Episoder
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Psychodeliki często bywają demonizowane. Ale przy kontrolowanym i odpowiedzialnym doświadczaniu mogą być sprzymierzeńcem człowieka. A ich terapeutyczne właściwości cieszą się coraz większym zainteresowaniem nauki.
O właściwości psychodelików Ewa Ewart pyta w podcaście „Rozmowy ze śmiercią” Kasię Kowalską – piosenkarkę, kompozytorkę i autorkę tekstów, która doświadczyła kilkunastu sesji z ayahuaską, szamańską rośliną psychoaktywną – i Macieja Lorenca, socjologa, członka Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Śmierć dziecka budzi największy bunt, burzy porządek przemijania i najtrudniej przychodzi się z nią pogodzić. Ale umierające dziecko często zmusza do przewartościowań, zmiany podejścia do tego, co nieuchronne. Czego dzieci uczą nas o śmierci i jak pogodzić się z odejściem dziecka na drugą stronę życia? Ewa Ewart pyta o to Ewa Liegman, prezeska Hospicjum Pomorze Dzieciom i ojciec Filip Buczyński, franciszkanin, prezes Hospicjum dziecięcego imienia Małego Księcia w Lublinie. Opiekują się nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich bliskimi.
-
Mangler du episoder?
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
W czasie snu możemy wpływać na marzenia senne i to ma duże konsekwencje dla naszej podświadomości – mówi Ewie Ewart w podcaście „Rozmowy ze śmiercią” Adam Bytof, autor pierwszej książki w Polsce na temat świadomego śnienia, który także zajmuje się szkoleniami z zakresu pracy z podświadomością. Gościem odcinka jest też Paweł Byczuk, trener metody dźwiękowej Hemi-sync, członek Instytutu Roberta Monroe.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Co popycha człowieka do targnięcia się na własne życie? Czy ludziom, którzy pragną śmierci, można pomóc? – o tym Ewa Ewart rozmawia z gośćmi siódmego odcinka podcastu "Rozmowy ze śmiercią" – prof. Dominiką Dudek, kierowniczką Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Halszką Witkowską – suicidologiem.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Moment śmierci jest zetknięciem się z prawdą o sobie samym. Jest to podsumowanie dokonań, które udało nam się uzyskać przez całe życie - mówi w "Rozmowach ze śmiercią" tanatolog Sebastian Minor. Gościem Ewy Ewart jest również Wojciech Tracewski, artysta malarz, nauczyciel buddyzmu Diamentowej Drogi.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Człowiek dąży i marzy o nieśmiertelności od wieków. Czy era gigantycznego rozwoju pozwoli nam to marzenie urzeczywistnić? I za jaką cenę? – pyta Ewa Ewart w piątym odcinku podcastu „Rozmowy ze śmiercią”. Jej gościem jest Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital Universty.
„Transhumanizm przepowiada, że nadejdzie moment, w którym człowiek zespoli się z maszyną. Ta symbioza spowoduje, że roboty opanują świat i będą to nasze dzieci, a my staniemy się gatunkiem bliskim doskonałości” – mówi Jason Sosa. To jedno z najbardziej gorących nazwisk w obszarze sztucznej inteligencji.
Czy rzeczywiście transhumanizm spowoduje, że staniemy się nieśmiertelni? Jaka jest geneza tej filozofii? – Jason Sosa cytuje tu Marvina Minsky'ego, który jest jednym z ojców sztucznej inteligencji. Jednym z pierwszych, który zaczął używać tej terminologii. Ale myślę, że są różne genezy tego zjawiska [transhumanizmu], bo z jednej strony wychodzi gdzieś z głębokiej duchowości. Pierwszy raz w ogóle mówiono o czymś, co jeszcze nie nazywało się transhumanizmem, w „Boskiej komedii” Dantego. Sama nazwa została po raz pierwszy użyta przez Huxleya, który po raz pierwszy tak naprawdę opisał to zjawisko – mówi Jowita Michalska.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Miliony ludzi przeżyły bliskie spotkania ze śmiercią. Ich relacje wydają się podważać przekonanie, że śmierć oznacza koniec życia. Czy istotnie przenosimy się po śmierci do innego wymiaru rzeczywistości, czy też wizje nowego świata to efekt halucynacji, jak twierdzi nauka? W tym odcinku „Rozmów ze śmiercią” Ewa Ewart pyta o to neurochirurga, dr Łukasza Grabarczyka i Adę Edelman, która trzykrotnie przeżyła śmierć kliniczną.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Co daje wiara w nieśmiertelność duszy, która wędruje po wszechświecie i pozwala człowiekowi wrócić po śmierci w nowym wcieleniu? – pyta Ewa Ewart w trzecim odcinku podcastu „Rozmowy ze śmiercią”, poświęconym tematowi reinkarnacji.
O tym, z czym wiara w reinkarnację wiąże się dla jej wyznawców, czym jest karma i nirwana, i jak cykl przemijania i narodzin jest rozumiany w różnych religiach Ewa Ewart rozmawia z Robertem Czyżykowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczem religii Indii i Wojciechem Tracewskim, artystą malarzem, nauczycielem buddyzmu Diamentowej Drogi.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
– Od zarania życia jesteśmy na różne sposoby indoktrynowani różnymi wyobrażeniami, wierzeniami, teoriami na temat życia po śmierci. Na temat nieba, ziemi i tak dalej. To wszystko przeszkadza nam w tym, aby doświadczyć tego, jak jest naprawdę – mówi psycholog Wojciech Eichelberger w drugim odcinku podcastu Ewy Ewart „Rozmowy ze śmiercią”. O wyobrażeniach, wierzeniach i teoriach na temat naszych pośmiertnych losów Ewa Ewart rozmawia także z Sebastianem Minorem – tanatoterapeutą i psychotronikiem.
-
Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio.
Rozmowa z Markiem Kamińskim na temat życia i śmierci, nawiązująca do tematów odcinków całej serii. Porozmawiamy o życiu po życiu, o reinkarnacji, medytacji. Zapytamy Marka Kamińskiego o jego ekstremalne przeżycia z pogranicza życia i śmierci. Zapytamy o jego stosunek do śmierci, o jego leki i obawy oraz o to jak sobie z nimi radzi. Na koniec porozmawiamy o jego zainteresowaniu sztuczną inteligencją oraz o jego poglądach na transhumanizm.