Episódios
-
Гост на Мария в новия епизод на ba4kast е Георги Манолов - човекът, който води биткойн стратегията на ПФК Ботев Пловдив и издател на книги в сферата на биткойна. И няма как да е иначе - той смята, че криптовалутите се делят на два вида - биткойн и всички останали.
Родом от Пловдив, Георги завършва Английската гимназия в града. Още като ученик се увлича по дебати и политика, а това му помага да развие критичното си мислене и рано да научи, че нищо не е черно-бяло. Продължава образованието си в Американския университет у нас, където следва икономика, а една година прекарва и в Америка. Когато се завръща у нас, една презентация за етериум събужда интереса му към криптовалутите и от тогава вече нищо не е същото.
Как биткойн променя живота на хората и бизнеса, какво е мястото на новите технологии в съвременния свят и какви са уроците, които Георги е научил по пътя си? Това и още много ще разбереш в новия епизод на ba4kast.
Не забравяй да споделиш в коментар мнение за епизода!
-
ba4kast се завръща за своя трети сезон, а още в първия епизод ставаме свидетели на някои важни промени - не само Мария е с ново фамилно име, ами и подкастът ни вече е с видео.
За начало на сезона зад микрофона и пред камерата застава Димитър Георгиев - партньор в ITCE и човекът, които управлява обученията в института, съосновател на Skills Assembly и една от онези любопитни личности, които смятат, че хората не би трябвало да правят разлика между свободно и работно време, защото е хубаво да учат нон стоп.
В епизода Димитър разказва повече за мисията на Skills Assembly да дават достъп до висококачествен трейнинг на хора от неравностойно положение, както и за самата организация, която води началото си от CSR инициативата на Accenture Bulgaria.
Въпрос на мотивация ли е преквалификацията, какви качества трябва да притежава всеки добър преподавател, колко са важни меките умения, за да се сведе една технология до използваемост и как пълноценно да прекараме времето в учене - всичко това и още много в епизода.
Този епизод достига до теб с подкрепата на Accenture, Skills Assembly и ITCE.
-
Estão a faltar episódios?
-
В този епизод на ba4kast гост на Мария е Ивайло Секулички - предприемач, съосновател на Health 4 Wealth, иновативна уелнес платформа, и полиглот, който владее 5 езика. За себе си казва, че не обича да споделя много в социалните мрежи, но пък успешно компенсира липсата на онлайн присъствие с историите, които разказва.
Ивайло е израснал в Словакия, където е учил в българско училище. На 18 години се завръща в България с идеята да завърши Техническия университет и после да се премести в Австрия. Е, поне първата част от плана е успешна - той завършва Автоматизация и ИТ, но обстоятелствата са такива, че остава у нас. Започва работа в кол център, където работи за Nokia и за по-малко от година успява да стане тийм лидер. Летата прекарва като екскурзовод на българското Черноморие, развеждайки туристи от Чехия и Словакия, които баща му изпраща. И ако на въпроса “Лесно ли е да работиш с баща си?” отговорът не е еднозначен, то е сигурно, че тази работа му позволява да усвои тънкостите на пазаренето.
След години опит в сферата на финансовите услуги, и по-конкретно 11 години в FXCM, Ивайло насочва вниманието си към по-здравословен начин на живот. Воден от каузата да подобри здравето на хората, които водят уседнал начин на живот, Ивайло започва работа по Health 4 Wealth и заедно със Сами Хоссни развиват платформата. Длъжни сме да добавим, че макар и да не е програмист, Ивайло сам създава мобилното приложение.
Ивайло подкрепя тезата, че здравословният живот не е просто избор, а необходимост. Съвет, който би дал? Да се фокусираш върху процеса, а не само върху целта. И ако искаш да промениш себе си, то трябва да промениш средата си. Самият той е пример за това колко силна може да бъде личната мотивация - променя изцяло начина си на живот, преоткрива спорта и води активен живот, дори и когато работи в офис.
Говорим още за това как се уволняват хора, колко важно е движението, трудно ли се живее здравословно и кое е следващото голямо приключение, което очаква Ивайло. Натискай Play.
-
В новия епизод на ba4kast Мария разговаря със Сами Хоссни - съосновател на Health 4 Wealth и баща на две деца. Сами, родом от Стара Загора, но с египетски корени, разказва за всичките си приключения из България, Испания, Кипър, Бразилия и Канада.
Целият живот на Сами е свързан със спорта - още от малък взема участие в различни състезания и често пропуска петъците в училище. За сметка на това пък отрупва учителите си със спечелените медали. Най-неговият си спорт обаче си остава жиу-жицу. В професионален план Сами преминава през различни етапи - от спасител в Слънчев бряг, през барман в чужбина, той усъвършенства уменията си в комуникацията и продажбите, а впоследствие проявява интерес и към коучинг и психология. Той се връща в България с мисия - да помага на хората да вземат правилните решения за ежедневието си и да даде основа на всеки да работи и да се развива сам. Защото успехът на хората е това, което го мотивира.
Сами разказва още за хората, които го вдъхновяват, сред които бивш затворник с добро сърце, Мила, партньорът му в живота, майка му и брат му. Говорим за Health4Wealth, връзката между ментално и физическо здраве, и за малките навици, които са от голямо значение. Натискай Play.
-
Гост на Ивета в новия епизод на ba4kast е Арсен Апостолов - Manager Data Analytics в ПБ Лични финанси, част от Пощенска банка.
Арсен е от София и завършва Икономика и организация на труда в УНСС. По-късно попада в сферата на данните, и то случайно. Едва във втори курс започва работа като кредитен инспектор в JetFinance International - стартъп, купен от ПБ Лични Финанси, впоследствие придобит от Пощенска банка. Това се оказва и естественото развитие на кариерата му - Арсен преминава през различни позиции и все още е в компанията. А какво го задържа ли? Здравословната работна среда и екипът.
Арсен разказва за това колко е важно да извлечем полезното от данните, и то не само в професионален аспект. Говорейки за данни се впускаме в темата доколко те могат да останат лични в свят, в който граници почти няма. В епизода научаваме още как Generative AI демократизира изкуствения интелект и как се използват над 60 модела в работата за подобряване на отношенията с клиентите и служителите. Говорим за това, как се дефинира успехът, защо мозъкът си почива, когато е зает с нещо интересно и как хобитата като карането на мотор на писта могат да бъдат метафора за живота и да допринесат за личното развитие. А защо и в живота важи максимата “Където гледаме, там отиваме.”? Натискай Play, за да разбереш.
-
След ASMR отклонение и кратко припомняне на темите от част 1, разговорът на Мария с Георги Калудов от IBM продължава.
Подобно на първата част, и тук темите са необятни като космоса. Започваме със законите на Айзък Азимов за роботиката, минаваме през watsonx - новият AI продукт на IBM, и стигаме до това кога е редно да дадем на децата мобилни телефони и колко са вредни социалните мрежи.
Носталгията по времето, когато имахме телефони с капачета и пишехме sms-и се оказва и отправна точка за темата заменими ли са хората от изкуствен интелект и кои са сферите, в които тази технология има най-голям потенциал за развитие.
Споменаваме още групите в социалните мрежи, търсим какво е щастие и каква всъщност е реалността, в която живеем. За още размисли относно образованието и как се започва работа в IBM, смело натискай Play.
-
ba4kast се завръща, и то с прецедент - новият епизод е първа част от разговора на Мария с Георги Калудов.
Официалната позиция на Георги в екипа на IBM е Technical Vitality Development Manager (TVDM) for TLS(IBM Infrastructure), но той я обобщава като търсене на таланти и съдействие те да се развиват в сферата на технологиите. В последно време той ръководи и IBM Sofia Accelerator - програма, която има за цел да насърчи разработването на решения, насочени към корпоративния пазар.
Георги е от София и е завършил националната природо-математическа гимназия. Той е авиоинженер, завършил бакалавърска степен, но не и магистърска. Класическите филмови поредици “Star Wars” и “Star Trek” го вдъхновяват да стане космонават и той се захваща да проучи целия процес, за да постигне целта си. Оказва се обаче, че високият му ръст е спънка за кариерата и пилотирането на самолет остава само хоби.
Професионалният си път Георги започва в продажбите по телефона и бързо разбира, че това не е начинът да даваш на хората най-правилните решения, за да им помагаш. Впоследствие започва работва в HP Inc., където прекарва 5 години на различни позиции, а след това започва кариерата си в IBM.
Разговорът с Георги обаче е далеч от проследяването на професионалния му път. Буквално отправяме поглед към звездите, за да поговорим за това как IBM е допринесла за космическите пътувания и за това какво е чувството да гледаш как от Кейп Канаверал излита совалка, която на борда си носи полезни товари от IBM. Говорим още за квантови компютри, закона на Мур, ЦЕРН, измерителите за успех и още много. Порок ли е любопитството и до какво води постоянният стремеж да научиш нещо ново? Натискай Play, за да разбереш.
-
Нов епизод, нов Александър. Днес Мария разговаря с Александър Бекяров - изпълнителен директор на HP Inc. за България.
Алекс човек с много хобита, две кучета и едно дете. Родом е от Варна, завършил е френска гимназия, а обучението си продължава в Лион. Знае френски толкова добре, че дори местните преписват от него. Обучението му е микс от различни специалности - започва с право, преминава към медии и комуникации, завръща се в България, където се прехвърля в Софийския университет, и завършва Връзки с обществеността.
След редица разнообразни професии, Алекс почти съдбовно се озовава в HP - закъснява за интервюто и няколко минути стои пред сградата, чудейки се дали все пак да влезе. Това решение обаче променя всичко. Първите си години в компанията, когато още е в сферата на аутсорсинга, Алекс нарича романтичи - намира приятели, с които и до ден днешен са близки и работят заедно. Поредица от вътрешни повишения го издига до позицията, която заема днес.
Алекс и Мария си говорят за това колко е хубаво човек да е любопитен, за зимните спортове, образователната система и грешките, които родителите правят. Ако искаш да разбереш и какво означава да си на ръководен пост в огромна международна компания или пък коя песен Алекс може да изсвири на акордеон, смело натискай Play.Ако пък Алекс е успял да те заинтригува дотолкова, че да искаш да работиш в компанията, разгледай отворените позиции на HP в профила им в nPloy.
-
В новия епизод на ba4kast Мария разговаря с Елена Николова - жена с неизчерпаема енергия и много шапки, както самата тя се изразява.
Елена е от Асеновград, но е учила в Пловдив, а впоследствие в завършва Международни отношения в Софийския университет. Професионалният ѝ опит е изключително богат, както ще чуеш и в епизода, но в по-голямата си част се фокусира върху предприемачеството. Към момента тя управлява Bulgarian Angels Club - единственият по рода си в България; работи в Beyond pre-accelerator и е главно действащо лице във Female Entrepreneurship Bulgaria Community.
Елена разказва за качествата, които един истински предприемач трябва да притежава, както и какъв смисъл се крие зад тази дума. Говорим за ролята на жените предприемачи, или иначе казано предприемацки и за сексизма спрямо тях, който и в 21 век все още е масово явление. А ако искаш да научиш какво ще стане с човечеството, ако AI продължи да навлиза с такива темпове, както и какво точно означава името на епизода, смело натискай Play.
-
Александър Иванов, познат още като Даскал Алекс, е гостът на Ивета в новия епизод на ba4kast. С една дума се определя като комуникатор, а с малко повече - съосновател и управител на агенциите за дигитален маркетинг CreateX & Native, и лектор в Softuni Digital.
Алекс е родом от Велико Търново, следвал е в Свищов, а за кратко е живял и в САЩ. Бързо разбира, че не иска да бъде емигрант и се завръща у нас. Едва на 21 открива призванието си и се посвещава на това да преподава и да научи младите, че всеки може да направи положителна промяна именно в България. С агенциите за дигитален маркетинг Алекс и екипът му се стремят да създадат екосистема с високо качество на услугата и се справят повече от добре. А пък какво предстои от тук нататък ще научиш в епизода.
Стане ли дума за лична мисия, то Алекс е абсолютен идеалист. Има късмета да намери своята глутница и вярва, че успехът се изразява в това сутрин да нямаш търпение за деня, който те очаква. Гарантираме, че мотивацията му е заразителна, а ако искаш и ти да се убедиш в това, смело натискай Play.
-
В новия епизод на ba4kast Мария разговаря с Александър Кръстев - основател на „Аз чета“ и BookMark, и LinkedIn обучител.
Като малък Алекс мечтае да бъде спортен журналист. Завършва журналистика в Софийския университет, а после се поддава на тъмните сили (негови думи, не наши) - попада в PR агенция, където работи 10 години. След това продължава да бачка яко, само че за себе си.
Накратко за проектите на Алекс: „Аз чета“ е най-голямата българска онлайн медия за книги и четене, и най-важният проект в живота му. BookMark започва пътя си като агенция за книжен маркетинг, а в последствие се превръща в агенция за дигитален маркетинг, съсредоточена в LinkedIn. Колкото до кариерата си, посветена на най-старата социална мрежа, Алекс казва, че започва от комплекс. Какво точно значи това ще чуеш в епизода.
Алекс и Мария говорят още за развиването на собствен бизнес, влиянието на родителите върху младите хора и, разбира се, бачкането. Натискай Play, за да научиш повече.
-
Откриваме втория сезон на ba4kast с разговор с Димитър Иванов - професионалист с дългогодишен опит в сферата на недвижимите имоти и един от основателите на консултантската компания Avalant.
Като малък Димитър си мечтае да бъде спортист или музикант. В крайна сметка завършва финанси, а спортът и музиката го съпътстват като хобита. Университетът го насочва към онези предмети, които наистина са му интересни, участието в студентска организация го среща с приятели и съмишленици, а след посещение на кариерен форум се озовава в сферата на недвижимите имоти. И така до днес, когато е ключов партньор в Avalant. Компанията работи в сферата на корпоративните имоти и се появява на бял свят в разгара на пандемията, на пук на всички, които твърдят, че това начинание е обречено. А каква по-добра мотивация за успех от това да им покажеш, че грешат?
В епизода говорим още за ужаса на висшата математика, социалните медии, какво е качествен имот и колко е важно да слушаме интуицията си.
-
В новия епизод на ba4kast Мария разговаря с Борис Колев - един от съоснователите на nPloy и социален предприемач с портфолио от 8 компании.
Воден от стремежа си чрез бизнеса да променя и подобрява самата среда, Боби взима участие в редица проекти, кой от кой по-интересни, а какви точно са те ще научиш в епизода. Издаваме само, че варират от пречистване на въздух през приложение, което свърза кръводарители с нуждаещи се, та чак до генетични изследвания и биологична възраст.
За Боби да имаш цел означва да имаш лична мисия и с две ръце подкрепя идеята, че пътят до постигането на тази цел трябва да бъде супер як. Твърдо вярва, че именно целите са източник на мотивация и енергия и самият той е пример за това - как иначе би успявал да свърши всичките си задачи в рамките на денонощието? В епизода говорим още за дипломи, изпити, Закона за привличането и пътуванията до необичайни, но безкрайно интересни дестинации. Натискай Play.
-
Гост на Мария в новия епизод на ba4kast e Георги Къдрев - съосновател на две от най-интересните компании в сферата на изкуствения интелект. В своята същност Imagga и Kelvin Health се основават на AI за анализиране на изображения, но за съвсем различни цели. Докато Imagga служи за модериране на съдържание, то Kelvin Health се стреми да направи ранното откриване и проследяване на редица здравословни състояния лесно, достъпно и безвредно.
Георги е от Русе, следвал е информатика и е магистър по технологично предприемачество. Споделя, че учителка му е помогнала да открие призванието си още преди години, а самият той казва за себе си, че се стреми да бъде добрият пример за подражание във всичко, което прави. В епизода говорим още за автоматизиране на процеси, навиците на продуктивните хора и как да променим мирогледа за лошите понеделници. И не само. Натискай Play.
-
В новия епизод на ba4kast Ивета разговаря с Михаела Георгиева - сертифициран кариерен консултант и треньор по лидерство. Самата тя е преминала през различни професии, преди да намери истинското си призвание.
Михаела е магистър по геодезия, а след завършването си работи в сферата на недвижимите имоти и ръководи екипи в международна компания. Оказва се, че корпоративната среда не за нея и именно силно развитото ѝ чувство за емпатия и признанията от близките ѝ приятели, че е страшно добра в даването на кариерни съвети, я подтикват да започне собствен бизнес. Към днешна дата Михаела е помогнала на стотици да избягат от токсична среда и да преследват онази кариера, която прави понеделниците им наистина приятни.
За себе си Михаела казва, че обича да чете, да пише ( 👀 ) и се чувства истински удовлетворена от това да помага. Знае, че невинаги има пряк път до успеха, но именно по този начин човек научава най-много. Ако искаш да разбереш кои са авторите, които я вдъхновяват, защо курсовете за самоусъвършенстване са много важни, а човек не бива да се отказва да търси истинското си призвание, този епизод е за теб. Натискай Play.
-
Гост в днешния ba4kast е Петър Торнев - управляващ директор на технологичното звено в Accenture и любител на екстремните спортове.
Петър е от Варна и като малък е мечтал да бъде офталмолог. Впоследствие обаче решава, че иска да учи компютърни системи и технологии, и завършва Техническия университет в морската ни столица. Минава и през казармата, и през Харвард, както и през много трансформации преди да достигне до днешната си позиция. Казва, че “Better today than perfect tomorrow” му е любима фраза, в силата на която се е убедил по трудния начин. Ако искаш да разбереш колко важно е егото за човека, за кого е направен върхът и как да избегнеш микроменажирането, това е епизодът за теб. Натискай Play.
И преди да попиташ, споделяме накратко и малко за Accenture. Това е една от най-успешните компании в сферата на технологиите и интелигентните операции, и вече над 20 години присъства в списъка с Most Admired Companies на Fortune. Компанията специализира в над 40 индустрии, предлагайки технологични, стратегически, оперативни, консултантски и бизнес дизайн услуги.
Ако вече определено искаш да си част от екипа на Accenture и да разбереш дали Петър наистина е най-гръмогласният в офиса, можеш да намериш отворените позиции на компанията в профила им в nPloy. -
В ba4kast ще го чуете първи!
Днес Боро Първи застава зад микрофона, за да сподели на Мария всичко за новия си албум (който излиза утре 😏), как от хоби музиката се превръща в кариера и върху какво се фокусират успешните хора.
Ако искаш да чуеш какво мисли един човек, който бачка доста, за стартирането на кариера в по-късен етап, или пък какво би правил, ако остане без работа, имаме го. Говорим още за сватби, погребения, молекулярна биология, книги, видео игри и предложения за брак. И не само. Натискай Play. -
В новия епизод на ba4kast Мария разговаря с Асен Кукушев, познат още и като Мистър Асен - актьор, баща, певец, учител, водещ на подкаст и… на корпоративни събития. Роден в София, завършил East 15 Acting School към университета в Есекс (или Хогуортс по негови думи), днес той не спира да търси начини да предизвиква емоция у публиката.
Слушай разговора, ако искаш да научиш повече за кариерта на Кукушев от първия му филм с Татяна Лолова до днес, да разбереш колко е важно човек да може да общува и защо е важно хората да искат да работят. Говорим още и за думите като за съзидателно оръжие, за рамките в ежедневието, за това смешен ли е животът и какво ще видим, ако се погледнем отстрани. Ако пък ти е любопитно да разбереш как дъвките “Турбо” се вписват в цялата картинка, няма да те разочароваме. Смело натискай “Play”.
-
В новия епизод на ba4kast Мария разговаря с Илия Вълчанов - човекът с обученията, изкуствения интелект и множеството проекти.
Родом от Варна, Илия завършва Математическата гимназия там, след което продължава обучението си в Италия. Прекарва време и в Китай, където му се налага за кратко време да научи много, за да се впише в средата. И именно това преживяване му показва как да излезе от матрицата (можеш и ти да разбереш от разговора).
Завръщайки се от Китай, Илия придобива CFA сертификат (а пък в епизода споделя каква всъщност е ползата от него). По стечение на обстоятелствата Илия се оказва създател на съдържание за курсове, инструктор в Udemy с над 2.5 милиона платени студенти, успешно развива проекта си 3veta и е съосновател на Team-GPT.
Слушай целия епизод, ако искаш да разбереш възможно ли е да се направи продукт за един ден, как се става viral и ще отнеме ли изкуственият интелект работата на програмистите. И още много. Натискай Play.
-
В третия епизод на ba4kast Ивета разговоря с Олга Марсенак - предприемач и съосновател на биотехнологичния стартъп Nasekomo. Компанията се занимава с прелюбопитния процес на производство на устойчиви продукти от насекоми за фуражната и селскостопанска индустрия, а главен герой в него е мухата “Черен войник”.
Слушай епизода, ако искаш да разбереш повече за професионалния път на Олга, за бягството от предначертания кариерен коловоз и пътя от финансовия сектор в чужбина до иновативната индустрия в България. Ако ти е интересно да се гмурнеш в темата за уроците, които предаваме на следващите поколения, за новите начала и за малките стъпки, които буквално могат да променят бъдещето на планетата, то си на правилното място. Натсикай “Play”, за да чуеш какво има да сподели Олга и да разбереш защо ролята на екипа и отношенията между хората е толкова важна във всеки един аспект.
- Mostrar mais