Episoder
-
Czy w przyszłości będziemy posiadać czy wynajmować? Czy jesteśmy gotowi na to, by mieszkać w domach należących do innej osoby, instytucji, państwa? To dywagacje wielu ekonomistów i socjologów. Spójrzmy zatem na rynek, na ludzi, na technologię i na biznes - a kto może znać te realia lepiej, niż architekta Zuzanna Mielczarek, pracująca w PFR Nieruchomości, specjalizująca się w najmie instytucjonalnym.
-
Jeśli uważasz, że AI to teraz wielki przełom, to będziesz zaskoczony tym, co może dla Nas zrobić Technologia Kwantowa. No właśnie - może, ale nie musi. Jeśli wszystko się powiedzie na skalę komercyjną, to świat, miasta, nasze zawody już nigdy nie będą takie same. Co nas zatem czeka? O tym dziś, w chyba najbardziej szczerzej rozmowie o komputerach kwantowych, w całym internecie - Paweł Gora.
-
Mangler du episoder?
-
Czy architektura potrzebuje psychologii? Czy architektura angażuje? A co gdyby wykorzystać najbardziej angażujące mechanizmy znane ludzkości (tj. gry) i zaaplikować je do naszych przestrzeni?
O tym rozmawiam z moim gościem - Andrzejem Truszczyńskim, który uznał temat za tak ważny, że postanowił napisać o nim rozprawę doktorską. Odpowie na pytania co, jak i po co, a także dlaczego wciąż można się wyróżnić na rynku, wprowadzając proste zabiegi psychologiczne do naszych projektów. -
Wojna sieje zniszczenie. Nic odkrywczego. A jednak wojny się toczą, a my wciąż historycznie tak mało o nich wiemy. Jeszcze mniej wiemy o strategiach wychodzenia z kryzysów gdy walki już ucichną. Czyżbyśmy zakładali, że to może spotkać wszystkich, tylko nie nas? Dlatego tak ważnym jest uczyć się z historii, zamiast traktować ją jako rozdział zamknięty. Dlatego zapraszam Cię serdecznie - moim gościem krytyk architektury, pisarz Grzegorz Piątek.
-
Czy zastanawiasz się czasem jak zarządza się ruchem w mieście? Jak optymalizuje się zmianę świateł? Kto podejmuje decyzje i na jakiej podstawie?
Po niewielkim rozpoznaniu dochodzę do wniosku, że większość z nas ma wizję praktykanta stojącego na skrzyżowaniu i stawiającego kreski przy każdym przejeżdżającym samochodzie. Jednak nowoczesnymi miastami zarządzają algorytmy uczące się z olbrzymich zbiorów danych. Algorytmy znane nam z aplikacji Yanosik czy Google Maps, wyliczające czas dojazdu z uwzględnieniem korków. Moim rozmówcą jest członek zarządu Yanosik - Jakub Wesołowski. -
W środowisku każdy wie czym jest BIM. Czy aby na pewno? Zdarza się, że ktoś "pracuje w BIMie" od 10 lat, po czym okazuje się, że po prostu używa Archicada. A BIM to niestety nie oprogramowanie. Więc czy aby na pewno wiemy czym jest BIM?
Tego nie wiem, wiem jednak, że to dobry czas, by usystematyzować rozumienie tego pojęcia, bo świat architektury przechodzi obecnie wielką transformację cyfrową i BIM powoli staje się standardem standardów! -
Technologia potrzebuje ciągłego rozwoju, stymulacji idei i transferu informacji. Właściwie nie ma do tego lepszego miejsca niż wszelakie targi, gdzie pod jednym dachem możemy doświadczyć całego przekroju tematycznego. Smart City również doczekało się swoich targów i są nimi Smart City Expo w Warszawie. Dlaczego takie wydarzenia są kluczowe dla rozwoju naszych miast? O tym w rozmowie mówi dyrektor targów Piotr Łyżeń.
-
Mówi się, że architektura parametryczna to przyszłość projektowania. Zresztą nie tylko architektury, że to ogólnie design przyszłości. Ale czym tak naprawdę jest parametryka, do czego możemy ją użyć, jakie są przewagi w stosowaniu innowacji i jaka jest przyszłość architektów i architektury jako takiej? O tym rozmawiam z Adrianem Krężlikiem w dzisiejszej rozmowie.
-
3 konta bankowe, 5 kart, gotówka, karty lojalnościowe, 50 aplikacji z podpiętymi płatnościami i zero kontroli... Czy tak powinna wyglądać przyszłość i "wygoda"? A co gdyby była jedna aplikacja obsługująca większość usług miejskich? Parkingi, autostrady, komunikacja, a może nawet bilety do ośrodków kultury, rekreacji? Są firmy, które wierzą w tą ideę, jedną z nich jest goszczony przeze mnie mPay.
-
"Ratunek bez barier" to inicjatywa firmy Treesat, dzięki której służby ratownicze nie muszą czekać na otwarcie bramy, szlabanu lub klatki i mogą skupić się na ratowaniu ludzi zamiast pokonywaniu przeszkód i barier. Smart City to mądre rozwiązania i z całą pewnością mogę to rozwiązanie zaliczyć do tej grupy.
-
Wiesz, że dom z papieru to nie fikcja? W sensie budowle z papieru, bo serial Netflixa (na szczęście) nią jest. Natomiast "papier budowlany" jest z powodzeniem wykorzystywany to tworzenia pełnowartościowych obiektów. To fascynująca dziedzina, którą zgłębia na co dzień mój gość dr inż. arch. Jerzy Łątka.
-
Boimy się tego co nieznane. A niewątpliwie nieznane są ścieżki nowych technologii. Obawiamy się, że sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, a sami staniemy się jej więźniami. Dlatego w tym odcinku obalam wszelkie mity i obawy. Pamiętaj, że żeby się z kimś zaprzyjaźnić musimy go dobrze poznać. Z technologią nie jest inaczej!
-
Big Data, czyli wielkie zbiory danych to waluta przyszłości. Firmy handlują danymi dla własnych korzyści, natomiast celem procesu "Otwierania danych" jest udostępnianie WSZYSTKIM publicznych danych jakie są gromadzone w urzędach i organizacjach. To zmieni sposób w jaki funkcjonują nasze miasta. Na licznych przykładach omawiamy jak można je wykorzystać i przyśpieszyć toczący się proces otwierania danych. Moim gościem jest Joanna Samulska, specjalista ds. informacji geograficznej miasta Eindhoven
-
UX w Architekturze jest niedoceniany. Jednak korzyści z niego płynących nie da się podważyć. Żyjemy w czasach, gdy gra ceną już nie daje, stawia się na pozytywne doświadczenia użytkowników i zarówno inwestorzy, jak i architekci, deweloperzy dostrzegają ten trend. To już pewne - nie da się go zatrzymać, dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej. A Wayfinding, czy sposób poruszania się użytkownika w przestrzeni to prawdopodobnie najpotężniejsze narzędzie w architekturze i urbanistyce. Zapraszam do wysłuchania inspirującej rozmowy z Anną Nowokuńską.
-
Proptech to technologie w nieruchomościach. Ale nie tylko, to też ludzie, biznes, problemy i ich rozwiązania. Gdy inwestor, architekt, konstruktor, czy ktokolwiek inny tworzą monumentalny budynek, to łatwo zapomnieć o skali człowieka. O tym, że klamka jest równie ważna co pozostała setka pięter. Jak to wszystko połączyć? Scalić? Zadbać w tym wszystkim o potrzebę jednostki, nie gubiąc w tym wartości biznesowej? No właśnie tym zajmuje się mój gość i robi to perfekcyjnie - Bartosz Dobrowolski.
-
Architektura kosmiczna przez niektórych uznawana jest jako futurystyczny trend, który nigdy nie wejdzie w realne życie. ALE to już nie mit, to już nie tylko konkursy, to realne projekty, które są realizowane i wdrażane w kosmosie. Baza na księżycu, na orbicie, a może wkrótce i na innych planetach? To dzieje się już teraz i uwaga - jest w tym miejsce dla architektów! O tym i wszystkim co istotne w projektowaniu kosmicznych opowie mgr inż. arch. Wiktoria Dziaduła.
-
Jula zaangażowana była w tworzenie największego miasta w grach - Night City do Cyberpunk 2077. Studiowała Architekturę i Urbanistykę i po kilku latach pracy w biurze projektowym wskoczyła do świata projektowania budynków w grach. Jak mówi - to miała być krótka przygoda. Z jednym się nie pomyliła - po wielu latach to nadal jest przygoda! Jeśli interesuje Cię nieograniczone legislacjami tworzenie, wyżywanie się artystyczne i robienie fajnych rzeczy, które docierają do milionów - koniecznie musisz posłuchać mojej rozmowy z Julą Arendt!
Link do materiałów: https://technitektura.pl/08 -
Home staging to podnoszenie wartości nieruchomości przez dostosowanie przestrzeni pod nabywcę. W uproszczeniu mógłby być to etap między pracą architekta, a wprowadzeniem się użytkowników przestrzeni. Jednak home staging to nie tylko układanie poduszek - to tchnienie życia w bezduszną, designerską przestrzeń. Przekonaj się dlaczego warto wiedzieć jak to działa, jakie przynosi korzyści i jak się tego nauczyć. Mówiąc krótko - to lekcja marketingu dla osób, które wciąż wierzą, że dobre rzeczy sprzedają się same.
-
Architektura tworzy nowe kierunki rozwoju. Startupy rosną jak grzyby po deszczu, a mimo to panuje przekonanie, że jedyne słuszne miejsce dla architekta, to deska kreślarska. Obalamy mity o rozmawiamy o rozwoju, biznesie i tym, co może zaoferować fascynujący świat Architektury, Technologii i Biznesu. Rozmowa z dr inż. arch. Agnieszką Labus.
- Se mer