Episoder
-
Pierwszy odcinek w formacie require().interview - serii, w której rozmawiamy z gośćmi... ale tak jak na rozmowie rekrutacyjnej - konkretne, techniczne pytania i dokładne precyzyjne odpowiedzi.
Pierwszy na ruszt wpadł Olaf Sulich - autor bloga Frontlive.pl z którym rozmawialiśmy na temat dostępności! Dostępność, to jak się dowiadujemy bardzo istotny temat który często umyka uwadze frontendowców, a nie powinien, bo pozwala wnieść dużo dobrego zarówno od strony etycznej, jak i biznesowej, czy programisty!Tradycyjnie, zapraszamy do przesłuchania podcastu i sprawdzenia notatek na naszej stronie!
https://require.pl/archive/32/dostepnosc-olaf-sulich-interview -
W tym odcinku Require Podcast, Adam rozmawia z Przemysławem Paczoskim (znanym również pod pseudonimem Kodziak), Head of QA, na temat testowania frontendu. Odcinek może stanowić swoiste wprowadzenie dla kompletnie zielonych do świata testowania, jak i ciekawą rozmowę na temat aktualnych rozwiązań w świecie testów.
Rozmawialiśmy między innymi o tym po co testować; kim jest QA, a kim tester; czym są testy automatyczne i jakie ich warstwy wyróżniamy; jakie narzędzia są wykorzystywane podczas testowania; jakie są dobre techniki związane z testami i wiele więcej!
Tradycyjnie, zapraszamy do przesłuchania podcastu i sprawdzenia notatek na naszej stronie!
https://require.pl/archive/31/testowanie-na-frontendzie -
Mangler du episoder?
-
W urodzinowym odcinku Require Podcast, odpowiadamy na pytania zadane nam przez słuchaczy. Od koloru naszych skarpetek, przez nasze hobby poza IT, to jak tworzymy podcast, pracę jako programista, osoby które chcielibyśmy zaprosić do podcastu, po JavaScript i inne technologie!
Tradycyjnie linki do wymienionych rzeczy, oraz timestampy w archiwum na naszej stronie. -
W dniach 2-3 marca, odbyła się konferencja Gatsby Conf. W tym odcinku, podsumowujemy zaprezentowane na konferencji produkty, takie jak Gatsby.js 3.0, nowy Gatsby Image, Gatsby Hosting i więcej! Polecamy słuchać do końca, bo mamy również dla Was pewną nowość od nas 🔥
Link do ankiety do Q&A i naklejek: https://📦🎙.gq/1yr
Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie!
-
Czym jest React Native i jak działa? Czym różni się od Expo? Do czego wykorzystuje się PWA i na jakim etapie rozwoju są? Jakie są alternatywy do tych rozwiązań? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym odcinku Require Podcast!
Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie!
-
W tym odcinku, razem z naszym gościem - Tomkiem Łakomym - rozmawiamy o zmianach, które w ciągu ostatniej dekady zmieniły to jak tworzymy aplikacje webowe i co o nich myślimy. Od jQuery po pojawienie się frameworków, przez zmiany wagi kodu backendowego i wydajność na frontendzie, po testowanie, nacisk na UX/UI i podejście do hostingu. Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie!
-
Ucząc się programowania, na początku każdego roku, warto sporządzić listę rzeczy na których chcemy koncentrować się rozwijając swoje umiejętności - pozwoli to spojrzeć na ich obecny stan i zmotywować się w najbliższym roku do nauki nowych rzeczy. Zawsze gdy będziemy planowali czegoś się nauczyć - będziemy już wiedzieć czego.
W tym odcinku dzielimy się naszymi przemyśleniami i planami na najbliższy rok. Czego chcemy się uczyć? Jakie technologie są w naszym gronie zainteresowań? Możecie potraktować ten odcinek jako inspirację dla waszej "listy" - może zaczerpniecie z naszych coś, w czym jeszcze nie czujecie się pewni.
Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie! -
2020 był... ciekawym rokiem. A jeszcze ciekawsze było to, co działo się w szeroko pojętym świecie JavaScriptu. W tym odcinku, razem z Michałem z Type of Web, podsumowujemy ten rok. Jakie technologie zdominowały frontend i backend? Jaką rolę grał TypeScript? Co nas rozczarowało w tym roku? A co może nadejść w przyszłych latach?
Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie!
-
Module bundlery to bardzo przydatne narzędzia wchodzące w skład niemalże każdej nowoczesnej strony internetowej. Zazwyczaj znajdują się pod spodem innych narzędzi, ale warto się również przyjrzeć im samym. W tym odcinku rozmawiamy o tym czym są, co mogą dla nas zrobić oraz porównujemy najciekawsze z nich.
Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie!
-
Firebase jest bardzo ciekawą usługą od Google, pozwalającą nam tworzyć pełnoprawne aplikacje z backendem... bez pisania ani jednej linijki kodu backendowego. W tym odcinku przyjrzymy się podstawom Firebase i jego głównym częściom.
Oczekujcie również w najbliższym czasie drugiej części odcinka o Firebase, w którym porozmawiamy o rzeczach trochę bardziej "dookoła" samego pisania kodu, takich jak delivery aplikacji, testowanie, reklamy, czy Google Analytics.
Po linki i więcej informacji, zapraszamy do archiwum na naszej stronie!
-
W zeszłym tygodniu odbył się Next.js Conf - konferencja organizowana przez twórców jednego z największych frameworków opartych na React.js, której tematyka koncentrowała się na nowoczesnym frontendzie. W tym odcinku ją podsumowujemy, wymieniamy się swoimi przemyśleniami na jej temat oraz omawiamy nowości zaprezentowane podczas wielu prelekcji.
Zapraszamy wszystkich do sprawdzenia linków i notatek odcinka na archiwum na naszej stronie oraz do zapisania się do naszego newslettera. -
W kolejnym odcinku Require Podcast, w naszych skromnych progach zawitał gość - Adam Romański, autor kanału hello roman. Rozmawiamy o naszych początkach w programowaniu, tym skąd się uczyliśmy, na co trzeba uważać i co warto robić ucząc się kodownictwa. Na pewno nie zabrakło zabawnych sytuacji i przydatnych rad :D
Tradycyjnie zapraszamy na naszą stronę internetową, na której znaleźć możecie linki do rzeczy, o których wspominamy w odcinku, dodatkowe notatki i nie tylko!
-
W tym odcinku prezentujemy wybrane przez nas techniki, pozwalające na przyspieszanie stron internetowych. Koncenturjemy się na prostych i łatwych w zaimplementowaniu rozwiązaniach, więc na pewno na każdą stronę znajdzie się coś, co pozwoli usprawnić jej wydajność.
-
Kolejny odcinek z serii podstaw - tym razem na temat JS'a. Rozmawiamy na temat rzeczy, których warto się nauczyć przed pójściem w swiat frameworków i Node, by dać sobie porządne podstawy z języka, z którego będziemy korzystać praktycznie cały czas. Odcinek polecany zarówno dla tych zupełnie początkujących, jak i tych którzy pewną wiedzę mają, ale chcą spowodować by fundamenty ich wiedzy były jeszcze bardziej solidne.
-
Vue jest obecnie drugim najpopularniejszym (tuż po React) frameworkiem do tworzenia stron i aplikacji w JavaScripcie. Z pewnością jest czymś, czego warto się nauczyć - jest on wszechstronny i wydajny, a za razem bardzo prosty w nauce. W tym odcinku porozmawiamy na temat jego podstaw, oraz rzeczy za które trzeba się zabrać podczas jego nauki.
-
Często dodanie pewnej funkcjonalności w kodzie może przysporzyć nas o ból głowy. Często taki problem może rozwiązać, w lepszy i o wiele prostszy sposób, jedna biblioteka. W tym odcinku przedstawimy kilka przydatnych libek do JS’a, które warto znać, by wykorzystać je wtedy, gdy będzie potrzeba.
-
Aby czuć się pewniej w bardziej zaawansowanych zagadnieniach, trzeba dobrze umieć podstawy. W tym odcinku (i całej serii), kierowanym do osób bardziej początkujących, opowiadamy o zagadnieniach, w których należy czuć się pewnie przed nauką JS'a i frameworków.
-
Przez ostatni tydzień Adam korzystał tylko z laptopa za 1500zł, z zainstalowanym Ubuntu. W tym odcinku podsumowujemy ten eksperyment i porównujemy Linuksa do innych systemów operacyjnych, przez pryzmat webdevelopmentu.
-
Najwięcej czasu na naukę programowania mamy w wakacje, a tak się składa że właśnie się zaczynają. Wspólnie przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych rzeczy, których możecie nauczyć się w wakacje, by powiększyć swoją wiedzę na temat webdevelopmentu (i nie tylko).
-
W tym odcinku porównujemy różne biblioteki i rozwiązania wymagane do napisania pełnoprawnej aplikacji backendowej - od praktycznej strony. Począwszy od frameworków, przez bazy danych i autoryzację, po zarządzanie plikami - wszystko, co potrzebuje nasza aplikacja.
- Se mer