Episódios
-
Profesor VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ je filosof a sociolog, který toho má za sebou opravdu hodně. Nepochybně i řadu propadů a krizí. Je mu však stydno o nich hovořit, protože mu ve srovnání s útrapami jiných přijdou jako marginální, nepodstatné. Nešlo mu přece o život. Má v sobě evropský nadhled a zkušenost, které nejsou dány každému. Dokáže třeba vysvětlit, proč má generace Z přídomek „sněhové vločky“.
-
LUCIE KOLDOVÁ je designérka světel, nábytku, ale například i komplexních interiérových řešení budov. Jak sama tvrdí, naštěstí ji žádné opravdové dno zatím nikdy nepotkalo. Není divu, sálá z ní taková síla, energie, nadšení, tah na branku i urputnost, že to nejspíš osud v jejím případě s nějakými nekalými záměry vzdává předem.
-
Estão a faltar episódios?
-
VLADIMÍR GERŠL je zkušený manažer v herním průmyslu, a navíc bojovník za jeho podporu a adekvátní postavení v České republice. V zemi, kde si většina stále plete gaming a gambling a kde je myšlenka na dotování vzniku herních projektů vesměs považována za hříšnou. Vladimír se to snaží změnit. Uspěje, nebo půjde ke dnu? Poslechněte si to!
-
MARTIN FALTEJSEK je nezávislý fotograf. Trojnásobný vítěz soutěže Czech Press Photo, spolupracovník firem, jako jsou Volvo, Lexus, BMW, ELLE, Hermés či Emirates. A také jeden z nejžádanějších portrétních a svatebních fotografů v republice. Přitom je mu teprve třicet. Možná je to tím, že si focením vydělává od patnácti. Možná naopak tím, že se výdělky nenechal ukolébat a fotografii studoval na střední i vysoké škole. Možná něčím úplně jiným… Třeba jeho recept na úspěch a překonávání překážek rozluštíte právě vy.
-
JARMILA ZÁHOROVÁ je už sedm let výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu, tedy Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. K mému překvapení ale začínala jako inženýrka betonářka a má také zkušenosti s politikou nebo novinařinou. Povídaly jsme si o tom, jaké životní peripetie ji nakonec usadily do křesla celosvětově unikátního mezinárodního festivalu určeného těm nejmenším a nejmladším. I o tom, zda je může filmové diváctví někam nasměrovat, v něčem jim pomoci.
-
Akademický sochař ZBYNĚK FOJTŮ je pojmem nejen pro numismatiky a milovníky krásných mincí, ale také pro řadu generací začínajících umělců, které už třicet let učí na známé „Hollarce“. Na to, že podle jeho návrhů realizovala ČNB nejvíce pamětních mincí v naší historii, působí neuvěřitelně skromně, až pokorně. Možná je to tím, že se k medailérským metám, uznání a jisté slávě či popularitě dopracoval až v relativně zralém věku. Že by trpělivost opravdu přinášela růže?
-
Stát se ředitelem známé Moravské galerie v Brně v pouhých 37 letech je výzva. A vyhrát výběrové řízení s konceptem otevření instituce nejširším vrstvám obyvatel je výzva ještě větší. JAN PRESS výzvy přijal – a po deseti letech ve funkci může hrdě říct, že také úspěšně zdolal. I když přiznává, že to mnohdy nebylo snadné.
-
ILONA MANČÍKOVÁ nekouřila, běhala maratony a žila tak zdravě, jak se jen dá. Řítila se životem s tolika úspěchy, že to až budilo závist. Podnikatelka v realitách, jedna ze 180 nejvlivnějších žen republiky. Ke všemu krásná. Zdálo se, že ji nic nemůže zastavit. Ale zastavilo. Rakovina plic. Byla to rána osudu z čistého nebe?
-
JOSEF FORMÁNEK je spisovatel a možná již bývalý cestovatel. Má toho za sebou tak na deset životů. Od vybudování velkého vydavatelství po zdravotní kolapsy, řadu pobytů u bývalých kanibalů i jeden v protialkoholické léčebně. Nemluvě o desítkách knih a setkání s Bohem. Jako my všichni prostě zažil vrcholy i pády. Ty jeho ale byly radikálně strmější a bouřlivější. Přesto by nic neměnil a neopravoval. Poslechněte si.
-
KATEŘINA MILER je výtvarnice, ilustrátorka knížek pro děti a milovnice koní. A také dcera Zdeňka Milera, tvůrce slavného Krtka. Za normálních podmínek by díky ní Krtečkovy příběhy pokračovaly, protože si to tak tatínek přál. Jenomže normální okolnosti nenastaly. Právníci dalších dědiců viděli všechno jinak. Jak pokračuje Krtečkova odysea? A jakými peripetiemi si prošla sama Kateřina, než našla přístav ve svém srdci? I o tom jsme si povídaly…
-
Minimálně pro 12 000 občanů tohoto státu je ELIŠKA VYHNÁNKOVÁ guru, velekněžka sociálních sítí. Tolik jich totiž za 11 let proškolila. Lidsky, s humorem a srozumitelně. Mimo jiné je také nositelkou řady ocenění digitálního světa, zakladatelkou Social Media Akademie a spoluautorkou veleúspěšné knihy Jak na sítě. Především je to ale energií sršící bytost, která jako by se pro sítě narodila. Poslechněte si ji a potvrdíte mi to.
-
JITKA SCHNEIDEROVÁ je pro mnohé osobností dvou tváří. Na jednu stranu žena vamp, tedy tak trochu bulvární skandalistka a dost více módní ikona, na druhou matka Tereza. Jako patronka obecně prospěšné společnosti Hledáme rodiče totiž bojuje za náhradní rodinnou péči. Přitom tvrdí, že nejde o role, že obojí je prostě ona. Zjevně si to umí v hlavě srovnat. Poslechněte si, jak to dělá.
-
Kdo může říct, že si celý život plní sny? Kdo se radši skamarádí s hrochem než s psaním faktury? Ano, šťastlivcem, jehož Štěstěna nikdy nespí, je cestovatel, fotograf, spisovatel a dobrodruh RUDOLF ŠVAŘÍČEK. Muž, který si v duchu svého tvrzení, že zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný, sahá na dno co chvíli. Zatím vždy vyvázl relativně ve zdraví… Která krize byla nejhorší? Jak se z ní dostal? I o tom jsme si povídali.
-
Architektka BARBORA ŠKORPILOVÁ je šťastná žena. Pojem tvůrčí krize jí nic neříká, nikdy ji nezažila. Maximálně se někdy cítí unavená. Pak jí ale stačí změnit prostředí, vyjet třeba do Benátek nebo do hor – a dívat se. Síly si zase „nakouká“. Sama neví, kde se v ní vnitřní klid bere, prostě ho v sobě má. Věří, že vše se dá „vykomunikovat“. A že základem úspěchu a zdařilých realizací je mimo jiné fakt, že vám záleží na tom, jestli se lidé ve vašem týmu cítí v pohodě, šťastní. Svým životem a kariérou dokazuje, že na tom něco bude.
-
Před lety idol dívek, dnes zralých žen. Věčný kluk s kytarou a písničkou na rtech, co si nehraje na trendy a zůstává svůj. Ano, povídala jsem si s JAKUBEM SMOLÍKEM. Mimo jiné o tom, jak všechno, co dělal, dělal rád a těšilo ho to. I řidiče metra, hospodského nebo cukráře. Také o božích mlýnech, rodině a o tom, že i když nikdy nemůžete mít všechno, může být i méně strašně moc.
-
Mladý, pohledný, populární, slibný, … Takový je herec ZDENĚK PIŠKULA. A přece v něčem jiný než desítky podobných. Žádný suverén, spíš stydlivka. Kluk, co hraje od jedenácti, a proto je v chápání herectví přece jen dál než vrstevníci bez praktických zkušeností. Který ví, že jen talent nikdy nestačí a známý obličej se může rychle okoukat. A výstup na šestitisícovku rozumně vzdal před vrcholem…
-
ZDEŇKA HUBÁČEK KUJOVÁ je opravdový průkopník. Ladička mezi byznysem a kreativními průmysly, aby spolu mohly zahrát. Nevzdává se, ani když už ostatní dávno vzali nohy na ramena. Pomáhá kreativcům uživit se, aniž by museli odklánět volnou tvorbu na kolej do nikam. Kde na to bere sílu? Mimo jiné z těžkých chvil, které si prožila. Především o nich je naše až odvážně upřímné povídání.
-
Mám ráda zahrady. A proto i zahradníky. Zahradní architekt FERDINAND LEFFLER je představitelem nejvyšší ligy v oboru. Celosvětově, nejen doma. I důkazem, že než se člověk pro nějakou profesi či specializované studium rozhodne, měl by vyrazit do světa a vyzkoušet fakt všechno. Jen tak si může vybrat to, co bude opravdu milovat.
-
Deprese, vyhoření, totální nechuť k tomu, co dělám. V profesionálním sportu s sebou tyhle stavy obvykle zákonitě nesou předčasný konec kariéry. Bývalý fotbalový reprezentant JAN RAJNOCH s nimi dokázal zabojovat, překonat je a se ctí to dotáhnout až do regulérního času odchodu do „výslužby“. Ale… Zvolnění přineslo alkoholismus. Jenomže představa, že bez kontaktu s fotbalem nemůže žít, že je to vášeň, která k němu prostě patří, přetrvávala. Jsou jiskry vášně přenosné i do jiných oborů? Poslechněte si neobvykle upřímnou zpověď fotbalisty na začátku druhé životní kariéry.
-
Má cenu prát se za vzhled zastávek MHD či třeba nádraží? Hlavní přece je, aby nám na nich nepršelo na krk. Docent, inženýr a architekt PATRIK KOTAS celý život dokazuje, že má. Část lidí ho za to ctí, část mu dává „čočku“, že si na užitkových stavbách honí ego. Poslechněte si, jak si stát za svou pravdou. Jak znovu a znovu nabíjet baterky do dalších bojů s větrnými mlýny.
- Mostrar mais