Episoder
-
Wróciliśmy z koncertów europejskiej trasy Davida Gilmoura i czas na pierwsze podsumowanie na gorąco. Jak zmieniły się klasyki Pink Floyd? Jak wypadły utwory z płyty Luck And Strange? Opowiadamy nie tylko o muzycznych wyborach gitarzysty, ale również otoczce towarzyszącej występom w Circo Massimo oraz Royal Albert Hall.
-
Soundboard, czyli dźwięk z konsolety mikserskiej. Dziś przyjrzymy się nieoficjalnie opublikowanym nagraniom Pink Floyd, które wyróżnia dźwięk przechwycony bezpośrednio z instrumentów oraz mikrofonów na scenie. To także nagrania, które po odpowiednim zmiksowaniu mogłyby zostać wydane oficjalnie przez zespół. Okazuje się, że w internecie znajdziemy prawdziwe perełki – takie, jak Echoes z 1987 roku czy fragmenty koncertów z lat 1975 i 1977!
Listę soundboardów znajdziecie na naszym YouTube, w opisie tego odcinka.
-
Mangler du episoder?
-
W tym odcinku zastanawiamy się nad czynnikami, które kształtują gust muzyczny i wpływają na nasze codzienne, muzyczne wybory. Co w przypadku Pink Floyd spowodowało, że po przesłuchaniu jednego utworu chcieliśmy poznać kolejne? Spróbujemy także sprofilować przeciętnego fana zespołu – choć czy to w ogóle możliwe?
-
Doczekaliśmy się! Nowy album Davida Gilmoura ukazał się 6 września i po pierwszych dwóch tygodniach odsłuchu czas na pierwsze wnioski i przemyślenia. David, wraz z nowym producentem Charlie Andrew, postawił na bardziej eksperymentalne aranżacje i świeżość brzmienia. Mimo zapewnień w wywiadach z ostatnich lat, że nie powinniśmy liczyć na płytę "gitarowego boga", Gilmour uraczył nas kilkoma charakterystycznymi solówkami.
-
Po dwóch dekadach przerwy Pink Floyd wrócił do dawnych metod tworzenia nowego materiału – improwizacji. W 1992 roku David Gilmour, Richard Wright i Nick Mason spotkali się w studio na barce Astoria i rozpoczęli kilkudniowe jam session. Wstępne pomysły rejestrowano na półprofesjonalnym odtwarzaczu i grupowano, przydzielając do jednego z trzech folderów: bluesowego, akustycznego i kosmicznego. Efektem jest album pełen świeżości i rozbudowanych kompozycji.
-
W sierpniu mija 18. rocznica wyjątkowego koncertu Davida Gilmoura w Gdańsku. Występ w Stoczni, z okazji 26. rocznicy powstania Solidarności, wzbogaciły brzmienia Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz fortepianu Leszka Możdżera. Był to także ostatni tak duży koncert Ricka Wrighta. W tym odcinku mówimy nie tylko o samym występie, ale również o wydarzeniach mu towarzyszących.
-
Na pełnoprawnego następcę albumu Amused To Death czekaliśmy aż 25 lat! Is This The Life We Really Want ukazał się w 2017 roku i pozostaje ostatnim albumem Rogera Watersa z nowym, autorskim materiałem. Płyta jest mocno inspirowana brzmieniem lat 70. Producent Nigel Godrich, zaproponował, by album nie zawierał zaplanowanych przez Watersa teatralnych wstawek i był "mniej linearny". Dzięki temu utwory zachowały bardziej uniwersalną wymowę.
-
Czy A Momentary Lapse Of Reason to faktycznie "chwilowa utrata zdrowego rozsądku"? W 1985 roku Roger Waters opuścił Pink Floyd, ale nie oznaczało to końca historii zespołu. Z pomocą muzyków sesyjnych i autorów tekstów dwa lata później ukazał się album o tajemniczej aurze. Brzmienia mocno nawiązywały do estetyki ówczesnych czasów. W tym odcinku mówimy o historii powstania tej płyty i pomysłach, które stoją za kompozycjami takimi jak: Sorrow, Yet Another Movie czy Learning To Fly.
-
Gościnią Spodka Tajemnic jest Maja Winkler – wokalistka, która od 7 lat występuje z Another Pink Floyd. Rozmawiamy o rosnącej popularności cover bandów, a także o partiach wokalnych i znaczeniu tekstów w Pink Floyd. Jaką rolę odgrywają w tej muzyce chórki? Jak ugryźć "The Great Gig In The Sky"? Odpowiedź na te i wiele innych pytań w najnowszym odcinku Spodka Tajemnic.
-
Wiosną na YouTube ukazał się nowy album Pink Floyd zatytułowany "All In All". Sęk w tym, że muzyka wraz z tekstami została w całości wygenerowana przez sztuczną inteligencję. To już się dzieje – AI zaczyna coraz mocniej ingerować w rynek muzyki, stawiając wiele znaków zapytania. W tym odcinku nie ma odpowiedzi, ale są za to eksperymenty – na przykład Learning To Fly śpiewane przez Rogera Watersa.
-
Mimo że w 1972 roku Pink Floyd grał już na żywo pierwsze wersje The Dark Side Of The Moon, na prośbę reżysera, Barbeta Schroedera, wrócił do studia i skupił się na tworzeniu zupełnie innego materiału. W ciągu dwóch tygodni muzycy przygotowali 10 nowych kompozycji – nie tylko ilustracji filmowego scenariusza, ale także pełnoprawnych piosenek. Efektem jest Obscured By Clouds – płyta spontaniczna, tworzona wspólnie przez cały zespół. Niestety również nieco zapomniana i zasłonięta przez sukces kolejnego albumu, The Dark Side Of The Moon.
-
Nowa płyta i trasa koncertowa Davida Gilmoura – na te informacje czekaliśmy prawie dekadę! W kwietniu poznaliśmy pierwsze szczegóły albumu Luck And Strange, który ukaże się 6 września – w urodziny Rogera Watersa. David zaprezentował również nowy singiel, The Piper's Call. Jesienią czeka nas także seria koncertów, promujących nowe wydawnictwo. 19 koncertów zostało zaplanowanych w 4 miastach – Londynie, Rzymie, Nowym Jorku i Los Angeles.
-
We are revisiting an interview with Dave Kilminster, Roger Waters' guitarist, from 2018. The conversation was recorded in Sopot, PL during the Us+Them tour, after the show at Tauron Arena in Cracow. Dave talked about what kind of boss Waters is and how he joined his band. He also referred to the political content of the concerts. Additionally, he explained why we don’t hear him on Roger’s latest solo album – Is This The Life We Really Want – even though he participated in the recording sessions.
-
Przypominamy wywiad z Davem Kilminsterem, gitarzystą Rogera Watersa, z 2018 roku. Rozmowę nagraliśmy w Sopocie, w trakcie trasy Us+Them, między koncertem w krakowskiej Tauron Arenie, a trójmiejskiej ERGO Arenie. Dave opowiedział o tym, jakim szefem jest Waters i jak dołączył do jego zespołu. Nawiązał także do politycznego charakteru koncertów basisty Pink Floyd. Opowiedział także o tym, dlaczego nie słyszymy go na ostatnim albumie solowym Rogera – Is This The Life We Really Want – mimo że brał udział w sesjach nagraniowych.
-
To już pięćdziesiąty odcinek Spodka Tajemnic. Z tej okazji przygotowaliśmy podsumowanie dyskografii Pink Floyd i oceniamy poszczególne albumy zespołu. Nasze werdykty (w skali od 1 do 5) konfrontujemy z recenzjami płyt przygotowanymi przez redakcję Teraz Rocka w wydaniu specjalnym o Pink Floyd. W tym odcinku omawiamy i oceniamy płyty od The Piper At The Gates Of Dawn do The Dark Side Of The Moon.
-
Zimą pojawiły się pierwsze artykuły sugerujące, że David Gilmour wyda nowy album solowy w 2024 roku. Potwierdzają to kolejne zdjęcia z sesji nagraniowych, publikowane w mediach społecznościowych, oraz wywiady z osobami z otoczenia Davida. Informacji o premierze płyty na razie brak. Postaramy się jednak odpowiedzieć na pytanie, jakiej muzyki możemy się spodziewać i na jaką – jako fani – liczymy. Przypomnimy także o mniejszych projektach Gilmoura, które tworzył w ciągu ostatnich 9 lat – po premierze ostatniego albumu studyjnego Rattle That Lock.
-
To jedyna taka płyta w dyskografii Pink Floyd, bo składa się z nagrań koncertowych i studyjnych. Co więcej, czas płyty studyjnej został podzielony między czterech muzyków – tak, by stworzyli swoje kompozycje bez pomocy kolegów z zespołu. Efekt? Dość nieprzewidywalna mieszanka nastrojów, "prawdziwa muzyka" – jak wspominał w jednym z ówczesnych wywiadów Richard Wright. Opowiemy o historii utworów, które trafiły na Ummagummę, oraz o bardzo interesujących kawałkach, które na nią nie trafiły.
-
Pryzmat, ściana, rzeka łóżek czy krowa – to tylko przykłady charakterystycznych okładek, które do dziś, w niezmienionych formach, zdobią płyty Pink Floyd. Opowiadamy o kulisach powstawania okładek i wspominamy ich twórców – m.in. Storma Thorgersona czy Geralda Scarfe'a. Tworzyli oni również legendarne klipy oraz teledyski zespołu. Przypominamy również odrzucone projekty okładek – z dupą pawiana na czele.
-
W dzisiejszym odcinku przyglądamy się pierwszemu "frontmanowi" Pink Floyd – Sydowi Barrettowi. Wyjątkowemu, nieszablonowemu artyście o nieograniczonej wyobraźni. Twórcy pierwszych singlów zespołu, malarzowi i człowiekowi, który zagubił się we własnym świecie.
- Se mer