Episódios
-
W latach 2025-2030 powstanie 170 milionów nowych stanowisk pracy. W tym odcinku Digitalks przytaczam najważniejsze dane z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego The Future of Jobs 2025 o przyszłości rynku pracy. Jakie główne czynniki będą miały wpływ na zmiany? Jakie zawody są najbardziej zagrożone automatyzacją? Jak możemy się na te zmiany przygotować? Zapraszam do słuchania! Jowita Michalska
-
Nowy Rok = nowe postanowienia, dlatego w pierwszym odcinku 2025 r. rekomenduję książki, filmy dokumentalne i podcasty, które pomogą Wam się rozwijać i zmieniać codzienne nawyki.
Czy młode pokolenie będzie pracować mniej? Jak zadbać o swoje zapędy perfekcjonistyczne? Jak nie dać się zwariować w morzu trendów z obszarów longevity i biohackingu? Zapraszam do wysłuchania!
-
Estão a faltar episódios?
-
Wszyscy będziemy musieli nauczyć się pracować ze sztuczną inteligencją w najbliższych latach. Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Ilu Polaków już wykorzystuje narzędzia AI w swojej pracy? Jak dobrze przygotować ludzi na zmianę technologiczną związaną ze sztuczną inteligencją?
O tym wszystkim rozmawiam z moim gościem, którym jest Łukasz Foks, dyrektor inicjatywy AI Skills, Microsoft. Zapraszam.
-
Jak co roku przygotowałam dla Was „Prezentownik”, czyli mój subiektywny wybór książek i gadżetów, idealnych na prezenty dla bliskich.Są tu propozycje zarówno dla miłośników nowinek technologicznych, jak i tych, którzy lubią przeczytać dobrą książkę, spędzić ciekawie czas z dziećmi lub potrzebują cyfrowego detoksu. Zapraszam!
-
Dzisiaj w grudniowych polecajkach rekomenduję Wam prezenty technologiczne. Budzik który pomoże Wam pozbyć się telefonu z sypialni, inteligentne okulary czy lokalizatory które pomogą znaleźć bagaż zagubiony na lotnisku albo odnaleźć zapodziane klucze.
Polecę też 4 książki które warto przeczytać w przerwie świątecznej. Zapraszam do wysłuchania! -
W dzisiejszym odcinku poruszamy temat stresu technologicznego. Do rozmowy zaprosiłam Artura Modlińskiego - eksperta w obszarze tworzenia synergii człowieka z technologią, kierownika Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz badacza w Międzynarodowym Centrum Badawczym (CITAD) w Portugalii i Augmented Human Intelligence & Digital Ergonomics Lab we Włoszech. Artur jest też ekspertem w Digital University i prowadzi szkolenia w różnych obszarach, m.in. uczy jak radzić sobie z technostresem. Czym jest Technostres? Jakie zawody są na niego najbardziej narażone? Jakie są skutki życia w stresie związanym z technologią jak ograniczyć jego negatywny wpływ?
Zapraszam do wysłuchania! -
W dzisiejszym odcinku Digitalks kontynuuję serię "Ask me anything" i odpowiadam na Wasze pytania dotyczące bardzo różnych wątków. Sporo czasu poświęcam zawodom przyszłości, przekwalifikowaniu i temu, jak uczyć się technologii ze swoimi dziećmi. Jakie zawody mają przyszłość we współpracy z technologią? Jak uczyć się AI z 10-latkiem? Czy dawać dzieciom dostęp do Chata GPT? Z jakich narzędzi korzystać do tworzenia CV? Zapraszam!
-
Dzisiaj w Digitalks odpowiadam na pytania od słuchaczy. Jak zostać ekspertem od cyfrowego detoksu? Czy technologia jest projektowana żeby nas uzależniać? Jak zmieni się zawód wizażystki, makijażystki? Czy zawód prawnika/prawniczki jest zagrożony? Zapraszam do słuchania!
-
5,5 godziny - tyle w sieci spędzają dziennie polskie nastolatki według badań NASK-u, dlatego w listopadowych Polecajkach mówię o tym, jak ograniczyć czas przed ekranem.
Co w zamian? Dobra książka! Przygotowałam dla Was przegląd kilku ciekawych pozycji o bardzo różnej tematyce.
Jak wysocy byli ludzie w średniowieczu i w jaki sposób dbali o higienę? Jak nowe technologie mogą wstrząsnąć całym krajem? Dlaczego technologia pogłębia samotność? Zapraszam!
-
Czy czeka nas rewolucja komunikacyjna? Jak rozmawiać z samochodem bez kierowcy czy lodówką? Czy osobami starszymi będą opiekować się roboty? I kiedy robot humanoidalny będzie kosztował tyle co używany samochód? O tym rozmawialiśmy na ostatniej konferencji Masters&Robots, posłuchajcie wybranych wątków z tego wydarzenia.
-
Dzisiaj w Digitalks przedstawię Wam 4 grupy w których będą pojawiać się nowe zawody związane ze sztuczną inteligencją. W jakich obszarach AI przejmie nasze zawodowe obowiązki? Jakie nowe zawody będą się pojawiać na styku kompetencji twardych i miękkich? Jak sztuczna inteligencja wpłynie na zawody kreatywne? Zapraszam do wysłuchania!
-
W dzisiejszym odcinku Digitalks moim gościem jest prof. Marek Kowalkiewicz - kierownik Katedry Ekonomii Cyfrowej na Queensland University w Australii, wcześniej kierownik zespołów ds. innowacji w Dolinie Krzemowej. Niedawno wydał książkę "The Economy of Algorithms: AI and the Rise of the Digital Minions," w której analizuje, jak algorytmy kształtują współczesną ekonomię i nasze życie zawodowe. Już za 2 tygodnie wystąpi na naszej konferencji Masters&Robots 2024 i będzie mówił o zmieniającej się rzeczywistości zawodowej i definicji przywództwa w gospodarce rządzonej przez algorytmy. Czego nie wiemy o algorytmach? Co w nich ludzi najbardziej dziwi? O jakich zawodach marzą nasze dzieci? Dlaczego technologia ciągle nas zaskakuje i tak trudno przewidzieć jej rozwój? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź w tym odcinku. Zapraszam do słuchania!
-
W tym odcinku polecam książki, które pomogą Wam gładko wejść w jesień. Co zrobić, by zadbać o swoją długowieczność i produktywność? W jaki sposób technologia wpływa na nasze wzorce piękna? Jak skutecznie dbać o zdrowie podczas jesiennego sezonu? Jakie zmiany czekają nas w relacji z technologią w przyszłości? Zapraszam do wysłuchania!
-
Jak włączyć AI w proces nauczania? Skąd nauczyciele wiedzą czego mają uczyć? Jaki jest poziom umiejętności cyfrowych w Polsce? Jakie programy realizuje Polski rząd w tym obszarze? Jak wypadamy na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiadam razem z moją gościnią - Pamelą Krzypkowską - Dyrektorką Departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji oraz wykładowczynią. Zapraszam do wysłuchania!
-
Jak wygląda nauka na najlepszych uczelniach na świecie? Jak będzie zmieniało się szkolnictwo wyższe pod presją rozwoju technologicznego? Jak radzić sobie z fałszywymi informacjami i jak uwrażliwiać na nie nasze dzieci? Na te pytania odpowie nasz gość Dariusz Jemielniak – profesor, badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe, specjalizujący się w organizacjach otwartej współpracy i w badaniu społeczności internetowych, ekspert w Speakers Office Digital University.Zapraszam do słuchania!
-
Jaka jest rola nauczyciela/nauczycielki w zmieniającym się świecie edukacji? Czy nauczyciele są niezastąpieni? Jak nowoczesne technologie, wpływają na codzienną pracę pedagogów i jak mogą zmienić polską szkołę? Czy nauczyciele chcą się dokształcać? W pierwszym odcinku Digitalks na te pytania odpowiedzą Żyta Czechowska - Nauczyciel Roku 2019, współautorka książki “Jak nie zgubić dziecka w sieci?", właścicielka i dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Jarosław Kordziński - były nauczyciel, edukator, trener zaangażowany w wiele projektów rozwijających kompetencje osobiste i społeczne nauczycieli oraz dyrektorów szkół - eksperci Fundacji Digital Univeristy.Zapraszam do słuchania!
-
W pierwszym odcinku po wakacyjnej przerwie - polecajki. Rekomenduję filmy dokumentalne, książki oraz podcasty, które pomogą Wam spojrzeć na dynamiczny rozwój technologii szczerzej i z innej perspektywy. Opowiadam też o lifehackach zdrowotnych i suplementach, które każdy z nas powinien stosować. Zapraszam do słuchania!
-
Dzisiaj w polecajkach Digitalks mniej technologii - zarekomenduję Wam książki które w swoim życiu uważam za najważniejsze, które po przeczytaniu zostawiły mnie z uczuciem smutku, że już do tego świata nie wejdę. Nie zabraknie też podcastów i filmów na YouTubie. Zapraszam!
-
Dzisiaj w Digitalks polecam Wam aplikacje i prompty do planowania wakacji. Te narzędzia pomogą Wam w zaplanowaniu trasy podróży, atrakcji do odwiedzenia, lokalny dań do spróbowania czy odnalezieniu ciekawych lokalnych wydarzeń. Zapraszam!
-
Wiele krajów w Europie wprowadza lub już wprowadziło do szkół zakaz wnoszenia telefonów. Czy Polska do nich dołączy? W dzisiejszym DIGITALKS przedstawię Wam 10 sposobów na cyfrowy detoks - sprawdzone sposoby na to jak możecie odpocząć od telefonów, uchronić dzieci przed uzależnieniem oraz spędzić całą rodziną czas bez elektroniki. Zapraszam!
- Mostrar mais