Episodes

  • I dette afsnit gæster Nafisa Fiidow IKVT som er junior konsulent i DeltagerDanmark. Gennem Nafisas SoMe har vi oplevet at kunne spejle os i flere af hendes tanker. Vi synes begge to, at hun har en inspirerende måde at udtrykke sig på, og specielt et post fangede os, som vi læser op. 



    Nafisa fortæller om, hvordan hun som ung indgik i nogle forskellige bokse, men ikke opfattede sig selv som en af de smukke piger. Hun opdagede senere at hun selvfølgelig var en smuk person. I vores snak taler vi om udviklingen, og hvorfor hun indforstået ikke indgik i “The Pretty Gyal Box”, men nu bliver mødt med komplimenter om hendes ydre, og samtidigt også prøver at gøre det til en mindre vigtig del af sit liv. 



    I takt med at få det godt med sig selv, blive ældre og klogere, kan der også opstå nye bekymringer. Tanker om usikkerhed, som man ikke før har givet plads i sit liv fylder pludseligt meget -på godt og ondt.



    Forfængeligheden kommer i spil i dag! At opdage ens egen skønhed, kan også bringe en ud af kurs. 



    Følg Nafisas instagram @nafisafiidow her❤️.



    Vi elsker at høre fra jer lyttere, så tag os endelig i jeres stories når I lytter til episoderne eller skriv til os i vores DM! Og hvis I kan lide hvad I hører, så del det med jeres venner så vi på den måde kan nå endnu længere ud til flere lyttere.



    Kram 



    Olivia & Theresa

  • I dagens afsnit har vi inviteret Malik Grosos ind til en samtale om toxic masculinity. Malik udtrykker sin personlighed og maskulinitet alt efter hvad hans humør dikterer. Det betyder at han forsøger ikke at lade sig begrænse af normer for køn og stiller sig kritisk over for kønsstrukturer der ligger i vores samfund. Det var berigende for os at have samtalen med Malik, som gav os sit perspektiv på flere af de emner og problematikker, der har optaget os i gennem tiden. Vi bliver i dette afsnit klogere på, hvordan normer for køn kan være farlige og begrænsende. 



    Følg Maliks instagram @malikgrosos her❤️.



    Vi elsker at høre fra jer lyttere, så tag os endelig i jeres stories når I lytter til episoderne eller skriv til os i vores DM! Og hvis I kan lide hvad I hører, så del det med jeres venner så vi på den måde kan nå endnu længere ud til flere lyttere.



    Kram 



    Olivia & Theresa

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Vi er nået til andet afsnit af serien “IKVT Bliver Klogere På...”, hvor vi gennem fem afsnit afsøger forskellige emner og fænomener.Europa bobler. Danskerne hænger dannebrogsflag ud af vinduerne. Vi har fodboldfeber og den har også ramt IKVT. Derfor lå det lige til højrebenet at få en fodboldekspert ind i studiet for at gøre os klogere på fodbold. Vi har fornøjelsen af at have Amalie Bremer inde i studiet som gæst. Amalie er medvært på programmet Bremer & Blædel mod Rov på RADIO4, hvor de sætter fokus på de etiske og moralske problematikker ved de magtfulde og korrupte fodboldorganisationer. Amalie har spillet fodbold siden hun var barn, er FCK-fan og er kæmpe fodboldentusiast. I vores samtale med Amalie kommer vi omkring de basic regler i fodbold, og hvad der er fascinerende ved at fodboldspillerne på banen kommer gennem hele følelsesregistret i løbet af en kamp. Vi taler om Amalies passion for fodbold og Zanka, og om hvorfor at foldbold samler folk på kryds og tværs af landegrænser. Vi ser diversitet på banen, og stiller spørgsmålene; Hvorfor er FIFA og UEFA problematiske? Hvorfor er kvinders fodboldturneringer ikke er ligeså populære som mændenes og meget mere! Alt i alt er vi nu blevet fuldblods-fodboldfans, og sender en masse god energi til herrelandsholdet på lørdag!Følg Amalies instagram @amaliebremer og twitter @amaliebremer for mere fodboldspam.Vi elsker at høre fra jer lyttere, så tag os endelig i jeres stories når I lytter til episoderne eller skriv til os i vores DM! Og hvis I kan lide hvad I hører, så del det med jeres venner så vi på den måde kan nå endnu længere ud til flere lyttere.Kram Olivia & Theresa

  • Vi er endelige tilbage med serien “IKVT Bliver Klogere På...”, hvor vi gennem fem afsnit afsøger forskellige emner og fænomener. Vi har derfor inviteret 4 gæster ind i studiet, som vi mener kan udvide vores horisont og bidrage til samtalen om hverdagens store og små finurligheder. 



    Det første afsnit i serien er en samtale om mindful- og spirituelle livsstrategier, hvor vi sammen med vores gæst, Sade Johnson, undersøger hvordan man kan leve et liv i større balance. Det er en balance, der er dukket op flere gange i vores tidligere samtaler, da det for os er en livslang øvelse at lære at leve balanceret. 



    Vi har inviteret Sade ind i studiet. Hun har med sin professionelle baggrund i psykologien - og religiøse praksis i islam - både en stor teoretisk viden om sin egen åndelige bevidsthed og levet erfaringer med det spirituelle. Vi sætter spørgsmålstegn ved mindfulness som begreb og stiller det individualistiske og kapitaliske perspektiv op mod det mere kollektivistiske perspektiv. Vi taler om vores egne oplevelser med spiritualitet, og hvordan vi hver især praktiserer det i vores dagligdag. Og så taler vi om hvorfor at vi, som sorte kvinder måske i højere grad søger mod det spirituelle. 



    Følg Sades wholesome, indsigtsfulde og æstetiske flotte instagram her: @folasadecph



    Vi har glædet os til at udgive denne serie, som vil udkomme en gang om ugen henover sommeren. Tag os med i ørene når du ligger og daser på stranden, slapper på sofaen eller vandrer i Jylland - så skal vi nok sørge for at bidrage til din sommer. 



    Vi elsker at høre fra jer lyttere, så tag os endelig i jeres stories når I lytter til episoderne eller skriv til os i vores DM! Og hvis I kan lide hvad I hører, så del det med jeres venner så vi på den måde kan nå endnu længere ud til flere lyttere.



    Kram 



    Olivia & Theresa

  • Dette afsnit optog vi til Carpark Experiments Vol. 1, som var Carpark Festivals take på et corona-venligt arrangement d. 28. august 2020. Vi har fornøjelsen af Clara, der spillede til festivalen med sit band Aomame, med som gæst til en snak om, hvordan det er at leve det liv i limbo som corona epidemien har skabt. Vi taler om hvordan “den nye normal” på godt og ondt har ændret måden vi lever på, og hvordan vi har brugt tiden i vores karantæne. Hvordan eksisterer man som menneske i en usikker fremtid? Vi prøvede sammen at nærme os en forståelse af, hvad det vil sige at være “Menneske i den nye normal”. 



    Tak til @sarah_papaye for at assistere og live-streame til arrangementet❤️



    @carparkfestival



    @aomame



    @30aphotosas



    Tjek Aomames musik ud her:




    https://open.spotify.com/artist/7ozv7sFzdcsHP83MsC6WeP?si=LoWF08ziQvqmzP_IXfwtXQ

  • Vi er tilbage med nyt afsnit, hvor vi taler om sommeren 2020s ankomst. Sommeren i år er speciel både på grund af COVID-19, som har aflyst vores planer men også givet mere ro. Vi taler om, at sommeren i år er præget af et momentum, der foregår lige nu, for den sorte borgerrettighedsbevægelse i verden. Vi er i protest i fællesskab med andre afro-danskere, men den her kamp er ikke ny eller et momentum, det er vores liv hver dag. Vi er håbefulde, men det hele føles også bittersødt. Vi taler derfor, om hvordan vi har oplevet den sidste måneds tid, og hvilke følelser vi har levet igennem og stadig oplever. Vi taler blandt andet om fordele og ulemperne ved, at kampen bliver mainstream, “de sorte firkanter”, forvirringen omkring vores egen plads i bevægelsen, colorism og meget andet. Vi håber, at alle jer nye følger vil lytte med og vise os, at I er med os og ikke bare følger “trenden”. Del gerne vores podcast så flere kan få glæde af den!



    God sommer ☀️🌊🍒💋❤️



    Knus T og O. 

  • OK, hvad dag er det i dag? Alt har taget en drejning, og det er umuligt at komme udenom Corona, Covid-19, lockdown, max. 10 personer, 2 meters afstand, DESINFEKTION, savn, minus Roskilde, mærkelige tanker og følelser - listen er lang. Lockdown har sat mange ting i perspektiv! Vi er begge vant til at have travlt, planlægge langt ud i fremtiden, have søndagsblues og angst for mandag. Men alt det har været sat på pause, tiden har været sat på pause og vi er sat på pause. Tid er en stor ting og åbenbart ret svært at tale om, men vi prøver😅. Vi håber I kan få noget ud af at lytte til afsnittet måske et lille grin💋 



    Kram Olli n’ T

  • De af os som ikke har forældre, der køber lejlighed til én på Nørrebro, har arvet sygt mange penge eller været heldig at få en ubegrænset lejebolig, kender godt når tæppet bliver revet væk under én. Du skal flytte for 25. gang, FUCK DIT LIV. Du skal ud i junglen og date potentielle udlejere, som du i virkeligheden ikke gider at bo sammen med. Du skal skrabe penge sammen til et depositum på 20.000 kr for et 7 kvm. værelse i Sydhavnen. Vi taler, i dette afsnit, om det sindssyge boligmarked i storbyer, vi selv er ofre for. Og til dig som er udlejer: HUSK solidaritet! 



    Knus O & T







     

  • 🎄💞Ho ho ho ladies n gentlemen💞🎄 Vi er tilbage og vi er super excited og vi har savnet jer!! Hvordan kommer man så tilbage efter flere måneders stilhed? Vi bringer i dag et fordomsfrit, objektivt og ufordømmende afsnit, hvor vi taler om 7 typer mænd, vi har datet. Ironi kan forekomme! Måske i kan genkende nogle af de typer vi taler om: journalisten som tager snus, skateren som lever on the edge, akademikeren som kender dig bedre, end du kender dig selv, eller playeren som kun er sat i verden for at gøre dig i tvivl, om du kan blive lykkelig en dag. Vi gør det nemt for dig, fortæller dig om alle signalerne, og griner selvfølgelig lidt af os selv og vores historier. Lyt med💋

  • Vi er begge i identitetskrise, og vi forsøger i dagens afsnit at navigere i dem. Identitetskriser er universelle, og kan opstå af forskellige begivenheder, som resulterer til et skift i den retning man er i, og det kan virke overvældende. Theresa er bl.a. i krise fordi hendes venner så småt alle er færdiguddannede. Nu tænker hun over, om hun også skulle have læst polit. i stedet for at gå den kreative vej. Olivia er i krise fordi hun bl.a. føler, at mange omkring hende har en økonomisk sikkerhed i forældrekøbte lejligheder og kæmpe opsparinger, som hun ikke har, og derfor føler sig bagud med. Hvorfor sammenligner vi os selv med andre? Hvordan kan man arbejde med sin krise i stedet for mod den? Hvad kan man få ud af sin krise? Vi tager spørgsmålene op, og vender vrangen ud på os selv- vi håber I kan lide det!

    Husk at giv stjerner og kommentarer på Itunes- og skriv endelig til os hvis I har forslag til emner, I vil høre os tale om.

    Kys Theresa og Olivia

  • Hvorfor kan mænd ikke går med kjole, uden at det er skandaløst, mens kvinder uden de store nykker kan udfordre deres kønsudtryk gennem stil? Hvorfor er det forventet, at mænd betaler alt på første date, mens kvinder ikke behøver? Hvorfor bliver magtfulde, ambitiøse og hårdtarbejdende kvinder anset som skøre og aggressive, når mænd af samme karakter bliver hyldet? Livet er dobbeltmoralsk, og det rammer skævt på mange måder- vi taler om det i dagens afsnit. ANNOUNCEMENT. Vi sætter frekvensen ned, hvilket betyder at vi i det næste stykke tid, kun udgiver én gang om måneden, i stedet for to gange. Vi er mere travle end vi plejer, men har ambitioner om at vende tilbage igen, når der er mere rum for det i vores liv. Tak fordi I fortsat lytter med. Kys Olivia og Theresa

  • Det er februar, året er i gang, og det er dit liv også!
    Vi bringer i dag: Guiden til et carefree 2019.
    Hvordan passer du bedst på dig selv i vinteren? Hvordan undgår du at shame dig selv og andre kvinder? Hvorfor er det godt at tilgive? Vi kommer med vores bud på en carefree tilværelse, hvor vi husker dig på at sige nej, at lytte til sig selv, og at trække vejret.

    Vi har været i gang med  at producere podcast i et år nu, og vi går derfor gennem vores historik af afsnit. Har vi lært os selv noget, som vi tager med ind i 2019? Lyt med og hyg dig sweetay!

     

  • I årets sidste afsnit taler vi om den bittersøde juleperiode, der både er hjerternes og traumernes fest. For julen er fuld af gløgg, søde sager, corny julesange, hygge og juleferie. Julen er desværre også fuld af forventningspress til traditioner, kapitalistisk manipulation af ens behov, barndomstraumer, julesweatre og akavede julefrokoster. Hvorfor har vi grædt over gaver vi har (ikke) fået? Hvordan fejrer vi jul? Hvordan kommer vi igennem juleperioden? - alt dette og meget mere tager vi hånd om i dagens afsnit. 

    Vi vil gerne takke alle jer, som har lyttet med i løbet af i år, og vi glæder os til at komme tilbage i 2019 med nye kræfter til at lave en masse dejlig podcast til jer. Vi vil rigtig gerne høre fra jer, hvis I har nogle emner I synes, vi mangler at tale om. Så skriv endelig til os på facebook eller instagram. Glædelig jul og godt nytår- og husk at julen IKKE varer lige til påske, den er hurtigt overstået. Kys Olivia & Theresa.

    Link til Broadly artiklen:

    https://www.vice.com/da/article/kzvpav/de-her-sorte-kvinder-foelte-sig-ikke-repraesenteret-i-danske-medier-saa-nu-repraesenterer-de-sig-selv-broadly?fbclid=IwAR28eP1-ApuKl_I5IInHiri9AXgP9WKRlZRAQixoMLuh-9WliIZXqjofYpc

  • Mænd har siden tidernes morgen snakket om, hvordan vi kvinder er, og hvor vi hører hjemme. Nu womensplainer vi!

    Vi er tilbage, og med et saftigt emne. Mænd. Vi forstår dem ikke altid, men vi kan ikke leve uden dem. Livets paradoks. Hvad er forskellen på dem og os? Fortæller de vennerne om kysset på første date? Hvorfor gemmer de deres tunge tanker væk fra omverden? Er der kulturelle forskelle på danske vs. udenlandske mænd? Hvad går vi op i, når vi kigger efter dem? Sætter vi mærkelige krav til dem? Og nu til det helt store spørgsmål: kan vi lære noget af det mandlige køn?

    Lyt med, og husk på, at tage det med et gran salt!  

    Ps. Forbindelsen driller lidt og lyden derefter. Det er dog stadig et afsnit, du obviously ikke må misse!

  •  



    At rejse er at leve, siges det, men for vores vedkommende er det ikke uden angsten som følgesvend. Theresa er rejst til New York. I dagens korte afsnit tager vi udgangspunkt i hendes oplevelser med angst, og de indtryk som hun har fået sig indtil videre. Vi taler om angsten for lufthavne og alt det ukendte man kommer hen til.

    Der er ingen opfordring i dag, vi varmer op til afsnit 18, der vil være i sit vanlige format- I skal glæde jer! Da vi optager i to tidszoner over facetime er alting lidt mere udfordrende lydteknisk- bær derfor over med os!♥️

     

  • I dagens royale afsnit taler vi om vores love & hate relationship til Kongehuset. Vi er lige dele fascineret og kritiske over for den gamle institution, som skaber et magisk åndehul i den leverpostejsfarvede hverdag, samtidig med at være lidt old for tiden vi lever i. Hvem af de kongelige ville vi helst giftes med? Hvorfor er Daisy så godt klædt? Hvad betyder Kongehuset for os? Alt dette og meget mere kommer vi omkring i dette afsnit.

    Public service info: Vi gearer ned, fordi Theresa skal til NY. Vi udgiver derfor nye afsnit sporadisk de næste par måneder frem- men forsvinder ikke helt! Kys

    Ps. Husk at giv os stjerne og abonnér inde på iTunes, for på denne måde er du med til at give os mere synlighed, så det er nærmere for andre at nyde godt af vores podcast. Tak fordi du lytter med!

  • Vi er tilbage igen efter en kortere pause og parate til at se nærmere på “the single situation”. Troede vi. Dagens afsnit tager en drejning og i stedet for at tale om: uforløste parforhold, vores fortid og søgen efter tosomhed, kigger vi indad. Vi kan godt lide hinanden, det meste af tiden kan vi lide os selv, men elsker vi os selv? Og hvad betyder selvkærlighed for vores relationer?

    Husk at giv os stjerne og abonnér inde på iTunes, for på denne måde er du med til at give os mere synlighed, så det er nærmere for andre at nyde godt af vores podcast. Tak fordi du lytter med!

  •  



    Det slut. Det slut med at tage bullshit fra folk, og vi har formlen på, hvordan du undgår det: Lyt til dig selv, stol på din egen fornemmelse, vær ærlig og husk at ting ikke er sort/hvid. Vi dykker ned i vores egne oplevelser, og taler om, hvordan man kan passe på sig selv. Det handler både om romantiske forhold, venskab, arbejde- you name it. Måske vinder det genklang?

    Shout out til Akil Clarance, 6 år, som præsenterer podcasten i dagens afsnit.

    Ps. I dagens opfordring bliver LGBT+ (LGBTQIA) nævnt, og det bliver ikke  helt klart forklaret, hvad begrebet står for. Det udpensles her:

    L- lesbian(lesbisk)

    G-gay(homoseksuel mand)

    B-bisexual(biseksuel)

    T-transgender(transkønnet)

    Q-queer

    I- intersex(interkønnet)

    A- asexual(aseksuel)

     

  • Vi har været til fest i weekenden, og det har inspireret os. Det er ingen hemmelighed, at vi har en african side, som udgør en stor del af vores identitet. I dagens afsnit taler vi bl.a. om de pompøse fester, “lige ud af posen attitude” og vores forældres (strenge) opdragelse. Vi omfavner vores rødder, og taler om taknemmeligheden ved at have afrikansk kultur med sig.

  • Det var fedt at være barn! Alting smagte bedre og føltes vildere. Ens forældre var helte, man legede med jojo’s og Bratz, og verden var bare mindre. I dagens afsnit går vi ned af memory lane, og husker tilbage på tiden, hvor hverdagens kvaler ikke var større, end at de kunne løses med en nutellamad og mere tvtid. Vi taler om vores børnekærester, crushes, alle legene, legetøjet og osteklokken vi levede i. Er vi blevet de “voksne”, vi drømte om at blive?