Episodes

 • Ak sa radi bojíte s podcastom Nezhasínaj!, zahlasujte zaň v súťaži Podcast roka 2024! O vašu priazeň sa uchádza v kategóriách "Story" a "Miláčik". Viac informácií nájdete na www.expres.sk alebo na oficiálnych stránkach súťaže Podcast roka 2024. Ďakujeme vám!

  Postava Slendermana je internetovým výmyslom, ktorý v roku 2009 stvoril muž menom Erick Knudsen. Vytvoril si k nemu aj legendu a photoshopom upravil fotografie tak, aby vzniklo monštrum: vysoký, štíhly muž v čiernom obleku, ktorý unáša deti. Hoax sa rýchlo rozšíril a po čase už nik nevedel rozoznať, čo je pravda a čo lož. Stačilo, aby duševne nevyrovnané deti natrafili na túto legendu a považovali ju za realitu. Predstavovali si, že Slenderman je reálny a chce od nich obeť v podobe vraždy. Potom, ako sa niekoľko detí v Amerike a v Austrálii pokúsilo zabiť svojich spolužiakov, Erik vydal oficiálne stanovisko: "Slenderman je fikcia, internetový žartík, ktorý sa rozšíril, nič viac." Ale, legenda o tajomnom mužovi si ďalej žije na internete svojim vlastným životom. Dodnes jestvujú ľudia, ktorí tvrdia, že sa s ním stretli a zachytili ho na fotkách a veria, že je skutočný.

  CREDITS || Scenár: Juraj Búry | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Predstavte si túto scénu: Ste v tichom, pustom kraji. Okolo vás nie je nič, iba šíra krajina. Stojíte na vrchole starovekej mohyly a napriek horúcemu letnému slnku vám po chrbte prechádza intenzívny mráz. Okolo seba cítite zvláštne prúdenie, akoby vás chcel niekto chytiť za rameno, akoby sa vám niekto prihováral. Ale vôkol niet ani živej duše.

  Staroveká mohyla v katastri dnešnej obce Palárikovo bola tri tisícročia dozadu miestom, kde sa stretávali duchovia minulosti a prítomnosti. V časoch jej vzniku ešte Palárikovo Palárikovom nebolo. Nežili tu ani Slovania, ani Maďari, ani bájni Kelti, ktorí sem prišli až o dlhé stáročia neskôr. Kto teda boli jej tajomní stavitelia? Akým jazykom sa zhovárali? Čomu verili a prečo postavili mohutnú mohylu práve na tomto osamotenom mieste? Odpovede na podobné otázky si dnes môžeme už len domýšľať. A ani príbehy, ktoré sa tu až do 70. rokov minulého storočia odohrali, už nemá kto spoľahlivo prerozprávať. Iba ak... Magickú skúsenosť s mohylou zažil Michal so sestrou Emou, a to v čase, keď boli deťmi. Príbeh sa odhodlal vyrozprávať až v dospelosti. Poslúžil ako strašidelná rozprávka na dobrú noc jeho vlastným deťom.

  CREDITS || Scenár: Juraj Raýman | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Missing episodes?

  Click here to refresh the feed.

 • Útok mimozemskej civilizácie vo filmoch vždy vyzerá ako devastačná vojenská operácia. Krik, krv, streľba. Ale viete si predstaviť, že by 8 miliárd ľudí naraz iba pokojne zaspalo a zmizlo? Aj takto si predstavujú niektorí záhadológovia útok mimozemšťanov, ktorí údajne postavili Mesačnú šachtu – monštruózny hudobný nástroj na ovládnutie ľudstva. Jej príbeh sa začína pred 80 rokmi, v jaskyni niekde v Belianskych Tatrách. Svedkom o existencii tohto nástroja mal byť Anton Horák, český vojenský veliteľ a výsadkár. Po vojne síce emigroval, ale zabudnúť nedokázal. Svoje zážitky a spomienky na stretnutie so zvláštnym geologickým útvarom  podrobne spísal do denníkových zápiskov. Svoju správu neskôr uverejnil aj v prestížnej vedeckej publikácii. Časom ju prebrali viaceré časopisy, a tak sa jeho osobná skúsenosť aj s informáciou o existencii Mesačnej šachty dostala naspäť na Slovensko a dodnes ju hľadajú speleológovia a záhadológovia z celého sveta. 

  CREDITS: Scenár: Miriam Fulmeková | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Odťaté končatiny, hlava oddelená od trupu, telo zaťažené obrovským kameňom. Keď archeológovia nájdu takýto hrob, tušia, že majú dočinenia s praktikami, ktoré slúžia na ochranu pred upírom. Dôkaz, že ľudia verili v bytosti, ktoré sajú krv, sa našiel aj v českom mestečku Radomyšl. Kostra ženy, ktorá v takomto hrobe ležala, vypovedá o neslýchanej surovosti. A za ňou je legenda plná brutálnych vrážd a temných orgií, ktoré postihli bájny Zoranov pluk. Replika ženského skeletu sa spolu s mnohými ďalšími nachádza v miestnom múzeu. Je jednou z najväčších atrakcií a chodia sa na ňu pozerať turisti z celého sveta. Vo svetovom merítku je táto upírka považovaná za unikátny objav.

  CREDITS: Scenár: Anita Ráczová | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Nekonečný riečny labyrint, v ktorom sa zastavil čas. Aj takto sa dá opísať Delta Dunaja - druhý najväčší vodný ekosystém v Európe, ktorý neustále mení svoj vzhľad. Orientácia je tu preto náročná a ak človek nemá mapu či skúseného vodáka, môže veľmi ľahko zablúdiť. Takýto osud postretol aj 26-ročného Američana Marka, ktorý na Slovenko prišiel spoznať svoje korene. Výlet do obce Bodíky ležiacej pár kilometrov severne od Gabčíkovskej priehrady mu navždy zmenil život.

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Hlava a uši ako netopier, zuby vystrčené von, tenké ako ihly. Koža na tele je hrubá a celá šupinatá. Chvost je hladký a dlhý. Šúcha sa po zemi potichu, ako jašterica. Oči má červené, ako uhlíky a vie nimi uhranúť. Indiánski šamani ju vraj vedeli skrotiť. Takto viacerí opisujú novodobého mýtického tvora, ktorého existenciu sme po prvýkrát zaznamenali po roku 1995. Príšera mala vtedy zaútočiť na zver v Portoriku. Odvtedy boli hlásené pozorovania a svedectvá z rôznych kútov latinskej Ameriky, USA, Ruska či Filipín. Spôsob usmrtenia obetí - vysatie krvi.

  Scenár:Veronika Kolejáková | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová | Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • V americkom folklóre sa pravidelne stretávame s motívom diabla. Berie na seba rôzne podoby a manipuluje ľuďmi, aby si získal ich duše a rozpútal nekončiaci chaos. Takýto osud postihol aj rodinu Debbie Glatzel, keď jej iba 11-ročného brata Davida v 80-tych rokoch minulého storočia posadol démon. Do procesu exorcizmu sa zapojili aj vyšetrovatelia paranormálnych javov, manželia Warrenovci. Démonológ Ed a médium Lorrein boli kvôli svojej práci mediálne známi takmer vo všetkých štátoch USA. V tomto príbehu ale manželský pár neuspel. Démon telo chlapca opustil až na výzvu Arneho Johnsona – snúbenca Debbie, ktorý sa sám neznámemu diablovi nechtiac upísal. Jeho dušu mal satanáš následne posadnúť natoľko, až sa Arnie stal chladnokrvným vrahom. Jeho príbeh sa počas vyšetrovania vraždy stal tak medializovaným, že bol inšpiráciou pre viaceré filmy, medzi nimi aj jeden zo série V zajatí démonov.

  Scenár: Emma Vičanová | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová | Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Na Južnej Morave neďaleko Brna sa rozprestiera takzvaný “Domašovský” trojuholník. Miestni túto lokalitu poznajú tiež pod názvom Deväť krížov. Okolo oblasti sa vinie aj diaľnica D1, ktorá spája Prahu a Brno. A práve diaľničný úsek v blízkosti Deviatich krížov, najmä v okolí 168 kilometra, je neslávne známy svojou častou, tragickou nehodovosťou. Mnohí špekulujú, že zlé sily tu prežívajú preto, že Deväť krížov, ktoré sa pri diaľnici týčia, už dlho nik nevysvätil. Internet je plný svedectiev ľudí, ktorí vraj pri ceste zazreli záhadnú ženu v bielom pohrebnom odeve. Svoje by o tom údajne vedel rozprávať aj istý turecký kamionista, ktorý tu havaroval. Bezprostredne po nehode vystrašene nariekal, že mu pod kolesami skončila postava v bielom habite. Vyšetrovanie však preukázalo, že pri nehode nikoho nezrazil. Podobná skúsenosť postrehla aj Tomáša, ktorý v deň nehody viezol svoju sestru na svadobný obrad. Dodnes si nie je istý, či stretnutie so ženou v bielom rúchu bolo skutočné alebo len išlo o prelud spôsobený traumou z autonehody.

  Scenár: Katarína Pivarčiová / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Medzi Rožňavou a Košicami stojí na krasovom vrchu zrúcanina Turnianskeho hradu. Miestni hovoria, že po jeho hradbách sa občas prechádza postava v bielych šatách - Biela pani. Toto pomenovanie prináleží duchovi mŕtvej ženy, ktorej život mal tragický koniec. A podľa povestí, ktoré sa k hradu viažu, by duša mala patriť Kristíne - dcére hrádného pána Bebeka, ktorá kvôli žiarlivosti a nenaplneje túžbe vzala život sestrinmu milému a nakoniec aj sebe samej. Srdce si prebodla dýkou, ktorú pri výkopových prácach v auguste 2019 nachádza aj Pavol. Tento objav mu však namiesto štedrej odmeny prinesie len útrapy a bratovražedné prekliatie, ktoré ho zbaví zdravého rozumu, aj práva na plnohodnotný život.

  Scenár: Júlia Oreská / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Pri Žiari nad Hronom ešte v 60. rokoch minulého storočia existovala malebná obec Horné Opatovce. Pokojný a vcelku usporiadaný život mnohogeneračnej dedinky na konci 50. rokov narušil sled prečudesných udalostí.Dobytok mrel na lúkach, vyschýnali stromy a z lúk postupne vymizli včely. Ľuďom začali vypadávať vlasy, lámali sa im zuby i kosti, deťom sa krivili chrbtice. Obec okrem strachu a beznádeje  postupne začal zakrývať aj čierny mazľavý prach – deti ho prezývali Čiernota. Najstarší obyvatelia si mysleli, že dedinu prekliali, mladší však vedeli, že zlo neprichádza za súmraku z lesa, ale z postavenej hlinikárne, ktorá Horné Opatovce za 6 rokov existencie navždy vymazala z máp. Ostali tu žiť a pomaly mrieť len tí najstarší a najtvrdohlavejší. A s nimi tam už navždy ostala aj Čiernota.

  Scenár: Katarína Pivarčiová / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Na vŕšku pri bratislavskej Kalvárii dnes stojí malý kostolík. Pred 250 rokmi si ho za svoj príbytok vybrali dvaja pustovníci, fráter Blažej a fráter Hieronym. Rehoľným bratom v tom čase nenapadlo, že aj na mieste, kde sa človek vo svojich modlitbách stretáva s Bohom, si ich v podobe lúpežnej vraždy nájde smrť. Hoci sa vraždu podarilo objasniť a v starom Prešporku na Hlavnom námestí za ňu životom zaplatili traja muži, ľudia verili, že miesto je prekliate. Raz za rok, práve na výročie hroznej vraždy, sa pri Kalvárii malo zjavovať samotné zlo - horiaci diabol Fertya. V ten večer pokúša všetkých bez rozdielu. Hľadá totiž duše, ktoré mu podľahnú, ktoré môže spáliť a stiahnuť do pekiel.

  Scenár: Katarína Pivarčiová / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Dedina Krvavé Šenky, v blízkosti Nitry, niesla kedysi meno Huszár Majer. Hoci dedina už načisto vymrela, celé desaťročia ľuďom naháňala strach. Okrem zopár lovcov senzácií tu nikto nechce stráviť minútu navyše. Videli tu duchov, zem vydala mŕtve telá nevinných obetí niekoľkých vrážd, rozdeľovali sa tu peniaze z najväčšej bankovej lúpeže v slovenskej histórii a na ceste cez dedinu vyhasli životy pri hrozivých dopravných nehodách. Najzaujímavejší je ale príbeh o hostinci, pod ktorým sa ťahala ľudožrútska chodba. Pocestní, ktorí do hostinca vstúpili, si tu doslova vychutnali svoju poslednú večeru.

  Scenár: Veronika Kolejáková / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • Doris Bitherová bola slobodná matka štyroch detí. Po tom, čo sa rodina usídlila v starom, opustenom dome, sa v ich životoch začali diať paranormálne javy. Hypotézy o tom, čo sa Doris Bitherovej vlastne dialo, sa dodnes rôznia. Jej príbeh však patrí k najdesivejším zdokumentovaným paranormálnym prípadom, ktorý sa zároveň stal predmetom výskumu uznávaného psychofyziológa Barryho Taffa. Na základe Taffových zápiskov o Dorisinom prípade vyšla aj kniha, ktorá sa stala bestsellerom. Podľa jej príbehu vznikol v roku 1982 aj hororový kinohit  - Entita.  Pre niektorých bola Doris schizofrenička, pre iných unikátne médium. S  jej menom a príbehom však navždy ostane spojený pojem spektrálne znásilnenie.

  Scenár: Zuzana Ferenczová / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

  Ponorte sa s nami do príbehov podcastu Nezhasínaj! - skutočnosti inšpirované legendami, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika. Príbehmi hrôzy vás bude sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

 • V matrike v obci Kolbasov existuje údajne záznam o úmrtí z 19. storočia, ktoré spôsobil ohnivý muž. Nielen ľudia z oblastí Polonín, ale aj z Podkarpatskej Rusi ho z rozprávania starých materí a miestnych povier poznajú pod menom Bokorvan. Človek, ktorého Bokorvan posadol, sa nekontrolovateľne vznietil a uhorel na smrť. Ovládnuť ho, a tak sa zachrániť, vedel iba ten, kto poznal jeho práve meno. Prvý zdokumentovaný prípad samovznietenia pochádza z Talianska z roku 1470. Rytier Polonus Vorstius vypil niekoľko pohárov vína, následne začal vracať oheň, vznietil sa a uhorel pred očami svedkov. Doteraz je celosvetovo evidovaných viac než 300 takýchto prípadov. Známy je aj prípad staršej Bratislavčanky z roku 2010, ktorá záhadne uhorela vo svojom byte.

  Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené! / Scenár: Katarína Pivarčiová / Námet a dramaturgia: Diana Kacarová / Vizuálna grafika: Nikolas Kysela / Hlas: Marek Majeský / Zvuková produkcia: Miroslav Baričič / Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Hlboko v panenských Stolických vrchoch, v malebnom, ale drsnom kraji, čupí horská dedinka Brdárka. Dnes je už takmer vymretá. Nie je však tomu tak dávno, keď bola miestom, kde život určovali prísne dedinské pravidlá. Ničím zvláštnym nebola ani viera v bosorky, v ich urieknutie či počarovanie. Platilo to obzvlášť v prípade, ak mladí chceli nekalo získať lásku „svojho“ života. Kvôli nevysvetliteľným udalostiam miestni dlho verili, že všetkému v ich obci kraľovala chýrna, brdárska čierna mágia. Tej museli čeliť aj zaľúbenci Matej a Milka. Život si pre nich pripravil obzvlášť neľahkú skúšku oddanosti, lásky a viery.

  Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené! / Scenár: Michaela Materáková Námet a dramaturgia: Diana Kacarová Vizuálna grafika: Nikolas Kysela Hlas: Marek Majeský Zvuková produkcia: Miroslav Baričič Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Tretia séria vášho obľúbeného a najpočúvanejšieho mystery podcastu na Slovensku už čaká na vás! Nenechajte si ujsť najnovšie príbehy, v ktorých sa stiera hranica medzi fikciou a realitou. Už od 1. novembra 2023 na Podmaze a vo vašich podcastových aplikáciách. PS: Báť sa je povolené!

 • Je pandemický rok 2021. V malokarpatských lesoch sa na ľahšiu túru pripravujú Filip a Laura. Cieľ cesty majú vytýčený jasne. Vrch Kukla. Práve tu stojí maličká rozhľadňa, z ktorej sa vám naskytne výnimočný pohľad na hrad Červený kameň. A nie náhodou. Stará povesť hovorí, že na týchto miestach zastal čas a dodnes tu ožívajú bytosti, ktoré nie sú z nášho sveta. Ak sa človek na podobné územie nevedomky dostane a nechce prísť o život, jeho úloha je veľmi prostá – mať akýkoľvek kus odevu oblečený naopak a hlavne neodpovedať na žiadne volajúce hlasy. Inak mu víly už nikdy nedajú pokoj. Epizóda Prekliata Kukla vám rozpovie príbeh mladého páru, ktorý sa snažil zachrániť nielen pred vílami, ale aj pred sebou navzájom.

  Scenár: Katarína Pivarčiová
  Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
  Vizuálna grafika: Nikolas Kysela
  Hlas: Marek Majeský
  Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
  Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Viete si predstaviť, že by ste celé dva roky prežili bez jedla? Takýmto testom existenčnej odolnosti si v anglickom mestečku Carmarthenshire prešla Sára Jacobsová. Jej rodičia uverili, že ju týmto „darom“ požehnal Boh. Keď sa k zvesti pridali aj príbehy o tom, že Sára dokáže hýbať predmetmi bez toho, aby sa ich dotkla či vidieť to, čo sa ešte len stane, dom Jacobsonovcov sa stal pútnickým miestom. Všetci chceli spoznať pôstne dievča, ktorého existencia popierala základné fyziologické zákonitosti. Príbeh o ukrutných chvíľach, ktoré si Sára vytrpela, sa zachoval vďaka zápisom zdravotnej sestry Alžbety. Tá pri dievčine strávila jej posledných 14 dní života. A denník, ktorý si v dome písala, sa neskôr stal cenným materiálom odborného štúdia o fenoméne pôstnych dievčat. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

  CREDITS | Scenár: Barbora Námerová | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Vizuálna grafika: Nikolas Kysela | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová

 • Kanadský Edmonton bol koncom 19. storočia relatívne pokojným miestom, kde najhorším, čo sa mohlo stať, boli opilecké výtržnosti a drobné krádeže. Nikomu z miestnych by nenapadlo, že práve tu sa odohrá najhrôzostrašnejší prípad kanibalizmu, ktorý bol kedy zdokumentovaný. Útočiť mal netvor, ktorého miestni poznali z indiánskych rozprávok na strašenie detí – Windigo. Obor s mohutným parožím, jeleními nohami a telom v hnilobnom rozklade mal pozabíjať a skonzumovať desiatky ľudí. Za obeť mu padli muži, ženy a taktiež deti. Dnes sa existencia démona spolu s tradičným životom pôvodných obyvateľov kanadského severu už pomaly vytráca. No mýty predávané z generácie na generáciu naďalej hovoria o tom, že démonický kanibal je nesmrteľný a v hlbinách kanadskej divočiny čaká na svoj návrat k tým, ktorých miluje najviac. K ľuďom. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené! | CREDITS | Scenár: Michaela Materáková | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Vizuálna grafika: Nikolas Kysela | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová

 • V roku 1935 sa Československom niesla kríza. A Kremnicou zas povera, že existuje spôsob, ako sa dostať k nekonečnému bohatstvu a pohodliu. Riešenie Kremničania hľadali v povedačkách o Zmokovi – čiernom kurati, ktoré sa vyliahne iba z vajíčka sliepky tmavej ako noc. Keď ho pekne poprosíte, splní vaše priania. Akékoľvek. No ako to už býva, každá minca má dve strany. Za blahobyt musíte zaplatiť tým najcennejším, čo máte. Svojou dušou. Vypočujte si epizódu, ktorá vám priblíži príbeh manželov Krížkovcov, ktorí Zmoka našli, no za falošné šťatie zaplatili až vlastnou krvou. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené! | CREDITS | Scenár: Katarína Pivarčiová | Námet a dramaturgia: Diana Kacarová | Vizuálna grafika: Nikolas Kysela | Hlas: Marek Majeský | Zvuková produkcia: Miroslav Baričič | Podcast produkcia: Simona Mičová