Episódios

  • cyber_Folks to jeden z największych sukcesów ostatnich lat na warszawskiej giełdzie. Wraz z Vercom spółka dostarczyła swoim akcjonariuszom imponujące wzrosty wartości od momentu debiutu na GPW. O strategii budowania dalszej wartości, inwestycjach i planach dywidendowych rozmawiamy z Jakubem Dwernickim, CEO i założycielem cyber_Folks.

    W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany przyglądamy się kluczowym czynnikom napędzającym rozwój spółki. Jakub Dwernicki dzieli się spostrzeżeniami na temat obecnej kondycji firmy, kierunków rozwoju, inwestycji w obszarze sztucznej inteligencji oraz potencjalnych fuzji i przejęć (M&A). Nie zabraknie też tematów związanych z zadłużeniem, strategią dywidendową i wyzwaniami, które stoją przed spółką na dynamicznie zmieniającym się rynku.

    00:01:05 Dobre wyniki cyber_Folks

    00:01:40 Dlaczego cyber_Folks jest zadowolone z wejścia na GPW
    00:03:30 Sprzedaż Profitroom
    00:07:30 Oddłużenie cyber_Folks
    00:11:50 Plany M&A
    00:14:30 Intensyfikacja inwestycji w R&D
    00:19:00 Perspektywy rozwoju w obszarze e-commerce
    00:21:00 Wycena cyber_Folks na tle zagranicznych podmiotów
    00:25:00 Plany dywidendowe spółki

  • Świat podwyższonej inflacji zostanie z nami na dłużej, a listopadowa projekcja sugeruje, że polska gospodarka zmierza ku spowolnieniu. Wzrost konsumpcji w kraju hamuje, a niechęć do wydawania pieniędzy może być efektem niepewności i obaw o przyszłość. Prawdopodobnie świat czekają wojny handlowe, na których stracą wszyscy – mówi Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej.

    W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany przyglądamy się kluczowym zagadnieniom związanym z polską gospodarką i finansami publicznymi. Nasz gość, były członek Rady Polityki Pieniężnej i ekspert z doświadczeniem w Ministerstwie Finansów, omawia stan finansów publicznych oraz tłumaczy, jakie konsekwencje dla Polski może mieć objęcie procedurą nadmiernego deficytu przez Unię Europejską. Wyjaśnia również, dlaczego wysoka inflacja jest groźna dla gospodarki, oraz dyskutujemy o rosnącym zadłużeniu.


    Ponadto poruszamy wyzwania stojące przed polską gospodarką i zastanawiamy się, czy wprowadzenie euro mogłoby się już opłacać. Nie pomijamy także tematów bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości, polityki stóp procentowych i działalności banków komercyjnych.


    00:01:30 Praca w Radzie Polityki Pieniężnej00:04:40 Stan finansów publicznych Polski00:13:20 Co oznacza objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu przez UE00:17:30 Dlaczego wysoka inflacja szkodzi gospodarce00:19:30 Rosnące zadłużenie Polski w nadchodzących latach00:25:00 Czy powrót do prywatyzacji jest konieczny, aby zmniejszyć zadłużenie Polski?00:27:00 Największe wyzwania dla polskiej gospodarki w średnim okresie00:32:00 Czy wprowadzenie euro w Polsce może się już opłacać?00:37:00 Nadchodzące wojny handlowe – jakie będą ich konsekwencje dla gospodarki?00:46:00 Aktualna sytuacja gospodarcza Polski00:51:00 Czy listopadowa projekcja inflacji sugeruje przyspieszenie obniżek stóp procentowych?00:56:00 Czy polskie banki komercyjne zarabiają obecnie za dużo?01:01:00 Dlaczego politycy są tak skupieni na rynku nieruchomości?01:06:00 Czy NBP zacznie kiedyś inwestować znaczące środki na GPW?01:09:00 Praca w Ministerstwie Finansów podczas największego kryzysu finansowego od dekad

  • W najnowszym odcinku podcastu „W pogoni za Wall Street", rozmawiam z Lejbem Fogelmanem – polsko-amerykańskim prawnikiem pochodzenia żydowskiego, senior partnerem w kancelarii Greenberg Traurig, który był świadkiem wszystkich najważniejszych fuzji i przejęć na polskim rynku. Fogelman, od lat związany z branżą prawniczą, specjalizuje się w prywatyzacjach oraz transakcjach M&A, reprezentując czołowe banki i korporacje.Podczas rozmowy, Fogelman opowiada o swoim doświadczeniu, wyzwaniach, jakie napotykał w trakcie najważniejszych transakcji, oraz o tym, jak jego żydowskie korzenie wpływają na sposób postrzegania biznesu i inwestowania. Rozmawiamy także o aktualnej sytuacji gospodarczej Polski, kondycji takich spółek jak Orlen oraz o rosnących wyzwaniach, przed którymi stają Niemcy – których Fogelman określa mianem „chorego człowieka Europy.”Ta rozmowa to unikalny wgląd w kulisy najważniejszych transakcji na polskim rynku oraz przemyślenia na temat wyzwań ekonomicznych, przed jakimi stoi Europa. Dla wszystkich zainteresowanych finansami, fuzjami i przejęciami oraz obecną kondycją gospodarki, to inspirująca i pełna wiedzy lekcja.

    ŚLEDZ NAS W SOCIAL MEDIACH:
    https://strefainwestorow.pl/
    https://strefaglobalmarket.pl/
    Facebook:
    https://www.facebook.com/strefainwestorow
    https://www.facebook.com/strefaglobalmarket
    X:
    https://x.com/strefainw
    https://x.com/StrefaGlobal
    Instagram:
    https://www.instagram.com/strefa.inwestorow/

  • Polityka i politycy wywierają coraz silniejszy wpływ na rynki finansowe, zarówno w Polsce, jak i w USA. Nadchodzące tygodnie mogą przynieść kluczowe rozstrzygnięcia, dotyczące przyszłości dolara oraz giełd. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odegrają w tym istotną rolę, podobnie jak wewnętrzne wydarzenia, które będą kształtować polską gospodarkę.

    Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka podcastu "Procent Składany", w którym redaktorzy serwisów Strefa Inwestorów, W Zielonej Strefie i Strefa Global Market analizują najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Paweł Biedrzycki, Piotr Maciążek i Szymon Machalica dyskutują o debiucie Żabki, sukcesji w Grupie Polsat, wyborach prezydenckich w USA, cłach na chińskie samochody elektryczne oraz prezentacji nowych produktów Tesli.


    00:01:30 Debiut Żabki00:06:10 Sukcesja w Grupie Cyfrowy Polsat00:10:30 Discovery chce sprzedać TVN00:12:20 Google i Microsoft inwestują w atom – możliwe, że dowiemy się, kto zbuduje drugą polską elektrownię jądrową00:17:31 Wybory prezydenckie w USA00:21:00 Cła na samochody elektryczne z Chin00:24:00 Koszyki inwestycyjne na zwycięstwo Trumpa i Harris00:27:40 Tesla i nowe produkty

  • Moda na polskie akcje wróci, tak jak wróciła na polskie obligacje. Choć dziś wydaje się to mało prawdopodobne, na GPW może dojść do splotu wydarzeń, które sprawią, że Polacy ponownie zaczną masowo inwestować w polską giełdę. Podobny scenariusz miał miejsce w przypadku obligacji, które przez lata nie interesowały inwestorów z Polski, a teraz są inwestycyjnym hitem – mówi Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI.

    W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany rozmawiamy z zarządzającym Quercus TFI o obecnej sytuacji polskiego rynku, czy polskie akcje są drogie, czy tanie, oraz jak potencjalne obniżki stóp procentowych NBP mogą wpłynąć na warszawski parkiet. Mimo znaczących wzrostów, polska giełda wciąż pozostaje atrakcyjna, a takie oferty jak IPO Żabka Group mogą przyciągnąć uwagę zarówno inwestorów indywidualnych, jak i zagranicznych. Zastanawiamy się również, czy i kiedy nastąpi renesans polskich akcji.


    00:02:00 Od jak dawna inwestuje Sebastian Buczek i jakie wydarzenia ukształtowały go jako inwestora oraz zarządzającego funduszami inwestycyjnymi00:04:40 Jak utrzymać zaangażowanie i motywację w inwestowaniu00:06:10 Jakie decyzje sprawiły, że Quercus powrócił do czołówki TFI w Polsce00:08:00 Fundusze inwestycyjne w Polsce – aktualna sytuacja rynkowa00:10:30 Obligacje wracają do łask – czego rynek i Quercus TFI nauczył przypadek GetBack00:15:10 Czy jest szansa na renesans polskich akcji?00:20:00 Wpływ nadpłynności w sektorze bankowym na rynek funduszy inwestycyjnych00:25:00 Jak obniżki stóp procentowych w Polsce wpłyną na rynek funduszy inwestycyjnych i rynek akcji00:28:00 Spadająca rola spółek Skarbu Państwa na GPW00:30:00 Wpływ wyborów parlamentarnych z 2023 roku na wyceny giełdowe i rynek00:35:30 Czy polski rynek giełdowy jest gotowy na takie oferty jak Allegro i Żabka?00:39:00 Czy sukcesja może być czynnikiem napędzającym debiuty na GPW?00:41:00 Ulgi podatkowe dla spółek notowanych na giełdzie00:45:00 Rola Rady Emitentów Giełdowych00:47:00 Historie sukcesu spółek na GPW00:49:00 Co obecnie warto obserwować na rynku

  • Polski sektor life sciences znalazł się w kluczowym momencie. Projekty innowacyjne prowadzone przez krajowe spółki osiągają coraz bardziej zaawansowane fazy, które mogą znacząco zwiększyć ich wartość. Jednak wyceny tych firm, ze względu na wysokie stopy procentowe i ograniczony dostęp do kapitału, pozostają pod presją. O aktualnej sytuacji rynkowej w sektorze oraz różnicach pomiędzy medtech a biotech rozmawialiśmy z Piotrem Garsteckim, CEO Scope Fluidics, oraz Pawłem Przewięźlikowskim, CEO Ryvu Therapeutics.

    Pipeliny polskich firm z sektora life sciences dojrzewają, a coraz więcej z nich wprowadza swoje projekty do faz klinicznych badań. Z jednej strony daje to szansę na potwierdzenie ich skuteczności w testach na ludziach i znaczący wzrost wartości, z drugiej zaś – zwiększa potrzeby kapitałowe oraz nakłady na badania i rozwój (R&D). O wpływie badań klinicznych na wycenę projektów, sytuacji, w jakiej znajduje się biotechnologia w Polsce i USA, oraz o różnicach w rozwoju projektów medtech i biotech rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany z założycielami, głównymi akcjonariuszami i prezesami Scope Fluidics oraz Ryvu Therapeutics.





    00:02:00 - Wyceny spółek biotechnologicznych na świecie00:03:30 - Hossa na akcjach spółek tworzących leki na odchudzanie00:06:20 - GLP-1: Rewolucja biotechnologiczna na miarę AI?00:08:30 - Przyszłość leczenia cukrzycy00:11:50 - Inwestorzy w biotechnologię: Kto dzisiaj ma kapitał?00:16:00 - Spowolnienie w komercjalizacji polskich projektów biotechnologicznych00:22:00 - Wycena giełdowa vs. potencjał komercjalizacyjny00:29:00 - Czym jest Biosecure Act i jak wpływa na biotechnologię?00:33:00 - Projekty biotechnologiczne w fazie klinicznej: charakterystyka00:37:00 - Komercjalizacja: Medtech vs. Biotech00:40:00 - Scenariusze komercjalizacji w Ryvu Therapeutics00:50:00 - Rozwój projektów Scope Fluidics00:54:00 - Zmienność notowań spółek z sektora Life Sciences00:58:00 - Wpływ umów partneringowych na kurs akcji01:00:00 - Kluczowe projekty Scope Fluidics: Bacteromic i Scope Discovery01:07:00 - Jak doświadczenia z PCR|ONE wpłynęły na rozwój Bacteromic?01:08:55 - RVU120 i syntetyczna śmiertelność: Kluczowe projekty Ryvu Therapeutics01:14:00 - Różnice między medtech a biotech01:18:00 - Czego potrzebuje polska biotechnologia?

  • Ministerstwo Finansów przewiduje kary administracyjne za niesporządzenie raportów ESG. Nie wiadomo na razie jak bardzo będą dotkliwe. Firmom będzie natomiast sprzyjać fakt, że audyty zgodnie z przepisami jakie mają być wdrożone w naszym kraju będą przeprowadzać biegli rewidenci, którzy nie są w tego typu działaniach wyspecjalizowani.

  • Polaków czekają duże podwyżki ciepła. Kluczowy będzie prawdopodobnie 2025 r., w którym kończą się obecne osłony rządowe. Za centralne ogrzewanie zapłacimy około 30 proc. więcej niż na początku br. Winne są temu z jednej strony patologie unijnej polityki klimatycznej takie jak obrót uprawnieniami do emisji CO2 przez fundusze inwestycyjne i spekulowanie tymi instrumentami, z drugiej strony brak reform krajowego ciepłownictwa, złe otoczenie prawne i zbyt wolna dekarbonizacja. Paweł Orlof, kluczowy menadżer Veolii i człowiek, który na ciepłownictwie „zjadł zęby” opowiada co nas czeka na rynku ciepła w nadchodzących latach.

  • Na GPW szykuje się największe IPO od lat w postaci publicznej oferty akcji Żabki, a w Polskiej polityce trwa coraz większe zamieszanie związane z energią atomową. Na giełdzie w USA natomiast rozpoczyna się coraz większa dyskusja czy sektor AI to już nie bańka spekulacyjna.

    Zapraszamy do najnowszego odcinka podcastu Procent Składany w którym redaktorzy serwisów StrefaInwestorów, WzielonejStrefie i Strefa Global Market dyskutują o najgorętszych obszarach rynkowych ostatnich dni. Paweł Biedrzycki, Piotr Maciążek i Szymon Machalica dyskutują nad kwestiami związanymi z publiczną ofertą akcji spółki Żabka, szalejącą hossą na akcjach spółki NVIDiA oraz zamieszaniem związanym z możliwym brakiem wsparcia dla projektu elektrowni realizowanym przez giełdowy ZEPAK i PGE.

    00:02:00 - Hossa na rynku sztucznej inteligencji, czy akcje NVIDiA to bańka spekulacyjna 00:21:30 - Publiczna oferta akcji spółki Żabka
    00:36:30 – Polityczne zamieszanie związane z rozwojem elektrowni atomowej w Polsce

  • Obligacje korporacyjne powinny stanowić ważny element portfela niemal każdego inwestora. Przy odpowiednim podejściu do dywersyfikacji oferują unikatowy stosunek zysku do ryzyka. Zapraszamy do najnowszego odcinka podcastu, w którym rozmawiamy o trwającej hossie na rynku długu, wysokich realnych stopach zwrotu, jakie obecnie przynoszą te instrumenty, oraz zmianach, jakie zaszły na rynku obligacji korporacyjnych w Polsce.

    Obligacje korporacyjne, mimo że mogą wydawać się bezpieczne, są w rzeczywistości ryzykownym instrumentem i nie należy ich mylić z obligacjami skarbowymi. To również inwestycja o zupełnie innej charakterystyce niż nieruchomości czy lokaty bankowe. Odpowiednie podejście do długu korporacyjnego sprawia jednak, że tego rodzaju instrumenty zyskują na atrakcyjności i praktyczności, dlatego powinny zainteresować każdego inwestora. O tym, jak analizować obligacje korporacyjne i rozsądnie inwestować w tego rodzaju instrumenty, oraz czym różni się to od kupowania jednostek w funduszach obligacji, opowiada nam Piotr Bawolski, dyrektor ds. klientów strategicznych w Michael / Ström Dom Maklerski.

    00:02:00 - Hossa na rynku obligacji
    00:03:50 - Obligacje korporacyjne przynoszą wysokie realne stopy zwrotu
    00:05:20 - Obligacje korporacyjne vs nieruchomości i lokaty terminowe
    00:07:30 - Obligacje korporacyjne a obligacje skarbowe
    00:09:14 - Rola obligacji korporacyjnych w portfelu inwestora
    00:12:30 - Jak analizować obligacje korporacyjne?
    00:20:20 - Rola rynku Catalyst dla obligacji korporacyjnych
    00:25:00 - Różnice między inwestowaniem w obligacje a fundusze obligacji
    00:27:20 - Wpływ stóp procentowych na rynek obligacji i inwestorów
    00:30:00 - Redukcje na emisjach obligacji korporacyjnych – przyczyny
    00:37:30 - Gdzie szukać ofert obligacji korporacyjnych
    00:40:00 - Przyszłość rynku obligacji – zielone finansowanie i emisje komunalne

  • Problem cukrzycy typu pierwszego i innych chorób autoimmunologicznych, który dotykają ludzkość są do rozwiązania, uważa Prof. Piotr Trzonkowski założyciel i prezes PolTreg. Polska spółka. Polska spółka biotechnologiczna, będąca liderem terapii komórkowych opartych na limfocytach T-regulatorowych (TREG), jest na coraz bardziej zaawansowanym etapie badań w obszarze chorób autoimmunologicznych.

    Najbardziej zaawansowany projekt wykorzystania terapii komórkowej opartej o Tregi w połączeniu z rituximabem zakończył 2 fazę kliniczną badań. O chorobach autoimmunologicznych, terapiach komórkowych, procesie komercjalizacji technologii, polskiej i europejskiej biotechnologii oraz procesie komercjalizacji wypracowanych przez PolTreg technologii rozmawiamy z prof. Piotrem Trzonkowskim oraz Mariuszem Jabłońskim z zarządu notowanej na GPW spółki biotechnologicznej.

    00:01:50 Historia powstania PolTreg
    00:05:00 Jak powstają choroby autoimmunologiczne i jak TREGi pomagają je zwalczać? 00:06:20 Jak w praktyce wygląda terapia komórkowa?
    00:08:20 Ilu pacjentom z cukrzycą typu pierwszego pomógł PolTreg?
    00:11:20 Co udało się osiągnąć spółce w walce ze stwardnieniem rozsianym?
    00:13:20 Choroby neurodegeneracyjne jako jedno z większych wyzwań medycznych przyszłości
    00:14:30 Nowa wytwórnia komórkowa PolTreg
    00:18:00 Terapie na zasadach wyjątków szpitalnych
    00:19:20 Jak PolTreg wypada na tle konkurencji?
    00:26:00 Badania kliniczne PolTreg - czego można się spodziewać?
    00:28:00 Proces komercjalizacji terapii rozwijanych przez PolTreg
    00:36:50 Jaki potencjał komercyjny mają rozwijane przez PolTreg terapie?
    00:40:30 Przyszłość terapii komórkowych i genowych 00:48:00 Etap rozwoju polskiej biotechnologii 00:51:00 Znaczenie regulacji i nadzoru w rozwoju leków
    00:53:00 Etap rozwoju europejskiej biotechnologii
    00:59:00 Transakcje komercjalizacyjne w polskiej biotechnologii
    01:02:00 Czego możemy oczekiwać od PolTreg?

  • Polska i Europa walczą o bezpieczeństwo energetyczne, a cały proces transformacji energetycznej ma na celu zmniejszenie naszej zależności od importu paliw i energii. O zmianach na rynku energii, transformacji energetycznej i nowych strategiach Grupy Unimot rozmawiamy z CEO i głównym akcjonariuszem spółki, Adamem Sikorskim. Ceny paliw i energii to jeden z ważniejszych czynników, który może wpływać na wyniki wyborów. Wielka fuzja Orlenu i Lotosu miała na celu zwiększenie konkurencyjności rynku paliw i stworzenie podmiotu, który będzie w stanie prowadzić największe inwestycje w obszarze transformacji energetycznej. O skutkach tego wydarzenia, aktualnej sytuacji na polskim rynku paliw, ryzyku niedoborów LPG po wprowadzeniu sankcji na import z Rosji w styczniu 2025 roku oraz o nowej strategii i przyszłości Grupy Unimot rozmawiamy z jej współzałożycielem, głównym akcjonariuszem i prezesem, Adamem Sikorskim.

    00:02:00 Jak wygląda obecnie rynek paliw w Polsce i na świecie?


    00:03:50 Dlaczego ataki na rafinerie w Rosji są zagrożeniem dla rynku paliw?
    00:05:50 Bezpieczeństwo energetyczne Polski – czy najgorsze jest już za nami?
    00:08:15 Anomalie na rynku paliw w Polsce – czy to już się skończyło?
    00:14:43 Straty rynkowe po interwencji Orlenu na rynku paliw – czy będą tego jakieś konsekwencje?
    00:22:50 Jak Orlen mógł stracić 1,5 mld zł na uiszczeniu przedpłaty za dostawę ropy?
    00:28:00 Czy stać nas na przeprowadzenie transformacji energetycznej?
    00:33:45 Jakie technologie są pewne i kluczowe w procesie transformacji?
    00:41:25 Wzrost nastrojów protekcjonistycznych – zielone cła i opłaty
    00:45:30 Czy w Polsce po 2025 roku zabraknie LPG?
    00:54:00 Nowa strategia rozwoju Grupy Unimot
    00:57:00 Dlaczego czas przejść z PowerPointa do Excela?



    Od 1992 r. współtworzy Grupę Kapitałową UNIMOT, która jest jedną z największych prywatnych firm na rynku energetycznym w Polsce. W 2012 r. został Przewodniczącym Rady Nadzorczej i głównym udziałowcem PZL Sędziszów S.A. – wiodącego, krajowego producenta filtrów dla motoryzacji, gdzie w okresie 2015-18 zajmował stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Od sierpnia 2018 r. Adam Sikorski jest Prezesem Zarządu UNIMOT S.A. Adam Sikorski jest absolwentem kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Akademii Polonijnej w Częstochowie. Ukończył studia podyplomowe Executive MBA, a w 2013 r. otrzymał dyplom Executive Doctor of Business Administration – EDBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2023 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Od 2015 r. Adam Sikorski jest także certyfikowanym członkiem The John Maxwell Team, czyli licencjonowanym trenerem, nauczycielem i mówcą motywacyjnym w międzynarodowym Zespole Johna Maxwella. Jego pasją jest tematyka przywództwa i rozwoju osobistego.

  • Więcej informacji o certyfikatach Turbo i Trackerach znajdziesz tutaj => https://www.ingturbo.pl/

    Jak inwestują polscy inwestorzy i z czego wynika fenomen nietypowych instrumentów inwestycyjnych notowanych na GPW jakimi są certyfikaty Turbo? Czym jest i jak działa nowy instrument wprowadzony ostatnio na polską giełdę jakim jest tracker na DAX? O tych oraz wielu innych tematach rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu z Bartoszem Sańpruchem z ING.

    Certyfikaty ING Turbo osiągnęły duży sukces na GPW i stały się pierwszym wyborem dla inwestorów, którzy chcą inwestować globalnie już z poziomu GPW. Szeroka paleta rynków i instrumentów, w połączeniu z możliwością inwestowania na wzrosty i spadki oraz różnym poziomami dźwigni okazały się wystarczającą ofertą do tego, aby inwestorzy z polskiej giełdy chętnie z nich korzystali. Po latach rozwijania rynku certyfikatów Turbo na polskiej giełdzie, nasz rozmówca, stawia tezę, że wystarczy dosłownie kilka, kilkanaście najpopularniejszych instrumentów, aby zbudować sensowną alokację portfela. Okazuje się, że lubimy inwestować w to, co znamy i rozumiemy. Gdy trzymamy się tej zasady, nasze inwestycje przynoszą też najlepsze efekty. Po sukcesach jakie ING osiągnęło z Certyfikatami Turbo firma planuje iść za ciosem i rozwinąć nową grupę instrumentów, jakimi są Trackery.







    00:02:03 Skąd się wziął pomysł na wprowadzenie certyfikatów Turbo na GPW?00:05:00 Jak szeroka jest oferta i na co dają ekspozycję Certyfikaty Turbo?00:09:10 Jak myślą i inwestują polscy inwestorzy?00:11:00 Nietypowe strategie inwestycyjne z wykorzystaniem Certyfikatów Turbo.00:16:00 Nowy instrument, czyli Tracker na index DAX. Czym jest i czym się wyróżnia od certyfikatów Turbo?00:21:40 Dla jakich inwestorów są Trackery?00:25:30 Jakie kolejne trackery będą wprowadzane na GPW?00:31:00 Dlaczego najlepiej inwestować w to co znasz?00:40:00 Inwestowanie w certyfikaty Turbo i Trackery poprzez IKE i IKZEMateriał przygotowany we współpracy ze spółką Nowe Usługi S.A. będącą częścią grupy kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.

  • Nowe leki na odchudzanie, wprowadzone na rynek przez Novo Nordisk i Eli Lilly, to niezwykle ważne wydarzenie dla świata biotechnologii. Ozempic, Vegowy czy Zepbound to środki reprezentujące nową klasę preparatów opartych o GLP-1, które mogą rozwiązać wiele problemów społecznych. Oprócz regulowania masy ciała znajdują nowe zastosowania w leczeniu cukrzycy i nadciśnienia, a niewykluczone, że ich kolejne generacje mogą rozwiązać problem alkoholizmu czy narkomanii.

    O potencjale tej nowej technologii, jej działaniu i wpływie na sektor biotechnologiczny rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu z Mateuszem Saganem, COO notowanej na NewConnect spółki z sektora MedTech - SDS Optic. Okazuje się, że powstanie nowej gamy leków opartych o GLP-1 może mieć znaczenie nie tylko medyczne, ale i ekonomiczne. Nie bez znaczenia na to, co obecnie się dzieje na rynku mają też inne przełomowe wydarzenia w światowej biotechnologii, które również omawiamy w najnowszym odcinku podcastu. Europejska biotechnologia ma duży potencjał do tworzenia innowacji, a polskie spółki mogą stać się jej ważnym elementem. Zapraszam do wysłuchania podcastu o specyfice branży, podejściu do inwestowania w sektor biotechnologiczny, ważnych obecnie wydarzeniach jakie mają w nim miejsce i sytuacji w SDS Optic.

    O czym usłyszysz w podcaście:

    00:01:59 Kim jest Mateusz Sagan?
    00:04:50 Fenomen nowych leków na otyłość, a wyceny Novo Nordisk i Eli Lilly
    00:08:30 Dlaczego Ozempic, Vegowy czy Zepbound są określane jako AI świata biotechnologii?
    00:15:00 Potencjał technologii GLP-1 w leczeniu uzależnień
    00:23:30 Potencjał sztucznej inteligencji w biotechnologii
    00:32:20 Nowa wojna gospodarcza w obszarze biotechnologii na linii Chiny - USA, a europejska biotechnologia?
    00:40:00 Czy europejska i polska biotechnologia może tworzyć przełomowe innowacje?
    00:46:20 Czym zajmuje się SDS Optic i jaką technologię rozwija?
    00:57:30 W jakim miejscu jest dzisiaj polska biotechnologia?

  • Sytuacja w sektorze IT i na powiązanym z nim rynku pracy pozostaje trudna. Po latach silnych wzrostów tego sektora nastąpiło mocne spowolnienie. Programistów się dzisiaj raczej zwalnia niż zatrudnia, a ich wynagrodzenia pozostają pod presją. O aktualnej sytuacji w tej branży i przyszłości programowania w najnowszym odcinku podcastu Procent Składany rozmawiamy z Konradem Weiske CEO Spyrosoft.

    Konrad Weiske to CEO, współzałożyciel i główny akcjonariusz notowanej na GPW spółki Spyrosoft, która oferuje klientom na całym świecie usługę realizowania projektów IT na zlecenie. W najnowszym odcinku podcastu nasz rozmówca dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego co aktualnie dzieje się w branży, dlaczego wiele firm z tego sektora popadło w kłopoty oraz jak innowacje w postaci generatywnej sztucznej inteligencji wpłynął na rynek pracy związany z programowaniem. Polskie IT dojrzewa i musi przejść z konkurowania ceną do oferowania bardziej kompleksowych rozwiązań swoim klientom, aby utrzymać konkurencyjność i dalej rosnąć, mówi nasz gość.

    O czym usłyszysz w podcaście:

    00:02:20 Problemy i bankructwa w sektorze IT
    00:04:20 Dlaczego pracy dla programistów jest obecnie mniej?
    00:06:30 Kryzys na rynku IT z perspektywy rozwoju branży
    00:09:20 Czy sztuczna inteligencja zabierze programistom pracę?
    00:13:10 Jak wygląda obecnie rynek pracy dla programistów
    00:15:30 Jak obecnie radzi sobie Spyrosoft?
    00:20:30 Dlaczego Spyrosoft chce zadebiutować na dużej zagranicznej giełdzie?
    00:25:00 Gdzie Spyrosoft widzi potencjał do wzrostu?
    00:30:00 W jakim miejscu jest dzisiaj polskie IT?
    00:33:00 Dlaczego polskie IT tak mało programuje i realizuje projektów dla krajowych firm?

  • W rozmowie z Wzielonejstrefie.pl, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka, odniósł się do wielu kwestii takich jak wzrost cen energii, audyt w Polskich Elektrowniach Atomowych, budowa drugiej siłowni jądrowej, czy wydzielenie aktywów węglowych z energetyki.

  • Bankierzy inwestycyjni idą po kryptowaluty, a ETF na bitcoin to dopiero początek tej drogi. Kolejne tego rodzaju instrumenty są jedynie kwestią czasu, a samo wydarzenie jest kompletnym gamechangerem dla świata cyfrowych aktywów. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany rozmawiamy z Przemysławem Gerschmannem o ostatnich wzrostach na BTC i innych kryptowalutach oraz regulacjach i zmianach jakie następują w tym świecie.

    Przemysław Gerschmann to były bankier inwestycyjny oraz były doradca prezesa GPW, który od lat śledzi i interesuje się światem cyfrowych aktywów. W najnowszym odcinku podcastu dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat ostatnich dynamicznych zmian w tym świecie i długoterminowych konsekwencji, jakie mogą one ze sobą nieść. Rozmawiamy o cyfrowych aktywach banków centralnych, rynku WEB 3.0, stabelcoinach, blockchainie oraz gorących tematach świata cyfrowego.


    00:00:00 Intro
    00:01:40 Wzrosty na BTC i kryptowalutach, z czego wynikają
    00:02:51 Kryptowaluty znowu zyskują popularność, a co z adaptacją technologii blockchain
    00:05:00 Dlaczego wprowadzenie pierwszego ETF na Bitcoina to rynkowy gamechanger
    00:07:27 ETF na Ethereum to tylko kwestia czasu?
    00:09:20 Jak mocno banki mogą wejść w świat kryptowalut?
    00:11:30 Dlaczego stablecoin to ważny element świata kryptowalut
    00:14:30 Czy czeka nas masowy powrót "shitcoinów"?
    00:16:20 Co zmienią regulacje świata kryptowalut i w jakim kierunku pójdą?
    00:19:00 Jakie regulacje odnośnie kryptowalut zostaną wprowadzone w Polsce?
    00:22:10 Czy w przyszłości świat kryptowalut stanie się bardziej bezpieczny?
    00:24:00 Nowe usługi i przyszłościowe biznesy wokół rynku kryptowalut
    00:27:00 Bitcoin jako waluta rezerwowa, a konflikt Chiny vs USA
    00:31:00 Cyfrowe waluty banków centralnych
    00:36:00 Czy porównywanie wyceny BTC do wartości rynku srebra czy wyceny NVIDIA ma sens?
    00:38:00 Nowe podejście do WEB 3.0
    00:43:00 Rozwój kryptowalut i aktywów cyfrowych, a rozwój mediów?
    00:46:00 Największe szanse i zagrożenia przed rynkiem kryptowalut?

  • Koniec listopada przyniósł w Argentynie zwrot ku ekstremum, gdy Javier Milei, kontrowersyjny ekonomista o skrajnych poglądach libertariańskich, wygrał wybory prezydenckie. Obiecując „drastyczne" zmiany w strategii gospodarczej kraju, Milei zdołał zgromadzić imponujące 55,8% głosów, pokonując swoich rywali. Tym samym, jego zwycięstwo niesie za sobą nadzieję na radykalne reformy, ale też ogromne wyzwania związane z jego skrajnymi poglądami. Czy Argentyna to interesujące miejsce do inwestowania? O tym wszystkim rozmawiam w podcaście „W pogoni za Wall Street" z Dr Marcinem Chmielowskim, politologiem i filozofem.

  • Skuteczne inwestowanie, zwłaszcza w sektorach technologicznych, wymaga umiejętności szybkiego odsiewania tematów nierokujących na ponadprzeciętne stopy zwrotu. Jednym z sektorów który obecnie wygląda niezwykle interesująco jest sektor lifesciences, gdzie wiele spółek na światowych giełdach jest obecnie notowanych poniżej poziomu gotówki. O tym rynkowym fenomenie i udziale w tym jaki mają fundusze ETF rozmawiamy z Robertem Florczykowskim z Third Dot.

    Robert Florczykowski to zarządzający i partner w funduszy Third Dot, który założył wspólnie z Andrzejem Bernatowiczem. Obaj są doświadczonymi zarządzającymi funduszami sektora technologicznego w renomowanych polskich instytucjach, którzy po latach pracy w nich postanowili przejść na swoje. W najnowszym odcinku podcastu Procent Składany Roberta opowiada o tym co obecnie się dzieje w światowej biotechnologii, tym jak profesjonalnie inwestować w podmioty z sektora lifeciences oraz o jego oczekiwaniach na przyszłość.





    00:01:20 Kim jest Robert Florczykowski00:05:50 Polska biotechnologia - w jakim miejscu się obecnie znajduje00:10:25 Jaka będzie przyszłość polskiej biotechnologii00:17:20 Biotechnologia ma za sobą trudne dwa lata, z czego to wynika00:23:50 Fundusze ETF, a spółki biotechnologiczne00:28:00 Fenomen spółek biotechnologicznych o kapitalizacji bliskiej gotówce00:32:55 Leki na otyłość GLP-1 i ogromne wyceny spółek je produkujących00:43:00 Spółki biotechnologiczne w Europie00:47:36 Jak inwestować w spółki biotechnologiczne?00:53:55 Selekcja spółek biotechnologicznych00:58:30 Dlaczego sektor life sciences ma dobre perspektywy makroekonomiczne01:03:50 Sztuczna inteligencja w świecie biotechnologii

  • Stopy procentowe w Polsce pozostaną wysokie przez dłuższy czas, a polska waluta ma potencjał aby dalej rosnąć zarówno względem dolara jak i euro. W rozpoczynającym się 2024 roku będziemy mieli do czynienia ze schizofrenicznym ożywieniem gospodarczym bo realna gospodarka przyspieszy, a nominalna zwolni. O aktualnej sytuacji w polskiej i światowej gospodarce, sytuacji na rynku pracy, zadłużeniu Polski, sytuacji na rynku nieruchomości i w sektorze bankowym rozmawiamy z Piotrem Bujakiem głównym ekonomistą PKO BP.


    00:00 Intro


    02:40 Podsumowanie gospodarcze 2023 roku
    04:00 Czy kryzysy gospodarcze trwają krócej?
    08:40 Inflacja, wysokie stopy procentowe, a siła gospodarki
    12:20 Oczekiwania względem stóp procentowych w Polsce
    20:10 Schizofreniczny wzrost gospodarczy w 2024 roku czyli przyspieszenie gospodarki realnej, a spowolnienie realnej
    28:10 Zmiana władzy w Polsce i odblokowanie KPO, a Polska gospodarka
    34:00 Wybory, a hossa na akcjach banków
    43:00 Wyzwania przed sektorem bankowym
    47:50 Ceny nieruchomości w Polsce, czy jest bańka?