Folgen
-
Tureckie władze cenzurują internet, a upolityczniony wymiar sprawiedliwości je wspiera. Do tego typu działań dochodzi najczęściej w warunkach wzmożonej krytyki pod adresem władz. Ostatnio miała miejsce fala blokad będąca próbą wyciszenia antyrządowych protestów po aresztowaniu opozycyjnego burmistrza Stambułu Ekrema İmamoğlu. Dlaczego władze w Turcji blokują wpisy w mediach społecznościowych? Jak cenzura internetu wpływa na nastroje społeczne? O sytuacji w Turcji opowiada Zuzanna Krzyżanowska, ekspertka Ośrodka Studiów wschodnich.
-
W dzisiejszym odcinku opowiemy o roku działalności Pétera Magyara. Kim jest były polityk Fideszu? Czy stanowi zagrożenie dla Orbána? W podcaście Ilona Gizińska.
-
Fehlende Folgen?
-
Morze Bałtyckie to jeden z głównych teatrów działań NATO. Liczne zagrożenia, kluczowe położenie geograficzne i znaczenie logistyczne sprawiają, że akwen stoi w centrum uwagi wielu formatów na rzecz bezpieczeństwa. O tym, dlaczego Bałtyk jest tak ważny i jak sojusznicy dbają o bezpieczeństwo na jego wodach, mówią Justyna Gotkowska i Piotr Szymański.
-
Relacje Baku i Moskwy pozostają chłodne od katastrofy azerbejdżańskiego samolotu pasażerskiego w wyniku rosyjskiego ostrzału, która miała miejsce w grudniu 2024 roku. Ostatnie wydarzenia - z udziałem brutalnych rosyjskich policjantów - jedynie zaogniły konflikt. O tym, co jest istotą sporu, czy Kreml wiedział o zamiarach rosyjskich służb, co dalej i czy Moskwa powinna obawiać się Baku, mówi Wojciech Górecki, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
Kaja Kallas szturmem wdarła się do mainstreamu, gdy Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Piastując urząd premiera Estonii, otwarcie krytykowała Moskwę i wzywała do pomocy zaatakowanemu narodowi. Sekretarzem Generalnym NATO - wbrew plotkom - nie została, ale szefową unijnej dyplomacji już tak. O tym, kim jest Kaja Kallas, jak działa i czy unijna biurokracja jej nie przerosła, mówi ekspert OSW Bartosz Chmielewski.
-
Łukaszenka po rozmowach z Amerykanami uwolnił 14 więźniów politycznych (wśród nich jest najsłynniejszy białoruski opozycjonista Siarhiej Cichanouski i czterech Polaków). Więźniowie zostali przewiezieni z Mińska do ambasady amerykańskiej w Wilnie. Dlaczego Łukaszenka na to pozwolił? Co chce zyskać? Dlaczego w białoruskich więzieniach są Polacy i skąd nienawiść Łukaszenki właśnie do Polski? O tym mówi Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
Izraelsko-amerykański atak na Iran powiedział wiele o podejściu Rosji do sojuszników. Teheran nie mógł liczyć na Moskwę. Kreml skupił się na relacjach z Trumpem i przyszłości rozmów w sprawie Ukrainy. O tym, jakimi metodami posługuje Władimir Putin, jak próbuje wpłynąć na amerykańskiego prezydenta i jak na to reaguje Ukraina, mówią w podcaście OSW Marek Menkiszak i Tadeusz Iwański.
-
Pierwszy szczyt NATO z udziałem nowego sekretarza generalnego Marka Rutte i szefa nowej amerykańskiej administracji Donalda Trumpa. Co przywódcy ustalili w Hadze? Jak wyglądały rozmowy dotyczące Ukrainy, Rosji i Chin? Czy Ameryka pomoże Europie, gdy ta będzie w niebezpieczeństwie? O tym mówią w podcaście OSW Justyna Gotkowska i Piotr Szymański.
-
W dzisiejszym podcaście OSW porozmawiamy o konsekwencjach dla rynku ropy i gazu po atakach Izraela na Iran. Na pytania odpowie Agata Łoskot-Strachota.
-
Niedawno w ręce dziennikarzy New York Times'a trafił rzekomy dokument FSB na temat zagrożeń ze strony Chin. O tym czy ten dokument jest prawdziwy i o tym czy faktycznie służby wywiadowcze Rosji i Chin są wrogo do siebie nastawione, porozmawiamy z Piotrem Żochowskim, Michałem Boguszem i Witoldem Rodkiewiczem.
-
Izrael nieustannie atakuje Iran, a wśród potencjalnych celów: najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. Jak Iran stał się republiką islamską? Dlaczego jest skonfliktowany zarówno z Izraelem jak i państwami arabskimi i jakie problemy targają nim wewnętrznie i zewnętrznie? O tym w podcaście OSW mówi Krzysztof Strachota.
-
W nocy z 12 na 13 czerwca Izrael przeprowadził atak na Iran. Celem uderzenia był m.in. główny ośrodek nuklearny w Natanz. Jaka jest skala zniszczeń? Jak odpowiedział Iran? I czy Izrael podjął te działania bez wsparcia USA? O sytuacji na linii Izrael-Iran mówią eksperci OSW: Krzysztof Strachota, Marek Matusiak i Andrzej Kohut.
-
6 maja Komisja Europejska ogłosiła mapę drogową, w której zaproponowała działania mające doprowadzić do pełnego odejścia Unii Europejskiej od importu surowców energetycznych z Rosji. Czy Europa może być wolna od energii z Rosji? O tym mówi Agata Łoskot-Strachota, koordynatorka projektu „Energia w Europie” Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
W Kijowie są dwie administracje: cywilna i wojskowa. Nie dwóch, a kilku (jeśli nie kilkunastu) ludzi chciałoby decydować o przyszłości miasta, a w centrum spór: Wołodymyr Zeleński - Witalij Kliczko. Z jakimi problemami mierzy się ukraińska stolica, jak politycy walczą o wpływy i o problemach administracyjnych które mimo wojny wypływają na powierzchnię mówi Marcin Jędrysiak, ekspert OSW.
-
W dzisiejszym odcinku o sytuacji w strefie Gazy. O tym co robi Izrael, co się dzieje z pomocą humanitarną i czy Izrael traci poparcie wielu zachodnich rządów porozmawiamy z Markiem Matusiakiem- ekspertem OSW.
-
Od pół roku w Serbii trwają wielkie protesty studentów. Pod wieloma względami to ruch, którego ten region jeszcze nie widział. Czy Aleksandar Vučić jest zagrożony? Czy studenci są w stanie zmienić system polityczny Serbii? Jak władza z nimi walczy? Na te i inne pytania odpowiada Marta Szpala, ekspertka OSW.
-
Mimo, że nadal nie ma możliwości przeprowadzenia wyborów na Ukrainie, kampania wyborcza już trwa. Zarówno obóz rządzący Wołodymyra Zełeńskiego jak i opozycja starają się przekonać do siebie obywateli, oraz zniechęcić ich do tej drugiej strony. Jakim poparciem cieszy się urzędujący Prezydent? Kto tak naprawdę rządzi na Ukrainie? Jak wygląda opozycja? Czy w ukraińskim parlamencie obecni są prorosyjscy politycy? O tym mówią eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich Tadeusz Iwański i Marcin Jędrysiak.
-
Emmanuel Macron powiedział, że Albania w ciągu najbliższych lat dołączy do Unii Europejskiej. W związku z tym chcemy opowiedzieć o sytuacji wewnętrznej w tym kraju. Czy rzeczywiście albańskie państwo spełnia odpowiednie standardy? Jak wygląda Albania pod rządami Ediego Ramy? Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach? O tym opowiada Marta Szpala, ekspertka OSW.
-
Nicușor Dan zwyciężył drugą turę wyborów prezydenckich w Rumunii. Ten niezależny, proeuropejski centroprawicowy polityk zdobył 53,6% głosów. O tym czy zwycięstwo Dana kończy kryzys wyborczy w Rumunii, o tym czemu George Simion przegrał i o tym jakim politykiem jest Nicușor Dan porozmawiamy w dzisiejszym podcaście. Występuje Kamil Całus- ekspert OSW.
- Mehr anzeigen