Episoder
-
Je v pořádku, že chce mít stát kontrolu nad užitím od nás vybraných peněz. Ale musí to dál dělat osvědčenými moderními metodami, ne nás vracet o 50 let zpátky.
-
Když stát nedodrží svoje závazky vůči investorům, kteří mu půjčili, říká se tomu státní bankrot. A přesně o takovém nesplacení závazků českého státu má dnes jednat Sněmovna.
-
Mangler du episoder?
-
17. listopadu letos slavíme uprostřed obav z drahého másla. SníDaně proto přináší (v rozšířené epizodě) "Příběh sametového másla". Milníky našeho polistopadového hospodářského vývoje si ukážeme - na másle.
-
Smířlivá SníDaně vůči těm, kdo si tu pondělní o Svatomartinském víně špatně vyložili. Naše provincie má nejvyšší spotřebu vína na světě! (Ale jen proto, že ve Vatikánu údajně žádné víno nepijí.)
-
Po čase si dejme zase aktualizační SníDani o inflaci. Tentokrát je vývoj té roční ve skutečnosti o něco horší než se zdá z médií. Ale ceny jsou paradoxně níž než v srpnu.. Zase ty divnosti...
-
Svatomartinské víno... Starobylá tradice, dokonce starší než starobylý trdelník... Dnes oslaví svůj jubilejní 20. ročník. Vše samozřejmě za přispění ze státního rozpočtu.
-
V Evropě se rádi vysmíváme Američanům, jak prý "divný" je ten jejich systém "Sboru volitelů". Přitom v EU volíme naše prezidenty v podstatě stejně "divně". Až je ta přesnost podobnosti sama trochu divná.
-
Staronový americký prezident je prý legitimnější než před osmi lety, protože tentokrát vyhrál nejen hlasy volitelů v americkém "divném" systému, ale i všeobecné hlasování voličů. Nevyhrál. Co hůř, my nevíme, kdo ho vyhrál.
-
Žijeme ve světě těchto řešení: "Divné daně vytvářejí problém? Není problém, odstraní vám ho další daň!" A jak moc je divné, stanovovat procentní daň s desetinnou přesností?
-
(In Memoriam Peanut the Squirrel.) Na uctění památky americké veverky, která dnes možná rozhodne vyrovnané americké volby, uvádíme kapitolu z bohatého ekonomického života veverek. Chováním se nám velmi podobají.
-
Pivo zlevňuje. Nejen teď. Už aspoň 100 let. Bereme to jako samozřejmost, vždyť i všeho ostatního si můžeme dovolit čím dál více. Ale u piva to není samozřejmost. U piva je to - umění.
-
Dnes je Halloween, nejekonomičtější ze svátků. Může být něco strašidelnějšího, než "neviditelná ruka" trhu? A všechno to moderní strašidlování zrodila právě taková neviditelná ruka. V Číně.
-
Co se to děje v Americe? Jak můžou úroky zároveň klesat a stoupat? Je to něco kvůli volbám? A proč by to mělo zajímat nás, co máme chvilku od voleb klid? Vše vysvětlíme.
-
Zítra se letos naposledy dozvíme, jak průběžně v dalším kvartále rostla česká ekonomika. Co tak můžeme od zítřka čekat?
-
Čínský statistický úřad je rekordman. Druhá největší ekonomika světa - a oni ji jsou schopni změřit už za 18 dní. Co znamenají páteční čísla o 3. čtvrtletí pro nás? A pro svět? A pro Číňany?
-
Na divnosti jsme u SníDaní zvyklí. Zejména na divnosti, za nimiž stojí divné daně. Ale co se daní týče, tak ta z minulého týdne, pokud to daň je, je daní zatím nejdivnější.
-
Dnes máme 2 divnosti v 1. Je divné, že máme nejméně nestátních peněz v péči o zdraví. Ještě divnější ale je, proč se jim kdokoli brání, když na tom může každý jen vydělat.
-
Tak jak je to s těmi 50 miliardami "na povodně" od EU? Jsou to peníze navíc nebo ne? A pokud nejsou, můžeme na tom přesto být lépe?
-
Tak jako se za covidu všechno, co stát chtěl udělat, schovalo pod magické "protože covid", teď se zase na scénu dostává neméně magické "protože povodeň". "Kvůli povodni" tak zvyšujeme letošní schodek, který bychom podle všeho museli zvednout tak jako tak!
- Se mer