Episoder
-
I průmyslová země jako je Česká republika může fungovat výhradně z obnovitelných zdrojů energie. Je k tomu potřeba lepší management sítí, dostatečná akumulační kapacita, ale i chytré řízení spotřeby. Naopak význam jaderné energetiky by měl postupně slábnout. Je to sice nízkoemisní zdroj, ale s vysokými environmentálními náklady a značnou společenskou a bezpečnostní zátěží. Takhle jednoznačně vidí vývoj v energetice Milan Smrž.
-
D*ckpic – fotografie mužského přirození, které lidem běžně chodí do zpráv. Některým i nevyžádaně od cizích lidí, a to bez předešlého varování. „V běžným seznamování na baru ti ho asi nikdo neukáže, ne?“ poznamenává kadeřnice Lada. Poslechněte si zkušenosti žen, kterým muži poslali bez souhlasu své přirození. Dokument Lukáše Houdka o fotkách, které šokují.
-
Mangler du episoder?
-
Bůh dostává v Hergot!u obyčejně o dost více prostoru než temná strana. Tuto zjevnou nevyváženost se podcast pokusí řešit s Antonínem Tesařem, specialistou na filmové čertoviny nejrůznějšího druhu a autorem čerstvé knihy o horroru V domě je příšera, kde mají díla s pekelnou tematikou také svoji žhavou kapitolu.
-
Co byste vystavili v muzeu jako upomínku na vztah, který vám zlomil srdce? Eliška v kulturně nabitém díle hotcastu Pot vzpomíná na své narozeniny v Thajsku, kde takové muzeum navštívila, a jak by se dalo čekat, ukápla nejedna slza. Kája v poslední době v žádném muzeu nebyl, ale sdílel svůj silný kulturní zážitek s tzv. „binge-watchováním“ nového seriálu Overcompensating, který označuje jako teplé Prci, prci, prcičky pro novou generaci.
-
Kamarád z dětství Tomášek Cruise natočil další díl vynikající špionské série Mission: Impossible. Mnoho kritiků k němu měla vážné výhrady, ale Alešovi, Tondovi a Tomákovi opět bohatě stačilo, že v něm mohou sledovat agenta Ethana Hunta blbnout na dvouplošnících a plavat v ponorce, která se převaluje podobně jako Tomák ráno v posteli.
-
Jen málo kapel zanechalo v hardcore punkové scéně takovou stopu jako Tragedy. Bez pomoci labelů i sociálních sítí si vybudovali naprosto jedinečnou pozici a stvořili zvuk, který ovlivnil stovky kapel napříč několika generacemi. Letos uplynulo 25 let od vydání jejich debutové desky a tak jsme se rozhodli, že jim věnujeme celý jeden díl Špíny.
-
Přijď si zatančit a pomoz nám, bojujeme o přežití. Tuto zprávu ve zkratce poslala do světa stálice pražského nočního života, a sice klub Ankali. Rostoucí náklady spojené (nejen) s inflací a menší zájem o probdělé noci plné hudby ale negativně ovlivňují i další místa… a to nejen v Praze.
-
Zuzana a Ivana se konečně dočkaly a do studia dostaly hasiče Pavla Hoška, kterému hašení proudí v žilách již desítky let. Bavily se s ním o tom, co se děje, když hasič přijde do práce, a proč jezdí do akce po tyčích a nejdou po svých.
-
Zootechnička, ekologická farmářka a cestovatelka Hanka Beránková se letos pošesté vydala do Skotska. Dokončila tamější Cape Wrath Trail, který vloni kvůli zdravotním potížím nedošla, a utvrdila se ve svojí lásce ke skotské vysočině. Co na těch vřesovištích má, vysvětluje to v nové epizodě podcastu Casablanca.
-
Počítačové hry jsou dnes běžnou součástí života dětí, dospívajících i dospělých, a jejich vliv je mnohovrstevnatý. Michaela Slussareff, odbornice na digitální média a technologie, v podcastu Balanc vysvětluje, že hry mohou být návykové, zhoršit duševní obtíže, ale také rozvíjet kreativitu, sociální dovednosti a posilovat vztahy. Klíčovou roli hraje obsah, věk i způsob, jakým se hry hrají, a důležitá je také aktivní účast rodičů v digitálním světě svých dětí.
-
Jaké to je, namlouvat si vlastní knihu do zvukové podoby? Aktuální audiokniha Radia Wave je novela Flora primárně básníka a literárního kritika Jonáše Zbořila. Namluvená Jonášem Zbořilem. „Že chci Floru namluvit sám, jsem věděl od začátku. Původně byl ten příběh i myšlený jako scénář pro podcast mým kamarádům během covidu,“ prozrazuje Jonáš Zbořil prvopočátky své pozdější první prózy v rozhovoru věnovaném vzniku audioknihy Flora a procesu přeměny psaného díla v mluvené.
-
Americká hudebnice YULLOLA po svém prvním pražském koncertě zavítala do studia Radia Wave. Její tvorba balancuje na pomezí reality a fikce, a tak trochu připomíná lucidní snění. Novou deskou Strange Serenity završuje trilogii, která zachycuje vnitřní transformaci, hledání rovnováhy i vztah k duchovnu a přírodě. V rozhovoru mluví o tom, jak jí hudba pomáhá objevovat samu sebe – i o významu tance, meditace nebo anime v jejím životě.
-
Vilma s Mírou letos dostali příležitost pracovně odjet do Basileje, kde se v sobotu 17. května konalo finále Eurovize – světové hudební soutěže s mottem „spojeni hudbou“. Česko měl zastoupit slovenský zpěvák Adonxs, který však neuspěl v druhém semifinále. Ač s těžkým srdcem naše moderátorské duo nakonec nejvíc fandilo Finsku s písní Ich Komme od Eriky Vikman. Bavilo je také německé duo Abor & Tynna s písní Baller, které dostalo hlasy od české poroty.
-
Co se skrývá za každodenními zvyky, jako je ranní káva nebo nedělní setkání v hospodě? Jsou to jen návyky, nebo mají hlubší význam? O tom, jaký vliv mají rituály na náš každodenní život, vztahy i hledání smyslu v době, která často zpochybňuje vše tradiční, jsme mluvili s Pavlem Kopečkem – vysokoškolským pedagogem z Univerzity Palackého v Olomouci a autorem knihy Člověk a slavení – rituály v postmoderní společnosti.
-
Bolestivá menstruace a silné PMS se staly v dnešní společnosti téměř standardem. Proto si Eliška Soukupová povídala s fyzioterapeutkou Eliškou Vrbovou. Podle fyzioterapeutky Vrbové zdravá menstruace nebolí. Od ženského sexuálního zdraví se dostaneme i k tomu, že problémy s pánevním dnem mají i muži a že fyzioterapie může mít vliv nejen na zdraví, ale i na náš sexuální prožitek.
- Se mer