Episoder
-
Author: mjr. PhDr. Elena Nikolajová Kupferschmidtová, PhD., MBA
Effective communication is a perfect tool to overcome any obstacles that may arise during the intercultural encounters. As such it may prevent deadly conflicts,tense situations and tragic consequences. In order to ensure that the communication is effective and affects the parties involved in a positive (and not negative) way, the intercultural communication needs to follow particular patterns, especially when the cultural backgrounds of individuals involved in communication differ greatly. Such situations are experienced daily by the Members of the Police Force working in detention facilities and third-country nationals being detained in such facilities.
Celý text nájdete v časopise Projustice.
-
Autorka: mjr. PhDr. Elena Nikolajová Kupferschmidtová, PhD., MBA
Migrácia je v súčasnosti otázkou, ktorá vyvoláva mnoho emócií nielen u politických reprezentantov krajín, ale aj u laickej verejnosti. Najmä pre krajiny Európy je migrácia oblasťou, ktorá vyžaduje riešenia zohľadňujúce nielen záujmy prijímajúcich krajín, ale aj migrantov ako ľudských bytostí, ktoré majú svoje práva. Medzi tieto práva patrí aj právo na jazykovú pomoc, ktorá tvorí integrálnu súčasť práv definovaných v rámci medzinárodných, či európskych právnych predpisov a premietajúcich sa donárodných legislatívnych rámcov aj jednotlivých členských krajín EÚ.
Celý text nájdete v časopise Projustice.
Music by moodmode from Pixabay.
-
Mangler du episoder?
-
Autor: prof. PaedDr. Milan Schavel, PhD.
Oblasť kvality života seniorov v inštitucionálnej starostlivosti je ústrednou témou pre zainteresovaných odborných zamestnancov sociálnych služieb. Ako dosiahnuť optimálnu udržateľnosť, prípadne aj zvyšovanie kvality života seniorov je častá otázka, ktorú si kladú odborní zamestnanci. V sociálnej praxi sa v tejto súvislosti vytvára aj prostredníctvom štandardov kvality sociálnych služieb najmä v oblasti procedurálnych podmienok dostatočný priestor pre využitie vybraných terapeutických techník.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autor: Mgr. Maximilián Kiko
Aktuálna téma nezákonne získaného dôkazu v prospech obvineného, je predmetom diskusií medzi právnikmi, teoretikmi a súdnymi inštitúciami. Autor skúma rozdielne právne úpravy a judikatúru, čím čitateľom poskytuje široký prehľad o tom, ako sa táto problematika rieši v medzinárodnom kontexte.
Celý text nájdete v časopise Projustice.
-
Author: Ing. Peter Sivák, PhD. EUR ING
This study discusses the cultural and social life of Roma in the currently largest Roma housing estate in Slovakia, in the city district of Košice - Lunik IX. The aim was to identify and describe transformations in the cultural and social life of Roma, as well as in the field of preservation and development, culture, and language in the locality from 1993 to 2023. The aim of this work was to provide the reader with an authentic view of the assessment of the cultural heritage of the Roma since the time of the change from Czechoslovakia to an independent Slovak Republic and the development of cultural and social changes on the part of the Roma themselves living on Lunik IX. The research part includes an analysis of semi-structured interviews with 14 Roma respondents from Lunik IX.
You can find the full text in Prohuman magazine.
-
doc. PhDr. Nataša Bujdová, PhD.
Mgr. PhDr. JUDr. Stanislav Bujda, PhD.
VŠZSP sv. Alžbety je známa svojimi misijnými projektami vo svete, vďaka ktorým poskytuje sociálnu, zdravotnú a humanitárnu pomoc pre tých, ktorí to potrebujú.
Škola vysiela svojich zamestnancov a poslucháčov dojednotlivých krajín, pre nadobudnutie praxe a misijných skúseností.
Jednou z takýchto misijných krajín je Ukrajina. Svojemisijné skúsenosti v krajine východných susedov v rozhovore ponúknu Nataša Bujdová a Stanislav Bujda.
Rozhovor sa udial 16.12.2022 v Rádiu Mária Slovensko.
-
Rozhovor s PhDr. Petrom Valičekom, riaditeľom Prešovskejgréckokatolíckej charity o jej činnosti v oblasti poskytovaniasociálnych, zdravotníckych, výchovno-vzdelávacích služieb a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately aj humanitárnej pomoci. Rozhovor sa udial 18.3.2021 v Rádiu Mária Slovensko.
-
Rozhovor o Kazuistike a Supervízii v sociálnej oblasti s doc. PhDr. Stanislavou Hunyadiovou, PhD. Rozhovor sa uskutočnil 20. 4. 2021 v Rádiu Mária Slovensko.
-
Zdravotná gramotnosť je v podmienkach SR pomerne novou oblasťou, ktorej je potrebné venovať adekvátnu pozornosť. Zborník ponúka zhrnutie skúsenosti v oblasti zdravotnej gramotnosti z rôznych aspektov a vekových skupín, a tiež v prepojení na oblasť výživy a pohybovej aktivity.
Zborník vedeckých a odborných prác: Zdravotná gramotnosť verzus hlavné determinanty zdravia - výživa a pohybová aktivita bol zostavený pod autorským kolektívom PhDr. Mgr. Mariana Magerčiaková, PhD., MPH, MBA a PhDr. Katarína Zrubáková, PhD. Zborník nájdete v PDF v časopise Prohuman.
-
Rozhovor o Supervízii v sociálnej oblasti s doc. PhDr. Stanislavou Hunyadiovou, PhD. Rozhovor sa uskutočnil 9. 12. 2020 v Rádiu Mária Slovensko.
-
Autorky: prof. PhDr. Mária Kilíková, PhD., MPH
PhDr. Silvia VinceováAromaterapia je charakterizovaná ako intervencia, ktorá využíva éterické oleje v procese komplexnej starostlivosti. Odborníci aromaterapiu charakterizujú ako alternatívnu metódu starostlivosti, ktorá je zdrojom motivácie, harmónie telesného a duševného zdravia. Uplatňuje sa aj v starostlivosti o chronické rany a môže byť pozitívnym doplnkom liečby dekubitov.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autorka: Ing. Miriam Takáčová
Robotizácia, automatizácia a digitalizácia ovplyvňujú trh práce v Slovenskej Republike viac ako kedykoľvek predtým. Tak, ako sa postupne mení náplň pracovných rolí, tak sa menia aj požiadavky zamestnávateľov na kompetencie / zručnosti zamestnancov. V podcaste a v článku prinášame zhrnutie najnovších prieskumov pre oblasti zručností a kompetencií žiadaných na trhu práce, ktoré predstavujú veľmi užitočné inšpirácie pre kurikulum inštitúcií poskytujúcich formálne vzdelávanie.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autorka: JUDr. Michaela Jurisová, PhD.
Autorka príspevku prostredníctvom dotazníkového skúmania zisťuje využívanie kriminologických informácií a poznatkov príslušníkmi Policajného zboru. Kriminológia je veda, ktorá dôsledným využívaním korektného teoretického a metodologického inštrumentária skúma kriminalitu ako nežiadúci sociálno-patologický jav v spoločnosti. Skúma tiež jej stav, úroveň, štruktúru, dynamiku, osobnosť páchateľa a obete. Vzťah páchateľa a obete, jednotlivé druhy kriminality, možnosti minimalizácie kriminality či prognózovanie jej vývoja.
Celý text nájdete v časopise Projustice.
-
Autorka: PhDr. Bc. Mária Szegfüová
Ľudské práva a slobody tvoria oblasť, ktorá je veľmi významná pri práci sociálneho pracovníka všeobecne, ale má mimoriadny význam pri výkone sociálnej posudkovej činnosti. Najdôležitejším medzinárodným dokumentom, ktorý upravuje integráciu do spoločnosti je Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, je založený na ľudsko-právnom prístupe a je potrebné z neho vychádzať aj pri sociálnej posudkovej činnosti.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autorka: PhDr. Bc. Mária Szegfüová
Má život nejaký zmysel? Otázka, na ktorú hľadali odpoveď už ajstarogrécki filozofi je dodnes aktuálna a často diskutovaná. Zmysel života nemožno skúmať oddelene, nakoľko súvisí aj so šťastím. Aristoteles zistil, že viac než čokoľvek iné ľudia hľadajú šťastie. S pozitívnym postojom k ťažkým životným situáciám a hľadaním zmyslu života sa zaoberal aj viedenský profesor neurológie a psychiatrie Viktor Emanuel Frankl.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autorky:
PhDr. Kristína Široká
Mgr. et Mgr. Annamária Antalová, PhD.
doc. PhDr. Daniela Čechová, PhD.Univerzitní študenti predstavujú z hľadiska prežívania záťaže vulnerabilnú skupinu. Pôsobiacimi stresormi môžu byť faktory vyplývajúce z profesijného stresu, akými sú vysoká miera zodpovednosti, či emocionálne vyčerpanie. Stresujúco môže pôsobiť aj samotný charakter vysokoškolského prostredia, ktoré je málo štruktúrované a ponúka značné množstvo okamžitých odmien. Čo sa špecializácie štúdia týka, zdokumentované je, že študenti medicínskych odborov zažívajú vyššiu mieru stresu a akademického vyhorenia, než študenti iných odborov. Pre úspešné zvládnutie požiadaviek školy by mali disponovať schopnosťami, ktoré im umožnia adaptívne prekonávaťťažkosti.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autorka: PhDr. Lívia Katona PhD.
Reminiscenčnú terapiu vytvoril v roku 1963 psychiater Robert Butler, aby pomohla liečiť stratu pamäti a stratu kognitívnych schopností u ľudí s demenciou. Pojem „reminiscenčný náraz“, psychológovia používajú na opis časového rozpätia, ktoré si ľudia v strednom a vyššom veku najľahšie vybavia. Zvyčajne medzi tínedžerským vekom a rannou dospelosťou. Reminiscenčná terapia využíva všetky zmysly, aby pomohla ľuďom s demenciou zapamätať si udalosti, ľudí a miesta z ich minulosti. Je vhodné ju používať aj u ľudí s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, ako aj s inými ochoreniami zapríčinenými ochorením mozgu. Funguje, pretože využíva spomienky, ktoré si počas mnohých rokov pripomínali a opakovane sa k nim vracali. So správnymi spúšťačmi je možné tieto spomienky obnoviť a znovu sa k nim vrátiť.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autor: MUDr. Radkin Honzák
psychiatr.Tento podcast obsahuje celý text.
Mezi základní lidské potřeby patří potřeby biologické, psychologické, sociální a spirituální. Na ty poslední se v rámci scientismu pozapomnělo, protože spirituální zkušenosti nelze měřit standardními měřítky vědy. Věda se v tomto ohledu zachovala jako blbec, protože vyhlásila vše, co se vymyká jejím zákonům, za tmářství, pověry a neexistenci. Věda si udělala svoje chlívky na psychologii (i při výkladu snů), na sociologii, ale odmítla zkoumat mnoho jevů, které „nepatří do její kompetence“, a tedy nestojí za pozornost.
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
-
Autorka: Mgr. Ester Nosáľová
Cieľom štúdie bolo preskúmať, aké zisky a náklady v kontexte dosahovania cieľov v spojitosti s prijatím na vysokú školu študenti zvažujú. Na základe obsahovej analýzy sme zistili, že zisky spojené s prijatím na vysokú školu súvisia najmä so získaním vzdelania, kariéry, ale aj osobného potešenia. Zisky spojené s neprijatím zahŕňajú najmä získanie času, skúseností a iných možností. Náklady prijatia na vysokú školu predstavujú hlavne čas, úsilie a odchod z domova. Náklady neprijatia sú prepojené najmä s potrebou vynaložiť úsilie, prežívaním negatívnych psychických dôsledkov a straty vzdelania. Najdôležitejšie zistenia zahŕňajú negatívny dopad na psychické zdravie a nezvažovanie pozitív spojených s neprijatím. Tento pohľad je dôležitý, pretože súčasne s ním študenti uviedli v oblasti nákladov neprijatia rad negatívnych faktorov, najmä v oblasti duševného zdravia
Celý text nájdete v časopise Prohuman.
- Se mer