Episodes

  • Őszinték leszünk: nem ez volt az eredeti terv. Nem ő. Nem Szabó Magda. Mégis, közben mintha hónapok óta rá készültünk volna, mert tényleg már jó ideje beszéltünk arról, hogy kéne egy Szabó Magdás rész. Még egy hónappal ezelőtt, az utolsó adás felvételekor is úgy harangoztuk be, hogy a következő részben ismét egy női zenészről mesélünk. Ember tervez... aztán a Patreon hallgatóinkra bíztuk ezt a dolgot, hogy ha már van egy ilyen felületünk, azon pedig annyi támogatónk, akiknek ezúton is nagyon-nagyon hálásak vagyunk, hogy havi 3 dollárral támogatjátok a munkánkat!! - akkor szavazzák meg ŐK, hogy kiről meséljünk a következő epizódban.

    Toronymagasan Szabó Magdára érkezett a legtöbb szavazat, úgyhogy ebben a részben és majd a következőben is az ő történetét ismerhetitek még jobban. Az írónő munkássága és élete ugyanis majd hallani fogjátok, hogy egyszerűen képtelenség egy adásba beleszuszakolni. És nem is akartuk.

    Fogadjátok szeretettel a családjáról, a felmenőiről és a gyermekkoráról szóló epizódot.

    Egy hónap múlva jövünk a folytatással!

    Fotó: MTI Archívum

    www.patreon.com/micsodanagymenokvoltak

  • Ebben az adásban Mozartról, Mendelssohnról és Schumannról fogunk beszélgetni. Ez három olyan művész vezetékneve, akiket talán te is ismersz, és akiknek a neve hallatán valószínűleg egy férfi ugrik be. Mi azonban ebben az adásban (is) három nőről fogunk beszélni. Maria Anna Mozartról, Fanny Mendelssohnról és Clara Schumannról. Három zenészről, akikről azt mondták, legalább olyan jók voltak, vagy lehettek volna, mint a férfiak. Zenészek, nőlétükre... ezt fogjuk most az életútjuk bemutatása kapcsán kivesézni.

    Az adás végén pedig egy extra beszélgetésben a múlt találkozik a jelennel, és Horányi Juli énekesnővel, zeneszerzővel, a #nőkéntazeneiparban mozgalom elindítójával beszélgettünk arról, hogy mennyire nehéz manapság nőként létezni a zeneiparban. Az eddigi talán leghosszabb adásunk lett, de megéri végighallgatni.

    Az adásban két komolyzenei mű részlete is elhangzik, az első Clara Schumann op.2-es, zongorára írt c-moll scherzoja Felipe Sarro előadásában, a másik pedig férje, Robert Schumann Kinderszenenjéből, azaz a Gyermekjelenetekből az op.7-es, amely a Träumerei, vagyis az Álmodozás nevet viseli, Greory Tait előadásában.

    Ehhez az adáshoz szorosan kapcsolódik a Patreon oldalunkon található Alma Mahlerről szóló exkluzív adás, amelyet a támogatóink tudnak meghallgatni, havi 3 dollárért cserébe. Itt: https://www.patreon.com/micsodanagymenokvoltak

    Zene: Pixabay.com / StudioKolomna / Glimmer of Hope

    www.patreon.com/micsodanagymenokvoltak

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Ez itt egy kis ízelítő az első Patreon Extra adásunkból, amelyben Alma Mahler életéről beszélgetünk, akit neveztek a művészetek fekete özvegyének, számító bestiának, a kreativitás „golddiggerének”, hogy csak pár jelzőt említsünk. Szokásunk szerint mi igyekeztünk az üres frázisok mögé nézni, s feltárnim, mi vonzotta ezt a kétségtelenül tehetséges nőt olyan géniuszokhoz, mint Oskar Kokoschka, Walter Gropius a bauhaus megalapítója, Gustav Mahler vagy épp Gustav Klimt. Mindeközben ez lett az egyik legfontosabb epizódunk is: a nőgyűlölet olyan toposzát járjuk körbe, mely a művészek zsenijét szipolyozó nő képe köré épült és ünnepélyesen felavatjuk a történelem legnőgyülölőbb filozófiai művét is, mely 1929-ben íródott.
    A teljes adás a Patreon csatornánkon hallgatható meg, ahol ha belefér, hogy havi 3 dollárral tudjátok támogatni a munkánkat, amiért folyamatosan exkluzív tartalmakat is kaptok. Például az Almha Mahlerről szóló teljes részt. Itt: https://www.patreon.com/posts/alma-mahler-1-102080001

    Zene: Pixabay.com / StudioKolomna / Glimmer of Hope

    www.patreon.com/micsodanagymenokvoltak

  • Milyen nő cseperedik abból a kislányból, aki alig három éves, amikor édesanyját az édesapja fejezteti le? Hatott-e ez arra, hogy végül ő maga soha nem ment férjhez? Mi van, ha a szingli királynői lét valójában nem is rajta múlt? Milyen nők vették körbe élete során és ők hogyan hatottak rá? És mi van, ha tényleg azért nem ment soha férjhez, mert pontosan tisztban volt vele, hogy amit csinált, nagyon is jól csinálta? A Micsoda nagymeNŐK voltak második NŐje I. Erzsébet, angol királynő.

    Zene: Pixabay.com / StudioKolomna / Glimmer of Hope

    www.patreon.com/micsodanagymenokvoltak

  • Sokan és sokat írtak róla, mint ahogy rengeteg film is készült, amely eredeti célja bemutatni az utókor számára, hogy milyen nő is volt Marie Antoinette. De tényleg eszelősen költekezett a Madame Déficitnek gúnyolt királyné? Milyen volt a házassága?Tényleg olyan butácska volt, és adott sokkal inkább a külsőségekre? Mit jelentett számára a divat? Tényleg lázadó volt-e és ha igen, ez miben nyilvánult meg? Milyen volt Mária Terézia tizenhat gyermekéből az egyiknek lenni? Milyen anya lett aztán ő? Hogy teltek a kivégzése előtti utolsó évek? Mindenről mesélünk a Micsoda nagymeNŐK voltak első adásában!

    Zene: Pixabay.com / StudioKolomna / Glimmer of Hope

    www.patreon.com/micsodanagymenokvoltak