek jest dwa razy większy. Prawie 40% Polaków w nowym badaniu deklaruje, że w związku z rosnącymi cenami obawiają się biedy. Prezydent Putin zastanawia się nad tym, jak odpowiedzieć na list, w którym Waszyngton wyklucza ustępstwa w sprawie Ukrainy i Środkowej Europy. Iga Świątek nie zdołała awansować do finału turnieju tenisowego w Australii.
-
Coraz więcej rosyjskiego wojska na zachodzie, coraz więcej jednostek prowadzi ćwiczenia. USA grożą sankcjami samemu Władymirowi Putinowi. Według ukraińskiego generała rosyjski prezydent nie zdecyduje się na działania wojenne do 20 lutego, żeby nie zepsuć Chińczykom igrzysk. Omikron rozlewa się jeszcze szerzej po Europie. We Francji naliczono ponad pół miliona zakażeń w ciągu jednej doby. W Polsce jest ich 10 razy mniej. Mimo skrócenia kwarantanny, w odosobnieniu jest nadal ponad 900 tysięcy ludzi i coraz więcej firm ma problem z utrzymaniem działalności. Lider AgroUnii skarży się, że Jarosław Kaczyński był z nim w kościele, konfesjonale, łóżku i w banku. Michał Kołodziejczak to kolejna osoba, która miała być podsłuchiwana z pomocą systemu Pegasus.
- Se mer