Episódios

  • „Z mého osobního pohledu jsem takový rok zažil možná jednou, a to v roce 1993, když se rozdělilo Československo a vládnul Mečiar. Očekával jsem to nejhorší a pak si uvědomil, že i navzdory očekávání si člověk stále není schopen představit, čeho všeho jsou populisté schopni. A to se stalo i letos," shrnuje v Česko-slovenském podcastu uplynulý rok na Slovensku novinář Denníku N a spisovatel Martin M. Šimečka. Společně se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym se vrací na začátek roku, kdy poslanci Národního shromáždění schválili zrušení Úřadu speciální prokuratury a některé změny v trestním právu, k prezidentským volbám, ve kterých zvítězil Peter Pellegrini, který vystřídal Zuzanu Čaputovou, ale také k atentátu na premiéra Roberta Fica nebo útokům vládních politiků na média, kulturu i rodinu Šimečků. Pro Česko to byl o poznání klidnější rok, tedy alespoň zatím. „Shrnul bych ho jako rok před pomyslnou bouří, protože nás příští rok čekají volby. Mám pocit, že celá řada jevů s tím souvisí. Ať už vystrnadění Pirátů z vlády Petra Fialy či nástup konzervativních sil... Roste panika u lidí, kteří by chtěli, aby v nějaké podobě pokračovala stávající vláda, a naopak roste sebevědomí a očekávání stran, které slibují zastavení modernizačního proudu v Česku," dodává v podcastu Erik Tabery. Jaké další momenty byly pro obě země klíčové? A jaký je výhled pro Česko a Slovensko do roku 2025?

  • Československý podcast z Ukrajiny o cestě Martina M. Šimečky a Erika Taberyho k frontové linii s konvojem, který vezl sanitky a další pomoc pro ukrajinské vojáky

    „Na východě Ukrajiny blízko fronty vidíte surreálný obraz válečných škod a ruin, který se prolíná s normálním životem lidí nakupujících v obchodech. Také vidíte, jak Ukrajinci všechno obnovují a vzdorují svým životem. To je tady patrné na každém kroku,“ popisuje novinář slovenského Denníku N Martin M. Šimečka na cestě zemí vzdorující ruské agresi. A šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, který se rovněž zúčastnil převozu materiálu pořízeného se sbírky Sanitky pro Ukrajinu, ho doplňuje: „Tady pocítíte, že jakákoliv pomoc má obrovský smysl. Neumím si představit, že bych sem přijel jako člověk, který tvrdí, že se nic neděje, nebo že není jasné, kdo za co může. Tady jasně cítíte, kdo se brání a kdo útočí a za kým jde vina.“ Přispět na další várku vozidel pro vojáky–mediky, ale také rušiček dronů, humanitárního a zdravotnického materiálu můžete na webu donio.cz, kde najdete další informace.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Česko a Slovensko teď mají jedno společné, vládní krizi. A zatímco českému kabinetu zbývá do dalších voleb už jen rok, slovenský má naopak první rok za sebou. A stihl toho opravdu hodně. Kromě zrušení Úřadu speciální prokuratury napadl justici, nezávislá média i kulturní instituce. „Nepochybně je to destrukce právního státu, pokus o nastolení podivného autoritativního režimu, který se naštěstí ještě nemůže rozvinout v plné síle. Nevybavuju si takto koncentrovaný a brutální útok na právní stát, jako se to děje na Slovensku, ta rychlost nebyla takhle velká ani v Maďarsku, ani v Polsku. Navíc je tam taková vulgarita a špína včetně útoků na ženy, lascivnost. Jako kdyby neměli ani elementární kulturu chování a projevu," říká v další epizodě Československého podcastu šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Vulgárnost slovenské vlády Roberta Fica ale zaskočila i novináře slovenského Denníku N Martina M. Šimečku: „Někdy se na to dívám jako na úkaz, v jiných zemích to nemáte. Na druhou stranu si říkám, že to je test schopnosti státu přežít i gaunery." V čem se liší krize české a slovenské vlády? Jak se k nim staví prezidenti obou zemí? A jak se za rok proměnily vztahy Česka a Slovenska? Odpovídají Erik Tabery a Martin M. Šimečka. Moderuje Zuzana Machálková.

  • Československý podcast: Erik Tabery a Martin M. Šimečka komentují první projev premiéra Roberta Fica od pokusu o atentát i snahy ovlivňovat zpravodajství televize Markíza. Moderuje Andrea Procházková (7. 6. 2024)

    „Robert Fico odmítl unikátní příležitost, kterou mu dějiny přinesly. Takovou za svou kariéru zažije jedno promile politiků,“ komentuje šéfredaktor Erik Tabery projev Roberta Fica, který přežil pokus o atentát. „Překvapilo mě, že byl tak útočný vůči Evropské unii a celý projev zveřejnil s anglickými titulky. Tím úplně smazal původní koncept, že Fico něco říká doma a něco jiného venku,“ podotýká komentátor slovenského Denníku N Martin M. Šimečka. Co dalšího projev slovenského premiéra vyjevil a jaké kroky se v jeho světle dají čekat? Jak se vyvíjí situace kolem slovenské televize Markíza po protestech novinářů ze zpravodajství? A proč český majitel, skupina PPF, k celé věci nadále mlčí? Nejen o tom mluví Erik Tabery a Martin M. Šimečka v dalším díle Československého podcastu týdeníku Respekt. Moderuje Andrea Procházková.