Episódios
-
O sobie Andrzej Seweryn mówi, że wiecznie pędzi. Wystarczy spojrzeć na jego dokonania z ostatniego roku, by potwierdzić te słowa. Serial „Rojst Millenium”, filmy „Nieobliczalna”, „Przysięga Ireny”, program „Czas na Show. Drag Me Out” – to tylko część listy, a już zaraz Krakowski Festiwal Filmowy otworzy jego dokumentalna biografia „Jestem postacią fikcyjną”.
Pracował z największymi, dziś sam jest mentorem. Jakie ma relacje z młodszymi kolegami? Ile w nim z Francuza? Czego nauczyło go doświadczenie z dragiem? Czy po ostatnich wyborach lżej mu się oddycha? I czy rzeczywiście czuje się jak postać? O tym wszystkim wielki aktor i wieloletni dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn opowie Annie Tatarskiej.
-
Była „Córką trenera”, a teraz debiutuje jako „Supersiostra” w pierwszym polskim familijnym filmie science fiction. Karolina Bruchnicka opowiada Annie Tatarskiej o sytuacji młodych aktorek w branży, nauce stawiania granic i zawodowych marzeniach.
-
Estão a faltar episódios?
-
Dawid Ogrodnik - aktor od zadań ekstremalnych. Nie ma roli, której nie potrafiłby zagrać. Jak zmienił się od swojego mocnego debiutu w "Chce się żyć" ponad 10 lat temu? Kiedy dotarło do niego, że proces jest ważniejszy niż cel? A gdy napływ propozycji zawodowych zwolnił, co Dawid odnalazł w ciszy? O tym, ale także o nagłych spotkaniach bosej stopy z rozsypanymi klockami LEGO i piszczeniu na horrorach rozmawiamy przy okazji premiery serialu Netflix "Rojst Millenium".
-
Jak opowiadać o polskiej historii? Odpowiedź na to pytanie znajduje „Kos” Pawła Maślony. W utrzymanej w westernowym klimacie produkcji na równi czuć fascynację filmami Sama Peckinpaha i indonezyjskim „Rajdem” Garetha Evansa. Tegoroczny laureat Paszportu „Polityki” opowiada Annie Tatarskiej o potrzebie przedstawiania przemocy tak, by widz mógł zostawić w kinie gwałtowne emocje, o uwzględnieniu wyciętych z historii kobiecych narracji i nagłej, dotkliwej aktualności swojego dzieła. „Kos” odczarowuje romantyczny wizerunek chłopa i sarmackie legendy, zapewniając widzowi fascynującą lekcję historii i życia.
-
Agnieszka Grochowska była Danutą Wałęsą, jako Milena „Czarna” uwodziła gangstera, a w „Dniu Matki” dała popis siły niczym zawodniczka MMA. Grała po polsku, niemiecku, angielsku i rosyjsku, chciałaby po francusku. Czy aktorki lubi czegoś nie wiedzieć? Czego się boi? O czym marzy Gościnię podcastu „Galaktyki” już wkrótce zobaczymy w roli Pułkownikowej w „Kosie”.
-
Być najsłynniejszym Janem Pawłem w historii Polski? Marzenie ściętej głowy! No chyba, że żyjesz w roku 1670, jak bohater najnowszego serialu platformy Netflix, grany przez Bartłomieja Topę. Z aktorem i tatą piątki dzieci w wieku od 2 do 21 lat rozmawiam o tym, czy są role, których się boi, czy wolno śmiać się z historii i czym jest dobre ojcostwo.
-
Arkadiusz Jakubik to najmilszy człowiek w branży filmowej. Dlaczego zatem tak dobrze wychodzi mu granie postaci mrocznych i złamanych przez życie takich, jak Marcin Kania, główny bohater serialu Netfliksa „Informacja zwrotna"? Z aktorem rozmawiamy o tym, co było przed sukcesem – o latach chudych i o lekcjach, jakie dają porażki. O wyrastaniu z trudnych relacji z ojcem i dorastaniu do świadomego ojcostwa. O miłości do mamy, pożegnaniach i własnym miejscu na ziemi. Wyjaśniamy też, dlaczego każdy prawdziwy mężczyzna musi mieć wykupiony nagrobek. W studiu towarzyszy nam „trzeci synek” Arka i jego żony Agnieszki – jack russell terrier Bazyli.
-
Film „Lęk" opowiada o dwóch siostrach, które jadą do Szwajcarii, żeby jedna z nich mogła umrzeć na własnych warunkach. Ale Magdaleny Cieleckiej nie zapytam o to, czego się boi. Porozmawiamy o granicznym doświadczeniu znikania na potrzeby roli. O pięknie, które kryje się w ciele ożywionym kochającym spojrzeniem. O tym, dlaczego pożądanie nierzadko umiera ostatnie. I o tym, że prawo do decydowania o własnym ciele to podstawowe prawo człowieka.
-
„To Sonia załatwiła mi tę robotę! Nawet dostała już za nią nagrodę. Ja nie dostałem. Ale to było moje najprzyjemniejsze niedostanie nagrody w życiu. Nigdy się z niczego tak nie cieszyłem". Borys Szyc jest ogromnie dumny z córki. Nic dziwnego – nastoletnia Sonia właśnie zagrała swoją pierwszą, główną rolę w filmie „Miało cię nie być" Kuby Michalczuka. Borys na ekranie gra drugie skrzypce. A wcielają się, jak w życiu, w rodzica i dziecko. Do tego wrzuconych na niezwykle trudny życiowy zakręt...
Sonia opowie o tym, czy talent dziedziczy się w genach i jak to jest zmagać się z łatką nepo baby, czy trudno jest się emocjonalnie odsłonić w pierwszej roli oraz czy jej pokolenie zmieni świat. Borys zdradzi zaś, jak uczył się ojcostwa na nowo, kiedy po drugiej stronie dostrzegł już nie dziecko, a kobietę, a także jak własne doświadczenia z internetowym hejtem wykorzystał, by pomóc córce i jak nauczył się jej ufać.
-
– Dopiero teraz jestem w pełni gotowa, by wziąć na barki rolę dużego kalibru. Opus magnum jeszcze przede mną – mówi Magdalena Boczarska, pierwsza gościni Anny Tatarskiej w podcaście „Galaktyki”. Na ekrany właśnie wchodzi „Różyczka 2”. Spacerując po bogatej filmografii artystki, rozmawiamy o drodze do osobistego i zawodowego spełnienia. O otwarciu się polskiego kina na pełnoprawne kobiece bohaterki.. O (nie tylko macierzyńskim) zmęczeniu. O miłości i ciążących na niej stereotypach. A wreszcie o trudnej, ale koniecznej nauce stawiania granic sobie i światu.