Episoder

  • Únava obecně má na nás velkej vliv, ať si to připouštíme nebo ne. A pokud se chceme cejtit líp - subjektivně, ale i objektivně, měli bysme odpočinku věnovat trochu víc pozornosti. Doufám, že jsem vás o tom hned takhle na úvod přesvědčil. A teď si můžem říct, jak na to.

    To nejhlavnější, nejdůležitější je spánek v noci. Na to jsem udělal už několik epizod:

    Epizoda 4 - proč spíme

    Epizoad 13 - 3 tipy pro lepší spánek

    nebo epizoda 34 - jak se dobře vyspat

    Tam se dozvíte, co všechno můžete udělat pro to, abyste z těch 8-9 hodin, který strávíte v posteli, nebo teda měli byste, jak z nich vytěžit co nejvíc a vyspat se co nejlíp.

    Ale odpočívat můžete i v průběhu dne. Jen je na to potřeba trochu myslet.

  • V poslední pár letech je přerušovanej půst čím dál víc skloňovaný téma. Ale to se vlatsně dá říct asi o celým tématu zdravýho stravování.

    Třeba na blogu CrossFit Pardubice jsou jedny z nejnavštěvovanějších článků ty o přerušovaným půstu. A nejpřehrávanější epizoda tohohle podcastu je epizoda 8 - přerušovaný půst a jeho výhody.

    Čím dál víc lidí přemejšlí nad tím, co by měli jíst a kolik by toho měli sníst, aby byli zdravější. Nebo možná primárně pro to, aby vypadali líp. Což je ale jedno, protože , když teda nebudeme brát nějaký extrémy, tak když budeme líp jíst, budeme líp vypadat a zároveň budeme i zdravější. Taková hezká win-win situace.

    A přerušovanej půst je jeden z nástrojů, jak přesně toho dosáhnout.

    A ačkolik přerušovanej půst sám o sobě je fajn a má spoustu výhod, není to všechno. Teď jsem narazil na knížku, která se jmenuje "Přerušovaný půst: Jezte si, co chcete, a zhubněte bez diety"

    Tak to je samozřejmě úplná blbost a v originále se to takhle ani nejmenuje. Ale hezky to ukazuje na častou chybu, kterou je snadný udělat, když chce někdo s přerušovaným půstem začít.

    A tak jsem dal dohromady 5 pravidel přerušovanýho půstu, díky kterejm využijete jeho benefity na maximum, budete se cejtit dobře a dost pravděpodobně budete i líp vypadat.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Všichni z vás, kdo posloucháte tenhle podcast, máte podle mýho něco společnýho. Myslim si, že všichni máte ambici, touhu, přesvědčení bejt lepší.

    Ať už co se týče zdraví, vztahů, určitě někdo z vás podniká, možná byste se chtěli naučit nebo zlepšit v nějakým cizím jazyce, cokoli

    A já vám v tom hrozně držím palce. Protože jen díky lidem jako jste vy, se ten svět posouvá někam dopředu. Kdyby všichni seděli doma jak pecky na gauči a bylo jim všechno jedno, nic by se nikam neposunulo. A paradoxně čím víc ambice udělat změnu lidi maj, tím větší dopad, tím víc toho dokážou.

    Jedno rčení říká, že "Dokonalost je nepřítelem pokroku."

    Můžem strávit strašně moc zbytečnýho času promejšlením, plánováním, získáváním informací, studiem, přípravou. Ale když kvůli tomu nebudem mít čas na realizaci, na konkrétní kroky, který to všechno můžou posunout dál, tak skutek utek a vůbec nic se nestane.

    A jestli chcete něčeho dosáhnout, nečekejte na ideální okamžik, udělejte první malej krok co nejdřív. A od toho se pak můžete odpíchnout dál.

    Nečekejte na dokonalost, stejně nic takovýho není. Buďte akční, upřednostňujte vždycky progres a změníte sebe i svět kolem k lepšímu!

  • Co je to první, do čeho se skoro všichni pustěj jako první, když se sebou chtěj začít něco dělat nebo se začít hejbat?

    V drtivý většině případů je to běh, kolo nebo plavání.

    Má to svoje pochopitelný důvody - je to časově flexibilní, není to v nízký intenzitě nijak moc náročný (nebo teda nemělo by bejt), na běh a plavání není potřeba prakticky žádný spešl vybavení.

    A hlavně - kardio je to nejlepší, když chci zhubnout a bejt fit. Nebo není?

    A to je právě ta otázka:

    Je důležitější, nebo prospěšnější pro naše zdraví a pro to, abysme byli fit, je lepší se víc zaměřovat na kondičku? Nebo je pro nás důležitá i síla?

  • Mám hodně rád jeden docela známej citát Henryho Forda, kterej řekl "Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte obvykle pravdu."

    Ten citát mám rád, protože nám, každýmu z nás, dává do rukou dvě hrozně důležitý věci:

    - možnost rozhodnout se, jaký chcem bejt, čeho chcem dosáhnout nebo co chceme mít

    - ale na druhý straně samozřejmě i odpovědnost za výsledek. Jestli jsme toho dosáhli nebo ne.

    Spousta lidí si tohle vůbec neuvědomuje a oboje nechává na někom jiným. Je úplně jasný proč. Protože to je mnohem jednodušší. Než si to všechno odmakat, věnovat tomu čas, úsilí, energii a to všechno s nejistým výsledkem, jak to dopadne. Tak je jednodušší sedět s rukama v klině, čekat co se stane a pak teda klasicky nadávat, jak je to na prd, protože ten a ten něco udělal nebo neudělal a kvůli tomu já jsem tam, kde jsem.

    Z mý zkušenosti je ideální se držet 7 relativně jednoduchejch kroků, díky kterejm budete schopný změnit svoje myšlení a dosáhnout toho, co jste si vždycky přáli.

  • Možná je to tím, v jaký žiju sociální bublině, ale přijde mi, že se o fitness dneska mluví mnohem víc, a je v takovým bych řekl větším povědomí u lidí, než tomu bylo třeba ještě před 10 rokama.

    Jenom pro upřesnění, slovem fitness myslím bejt fit. Ne fitko jako takový. Prostě stav bejt fit. A stím souvisí celý to odvětí kolem pohybu, cvičení, stravy, doplňků stravy, fitness zařízení jako jsou chytrý hodinky atd. Prostě celý tohle odvětví.

    A je to samozřejmě skvělý, protože čím víc fit budem, tím budeme spokojenější, klidnější, veselejší a celá společnost pak bude díkmu tomu lepší. To je teda možná taková naivní představa, ale každá změna, každej posun k lepšímu je pozitivní.

    Přátelé - Chandler ruší členství ve fitku :)

  • I když sezení způsobuje spoustu problémů a je pro nás docela blbý, dá se s tím aspoň trochu bojovat.

    Důvodů, proč nás bolej záda, ať už v oblasti beder nebo hrudní páteře anebo až klidně krční páteře, je několik.

    Ten hlavní je, že trávíme hodně času ve špatný pozici, kdy jsme nahrbený a celej vršek máme takovej zabalenej. Tím přetěžujem určitý segmenty, který velmi zjednodušeně přebíraj práci, kterou by dělat neměly. A zároveň další segmenty jsou trvale ve zkrácený pozici, takže pak zatuhnou a omezujou náš rozsah pohybu. Kterej tělo zkusí nějak vykompenzovat, ale vždycky to je prostě něco za něco. A dost často to vede právě k projevu bolesti v zádech.

    Otázka je, co se s tím dá dělat?

    Řešení číslo jedna, to nejdůležitější, je pohyb. Problém kromě špatný pozice při sezení, je hlavně strnulost. Že v tý blbý pozici zůstaneme dlouho. Proto je nezbytný se hejbat.

    Návod jak na sezení bez bolesti můžete stáhnout tady:

    4 principy sezení bez bolesti

  • Čím víc času prosedíme na zadku - a je jedno jestli u jídla, cestou do práce, v práci nebo pak doma na gauči, tím větší problém. Pokud. Pokud s tím samozřejmě něco neděláme.

    Spoustu problémů je totiž možný buď hodně zmírnit anebo úplně eliminovat.

    A o tom je vlastně dnešní epizoda - o protahování. O něčem, co nám může pomoct, abysme nebyli bolavý, rozlámaný a netrpěli chronickejma bolestma, třeba zad nebo krční páteře.

    Dozvíte se, jaký jsou druhy strečinku, kdy je zařadit, jak na ně a proč je vlastně chceme dělat.

  • Zdraví je to nejcenější, co máme. A tak bysme k němu měli i přistupovat.

    Všechno, co utratíme za to, abysme si zdraví udrželi nebo ho vylepšili, osobně beru jako investici. Do sebe a do budoucnosti.

    Kolik to měsíčně může stát a do jakejch oblastí je možný "investovat" se dozvíte v dnešní epizodě.

  • Hlavní téma tohohle podcastu a toho, proč to všechno dělám, je, abyste se cejtili líp a mohli bejt Každým dnem lepší.

    Toho dosáhneme díky vylepšením nebo rozvoji každýho z 5 základních pilířů zdravýho životního stylu, který jsou pravidlenej pohyb, zdravá strava, dostatek spánku, pozitivní vztahy a správný nastavení mysli.

    Když budete mít 4 na max a jeden bude hodně špatnej, nebude to prostě vončo.

    A ideálně bysme měli pořád na některý z nich pracovat, abychom byli lepší a lepší. Ideálně teda Každým dnem lepší :)

    A ta nejhlavnější oblast, ve který většina z nás ví, že jako trochu pokulhává a moc dobře si to uvědomujem, je strava.

    Ale abyste to měli co nejjednodušší, s manželkou jsme pro vás sepsali takovou malou kuchařku. Je to 15 receptů pod 15 minut. 5 jídel ke snídani, 5 k obědu a 5 k večeři, který jsou nutričně vyvážený, dobrý samozřejmě, a hlavně jejich příprava nezabere víc než 15 minut. Kuchařku můžete stáhnout na www.kazdymdnemlepsi.cz/kucharka

  • Dneska mám pro vás po dlouhý době připravenou, no ne snad recenzi, ale takový zhodnocení a souhrn knížky, co jsem teď dočet a která se tematicky hodí k tomuhle podcastu.

    Knížka se jmenuje Sám sobě výživovým poradcem a napsal ji Honza Caha.

    Ambice knížky je jasná - vysvětlit a naučit každýho, co by měl jíst, proč to je pro něj důležitý a jak to spolu souvisí.

    A musím říct, že se to vlastně povedlo.

  • "Nemůžu, nemám čas." Kolikrát jsme tuhle větu slyšeli anebo sami použili. Dost možná víckrát, než by bylo zdrávo a než by se nám samotnejm líbilo.

    Čas je v životě to nejcennější to máme. Protože jakmile o něj přijdem, už ho nikdy nezískáme zpět. 24 hodin, 1140 minut, 86400 vteřin každej den naprosto spravedlivě rozdělenejch pro každýho z nás.

    A protože je pro nás tak důležitej, snažíme se hledat způsoby, jak ho ušetřit. Jak bejt efektivnější, rychlejší a udělat víc za míň času.

  • Máme tady další epizodu segmentu, ve kterým vybírám častý a zajímavý otázky a snažím se na ně odpovědět.

    Takže kdybyste se chtěli na něco zeptat, napište mi na [email protected] nebo na Instagramu, kde mě najdete jako ⁠@frantisekhanovec⁠.

    Dneska jsem se podíval na tři otázky:

    Je pro nabírání svalů důležitej proteiňák? Nebo jiný suplementy?

    Někdy mám při cvičení pocit, že jedna strana zabírá o dost víc než druhá. To stejný i u protažení - jedna je víc protažená než ta druhá. Co s tím? Je potřeba to nějak specificky řešit?

    Jak se zlepšit v běhání?

  • Začtátek roku máme za sebou a věřim, že pořád máte ještě v hlavě svoje novoroční předsevzetí nebo spíš plány pro rok 2024.

    A pokud jste si letos řekli, že byste chtěli bejt víc fit a zlepšit svůj výkon, mám pro vás dneska hned 8 tipů,na co se můžete zaměřit, abyste se posunuli zase o kus dál.

    Tak to vezmem od toho za mě nejjednoduššího až po to komplikovanější. Jak říkám, ne všechny tipy zařadíte, určitě ne hned všechn najednou, ale minimálně se nad nima můžete zamyslet, jestli vám to dává smysl a postupně ja třeba zakomponovat.

    Eliminovat alkohol

    Spát aspoň 7 hodin

    Vyzkoušet suplementy

    Zlepšit kvalitu jídla

    Změnit objem a intenzitu tréninku

    Změnit množství sacharidů a bílkovin

    Vrátit se k základům

    A eliminovat stres

    V epizodě se dozvíte, proč jsem vybral zrovna tyhle a jak na ně.

    Držím palce, ať se vám daří a opřete se do toho!

  • Tak svátky a oslavy příchodu novýho roku jsou za námi. A kolem se to hemží spoustou předsevzetí. Hodně častý jsou, že letos přestanu pít, omezím pití, dám si suchej leden, případně pak pro ty, co byli ještě rozjetý, tak radši až suchej únor.

    A je to asi dobře, protože jsme podle statistik poměrně šampioni v pití alkoholu.

    Podle údajů z roku 2019 jsme dokonce první na světě s průměrnou spotřebou přes 14 llitrů čistýho alkoholu na obyvatele za rok.

    To pro nás není moc dobrá vizitka.A ještě mnohem horší je tahle statistika u dětí, kde je u nás průměrnej věk konzumace první skleničky alkoholu 12 let.

    Všichni tak nějak víme, že je alkohol špatnej. Ale za mě až nepochopitelný množství lidí pije s pocitem, že se jich to netýká, že voni jsou v pohodě. Nebo že nepijou zas tak moc.

    Jsem přesvědčenej o tom, že pokud někdo pije alkohol pravidelně ve větších dávkách nebo nárazově ale fakt hodně, tak jakákoli změna, kterou pro sebe udělá, tzn. že začne cvičit, líp jíst atd., tak nebude mít tak velkej vliv jako omezení nebo ideálně úplný vynechání alkoholu.

  • Před x lety jsem se ptal skupinky cca 15 lidí, kolik z nich si dává roční cíle nebo předsevzetí. A překvapilo mě, že snad jen dva zvedli ruku. Dva z patnácti, to mi přišlo strašně málo. Tak nějak jsem žil v tom, že to dělá skoro každej. Ale asi teda ne.

    Každopádně protože posloucháte podcast Každým dnem lepší, snad cíle na další rok nějaký máte.

    A dneska mám pro vás 3 tipy, jak je udělat ještě lepší a zvýšit pravděpodobnost toho, že jich dosáhnete.

  • Dobře si pamatuju, když jsem někdy na přelomu roku 2011-2012 poprvý začínal cvičit, že jsem měl nějakou představu o tom, co bych měl dělat, co je dobrý a hrozně mi to pomůže. A co nedělat, protože to je špatně. A postupem času jsem došel k tomu, že skoro všechno bylo úplně mimo.

    Okolo pohybu a cvičení totiž koluje celá řada různejch mýtů, dojmů a polopravd. Většinou jsou nějakou kombinací nepochopení a zjednodušení danýho tématu. Tak jsem pro vás dneska vybral top 5 největších mýtů o cvičení s vysvětlením proč to tak není. A na konci jeden bonusovej ještě navíc.

    Info o zraněních způsobenejch během od Yale

  • Podle doporučení Světový zdravotnický organizace by náš denní příjem cukru neměl překročit 50g (cca 10 čajovejch lžiček), ideálně bychom se ale měli držet spíše pod 25g cukru.

    Roční spotřeba by tak neměla překročit 20kg cukru. V průměru každý Čech ale spotřebuje 38kg cukru, téměř dvojnásobek doporučenýho limitu. Většina z nás se bude držet hluboko pod tímhle průměrem, ale i tak je dobrý dávat pozor, kolik cukru do sebe dostaneme.

    Slazený nápoje, sladký pečivo, doslazovaný mléčný produkty jsou hlavní zdroje, ve kterejch se skrejvá přidanej cukr. Ten ale můžeme najít i tam, kde bychom to tolik nečekali – “slaný” pečivo, kečup nebo i proteinový tyčinky obsahujou přidanej cukr. Jednoduše se pak stane, že sníme cukru víc než jsme si vůbec mysleli. A aby to nebylo tak snadný, na etiketách se cukr často maskuje jako kukuřičnej sirup, agávovej nektar, palmovej cukr atd.

    Ať už je název jakejkoli, cukr je cukr a může mít negativní vliv na náš organismus v celý řadě oblastí. O vlivu cukru na hubnutí/nabírání se všeobecně ví. Pak jsou ale daší 4 oblasti, , na který má velkej vliv a na který je potřeba taky myslet.

    Sacharidy jsou pro nás určitě důležitý, ale na cukr bysme měli dávat pozor. Neznamená to, že si nemůžeme sem tam dát nějakou dobrotu nebo cukroví, spíš že bysme to neměli přehánět a mysleli na to, že cukru nepotřebujem a že nám v těle víc uškodí než pomůže.

  • Podle nějakejch statistik každej z nás v průměru vyhodí za rok 33kg potravin, který se daly sníst. A když připočteme i zbytky, tak je to až 60kg.

    A to není všechno, protože supermarkety a obchoďáky vyhoděj za rok zhruba to stejný, co domácnosti.

    Supermarkety se snažej s bedýnkama zeleniny a ovoce, který prodávaj za pár kaček. Nebo tím, že vozej přebytky do potravinovejch bank.

    My tomu můžeme pomoct díky 4 tipy pro nakupování, který se my sami snažíme doma dodržovat a myslím, že nám to hodně pomohlo mít mnohem míň jídla, který bysme někdy museli vyhodit.

    - Sezónnost

    - Nekupovat toho bambilion

    - Dojídat před nákupem

    - Mít přehled a plánovat

    Věřím, že takhle fungujete taky. A tak pokud máte nějaký další tipy a způsoby, jak plýtvání hlídáte, napište mi třeba na Instagramu, kde mě najdete jako @frantisekhanovec dohromady a kde mě můžete i sledovat.

  • V roce 1987 začala výroba RedBullu. A od tý doby to vypadá, že je pořád oblíbenější a oblíbenější. Každoroční spotřeba energetickejch drinků v Český republice roste o vyšší jednotky procent.

    Těžko říct, jestli to je tím, že toho chcem víc stihnout a tak hledáme něco, co by nám pomohlo? Anebo dobrým marketingem těch firem. Nejspíš obojí.

    A teď teda jestli jsou energeťáky zlo?

    Můj názor je ten, že by měly bejt občasnym, někdy vlastně i vhodnym pomocníkem, když je fakt potřebujem, protože na to se hoděj.

    Určitě to ale není nic na pravidelný nebo dokonce každodenní pití.

    A za mě jsou absolutně nevhodný pro všechny děti, který by něco takovýho vůbec pít neměli.