Episódios
-
"Keď chcem byť ako líder autentický, musím vedieť ukázať svoje chyby," opisuje svoju cestu k premeny manažérskych životných "faciek" na dary koučka a mentorka Ivana Molnárová. V biznis masterminde DoNaha bývalá riaditeľka Profesie nastavila nám lídrom zrkadlo pravdy - cez hovorenie a žitie pravdy o sebe, vytvorení psychologického bezpečia, až po žitie firemných hodnôt. Umelú inteligenciu vníma, že nás oslobodí od nudnej práce a nová generácia, ktorej sa chce viac žiť ako pracovať, do toho nie len zapadá, ale bude pretvárať firmy na viac otvorené, uvedomelé a ekologické. "Keď budeme dávať ľudí na prvé miesto, naše hodnoty na prvé miesto, ten biznis príde," tvrdí Ivana Molnárová s tým, že v rozhovore z rpaxe vyťahuje ako firemné hodnoty dokázali pomôcť firme a ľuďom v ťažkých časoch.
-
Hovoria mu slovenský Baťa. Nie len preto, že má svetové ambície a vyváža zo Slovenska do celého sveta - aj pre značky ako Siemens, Volkswagen, Bentley či Versace. Ale aj preto, že na ľudí je náročný, prísny, priamy, ale ľudský. Záleží mu na ich rozvoji, zdraví a rodinách. V DoNaha sme sa s Arturom Gevorkyanom bavili o jeho biznis mentalite, neustálom boji o prežitie, zoceľovaniu - osobnému aj v podnikaní.
Pri hľadaní zamestnancov hovorí, že pri pohovoroch najprv kandidáta odhovárajú, ak vydrží, robia stávky, po koľkých dňoch v práci sa prvýkrát rozplače. Tempu nestíha každý, a Artur má na to aj štatistiky. Najväčšiu úspešnosť uchytenia sa vo firme má u ľudí, ktorí prišli z najťažších podmienok.
V rozhovore, ktorý je nabitý vtipnými poznámkami a metaforami sa dozviete , že vybudovať svetovú firmu chceobetu najbližších 10 až 15 rokov života. -
Estão a faltar episódios?
-
V biznis masterminde DO NAHA sme sa bavili s konštruktérom a dizajnérom Štefanom Kleinom o nájdení rovnováhy medzi krásou a funkčnosťou. V diskusii sme prebrali nie len prelínanie sa prírodných prvkov s ľudskými potrebami a možnosťami technológie, ale prešli sme aj odchod Štefana z projektu Aeromobil a štart od znova. Hľadali sme odpovede ako oživovať inovácie a ako aj z výziev naokolo spraviť príležitosť pre dizajnérov a podnikateľov.
Štefan má za sebou štyridsať prototypov od áut, cez motorky, traktory, bagre, lokomotívy, až po voj najznámejší počin: lietajúce auto. To sa práve v posledných dňoch dostalo do ďalšej fázy tým, že čínsky investor zaplatil vopred za licenciu na jeho výrobu v Číne. Práve počas debaty sa Štefan stal dedkom (vypočujte si záver podcastu). -
V biznis masterminde DO NAHA sme vyspovedali expertku na neverbálnu komunikáciu a forenznú konzultantku Noru Laukovú v téme o toxických vzťahoch v biznise. "Toxik ide po povrchu. Toxickí ľudia nerobia to, čo hovoria, a nehovoria to, čo robia,"opisuje najmä manipulátorov a psychopatov N. Lauková. V epizóde budete počuť aj konkrétne prípady z jej praxe aj riešenia toxických vzťahov alebo partnerstiev. Ak vám budú niektoré pasáže povedomé, nezúfajte, vždy exiszuje z toxického vzťahu cesta. Len možno budete musieť použiť nástroje, ktoré sú použité toxickým človekom proti vám.
-
V DO NAHA sme sa rozprávali o (ne)zmysle života s koučom, etikoterapeutom aj Dalajlámovim žiakom v jednej osobe: Vladimírom Červenákom. Tá najdôležitejšia otázka na ktorú si potrebujeme v živote odpovedať je "Kto som". Nie iba profesne, mentálne, rodovo či národne, ale aj emocionálne, energeticky a dokonca duchovne. Už toto je práca na celý život, pričom život nám riadia skôr strachy, traumy a ego. A to je zodpovedné za stav našich vzťahov - nie len s ľuďmi naokolo, ale aj so sami sebou. To je podstata etikoterapie, ktorú ako československú samokoučovaciu metódu oživil práve Vlado Červenák. Má vôbec život začiatok a koniec? Materialistický a duchovný svet a ako sebou pohŕdajú? Mužská a ženská energia v biznise?
-
V podnikateľskom masterminde DO NAHA sme sa pozreli na komunity z biznis pohľadu. Šetria náklady, dávajú spätnú väzbu či nápady, ale najmä vedia značku a jej produkty vystreliť až do nebies. Expertka na tvorbu komunít Zuzka Gergeľová nás previedla krokmi tvorby komunít, ukázala nám 12 vodítok, na ktoré by mali firmy pri tvorbe alebo starostlivosti o komunity dbať. Prečo komunity zažívajú renesanciu? Ako vznikajú a zanikajú? Ktoré štyri fázy vývoja komunít existujú a v ktorej je tá vaša?
-
V DO NAHA nám prvá slovenská KonMarie konzultantka Majka Verešová popísala, ako sa mení život v domácnosti busy ľudí, keď začnú mať "vo veciach upratané". Cez praktický proces tzv. "declutteringu" Majka pomohla na Slovensku stovkám ľudí a pritom základ je úplne jednoduchý: obklopovať sa iba vecami, ktoré prinášajú radosť. V niekoľkých krokoch Majka popisuje ako na to aj keď nemáte pri sebe profi upratovacieho kouča. Manažéri aj podnikatelia, mať upratané okolo seba je cesta ako mať upratané aj v sebe.
-
V DO NAHA nám Robo Vereš dal na tácke princípy ideálnej váhy bez počítania kalórii. Schudnúť? Kalorický deficit. Nabrať? Viac proteinov a silový tréning. Aj pri hodine v posilke za týždeň sa vieme dostať na ideálnu váhu. Bez počítania kalórii. O tom je aj Robov nový projekt - apka IdealWeight, ktorá je určená pre americký trh. Robo nám okrem princípov chudnutia a naberania svalov poodhalí ako sa apka vyvíjala - od excelovského MVP-čka až po testovanie vizuálov.
-
"Najväčší problém aký kedy ľudstvo malo," tak sa pozeráme s klimatológom Jozefom Pechom na klimatickú krízu, ktorá zasiahne každého a každé podnikanie. Pre spotrebiteľov to bude znamenať postupný návrat ku kvalite a pravdepodobne aj k umeniu žiť minimalisticky, pretože zdroje - napríklad aj voda, budú stále v obmedzenejšej miere. V tomto celom sa snažíme nájsť príležitosti - nie, nejde o predaj viac a viac klimatizácii - cez zmierňovanie otepľovania až po aktivity k adaptácii. Jozef neverí na nejakú čarovnú technológiu, ktorá spasí obývateľnosť našej planéty, skôr to vidí ako prácu každého na sebe a investícii do udržateľných riešení a technológii. V DO NAHA sme sa snažili namiesto strašenia prísť ku konkrétnym príležitostiam ako biznis môže zmeniť, možno až zvrátiť zmenu klímy.
-
V DO NAHA sme otvorili kontroverznú tému psychadelík, ktoré sú zatiaľ v legislatívnom koši s návykovými drogami, pričom v USA, Holandsku, Nemecku, ale aj v susednom Česku sa používajú na efektívne a dlhodobé liečenie tráum, strachov, závislostí, nespavosti či migrén. Hlavný hosť, koučka a psychologička Kristína Pomothy, hovorí, že psychadeliká nie sú jedinou odpoveďou a cestou pre psychické zdravie človeka, ale výrazne vedia akcelerovať liečbu. Aké je to nechať rozpustiť ego? Čo sa deje pri liečbe s psychadelikami? Ako konkrétne vyzerá takýto zážitok a aké sú riziká takejto liečby? Kristína, ktorá vyskúšala niekoľko druhov psychadelickej liečby a dnes sa učí, aby jedného dňa mohla sprevádzať ďalších ľudí, nám na osobnom príbehu ukázala ako sa vysporiadať s traumou a strachmi. Rozprávame sa aj o tom ako tento odbor liečby objavili veľkí investori, a tiež o tom, či sa vôbec dá takýto osobný biznis škálovať. Celý rozhovor slúži výlučne na informatívne účely a nenabáda k skúšaniu psychadelických látok. Tieto látky, ich držanie, ako aj nabádanie na ich užitie sú na Slovensku zakázané.
-
V DO NAHA prišiel medzi biznismenov fotograf Vlado Šimíček, ktorý spolu s kolegami z Denníka N vyzbieral vo verejnej zbierke peniaze na nákup 7 sanitiek a 2 džípov, ktoré odviezli na ukrajinský front. Hovorí o tom, ako si spraviť priestor pre dobročinné aktivity pomedzi hektický pracovný život, o jeho cestách na vojnom zmietanú Ukrajinu už od Maidanu a pomenúva aj to, v čom je táto krajina inovatívnejšia ako Slovensko. O jeho zbierke hovorí síce ako o "kvapke v mori", ale ukrajinskí vojaci mu s vďakou v očiach hovoria, že to more je práve z tých kvapiek. Vlado sa s nami podelil aj o tie najnebezpečenejšie chvíle, keď granát z tanku zničil dom iba sto metrov od neho. Ukazuje nám foundrom paralelu medzi vojenským velením a biznis leadershipom keď si ťažké rozhodnutia žiadajú čo najviac otvorenosti. Ideme hlbšie do najťažších momentov v histórii krajiny či firmy, ktoré redefinujú pocit súnáležitosti a lojality v ľuďoch.
-
Lukáš Jánoš spolu s tímom Investigátorov skúma nadprirozdené javy, ako aj metódy, ktoré sa na prvý pohľad nedajú vedecky podložiť, otestovať. V DO NAHA sa s nami rozprával o kritickom myslení, ako na Slovensku chýba a ako formuje spoločnosť. Vo firmách sa - zdá sa - kritické myslenie tiež nenosí, pretože sa podnikatelia boja príliš chytrých podriadených. Posvietili sme si aj na neférové "odžuby" zo strany firiem - napríklad greenwashing, ktorý môžeme vidieť napríklad na obaloch produktov. Lukáš samozrejme presne pomenoval aj prečo preukázateľne Biorezonancia, Veštenie, Numerológia, Astrálne cestovanie, Telepatia, Bretheriánstvo, Prútikárstvo či Homeopatiká nefungujú - o čom natočili aj dokumentárny seriál a čoskoro film. Samozrejme, sú aj veci, nad ktorými si Lukáš láme hlavu - ako napríklad slobodné myslenie. Tento diel DO NAHA je nie len filozofický, ale aj praktický ako pracovať s myšlienkami, ale tiež ľuďmi, ktorí emocionálne reagujú na ich presvedčenia.
-
Umelá inteligencia je najväčšia biznis príležitosť našej generácie. Alebo minimálne najväčšia zmena biznisového fungovania v histórii. Navyše sa táto zmena deje tak rýchlo, že kým si vypočujete tento podcast, doba už bude na míle ďaleko. Aj keď nie rovnomerne rozdelená. Juraj Bednár, zakladateľ Paralelnej Polis, ale aj firiem Essential Data, Citadelo a Digmia, je expert na umelú inteligenciu, ktorý ju využíva denne. Momentálne pracuje na konvergencií softvérov a umelej inteligencie pre podcasterov. V tejto epizóde sme odhalili nie len biznis príležitosti, riziká, ale aj to, ako budeme fungovať s umelou inteligenciou, aké profesie sa zmenia či to, kedy bude umelá inteligencia múdrejšia ako človek. Veľmi prakticky Juraj pomenoval aj apky, ktoré sa oplatí vyskúšať, pretože sa pravdepodobne stanú štandardom pre naše fungovanie ako je Google pre vyhľadávanie na internete.
-
Produktivita nie je iba o pracovnom čase, je o tom žiť správne. Marek Kogan, majster metódy GTD (Getting Things Done) nás v tejto časti DO NAHA zasvätil do tých najefektívnejších pár krokov, ktoré nám umožnia usporiadať si myšlienky a stihnúť toho oveľa viac. Ako si nenosiť prácu domov, ako mať svoj externý mozog, ako sa pozerať na podstatné vs. nepodstatné, ale aj o tom, prečo je prokrastinácia tak prirodzená sa dozviete v tomto podcaste. Dominik Orfánus, zakladateľ cestovky Xtours a implementátor systému EOS vyspovedal Mareka do detailov - od jeho rutín v rodine, práci, až po skúsenosti skúsenosti s vylepšovaním produktivity naprieč firmami na Slovensku a v Česku.
-
Firmy by mali byť prospešné, nie len úspešné. Na to treba, aby to boli skôr sociálne systémy s ekonomickým efektom, ako naopak. Samozvaný minister šťastia Vladimír Synek rúca normy, ale aj vzorce správania pohľadom cez lupu filozofie, etimológie, ale najmä vlastných výskumov vo firmách naprieč Českom a Slovenskom. A tiež výskumom ľudského postoja k štátu. Hovorí, že neangažovaný občan sa určite prechodom vrátnice firmy nezmení na angažovaného zamestnanca a práve preto vníma rolu firmy oveľa širšie ako ekonomické poučky. Prechádzame s ním všemožné témy od sublimácie zvedavosti, teórie zla, až po to, ako psychopatické sú firmy a ich manažment a prečo. Ako bonus si celým rozhovorom vysvetľujeme aj staroveké názvy a ich význam: eudamónia, avoda, communicatio alebo aj miesto, kde nahrávame: Elysium.
-
V druhej časti štvrtého DO NAHA nám expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka Nora Lauková povie viac o manipulácií, poškodzovaniu a intrigách vo firmách. Prakticky si ukážeme ako odhaliť klamára a ako sa dopytovať na detaily. Nora analyzovala vyše 24 tisíc ľudí s rôznymi typmi porúch a patologického správania, študovala morfopsychológiu za oceánom, dnes pomáha firmám a jednotlivcom v tých ľudsky najťažších situáciách - konfliktoch, toxických vzťahoch, závislostiach, dotkneme sa však aj partnerských vzťahov, či podoby so domácimi miláčikmi.
-
Expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka Nora Laukovú dokáže vidieť na ľuďoch to, čo skrývajú, ale aj to, o čom sami ani netušia. Analyzovala vyše 24 tisíc ľudí s rôznymi typmi porúch a patologického správania, študovala morfopsychológiu za oceánom, dnes pomáha firmám a jednotlivcom v tých ľudsky najťažších situáciách - konfliktoch, toxických vzťahoch a závislostiach. Poodhalíme s ňou prečo sa ľudia s psychopatickými sklonmi viac vyskytujú na riadiacich pozíciách či v politike. A dokonca uvidíte Noru priamo v akcií, keď urobí analýzu dobrovoľníka behom pár sekúnd. Toto je prvá časť interview.
-
"Vlk loví najlepšie keď je hladný", ilustruje jednoduché princípy na križovatke cvičenia a stravovania známy tréner, podnikateľ, expert na zdravú výživu Vlado Zlatoš. Preto je najlepšie ísť cvičiť hladný. Do roka by sme mali poznať naše preferencie v stravovaní štýlom "pokusom-omyl", aby sme vedeli, aké jedlo nám robí dobre a aké nie. Žiť zdravo neznamená odriekanie, každý si vie nájsť ideálnu kombináciu stravy bez toho, aby neustále striedal diéty, ktoré sú "in". Prerušovaná hladovka je najlepšia všeobecná diéta pre nás všežravcov: 16 hodín zo dňa iba voda. Tak čo, skúsite to už zajtra?
-
Recesia tu je a je jedno aká je jej definícia. Nepanikárte. Recesia pominie. Najkratšia recesia bola 6 mesiacov, najdlhšia 66 mesiacov.
Inflácia je ako alkoholizmus. Keď začneš piť, najprv sa dostavia tie príjemné efekty, potom zlé. Keď prestanete piť, najprv sa dostavia zlé efekty, bolesť, potom prídu zdravé momenty.
Rezervy držte v hotovosti, ideálne na 1 rok života. Nakoniec ich nebudete asi potrebovať, ale aspoň budete mať komfort robiť dobré rozhodnutia a investície. Lebo v býčích trhoch sa zarába, v medvedích trhoch sa bohatne.
....to je pár myšlienok z plodnej debaty s Rasťom Vasilišinom, zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange, najväčšej bitcoin-centrickej burzy v Európe a s jeho vyše 25 rokov skúseností na finančných trhoch od New Yorku po Singapúr má v peniazoch, inflácií, recesií a investíciách celkom jasno. Veľmi jednoduché princípy a nekonvenčné pohľady si užijete v ďalšom DO NAHA. -
Sme ako stolička so štyrmi nohami. Jednu podceníme a padneme na zadok. DO NAHA s koučkou a autorkou Lýdiou Ladanovou Z miliónov dôvodov prečo Lydka vypichnem iba dva. Prvý je téma - snáď nie je sprofanovanejšia téma ako šťastie. Lydka mi pred pár rokmi úplne otočila vnímanie šťastia, tvorivosti a celistvosti v živote. Druhý dôvod je ten, že Lýdia ma za sebou silný ľudský príbeh a nebojí sa hovoriť o pádoch, z ktorých vždy dosiahla nový vrchol. Nezabudnem ako mi dala lekciu zo spomalenia. Keď som jej volal a pozval do mastermindu DO NAHA, jej tretia veta bola, či môžem spomaliť, lebo ona má zámer spomalovať a moja záplava slov bola presným opakom toho, čo by človek o pol deviatej večer potreboval. Hneď som sa uzemnil s tým, že veď zámer púšťať a spomalovať som si dal aj ja iba nedávno. Tento diel bude nie len pomalší, ale aj na telo, s Lydkou sme zabrdli do tém ako kreativita, životná energia vs. časový manažment, šťastie vs. peniaze, zdravé firemné kultúry, kríza stredného veku, ale na záver sa publikum môže pýtalo aj kopec praktických "HOW TO" otázok. Príjemné počúvanie
- Mostrar mais