Episódios
-
16,2% nastolatków nie jest w stanie wytrzymać bez mediów społecznościowych dłużej niż godzinę. Jak rodzice mogą wspierać dzieci w cyfrowym świecie? Jak rozmawiać o granicach, bezpieczeństwie i przemocy w sieci? Czy dorośli naprawdę wiedzą, do czego ich dzieci używają smartfonów?
W tym odcinku Digitalks moją gościnią jest Aga Rogala – pedagożka, terapeutka rodziców i par, autorka książek: Poukładaj to sobie w głowie i Jak budować związek, który ładuje baterie?” i twórczyni podcastu „Aga Rogala”, wspierającego pary w budowaniu trwałych relacji małżeńskich i partnerskich.
Z Agą rozmawiam o nastolatkach, technologii i stawianiu granic.
Zapraszam do słuchania – Jowita Michalska.
-
Czy zbiorowa sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć memy? Kiedy AI zyska fizyczne ciało? Dlaczego 2024 rok był najgorętszym w historii? Jakie przełomowe zmiany technologiczne czekają nas poza AI?
W tym odcinku Digitalks podsumowuję najciekawsze wątki z dwóch najważniejszych konferencji technologicznych tego roku – SXSW i Abundance Summit. Dowiecie się, jakie innowacje kształtują przyszłość, jakie idee elektryzowały liderów branży oraz jakie kluczowe trendy warto śledzić, aby lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany.
Zapraszam do słuchania!
-
Estão a faltar episódios?
-
Czy automatyzacja naprawdę przejmie większość rynku pracy? Prognozy wskazują, że w ciągu 7-15 lat znaczna część zawodów zostanie zastąpiona przez technologie. Które z nich przyjmiemy tak naturalnie, jak GPS czy streaming mediów? W jakich obszarach sami będziemy dążyć do automatyzacji, a gdzie ludzie wciąż pozostaną niezastąpieni? Sprawdź, które branże zmienią się najszybciej.
Zapraszam do słuchania i komentowania!
-
W marcowych polecajkach czekają na Was inspirujące pozycje, którepomogą Wam rozwijać wiedzę z zakresu technologii, ale też zrelaksować się w wolnej chwili. Będzie technologicznie, ale nie tylko!
Czy przewidywanie przyszłości naprawdę działa? Czy kobiety w Polsce i na Saharze mają podobne marzenia? Sprawdźcie sami – zapraszam do wysłuchania!
-
Czy sztuczna inteligencja przejmie całość mojej pracy, czy tylko jej część? Jakie zawody związane z AI będą dostępne dla osób bez technicznego wykształcenia? Czy chcę rozbudować swoje kompetencje, czy nauczyć się czegoś zupełnie nowego?
Nawet 50% zawodów będzie wymagało kompletnie nowych umiejętności w najbliższym pięciu latach. W tym odcinku Digitalks omawiam konkretne zawody przyszłości i sposoby, jak skutecznie się do nich przekwalifikować.Zapraszam do słuchania i dyskusji!
-
Za 10 lat połowa dzisiejszych zawodów zniknie. Czy szkoła przygotowuje nastolatków na tak dynamiczne zmiany na rynku pracy? Jakie kompetencje będą kluczowe w przyszłości? Co czeka artystów i twórców?
W tym odcinku Digitalks przyglądam się przyszłości pracy i umiejętnościom, które warto rozwijać już dziś. Zapraszam do słuchania!
-
Gdyby AI zastąpiło wszystkie zawody to jak chcesz spędzić swoje życie? W tym odcinku dzielę się z Wami przemyśleniami na temat przyszłości rynku pracy w kontekście galopującego rozwoju technologii.
-Czy sztuczna inteligencja zastąpi trenera personalnego i lekarza?- Czy ludzie staną się zbędni... dla siebie nawzajem?
- Jakie największe zagrożenia niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji?
Posłuchaj moich przemyśleń i dołącz do dyskusji!
-
Dzisiaj w Digitalks polecajki na okres ferii zimowych, zarekomenduję Wam książki niezwiązane z technologią, a dla równowagi najnowsze raporty biznesowe, w tym trendbook z konferencji Masters&Robots 2024. Zagłębie się też w temat robotyki i postaram się odpowiedzieć na pytanie, jak wiedza z tego zakresu, ułatwi radzenie sobie w obecnym świecie. Jaki wpływ roboty humanoidalne będą miały na naszą pracę w przyszłości? Zapraszam do wysłuchania!
-
W dzisiejszym odcinku przegląd najciekawszych wątków dyskutowanych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Dlaczego musimy skupić się na krótkoterminowym rozwoju? Ile energii konsumuje AI? Czy powinniśmy zdecentralizować własność technologii i dlaczego w obszarze technologii tak ważna jest współpraca międzynarodowa? Zapraszam do słuchania!
-
Czy technologia nam wystarczy i nie będziemy potrzebować innych ludzi? Jak głęboko powinniśmy ograniczać rozwój technologii? Jak daleko możemy się posunąć w zastępowaniu ludzi robotami? Czy przy tym tempie rozwoju technologii mamy możliwość przewidzenia co będzie za 5 lat? W tym odcinku Digitalks przedstawię Wam mój subiektywny przegląd technologicznych trendów na 2025 rok. Zapraszam do wysłuchania!
-
W latach 2025-2030 powstanie 170 milionów nowych stanowisk pracy. W tym odcinku Digitalks przytaczam najważniejsze dane z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego The Future of Jobs 2025 o przyszłości rynku pracy. Jakie główne czynniki będą miały wpływ na zmiany? Jakie zawody są najbardziej zagrożone automatyzacją? Jak możemy się na te zmiany przygotować? Zapraszam do słuchania! Jowita Michalska
-
Nowy Rok = nowe postanowienia, dlatego w pierwszym odcinku 2025 r. rekomenduję książki, filmy dokumentalne i podcasty, które pomogą Wam się rozwijać i zmieniać codzienne nawyki.
Czy młode pokolenie będzie pracować mniej? Jak zadbać o swoje zapędy perfekcjonistyczne? Jak nie dać się zwariować w morzu trendów z obszarów longevity i biohackingu? Zapraszam do wysłuchania!
-
Wszyscy będziemy musieli nauczyć się pracować ze sztuczną inteligencją w najbliższych latach. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Ilu Polaków już wykorzystuje narzędzia AI w swojej pracy? Jak dobrze przygotować ludzi na zmianę technologiczną związaną ze sztuczną inteligencją?
O tym wszystkim rozmawiam z moim gościem, którym jest Łukasz Foks, dyrektor inicjatywy AI Skills, Microsoft. Zapraszam.
-
Jak co roku przygotowałam dla Was „Prezentownik”, czyli mój subiektywny wybór książek i gadżetów, idealnych na prezenty dla bliskich.Są tu propozycje zarówno dla miłośników nowinek technologicznych, jak i tych, którzy lubią przeczytać dobrą książkę, spędzić ciekawie czas z dziećmi lub potrzebują cyfrowego detoksu. Zapraszam!
-
Dzisiaj w grudniowych polecajkach rekomenduję Wam prezenty technologiczne. Budzik który pomoże Wam pozbyć się telefonu z sypialni, inteligentne okulary czy lokalizatory które pomogą znaleźć bagaż zagubiony na lotnisku albo odnaleźć zapodziane klucze.
Polecę też 4 książki które warto przeczytać w przerwie świątecznej. Zapraszam do wysłuchania! -
W dzisiejszym odcinku poruszamy temat stresu technologicznego. Do rozmowy zaprosiłam Artura Modlińskiego - eksperta w obszarze tworzenia synergii człowieka z technologią, kierownika Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz badacza w Międzynarodowym Centrum Badawczym (CITAD) w Portugalii i Augmented Human Intelligence & Digital Ergonomics Lab we Włoszech. Artur jest też ekspertem w Digital University i prowadzi szkolenia w różnych obszarach, m.in. uczy jak radzić sobie z technostresem. Czym jest Technostres? Jakie zawody są na niego najbardziej narażone? Jakie są skutki życia w stresie związanym z technologią jak ograniczyć jego negatywny wpływ?
Zapraszam do wysłuchania! -
W dzisiejszym odcinku Digitalks kontynuuję serię "Ask me anything" i odpowiadam na Wasze pytania dotyczące bardzo różnych wątków. Sporo czasu poświęcam zawodom przyszłości, przekwalifikowaniu i temu, jak uczyć się technologii ze swoimi dziećmi. Jakie zawody mają przyszłość we współpracy z technologią? Jak uczyć się AI z 10-latkiem? Czy dawać dzieciom dostęp do Chata GPT? Z jakich narzędzi korzystać do tworzenia CV? Zapraszam!
-
Dzisiaj w Digitalks odpowiadam na pytania od słuchaczy. Jak zostać ekspertem od cyfrowego detoksu? Czy technologia jest projektowana żeby nas uzależniać? Jak zmieni się zawód wizażystki, makijażystki? Czy zawód prawnika/prawniczki jest zagrożony? Zapraszam do słuchania!
-
5,5 godziny - tyle w sieci spędzają dziennie polskie nastolatki według badań NASK-u, dlatego w listopadowych Polecajkach mówię o tym, jak ograniczyć czas przed ekranem.
Co w zamian? Dobra książka! Przygotowałam dla Was przegląd kilku ciekawych pozycji o bardzo różnej tematyce.
Jak wysocy byli ludzie w średniowieczu i w jaki sposób dbali o higienę? Jak nowe technologie mogą wstrząsnąć całym krajem? Dlaczego technologia pogłębia samotność? Zapraszam!
-
Czy czeka nas rewolucja komunikacyjna? Jak rozmawiać z samochodem bez kierowcy czy lodówką? Czy osobami starszymi będą opiekować się roboty? I kiedy robot humanoidalny będzie kosztował tyle co używany samochód? O tym rozmawialiśmy na ostatniej konferencji Masters&Robots, posłuchajcie wybranych wątków z tego wydarzenia.
- Mostrar mais