Episoder
-
Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti se je v program Evropske prestolnice kulture vključil s celoletnim programom Episkop mejnosti. Skozi vse leto bodo obravnavali različne teme, povezane s čezmejnim goriškim prostorom. V oddaji predstavljamo tudi novo razstavo o holokavstu, ki je na ogled v Deželnem muzeju v Celovcu.
-
Danes se bomo posvetili novi galerijski postavitvi v galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki, ki odpira dialog o sodelovanju, vstopanju in povezovanju slovenskih umetnikov s tujimi v sredini prejšnjega stoletja. Pozneje pa še o današnjih sodelovanjih in koprodukcijah, natančneje pri filmu Fiume o morte!, ki je prejel glavno nagrado na pravkar minulem filmskem festivalu v Rotterdamu.
-
Mangler du episoder?
-
Izpostavljamo premiero v Slovenskem mladinskem gledališču, ki so jo v petek pripravili ob letošnji stoti obletnici rojstva Mikija Mustra. Po eni izmed zgodb njegove najbolj znamenite serije stripov so uprizorili predstavo z naslovom Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika: Trije mušketirji. V Plečnikovi hiši v Ljubljani so ob slovenskem kulturnem prazniku odprli razstavo z naslovom Rezbarski mojster Maks Bergant in Plečnik: Čar lesa. Razstava se osredotoča na desetletje sodelovanja dveh mojstrov v obdobju od leta 1947 do Plečnikove smrti leta 1957.
-
Na predvečer Slovenskega kulturnega praznika bo v Cankarjevem domu osrednja prireditev, ki jo letos režira Primož Ekart. Pozanimali smo se o osrednji misli proslave, ki obkroža tudi podelitev najvišjih nagrad za umetniške dosežke. Odrskemu dogajanju se bomo posvetili tudi z napovedmi nocojšnjih premier po različnih slovenskih gledališčih. Te so: Otello v mariborski operi, Dnevi zavrženosti v gledališču Koper, Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika v Slovenskem mladinskem gledališču ter 150 BPM v Anton Podbevšek teatru v Novem Mestu. Vabimo vas k poslušanju!
-
Danes v oddaji izpostavljamo zbirko grafik, ki so jih primorski in zamejski umetniki ustvarili v letih od 1951 do 1989. Širši javnosti so na ogled v igralniško-zabaviščnem centru Park v Novi Gorici. Najstarejši matrici v zbirki pripadata Riku Debenjaku, najnovejše grafike pa so akvatinte zamejskega primorskega umetnika Marjana Kravosa. Predstavljamo tudi novo delo zgodovinarke, publicistke in feministke Mance G. Renko, ki je pri svoji založbi No!Press objavila esejistično zbirko Živalsko mesto, v kateri občuteno pripoveduje o svojih svetovih. Znan pa je tudi tekmovalni program letošnjega festivala Borštnikovo srečanje, izbor vrhunskih gledaliških predstav slovenskih in tujih producentov je tokrat izbrala selektorica Ajda Rooss.
-
V oddaji Svet kulture smo se pogovarjali z Nino Blažin, režiserko dokumentarnega filma z naslovom V tišini življenja, ki govori o zadnjih letih življenja novinarke in publicistke Mance Košir in njenem soočanju s težko boleznijo. Kot je povedala režiserka, pa to ni film o smrti, ampak o slavljenju življenja. Predstavljamo tudi dve novi razstavi, ki si ju lahko ogledate v Zagorju in Mirnu.
-
Razstava Dolina Mance Juvan v ljubljanski galeriji Vžigalica skozi dokumentarno-umetniško fotografijo raziskuje vpliv industrializacije v srednji Soški dolini. Avtorica se osredotoča na okoljsko problematiko dolgotrajne proizvodnje in uporabe azbesta v nekdanji cementarni v Anhovem ter na njene posledice za lokalno skupnost. Monodrama Misterij žene Tamare Doneve je dobila radijsko priredbo, v kateri v vlogi Zofke Kveder nastopa dramska igralka Nikla Petruška Panizon. Premiera radijske igre bo na Prvem programu Radia Slovenija.
-
V rokopisni zbirki Narodne in univerzitetne knjižnice so pridobili rokopisno zapuščino glasbenika, pisca in aktivista Marka Breclja. Zbirka obsega fotografije, osebne dokumente, korespondenco, rokopise, dnevnik iz leta 1966 ter albuma Coctail in Obilni poslovilni. V Centru za poezijo Tomaža Šalamuna v Ljubljani je založba Črna skrinjica predstavila knjige, ki so lani izšle v njenem 3. letniku.
-
V Centru Rog so pripravili razstavo Boris Podrecca: Delto reke spremeniti v morje, ki z linearno, kronološko zasnovo osvetljuje širino arhitektovega delovanja in razvoj njegove ustvarjalne poti. Nova predstava Slovenskega mladinskega gledališča Boško in Admira obravnava tematiko vojne fotografije in etičnih dilem, ki jih ta sproža. Nova Gorica pa je navdihnila še eno knjižno izdajo.
-
V Cukrarni so odprli razstavo Shone Illingworth z naslovom Topologije zračnega prostora. Predstavljajo istoimensko video instalacijo, v kateri umetnica preučuje argumente za in proti predlagani novi človekovi pravici – pravici do življenja brez fizične ali psihološke grožnje iz zraka. V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova pa razstava Predstava mesta na ogled postavlja umetniška dela, ki odslikavajo in kritično premišljujejo različna obdobja iz življenja mesta Ljubljana.
-
V oddaji Svet kulture boste najprej izvedeli več o razstavi Svet v barvah, slovensko slikarstvo 1848–1918, ki se nocoj odpira v avstrijski galeriji Belvedere. Gre za prikaz najpomembnejših likovnih del slovenskega realizma in impresionizma. Pogovarjali smo se tudi z Igorjem Samoborjem, ki je na oder Štihove dvorane Cankarjevega doma ponovno postavil legendarno gledališko predstavo Igralec iz leta 1995.
-
Člani godalnega seksteta Filharmonične camerate iz Berlina verjamejo, da se privlačnost njihovih šestih godal skriva v dejstvu, da pri izvajanju komorne glasbe odražajo značilni orkestrski zvok Filharmonikov, in to zlasti pri izvajanju velikih romantičnih sekstetov Čajkovskega in Brahmsa.
V ljubljanski galeriji Equrna bodo odprli razstavo z naslovom Fine Tuning. »Poigravam se z idejo izraza »fine tuning«, ki opisuje naše vesolje kot namerno skonstruirano, ustvarjeno in se zato tudi sama podajam v neznane svetove, ki jih postoma uglašujem in kjer prilagajam svojo pozicijo med vesoljskimi telesi«, je med drugim zapisala Suzana Brborović, ki razstavo ustvarja skupaj z Mitjem Fickom.
»EPK je vlak, ki pripelje mimo samo enkrat; kdor ga zamudi, ne bo imel več nove priložnosti, še meni predsednik Kulturnega doma v Gorici.« Tako kritičen pa je predsednik Kulturnega doma v Gorici Igor Komel. Vabimo vas k poslušanju! -
Poročamo o ravnokar končanem filmskem festivalu v Trstu. V goriški palači Attems, kjer ima sedež pokrajinski muzej, pa je na ogled obsežna razstava posvečena Andyju Warholu, ameriškemu velikanu poparta. Dežela Furlanija Julijska krajina jo je uvrstila v niz dogodkov, ki jih prirejajo v sklopu brezmejne Evropske prestolnice kulture.
-
Družbo preobilja bi lahko simbolizirali zaboji in zasloni. Letošnja Prešernova nagrajenka Dragica Čadež jih je združila v razstavi Zasloni, s katero opozarja na neznanke sodobne družbe. V oddaji tudi o dveh premierah. V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju bodo premierno uprizorili gledališko igro Williama Shakespeara Sen kresne noči. Na odru koprskega gledališča pripravljajo krstno uprizoritev Pravljice po telefonu, ki je nastala po zbirki kratkih zgodb italijanskega pisatelja in pedagoga Giannija Rodarija. Ob uradnem programu Evropske prestolnice kulture pa bo dogajanje bogatil še program GO!2025 in prijatelji. Tudi na področju kulture se ob današnjem dnevu žalovanja na prireditvah spominjajo tragično umrlih rudarjev.
-
Napovedujemo novo premiero ljubljanske Opere, v koprodukciji z ljubljanskim Cankarjevim domom bo nocoj na odru Gallusove dvorane zaživela opereta Netopir Johanna Straussa mlajšega, zgodba spletk, nenadnih zapletov in razpletov v razkošnih kostumih, ki jo je režiral Krešimir Dolenčić, glasbeno vodstvo bo v rokah belgijskega dirigenta Ayrtona Desimpelaera. V Slovenski kinoteki se v teh dneh poklanjajo hrvaškemu filmskemu režiserju, scenaristu in producentu Vatroslavu Mimici, ki je režiral vrsto celovečercev, odmevnih tudi v tujini. V kinotečni retrospektivi, ki se začenja nocoj, bo predstavljen tudi z animiranimi in kratkimi igranimi filmi. Krščanska kulturna zveza in Narodni svet koroških Slovencev sta v Celovcu podelila priznano Tischlerjevo nagrado. Prejel jo je dolgoletni vodja Mohorjeve založbe iz Celovca Franc Kattnig za svoje zasluge na založniškem in kulturnem področju.
-
V oddaji Svet kulture boste najprej slišali pogovor z Danom Hicksom, profesorjem sodobne arheologije na Univerzi v Oxfordu in kustosom za svetovno arheologijo, ki se trenutno mudi v Ljubljani. Na dveh dogodkih je predstavljal svojo knjigo Brutalni muzeji: beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija. V oddaji poročamo tudi o 70. obletnici ustanovitve Pomurskega muzeja Murska Sobota.
-
Poročamo iz nemškega Chemnitza, ki letos, poleg Nove Gorice in Gorice, prav tako nosi naziv evropske prestolnice kulture, ocenjujemo lutkovno predstavo režiserke Jane Nunčič Hiša iz pločevine, ki je bila prejšnji teden premierno prikazana v Lutkovnem gledališču Ljubljana in predstavljamo sklop uradnega programa evropske prestolnice kulture GO! 2025, poimenovan Vojna in mir.
-
V Prešernovem gledališču Kranj se že pripravljajo na 55. Teden slovenske drame, ki se bo tradicionalno začel na svetovni dan gledališča, 27. marca. Na 36. Tržaškem filmskem festivalu se bo do 26. januarja odvrtelo več kot 130 filmov; odprl ga je Wishing on a Star slovaško-madžarskega režiserja Petra Kerekesa. S prvo slovensko uprizoritvijo drame Bog Ferdinanda von Schiracha v ljubljanski Drami zastavljajo pomembna vprašanja o vrednosti človeškega življenja.
-
V Mestnem gledališču Ljubljanskem bodo uprizorili predstavo z naslovom Zakaj sva se ločila, ki jo podpisuje uveljavljeni ustvarjalni dvojec Katarina Morano in Žiga Divjak. Gre za intimni prerez odnosa in različnih situacij v njem, ki so povzročile odtujenost. V Drami slovenskega narodnega gledališča Maribor pa bo premiera odrske priredbe romana Draga Jančarja In ljubezen tudi.
-
V SNG Drama Ljubljana bodo uprizorili Cankarjevo komedijo v štirih dejanjih Za narodov blagor. Predstavo je režiral Vito Taufer. Danes bodo v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova odprli razstavo Slovenec sem – in kdo je več?! Dr. Viktor Murnik, s čimer muzej obeležuje 150. obletnico rojstva tega slovenskega telovadca, pravnika, publicista in raziskovalca. V oddaji boste izvedeli, kako bodo gibalno ovirane osebe in druge ranljive skupine lahko obiskovali prireditve Evropske prestolnice kulture. V Galeriji Murska Sobota pa bo vse do začetka marca na ogled razstava Slike Mirsada Begića, kiparja in risarja. Vabljeni k poslušanju!
- Se mer