Episodes

  • Tata 7-letniego Leonarda. Tata i syn od października 2019 roku nie mieszkają razem. Tata doświadcza alienacji rodzicielskiej. Była żona utrudnia mu kontakt z dzieckiem. Tata codziennie chodzi pod szkołę syna, żeby je zobaczyć i na chwilę przytulić. Bywa, że w ciągu roku widzi dziecko w sumie dwa dni. Blisko 100 razy pisał do sądu, że była żona nie stosuje się do sądowych orzeczeń o jego kontaktach z synem. Bezskutecznie. Nie ma egzekucji prawa. Kobiety podobno nie boją się sądów. „Ja, jeśli nie będę płacił alimentów, pójdę do więzienia“, mówi. Od stycznia 2024 roku angażuje się w działalność na rzecz praw ojców w organizacji pod nazwą Strajk Ojców Online, który przygotowuje duży protest 17 maja. „Przypomnimy się - upomnimy się o nasze dzieci. Każde dziecko ma prawo do mamy i taty“, zapowiadają organizatorzy.Alienacja rodzicielska, przemoc psychiczna wobec mężczyzn to trudny, niewygodny, złożony, drażliwy temat. Nie tylko dla dziennikarki. Czasem publiczna skarga ojca może tylko pogorszyć sprawę, może obrócić się przeciwko niemu. On zdecydował się szczerze opowiedzieć swoją historię, bo jak mówi, nie ma już nic do stracenia.DO USŁYSZENIA.🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • „Przestałam czuć. Nie dopuszczałam ani dobrego, ani złego. Wojna mi to zabrała. Potrzebna była terapia. (...) Film "20 dni w Mariupolu" widziałam kilka razy. Dwie godziny łez. To też była terapia. Dawało ujście temu, co w środku“, mówi. Ale tu nikt się nad sobą nie użala! Rozmawiamy o duchu wolności, który jest nie do zabicia. "Poddanie się nie oznacza pokoju, tylko okupację, tortury i prześladowania. My to wiemy. Dla nas wolność jest wartością ponad wszystko".

    Natalia Panchenko to polsko-ukraińska aktywistka społeczna, liderka diaspory ukraińskiej w Polsce. Aktywistka antywojenna. Niezwykle kreatywna i efektywna aktywistka. Tak mówi, tak pisze, tak krzyczy, tak dziękuje, że się jej słucha i wierzy.

    Rozmawiamy o narodzinach jej aktywizmu, o tym, co w istocie oznacza być aktywistką antywojenną. Z czego płynie potrzeba działania. Jakie są koszty? Jakie są korzyści? Jak się angażować i nie spalać, jak odpoczywać bez poczucia winy. I przede wszystkim o tym, że wojna w Ukrainie trwa, że ona się wcale nie skończyła, choć świat zaczyna o tym zapominać albo udawać, że zapomina. „Od tego, że zamkniemy oczy, rzeczywistość się nie zmieni“ – Cały czas nawołuje, prosi o większe wsparcie dla Ukrainy, czasem nie przebierając w słowach. Mówi dosadnie, w punkt: „Dziś mamy szansę zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby nie przekazać tej wojny naszym dzieciom“.

    Zapomniałyśmy tylko porozmawiać o ruskich trollach, które mącą non stop, czasem niestety bardzo skutecznie.

    Boimy się, nie lubimy patosu. Bardzo się starałam nie używać zbyt patetycznych określeń. Ale wszystkie inne są nieadekwatne.

    Natalia jest założycielką inicjatywy społecznej Euromaidan-Warszawa https://euromaidan-warszawa.org/, wspierającej ukraińskich żołnierzy i fundacji Stand With Ukraine https://www.standwukraine.org/, która pomaga ukraińskim cywilom.

    DO USŁYSZENIA.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • "Przez 20 lat byłem społecznie identyfikowany jako ojciec osoby społecznie identyfikowanej jako syn, chociaż wydawało mi się, że jestem ojcem syna. Zrozumiałem, że miałem mylny punkt odniesienia. Potrzebowałem redefinicji. Dużo się zmieniło. Także definicja szczęścia mojej rodziny. „Zapytaj dziecka“ – to jest kluczowe w budowaniu więzi, antidotum na więzienie się w stereotypach czy pozornej wiedzy. To jest klucz do wszystkiego. Nie tylko do transpłciowości“.

    Piotr Jacoń jest ojcem transpłciowej córki i dziennikarzem. Walczy o prawa osób transpłciowych.

    Kiedy się dowiedział, zrobił dokument telewizyjny „Wszystko o moim dziecku“,

    o rodzinach takich jak jego, „żeby się wygadać i nasłuchać“. Żeby w ten sposób przejść własną terapię. Film miał pomóc jemu, ale pomógł też wielu innym.

    Ukryta, schowana przed światem społeczność potrzebowała mocnego, pewnego siebie głosu, który powinni usłyszeć wszyscy. I dostała taki głos. Nie planował być aktywistą, ale nim został. Deklaruje: „To jest moja misja“.

    Autor książki „My Trans“, w której rodziny trans zabrały głos. (Druga książka

    w drodze).

    Mówi i pisze o miłości do transpłciowej córki „w państwie, w którym prominentni politycy powtarzają, że „LGBT to nie ludzie“ a rodzice, którzy idą za swoimi dziećmi nierzadko uważani są za demoralizujących czy krzywdzących je wariatów.

    „Społeczne odbieranie podmiotowości, dehumanizowanie – homofobia, transfobia nie zamyka się w Andrzeju Dudzie. To jest udziałem 10 milionów Polaków, którzy na niego głosują“. Trudno to udźwignąć. Warto zrozumieć. POSŁUCHAJCIE!

    🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

    Autorka zdjęcia: Olga Majrowska

  • Bart Kinas, tata Nikodema, dziś dwunastolatka, który wygrał ze złośliwym rakiem mózgu – medulloblastomą. Był to najrzadszy i najgorszy możliwy wariant tego guza. Do tamtego czasu, do przełomu 2017 i 2018 roku, w Polsce nie udało się wyleczyć żadnego dziecka z takim rozpoznaniem, potem zresztą też.Ze strony lekarzy padały stwierdzenia typu: „Jego życie jest krótkie” lub „Zabierzcie dziecko do delfinarium”. Reakcja rodziców: Najpierw był ogromny szok, i jak mówi Bart – diabelski mrok. Potem nieziemska mobilizacja i głęboki research. "Gdy usłyszeliśmy od polskich lekarzy wszystko, co najgorsze, wezbrał w nas sportowy bunt. Zaczęliśmy wstawać z kolan i zaciskać pięści". Bo w walce o zdrowie najważniejsze jest URUCHOMIENIE INICJATYWY. W efekcie Bart, z żoną i mamą Nikodema – Anią, złamali protokół leczenia i zdecydowali się na leczenie immunoterapią ze szczepionką dendrytyczną (URUCHOMIENIE systemu ODPORNOŚCIOWEGO chorego), w jednej z niemieckich klinik. Od kilku lat dzielą się wiedzą na temat swojej drogi, motywacji, miłości, wytrwałości, życia z diagnozą oraz poszukiwania ratunku za wszelką cenę.Bart wraz z żoną prowadzą inicjatywę Kinas Consulting/www.kinasconsulting.org, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat leczenia ich syna Nikodema, w tym na temat immunoterapii. W sieci można także znaleźć wywiad Barta z doktorem Stefanem Van Goolem. Na FB stworzył profil Immunoterapia w Niemczech. DO USŁYSZENIA. 🧡

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje. Piotrowi Świstakowi Świtakowskiemu za realizację, inwencję, interwencję oraz Małgosi Lesiak za wszechstronny support!🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • Ciała pamięć i niepamięć. "Nie uciekaj do głowy, wróć do ciała, do czucia".

    Cudownie byłoby wyluzować, cieszyć się byciem, nie postrzegać wszystkich życiowych czynności i wyzwań jako przykrych obowiązków. Nie napinać się, nie usztywniać, nie obkurczać, nie bać się. Kto nie marzy o tym, żeby energia w nim swobodnie płynęła, żeby mieć pełen dostęp do swojej żywotności a wraz z nim – do radości i przyjemności życia?

    Od jakiegoś czasu krążę wokół Analizy Bioenergetycznej, wokół metody pracz ciałem Alexandra Lowena i wokół Marzeny Barszcz, założycielki Instytutu Analizy Bioenergetycznej w Warszawie, autorki książki „Psychoterapia przez ciało“.

    Według tej metody pracy terapeutycznej problemy są niejako wbudowane w ciało w postaci chronicznych napięć. Możemy pracować z ciałem, aby te napięcia uwolnić.

    Zatem dziś porozmawiamy o bioenergetyce, o psychoterapiiprzez ciało, o tym, że w ciele odzwierciedla się cała nasza historia a budowanie dobrej relacji z ciałem – odzyskiwanie wycofanych części, zrozumienie swoich wcześniejszych doświadczeń, rozszyfrowanie swojego zapisu mięśniowego – oznacza budowanie dobrej relacji z sobą. Oznacza ulgę, radośniejsze życie.

    Dowiemy się na przykład, o czym świadczy sposób, w jaki czeszę włosy czy zmywam twarz, o czym mówią, o czym świadcząciągle podniesione ramiona i co można zrobić, żeby na dobre je opuścić, zamiast spinać się niczym wieszak. Dowiemy się, jak doznać tego słodkiego ciężaru, żeby te ramiona nie ciągnęły do uszu, by zaczęły podlegać grawitacji i spływać w dół.

    Lowen był ekspertem w „czytaniu ciała“. Opowiadał historie pacjentów, nawet z nimi nie rozmawiając. Umiał obserwować. Inni potrzebowali czasu. Widział przepływ energii w ciele natychmiast. Zablokowania, uczucia, relację człowieka z matką,z ojcem, mówi jego współpracownik w książce MB. Niesamowite, ile można wyczytać z ciała. Jak to się robi?

    Rozmawiam o tym z Marzena Barszcz, propagatorką Analizy Bioenergetycznej w Polsce, wielką propagatorką psychoterapii przez ciało. DO USŁYSZENIA. 🧡

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • „Dla mnie sexy jest dobro albo spojrzenie w oczy, głębokie, życzliwe, wybaczające“. Rozmawiamy o Franciszku Pieczce. Ich pierwsze spotkanie rozpoczęło się od ciszy, która nie krępowała, raczej prowadziła do bliskości, do zaufania. „Teraz wiem, że to było obustronne. Ten Pan Franciszek, schowany przed światem, niedostępny, ten synek z Godowa, hardy, który nie dopuszczał ludzi do siebie, nieoczekiwanie postanowił otworzyć swoje serce. Zaczęliśmy rozmawiać z jego zmarłą żoną, jakkolwiek irracjonalnie to brzmi. To było piękne wyznanie. Wzruszył się. Po policzku zaczęła mu płynąć łza“. Tak zaczęła się ich znajomość. Potem od jego syna dostała rodzinne albumy. „Na kolanach trzymałam całe życie Franciszka“. I napisała książkę: „Franciszek Pieczka. Portret intymny“. „To nie jest biografia. Ja czytam człowieka sercem. (...)

    Kiedy przypatrujesz się z bliska tak pięknemu życiu, to wiesz, że ono jest prawdziwe i możliwe. A to daje nadzieję, że choć w części może stać się udziałem każdego z nas“.

    Śmiem twierdzić, że przylgnęła do niego tak mocno w swojej dziennikarskiej pracy, ponieważ on miał wielkie serce do dzieci.Tak jak ona. Kasia ma misję ­– propaguje mądrość dzieci. "Dziecko to fenomen", mówi. Wszyscy znamy jej kultowe programy: „Myślidziecka 3/5/7“, „Dzieci wiedzą lepiej“, „Duże dzieci“. Tym razem rozmawiamy o jej najnowszym programie „Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i dzieci“ (YT). To mocny przekaz, odpowiedź na bolesny deficyt uwagi, który jest udziałem dzieci i wielu młodych ludzi. „Gdyby ktoś mnie wysłuchał, patrząc w oczy...“, mówią jej młodzi ludzie po próbach samobójczych.

    DO USŁYSZENIA. 🧡

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • Twierdzi, że potrafi przywołać porządek i spokój. Przedstawia się a nawet reklamuje dwoma słowami: „Odzyskuję czas“. Nie trzeba lepszej zachęty, żeby się taką osobą zainteresować. Nie tylko dlatego, że czas to pieniądz. Czas to wszystko. Odzyskać czas, to odzyskać życie. Ale jak, skoro czas jest zasobem nieodnawialnym?

    Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić, powiedział najbardziej znany w historii fizyk. Ona twierdzi, że można się z czasem jakoś ułożyć, w tym sensie odzyskać czy wskrzesić (żeby pozostać przy metaforze noblisty).

    W swojej codziennej praktyce obserwuje, jak w obliczu szeroko pojętych zmagań z czasem, wszyscy jesteśmy równi – niczym uczestnicy tragicznego danse macabre.

    Sama sporo zapłaciła za niepanowanie nad czasem, za przeładowane kalendarze. Tężyczka utajona – choroba ambitnych kobiet, dotknęła i ją.

    Większość z nas chciałaby być lepiej zorganizowana. To bardzo pożądana umiejętność. Sęk w tym, że nikt jej nas nie uczy. – To jej odkrycie, dlatego zajęła się czasem, z myślą o sobie i o nas.

    Zapewnia, że jej celem jest uruchomienie procesu myślenia o swoim czasie, a nie podyktowanie przepisu na życie.

    Autorka poradników „Odzyskać czas“, „Poza czasem“ i „W swoim czasie. 27 historii o odzyskiwaniu życia“. Autorka podcastu „Odzyskać czas“.

    Uważa, że pracę można kontrolować, ilość obowiązków domowych/rodzinnych może maleć a nie tylko rosnąć. Twierdzi, że potrafi przywołać porządek i spokój!!!! W swoim, twoim i moim życiu!!!!

    Ludzie, którzy główkują, piszą o czasie przekonują, że nie ma się co łudzić, że na wszystko nie starczy nam czasu i nigdy nie wyeliminujemy z życia niepewności. Może więc rzeczywiście trzeba zrobić życiowy remanent i ustalić, co w naszym życiu najbardziej się liczy. Eh.DO USŁYSZENIA!

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • „Na filmach płakałem zawsze, gdy ktoś słaby zaopiekował się sobą albo gdy kilkoro słabych zjednoczyło się, żeby spuścić łomot silniejszemu. Przechodzenie ze słabości w siłę najbardziej mnie poruszało. Wtedy się wzruszałem. Nie wtedy, kiedy się całowali“.

    W Wikipedii przedstawiany jest tak: „Polski prozaik, dziennikarz...“. W autoprezentacji jest inna kolejność życiowych ról: „Jestemmężem, ojcem, terapeutą. Od dwudziestu lat zasiadam w męskich kręgach. Zapraszam mężczyzn na warsztaty „W stronę ojca” i „Podróż Bohatera”.

    Twierdzi, że zaliczył kryzys tożsamości. Przyznał przed sobą, że nie jest w stanie zrealizować swojego mitu. Porzucił marzenie o byciu pisarzem. Pokonała go proza... życia. „Za każdąnapisaną książkę mogłem sobie kupić rower, co najwyżej dobry rower“. To się wiązało z cierpieniem. Ale z tego bólu zrodził się inny mit. Poszedł do szkoły psychoterapeutów. I znowu przygwoździł go kryzys. Za wywiad z aktorką filmu erotycznego wyrzucono go z redakcji i zawieszono w towarzystwie psychoterapeutycznym. Więc w tej historii on też był ofiarą. „To była mega trudna i piękna droga“, mówi.

    Kiedy szukał wątku przewodniego swoich warsztatów dla mężczyzn, temat był dla niego oczywisty, bo od lat słyszał na kręgach tę samą historię – historię o ranie związanej z ojcem.

    Postanowił, że zaprosi mężczyzn do pracy nad uzdrawianiem tej właśnie relacji. „Cenię sobie, że mogę towarzyszyćosobom w przemianie“, wyznaje.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    Kontakt: [email protected]

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • Rozmawiamy o bliskości w świecie mężczyzn, w relacjach z innymi mężczyznami i w relacjach z kobietami. Z obserwacji i pracy terapeutycznej Jacka wynika, że mężczyźni w relacji z kobietą, bardziej niż seksu, potrzebują czułości. A z najnowszychbadań dotyczących mężczyzn w Polsce – że większość mężczyzn zapytanych o źródło siły i mocy wskazuje miłość partnerki. W przypadku kobiet miłość partnera nie występuje nawet w pierwszej piątce. Ciekawe, dlaczego?

    „Chłopcy, którzy nie mogą płakać, strzelają“ – mówiłJoe Ehrmann, słynny amerykański coach, podczas wystąpienia w TEDTalk... Bliskość i czułość to fundamentalnie ważne kwestie. I nie żartujemy.

    Jacek Masłowski jest prezesem dedykowanej mężczyznom fundacji Masculinum. Jest specjalistą od męskich spraw – od ich zauważania, nazywania, przegadywania i przepracowywania. Mówi o tym, że etos współczesnego mężczyzny wymaga przedefiniowania, nowego wzorca, równowagi między naturą a nową normalnością. Mężczyźni od dawna zanurzeni w świeciekobiet potrzebują autonomii, w czym oboje – nie tylko w tej rozmowie – upatrujemy samych korzyści.

    Rozmawiamy też o incelach. Naprowadzają nas na ten tematautorki książki „Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności“ Patrycja Wieczorkiewicz i Aleksandra Herzyk.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • „Czy Pan widział miłość na wojnie. A Pani?“, takie pytania zadaje swoim rozmówcom, zawodowo i prywatnie.

    Ukrainiec w Polsce. Rozpoznawalny. Żyje tu już od 14 lat. Dziennikarz, aktywista, wolontariusz, uczestnik kampanii „Twarze Depresji“. Redaktor naczelny „Nowej Polszczy“ (ukraińskojęzyczny magazyn i portal o Polsce). Autor pomysłu antologii „Wojna 2022. Eseje, wiersze, dzienniki“.

    Antologia zawiera teksty najważniejszych ukraińskich pisarzy. „Powstawały w okopach, schronach bombowych, ośrodkach dla uchodźców, na przejściach granicznych, przy dźwiękach syren, w mieszkaniach bez prądu“.

    A jednak to nie jest tylko o cierpieniu. W tej książce jest też dużo o godności, o czystej energii. „Te teksty otwierają serca“, mówi Żenia. „Pokazują, jak silny, piękny, odważny potrafi być człowiek, nawet w tak nieludzkich warunkach, jakie funduje wojna“. I nie boi się patosu.

    Pytany, czy zajmowanie się wojną psychicznie go nie wykańcza, odpowiada, jak wielu w tej antologii: „Do wszystkiego się przyzwyczajasz. Najważniejsze, kim w tym wszystkim jesteś“.

    Rozmawiamy o ludziach, którzy znaleźli się w tej antologii. O stanie ducha i umysłu Ukraińców w czasie wojny, ale też o polsko-ukraińskim wzajemnym zrozumieniu lub niezrozumieniu zaraz po agersji Rosji na Ukrainę w 2022 roku i teraz, gdy zainteresowanie wojną w Ukrainie zmalało.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech Myrczek

  • Wizażystka, malarka, z natury kolorystka. Nadzwyczajne wyczucie koloru określiło jej życie. Wizaż przenikał się z malarstwem. „Każdą twarz traktuję jako czyste płótno“, mówi. Zawsze w zdziwieniu i w zachwycie. „Żyję w biegu, bo chcę być dobra i w pracy, i w sztuce, i jako mama. Wiesz, nieszczęsny imperatyw bycia superwoman“ – powiedziała mi w wywiadzie niespełna dwa lata temu.

    Rok temu zatrzymała ją choroba. „Bardzo mi przykro. To jest rak“, usłyszała od lekarza. „Myślałam, że to jest wyrok, że ja umrę, że muszę się żegnać z życiem“, mówi. Miała żal do siebie, bo wiedziała, dlaczego jej się to przytrafiło. „I te smutne oczymojego syna“... . Nie umiała o tym rozmawiać, instynkt jej podpowiedział, że może się nagrywać. Zaczęła się leczyć i tworzyć videopamiętnik dla swojego dziecka. Te nagrania stały się kanwą filmu „Bez retuszu“ Ewy Ewart i przesłaniem Magdy do kobiet, które zachorowały i czują się bezradne, ale też tych, które boją się nowego, boją się zmian.

    W finale filmu mówi: „Czuję, że rodzę się na nowo“.

    Urodziła się w Syrii, potem mieszkała w Zamościu. UkończyłaAkademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Akademię Wizażu w Westminster College w Londynie.

    Make up artist gwiazd filmu i mody. Doświadczenie zawodowe zdobywała przez 11 lat w Wielkiej Brytanii, między innymi w beauty room na prestiżowym „piątym piętrze“ w domu towarowym Harrods, malując Victorię Beckham, asystując przy teledysku Madonny, a potem pracując dla topowych magazynów mody, agencji reklamowych i fotograficznych w Polsce, również jako wizażystka pod skrzydłami Wojciecha Inglota, i wreszcie jako główna wizażystka światowej marki kosmetycznej Bobbi Brown.

    Prowadzi własny kanał na Ig i You Tube Tips and Tricks.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

  • Rozmawiamy o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie i we wszechświecie – w codziennym życiu, w rodzinie, w pracy, w sztuce i w znacznie szerszym wymiarze.

    Marianna Stuhr, artystka z tytułem doktory sztuk pięknych. Mama dwójki dzieci.

    Interesuje ją przestrzeń. Lubi kontemplować pustkę i ciszę. Ciągnie ją w stronę abstrakcji. Kiedyś inspirowały ją pejzaż pustynny i linia horyzontu. „Bezkres, akustyka, bezmiar pustyni – których kiedyś doświadczyłam – sprawiły, że umysł stał się wyzwolony i wypełniony. Później w swojej twórczości starałam się to odtworzyć. Mój umysł znowu szukał tego uczucia, by je powielić“. „Gdy się tym już nasyciłam, spojrzałam w górę“. W kosmos, w niebo, w gwiazdy. „Nie wiem, dokąd mnie to zabierze“, mówi, ale w tym jest też pytanie o sens bycia, życia, a więc temat, z którym człowiek mierzy się nie od dziś“.

    Fascynuje ją astrofizyka. Jakiś czas temu dała sobie zadanie: Spróbować pojąć cokolwiek z tej materii swoim na wskroś humanistycznym umysłem“.

    Co się dzieje, gdy zaczynamy uruchamiać inne wymiary? Żyje się w większym lęku, czy bardziej świadomie, lepiej, lżej? POSŁUCHAJCIE.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

  • Nauczycielka jogi i medytacji. Posiada zaszczytny tytuł „Master of Yoga“. Wcześniej pracowała w korporacjach reklamowych i mediowych. „Gnałam, całkowicie ignorując narastający skowyt duszy. Na szczęście siła wyższa wzięła sprawy w swoje ręce i zesłała mi poważny kryzys“ – Tak powiedziała. Nie od razu, ale zdiagnozowała swoje niespełnienie i swoją dwubiegunówkę. Znalazła nową ścieżkę, pracę życia i sposób na chorobę. Joga pomogła jej w uznaniu swojego cienia.

    Rozmawiamy ze sobą nie pierwszy raz. Teraz sprowokowała nas do tego książka pt. „Joga“, którą niedawno napisał Emmanuell Carrère, jeden z najbardziej znanych francuskich literatów, który odsłania się przed czytelnikami: „Joga jest moją autobiografią psychiatryczną“.

    Rzeczywistość jest wymagająca. Nawet już nie czujemy, jak jesteśmy drenowani... na przykład z energii, w efekcie – przegrzani. Nasz system emocjonalny bardzo często po prostu nie wytrzymuje tych obciążeń. Wiedzieć – to połowa sukcesu. Do pełnego – jeszcze daleka droga. Najtrudniej wygrać z samym sobą. Czy ona wygrała?

    Drodzy, Mili, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/
  • „Odgłosy przyrody na Karaibach to wyjątkowo harmonijna kakofonia. Trochę jak moje życie!“ – zaintrygowało mnie to zdanie z jej profilu na FB. I drugie, o tym, że jakieś kilka lat temu wiele wątków w jej życiu się podomykało i zaczęło tworzyć "w miarę spójną całość". Nabrała odwagi, ryzykuje więcej, ale też boi się mniej. "Wysunęłam głowę z piasku, nie wstydzę się swojej odmienności". Rozmawiamy o jej polsko-haitańskich korzeniach i o budowie szkoły na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 roku. Ale też o zamianie pracy w „korpo“ w samozatrudnienie – we własną firmę oraz markę, co w dużej mierze wypłynęło z przypływu miłości do haitańskiej sztuki, odkrycia drogocennych właściwości haitańskiego płynnego złota – oleju Moringa i zachwytu nad karaibskimi rytuałami piękności.Prezeska Fundacji Polska-Haiti. Urodziła się w Kostaryce. Pracowała w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Centrum Informacji Europejskiej, w którym odpowiadała za public relations. Jako nauczycielka języka polskiego i francuskiego pracowała na Sorbonie oraz uczyła w Paryżu dzieci polskich emigrantów. Zna biegle cztery języki: polski, francuski, hiszpański i angielski. Mężatka, matka trojga dzieci.Korzenie polskie i haitańskie, korporacja i własna firma, katolicyzm i wiara w widma, czary i duchy – to wszystko u niej pokojowo współistnieje. Jakim cudem? ZAPRASZAMY do wysłuchania naszej rozmowy.🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje 🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/ https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

  • „Bycie Gustawem-Konradem cierpiącym za miliony mnie wykańcza. Ja jestem poznaniakiem“.

    Najdłużej odwoływany dyrektor teatru w Polsce, który mimo to pracuje i to z jeszcze większą determinacją i ze spektakularnymi osiągnięciami. Pod względem artystycznym teatr jest w najlepszej kondycji od dekad. „Ale władza nie jest dumna z naszych osiągnięć. Tylko ją to jeszcze bardziej wkurza“, mówi.

    Jest aktorem, producentem, od 2016 r. dyrektorem Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie. Marszałek Województwa Małopolskiego z początkiem 2022 r. wydał oświadczenie o wszczęciu wobec niego procedury odwoławczej, pod zarzutem m.in. „wulgaryzacji sceny” w związku z koncertem Marii Peszek, a stało się to krótko po tym, jak przedstawiciele rządu skrytykowali „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

    Stan niepewności w związku z permanentnym odwoływaniem trwa już ponad 600 dni!.

    Od ponad półtora roku marszałek małopolski codziennie szuka powodu, by go odwołać.

    Porozmawiamy o kosztach indywidualnych, ale też o korzyściach społecznych takich dramatycznych sytuacji, o uśmiercaniu i budzeniu społecznej energii. W szczególnych okolicznościach – na początku nowego sezonu teatralnego promowanego sloganem „Wersal już się skończył“, tuż po pierwszej premierze „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć“, i w roku jubileuszowym dla teatru, który ma 130 lat. ZAPRASZAM. DO USŁYSZENIA.

    Foto: Bartek Barczyk

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

  • Rozmawiam z popularyzatorem Konstytucji RP, człowiekiem ulicy, który spędził sporo czasu na akcjach-demonstracjach, z harleyowcem. Pierwszy raz zobaczyłam, co robi dla dobra wspólnego w powiatowym Domu Kultury w Siemiatyczach, dokąd przyjechał z Adamem Bodnarem, Igorem Tuleyą, sędzią Wojciechem Hermelińskim..., a ja przybyłam ich posłuchać z dziećmi.Potem dowiedziałam się, że przeszedł w życiu wielką przemianę. Jest chłopakiem z dawnego Grochowa. Powiedział mi: „Wierzę, że zawsze można znaleźć w życiu azyl, nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że zabrnąłeś w najciemniejszy zaułek. Nie musisz utonąć ostatecznie“.„W parlamencie długo bym się nie nabył. To nie na moje nerwy“. Ale przekonuje do udziału w wyborach. „Mam wyrzuty sumienia, gdy mi papier ucieknie i nie mogę go dogonić“ – to padło przy temacie patriotyzmu. Uwielbiam.„Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił“. To powiedział Henryk Wujec. Ale to myślenie jest też bardzo bliskie temu Wojownikowi.Społecznik wspierający Powstańców Warszawy oraz obywatelskie ruchy prodemokratyczne. Twórca wspaniałej inicjatywy "Tour de Konstytucja" i "Marszu Milczenia '44". A z pierwszego wykształcenia technolog żywności, handlowiec.Jego wielki atut to nadzwyczajne doświadczenie w relacjach interpersonalnych i społecznych. Porozmawiamy o naszym społecznym wpływie, o przemianie, o narodzinach obywatela. O tym, jak przekonać niezainteresowanego, sceptycznego, wątpiącego. Znalezienie klucza do tej wiedzy to teraz niczym odnalezienie Świętego Graala.

    DO USŁYSZENIA!🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczkohttps://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

  • Rozmawiamy o narcyzmie. Narcyzm to jeden z konstruktorów mrocznej triady, obok psychopatii i manipulacji. Diagnozowaniem i opisywaniem tej ciemnej triady zajmuje się mój Wojownik.

    Socjolog, autor wielu poczytnych książek, łączących perspektywę socjologii, inteligencji emocjonalnej i psychologii rozwoju. Znamy już, choćby z tego podcastu, takie pozycje, jak: „Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi“ czy „Autoterapia. Napraw sobie życie“.

    O sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami, blokującymi rozwój osobisty i relacje z ludźmi, opowiada na swoim popularnym kanale youtubowym.

    Teraz uwagę skierował na narcyza. Dlaczego? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z epidemią a może tylko ze zmianą normy? Czy możliwości technologiczne ułatwiły ekspozycję tego zaburzenia? Czy cierpią tylko ci, którzy muszą znosić narcyza, czy też sam narcyz jest postacią tragiczną? No i czy narcyzm naprawdę nie ma płci? Zapraszam/y do posłuchania.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje

    🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo.

    Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/

    https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech MyrczekKontakt: [email protected]

  • Para finansistów. Tego u mnie jeszcze nie było! Niektórzy powątpiewają, czy pieniądze są trampoliną do szczęścia. Moim zdaniem bezsprzecznie dają spokój ducha. Ale jak je oswoić, jak je okiełznać, jak się z nimi zaprzyjaźnić? To wyzwanie może być ciekawą autopoznawczą przygodą.

    Porozmawiamy o przełomie w życiu – jak to u mnie – o otrzeźwieniu, które przyszło w ostatnim momencie. O „wielkiej finansowej głupocie“, o tym, co to znaczy „Finanse osobiste według Kena i Barbie“, o współczesnym niewolnictwie. I o przekuwaniu porażek w złoto, o tym, że można wyjść z "finansowych/inwestycyjnych krzaków". O tak, słodko jest być wolnym od długów, bo tylko wtedy można efektywnie inwestować. Tajemnicą sukcesu w ich przypadku, obok niepośledniej finansowej wiedzy, jest niewątpliwie niebywale dobre partnerstwo.

    Ona: Biegła rewidentka, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego, przedsiębiorczyni, finansistka. Obecnie pracuje w FBO (Finanse Bardzo Osobiste. Wcześniej prezeska zarządu firmy telekomunikacyjnej Netia, członek zarządu w Mennica Polska S.A. i in. W zespole FBO lubi zajmować się researchem i analizą danych.

    Na przykład co miesiąc prezentuje na FBO ranking kredytów hipotecznych! Nie do przecenienia!

    On: Utytułowany finansista, chociaż... chciał być chirurgiem. Pracował w branży inwestycyjnej, teraz zarabia na własnej pasji. „Kim jestem? Bardzo szczęśliwym człowiekiem, który ma wielki przywilej robienia tego, co kocha“, mówi o sobie. Człowiek z misją: Postanowił uzbroić 15 milionów Polaków w wiedzę i narzędzia, które pomogą im zadbać o własne finanse, by mogli się bogacić i realizować swoje pasje.

    Prowadzi swój blog, podcast „Finanse Bardzo osobiste“ i kanał na YT. Autor książek – w tym bestsellerowej „Fortecy Finansowej“, która sprzedała się już w 87 tysiącach egzemplarzy. Zapraszam na to spotkanie.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje

    🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo.

    Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/

    https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech MyrczekKontakt: [email protected]

  • „Totalne combo. Zmiotło mnie z planszy“. „Ale wierzę w miłość“. „Siła bierze się z miłości, nawet jak skończy się życie“. „Wiele rzeczy przywołaliśmy przez strach. Dlatego trzeba skupić się na miłości“ – mówi.

    Dziennikarz muzyczny. Obecnie szef platformy Open Fm w grupie Wirtualna Polska, wcześniej redaktor naczelny Radia Zet, a jeszcze wcześniej, przez blisko 18 lat, związany z Radiem Eska. Swoją drogą ciekawe, jak zostawia się ukochaną stację po tylu latach, by rzucić się w nieznane. Ale w takich przełomowych momentach wspierała go zawsze Monika.

    „Mam to szczęście, że o swojej żonie mogę powiedzieć, że jest moim najlepszym przyjacielem. Cudownie jest budzić się obok niej każdego dnia, by później dać jej porannego buziaka, razem napić się kawy, podróżować, spacerować po górach i patrzeć, jak nasz syn staje się wspaniałym mężczyzną.“ – To fragment wpisu na Facebooku, z 2020 roku, gdy zwrócił się do internautów z prośbą o wsparcie zbiórki pieniędzy na leczenie swojej żony, po drugim uderzeniu choroby nowotworowej.

    Udało się zebrać pieniądze na dwie pierwsze dawki drogiego leku. Niestety. Przegrali z czasem. Monika miała wtedy 43 lata. Byli razem 21 lat. „Do zobaczenia, Słoneczko!“, napisał w pożegnaniu i nagle został sam.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje

    🧡 DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo.

    Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczko

    https://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/

    https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech MyrczekKontakt: [email protected]

  • Rozmawiamy o przywracaniu harmonii i "zdrapywaniu smutków". „Odnalazłam spokój, energię, stałam się królową życia“, „Niepokój, zazdrość, złość na siebie – zniknęły“. „Mam dziecko „jak spod igły“, wyznaje kolejna z jej pacjentek. A inna mama: „Akupunktura dała mi kogoś, kogo mogę przytulić“. W jej gabinecie dzieją się cuda. To SPA dla duszy – takie rzeczy opowiadają sobie ludzie w poczekalni do jej gabinetu, a tłoczno tam, jak w darmowej klinice w Nepalu, gdzie przed laty uczyła się badać puls, oglądać język, patrzeć w oczy, słowem – pomagać pacjentom. I tak jak tam, tak i tu rzadko ktoś narzeka, że kolejka:-)

    „Trafiliśmy tu po wielu latach leczenia się z niepłodności u ginekologów z najwyższej warszawskiej półki (...) Wiedza to nie wszystko. Potrafi stworzyć budującą relację i widzi w Tobie człowieka“. Tak, jej pacjenci są dowodem na skuteczność medycyny chińskiej.

    Bo nawet jedna igła może pomóc przywrócić równowagę, nie tylko na poziomie fizycznym, lecz także emocjonalnym. W pozornie prostym nakłuciu zawiera się cała wiedza o tym, jak skomplikowanąsiecią połączeń jest człowiek.

    Odkryła inne myślenie na temat przyrody i człowieka.Dawno temu, na stażu we Free Clinic w Nepalu, jak mówi, „przepadła dla dotychczasowego świata i powstała na nowo“. Medycyna chińska stała się jej pracą i pasją.

    „Pomaganie ludziom, przywracanie harmonii w ich ciele i życiu, praca z bólem fizycznym i psychicznym, stresem i pomoc w przychodzeniu na świat cudownych dzieci, których rodzice zmagali się z niepłodnością – to wszystko jest mi dane i nie zamieniłabym tego na nic w świecie“.

    Z wykształcenia filozofka i socjolożka. Z zawodu i pasji – właśnie terapeutka medycyny chińskiej, akupunkturzystka przez wielkie A.

    Absolwentka Instytutu Avicenny, szkoliła się m.in. w Nepalu, Izraelu i Niemczech. Wykładowczyni na Międzynarodowych Kongresach Medycyny Chińskiej (w Cambridge, w Grazu i w Krakowie). Prezeska Polskiego Towarzystwa tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Autorka podcastu „Droga Serca. O medycynie chińskiej“.

    🧡🧡🧡 Baaardzo dziękuję świetnemu studiu nagraniowemu TakTo! 🧡 za kredyt zaufania. http://www.studiotakto.com/realizacje

    🧡DRODZY, MILI, podcastu można słuchać za darmo, ale nie powstaje za darmo. Jeśli słuchacie, lubicie, można mnie wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/annamaruszeczkohttps://www.facebook.com/anna.maruszeczko.1/https://www.instagram.com/anna_maruszeczko/

    Muzyka: Leszek KołodziejskiŚpiew: Wojciech MyrczekKontakt: [email protected]