Episoder
-
V předposledním díle desáté série k nám přišel na pokec skvělý Honza Jiroušek a vzal nás na do světa IoT a energa. Jak moderně měřit spotřebu energií, jak vypadá sensor pro měření kvality ovzduší a jak osázet senzory vysokoškolské koleje v zahraničí? Dozvíte se v hodině a půl zajímavého povídání.
-
Svou návštěvou nás poctila jedna z hvězd českého AWS nebe a oficiální serverless hero Filip Pýrek. Řeč byla samozřejmě o cloudu, serverless, funkcích a vývoji obecně, ale zabrousili jsme i k jeho startupu. Šťávička included!
-
Mangler du episoder?
-
Chtěli jste ho - máte ho! Do studia dorazila legenda československého webového vývoje Riki Fridrich a společně jsme projeli vývoj JavaScriptu od batolete až po krizi středního věku, dotkli jsme se HTML a CSS a samozřejmě jsme nevynechali legendarní jQuery. Co dříve nebo později zabije React a proč by měli nováčci umět HTML bez knihoven? To vám v hodince a půl příjemného povídání řekne Riki!
-
Pokračujeme ve "startupovém šťávičkování" a tentokrát jsme se s Tomášem Belákem podívali do útrob integrační služby Integray.com, která nabízí hodně zajímavých technologických výzev. Vychutnejte si ponor do integrací, Dockerů a tvorby custom SDKček v Pythonu a Node.js
-
Čekali jste dlouho, ale nakonec jste se dočkali. Je tu první díl už desáté série a my opět vykopáváme ve velkým! Do studia dorazil Honza Kuchař, aby nám pověděl něco o specifikách asistované reprodukce a jak tomu z technického pohledu pomoct. Nechyběla ani oblíbená šťávička, takže jsme probrali PHP, Event Sourcing, PostreSQL i Domain Driven Design.
-
Devátou sérii zakončujeme příběhem o tom, jak Tomáš Krátký a jeho tým založili startup Manta, který po letech růstu nakonec vzalo pod svá křídla IBM a posunula data lineage na novou úroveň. Máte-li v oblibě grafové databáze a dobré startupové konce, díl číslo 54 je ten pravý pro vás.
-
V předposledním díle deváté série jsme s otevřenou náručí přivítali CTO společnosti Dataddo Tomáše Sedláčka, který s námi koukl na střívka této datové služby ze všech možných úhlů. Pokud vás zajímá vše kolem jazyka Go, tak tohle bude díl přímo pro vás!
-
Za půlkou deváté série jsme to opět stočili k ryze hardcore IT tématu a to IoT a Embedded. Měli jsme tu čest přivítat našeho skvělého kolegu, hlavní mozek i srdce Embedded and IoT v Ciklum Western Europe a náš velký vzor Milana Pisklu, který nás tímto světem provedl a zahrnul nás, se skromností jemu vlastní, tunou zajímavých informací. Milan je super, dejte si!
-
Ve třetím díle deváté série vám přinášíme další unikátní příběh kariérního přestupu do IT a jméno dnešního hosta bude fanouškům fotbalu určitě povědomé. Libor Sionko - fotbalový reprezentant, několikanásobný vítěz ligy i poháru, vítěz rakouské i dánské ligy... a nově též ajťák. Jaké byly jeho začátky, jak se prolíná svět techniky a fotbalu, proč odešel z manažerského postu fotbalové reprezentace a co ho v IT nejvíce láká, to se dozvíte v dalším nadupaném díle #PodVocasem.
-
Ani v deváté sérii nepolevujeme v prozkoumávání všech koutů IT a tentokrát jsme se mrkli na zoubek SAPu a především jeho implementaci v Automotive industry. K tomu jsme si pozvali Románkova starého známého z Mladé Boleslavi Jakuba Najberka alias Najbika, který nám vysvětlil nejen samotnou historii SAPu, ale především to, jak taková implementace probíhá a kde se vlastně berou všichni ti SAP konzultanti.
-
Keboola je už v českém startupovém prostředí pojem, ale je to stále ještě startup? A jak se změnila firemní kultura po prvním kole investic? A na čem vlastně celá Keboola běží? A proč jel Vojta na konec světa na motorce?! Samé otázky! Těch otázek bylo ještě víc a všechny nám je Vojta Tůma, toho času Field CTO Kebooly, zodpověděl. Dejte si parádní výkop deváté série.
-
Na závěr jsme si pozvali Dušana Vystrčila z DataSentics, který nám pověděl o své cestě z marketingu až k implementaci GenAI. Jak se taková implementace testuje, kolik toho chatbot udrží v kontextu a jak bude vypadat programátorská práce za 5 let? Dozvíte se na konci 8. série #PodVocasem!
-
Ani v osmé sérii nemůže chybět herní vývojářské okénko a ani tentorkát nemíříme nízko. Do studia dorazila legenda českého herního vývoje Karel Matějka, jehož pixelartová plošinovka Bzzzt dobyla herní svět a my jsme se tomu samozřejmě podívali na zoubek.
-
Po delší době jsme opět zabrousili do datového světa a bylo nám velkou ctí přivítat obrovského sympaťáka a neskutečně nabušený "datový mozek" Honzu Difka, který nám vysvětlil, jak Česká Spořitelna pracuje s daty, co plánují a jaké tooly jsou teď v kurzu. A neopomenul ani svoji životní vášeň pro cestování.
-
V třetím díle osmé série jsme si vzali konečně na paškál dlouho opomíjené téma bezpečnosti v IT. Do studia přijel CTO společnosti Corpus Solutions Ivo Musil, který nás do problematiky uvedl a nakonec jsme se dostali až k tomu, co by si IT mohlo vzít ze světa rugby. Další nabušená devadesátiminutovka je tu!
-
Opět je tu deepdive, jak ho máte rádi a dneska to budou pro změnu mikrojádrové operační systémy. Do studia jsme nalákali Martina Děckého z firmy Kernkonzept, aby nám vysvětlil nejen úplné základy microkernel OS, ale taky řekl něco o svém letitém působení na Matfyzu, v Huawei a nebo třeba o tom, proč už 20 let spravuje open source operační systém HelenOS.
-
Ani v roce 2024 nebudete bez vašeho oblíbeného podcastu #PodVocasem, protože za námi do studia dorazil znalec DevOps, Kubernetes a jiných divočin Ondra Šika a jak je dobrý zvykem našeho podcastu, vzali jsme to komplet od podlahy. Je libo Kubernetes, Helm charts, IaaC, DevSecOps, nebo jakýkoliv jiný Ops? No tak si dejte první díl nové série!
-
Bonusová vánoční epizoda je tady! Během těch 42 dílů se nám toho spoustu nepovedlo a náš kamarád (a autor skvělého zvukového obalu) Lukáš Jan Marek nelenil a udělal sestřih toho naprosto nejhoršího. Pozor! Pokud si to hodláte pustit k vykrajování perníčků, tak radši zažeňte děti pryč, protože je to velmi explicitní.
Jo a mrkněte na Lukášův Soundcloud, je tam kopa super muziky!
https://soundcloud.com/lukisjama
Tak šťastné a veselé a v roce 2024 u dalších sérií naslyšenou! -
Sedmou sérii a celkem 42. díl s námi #PodVocasem uzavřel člen F# compiler týmu z Microsoftu Tomáš Grošup, který nás provedl jeho zajímavou životní cestou. Co ho nebavilo ve fintechu, jak moc je Excel funkcionální a kolik unit testů mají v Microsoftu pro F# compiler? Dozvíte se během nabušených 80 minut!
-
Trvalo nám pouhopouhých 40 dílů, než jsme do agendy zařadili pokec o Bitcoinu a kryptoměnách obecně. A když už k nám Michal Sänger přišel, tak jsme kromě Trezor.io probrali i Typescript, GraphQL a jiné frontendové dobroty. Dejte si předposlední díl série!
- Se mer