Episódios

  • KLAUDIA RUSNÁK (@helloklaudi): Svoje dieťa na tenis určite nedám. Klaudia je bývala vrcholová športovkyňa, no dnes vôbec neuvažuje o tom, že týmto smerom bude posúvať svoje deti. Tenis ju dostal do sveta, ale ako sama hovorí: „Na každého Nadala sú tisícky detí, ktoré to nedali. Nevsaďte na jednu kartu, táto lotéria nemusí vyjsť,“ konštatuje Klaudia. 🔶V podcaste s Klaudiou Rusnák sa dozviete: 🔸Aká bola cesta od vrcholového športu ku komičke a influencerke?🔸Čo so sebou prináša profesionálny šport a prečo týmto smerom deti nepovedie? 🔸Ako vybudovať u detí zdravý vzťah k športu, ale netlačiť za každú cenu na výkon? 🔸Aké je to byť influencerkou na Slovensku? Koľko práce a organizácie je za každým videom na sieti? Aká je skúsenosť Klaudie s kyberšikanou a hejtermi? 🔸Prvé vs. druhé tehotenstvo – v čom je iné a ako ho prežíva?🔸Ako sa Klaudia pripravuje na druhé dieťatko? Spoznajte @helloklaudi bližšie v našom podcaste MAMA a ja. Podcast si môžeš pozrieť aj ako video v Klube MAMA a ja, stačí sa registrovať do BASIC úrovne, ktorá je ZADARMO.

  • Vedeli ste, že každé ôsme tehotenstvo postihuje tehotenská cukrovka? Ak nie je podchytená, môže spôsobiť vážne problémy matke aj dieťaťu.Prečo vzniká tehotenská cukrovka? „Telo budúcej mamičky tvorí väčšie množstvo hormónov, ktoré majú za úlohu udržiavať tehotenstvo. Niektoré z týchto hormónov však účinkujú proti inzulínu, na ktorom závisí hladina cukru v krvi. Keďže tehotenské hormóny oslabujú jeho funkciu, inzulín nestíha, cukor sa hromadí v krvi a keď prekročí určitú hranicu, hovoríme už o tehotenskej cukrovke. Tá predstavuje pre matku aj pre plod veľké riziko, hlavne ak je neliečená. V takom prípade môže dokonca ohroziť život dieťatka alebo mu v budúcnosti spôsobiť zdravotné problémy,“ konštatuje Mgr. Adriana Ščepániková.V podcaste sa dozviete: · Kedy a ako budúca mamička zistí, že má tehotenskú cukrovku?· Čo je orálny glukózový tolerančný test a ako prebieha?· Čo ak mi zistili tehotenskú cukrovku? Ako sa tento typ cukrovky lieči?· Aké riziká so sebou prináša?· Je tehotenskou cukrovkou ohrozený pôrod? · V akých prípadoch môžem využiť Linku pre zdravie, ktorú poisťovňa Dôvera prevádzkuje?· Aké iné benefity, ktoré poisťovňa Dôvera aktuálne ponúka, môžu využiť ženy s tehotenskou cukrovkou?Bezplatné poradenstvo pri tehotenskej cukrovke prináša Linka pre zdravie 0850 850 888 od Dôvery.Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo. Pozri si tento rozhovor aj ako video na MAMA a ja.

  • Estão a faltar episódios?

    Clique aqui para atualizar o feed.

  • Homeopatia v liečbe detí

    „Prečo sa venujem homeopatii? Pretože vidím aj sám na sebe, na svojej rodine a hlavne na pacientoch, pozitívne účinky homeopatie. Vo Francúzsku, kde má homeopatia silné korene, sa jej venuje veľa lekárov a nikto sa nepozastaví nad tým, že je bežne využívaná aj v pediatrickej v praxi,“ konštatuje pediater MUDr. Branislav Chrenka.

    Homeopatia: Liečba podobného podobným Homeopatia je takzvaný „individualizovaný“ liečebný systém, pretože pozerá na každého človeka ako na jedinečného a zohľadňuje jeho individuálnu reakciu. Homeopatická liečba umožňuje zaoberať sa pacientom i jeho chorobou, nielen chorobou samotnou.

    🔶V podcaste sa dozviete:

    🔸Čo je homeopatia, na akom princípe funguje?

    🔸Aké sú skúsenosti s homeopatiou v pediatrickej ambulancii?

    🔸Aké má homeopatia výhody, pre mamičku (dojčiacu napr.), pre bábätko?

    🔸Ako sa podávajú homeopatické lieky?

    🔸Ako sa môže mamička v homeopatii zorientovať?

    🔸Pri akých bežných pediatrických ochoreniach je homeopatia vhodná.

    Sponzorom tohto dielu je spoločnosť Boiron Slovensko.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo. Sleduj tento rozhovor aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Podcast s MUDr. Veronikou Babic o príprave na tehotenstvo a zdravý priebeh tehotenstva

    „Príprave na tehotenstvo akosi nikto nevenuje pozornosť, ale je veľmi dôležitá a to zo strany oboch partnerov. Zdravie oboch budúcich rodičov je dôležité, no celá pozornosť sa sústreďuje väčšinou len na ženu. Vieme, že spermie dozrievajú tri mesiace a nie je na škodu, ak si aj tento fakt partner uvedomí a urobí opatrenia,“ zdôrazňuje lekárka Veronika Babic, funkčná lekárka a zakladateľka Inštitútu zdravia.

    🔶V podcaste s lekárkou Veronikou Babic sa dozviete:

    🔸Ako by mala vyzerať príprava na tehotenstvo a kedy by mala začať? Má sa na tehotenstvo pripravovať aj partner alebo je to iba zodpovednosť ženy?

    🔸Ako by mala vyzerať strava počas tehotenstva? Aké doplnky výživy je vhodné užívať počas tehotenstva?

    🔸Je vhodné počas tehotenstva cvičiť a v akej miere? Je možné predísť genetickým ochoreniam alebo vývojovým poruchám?

    🔸Aká je vhodná liečba neplodnosti? + treba hneď navštíviť reprodukčnú kliniku? Klesá plodnosť po 30. - 40. roku života a je naozaj pri tehotenstve v tomto veku vyššie riziko Downovho syndrómu a ďalších ochorení?

    🔸Ako vedia partneri zvýšiť svoju plodnosť, šancu na otehotnenie a zdravý priebeh tehotenstva? Čomu sa počas tehotenstva vyhnúť a čo naopak robiť?

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo. Sleduj tento rozhovor aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Škola v bielomŠkola v bielom je škola, ktorá má trošku iný ako bežný režim. Má aj inú atmosféru a žiakov, ktorí prichádzajú na vyučovanie v papučkách. Škola v bielom je škola pre hospitalizované deti, aby nevypadli zo vzdelávacieho procesuJe to špecifické vzdelávanie, ktoré sa prispôsobuje liečebnému režimu žiakov a nie raz vyučuje pedagóg priamo pri lôžku malého pacienta. „Snažíme sa rôznymi tvorivými aktivitami aj cez arteterapiu deti nielen vzdelávať, ale aj odpútať ich od choroby a ťažkých emócií a deti sú za to vďačné. Tešíme sa, že nám chodia pohľadnice a pozdravy od detí a ich rodičov, hoci už ubehlo aj päť rokov od času ich pobytu v nemocnici. Niektoré deti sa cyklicky vracajú kvôli svojej diagnóze a už s nimi máme silné citové väzby,“ konštatuje Mária Niková, predsedníčka občianskeho združenia Moje šťastné dieťa, špeciálna pedagogička v nemocničnej škole.🔶V podcaste Škola v bielom sa dozviete:🔸Čo je škola v bielom🔸Ako funguje v praxi vzdelávanie hospitalizovaných detí🔸Prečo je dôležité, aby deti nevypadli zo vzdelávacieho procesu🔸Liečebný a vzdelávací proces obohatený o arteterapiu a ergoterapiu v škole v bielom Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie. Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

  • Psychomotorický vývoj a dôležité míľniky v prvom roku života dieťaťaInštruktorka psychomotorického vývoja detí, Michala Pukalovič, vysvetľuje, prečo sú dôležité míľniky, ktoré by malo dieťa do jedného roka zvládnuť v jednotlivých mesiacoch a kde robíme ako rodičia najväčšie chyby.Prvý rok života dieťaťa je veľmi dôležitýOd bábätka až po prvé kroky prejde dieťatko obrovskými zmenami. Je dôležité, aby tieto zmeny prichádzali postupne, nadväzujú na seba a uponáhľať jednotlivé míľniky sa nemusí oplatiť. Prevedenie vzpriamenia, pretáčania, štvornožkovania či sedenia je tiež dôležité a má svoje pravidlá. Je dôležité, aby sme sledovali napredovanie dieťaťa a podchytili odchýlky vo vývoji už na začiatku. 🔶V podcaste s Michalou Pukalovič sa dozviete: 🔸Aké sú míľniky v prvom roku života dieťaťa?🔸Ako manipulovať s bábätkom – na čo si dávať pozor?🔸Vedeli ste, že každé tri mesiace by malo dieťa zvládnuť novú zručnosť?🔸Čo by malo dieťa zvládnuť v jednotlivých mesiacoch?🔸Ako môžeme podporiť zdravý psychomotorický vývoj dieťaťa?🔸Prečo je dôležité otužovanie detí? Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja, stačí sa registrovať. Sponzorom podcastu je usmievavá mliečna výživa Beggs, ktorá vnáša do rodín spokojnosť. Plnohodnotná výživa pre každú fázu stravovania Vášho dieťaťa. Výživové doplnky a kozmetická starostlivosť pre celú rodinu. Pre spokojné mindfulness rodičovstvo. Dojčenské a batoľacie mlieka Beggs boli vyvinuté v spolupráci s českými a slovenskými rodičmi a sú zlatým partnerom Českej pediatrickej spoločnosti.

  • Podcast so Zorou Inkou Grohoľovou o Moderných macocháchUž pár týždňov je na trhu kniha, ktorá je výnimočná svojou témou aj spracovaním. Autorka vychádzala pri jej písaní z reálnych príbehov skutočných žien a sila ich príbehov je v tom, že sú autentické a miestami až kruto reálne. Moderné macochyPozícia macochy, pozícia biologickej matky a otca detí v tomto trojuholníku nie je vždy jednoduchá a prináša so sebou výzvy, ktoré vás dostanú na kolená. Nie vždy sa zachováte správne, pretože orientovať sa v zložitých vzťahoch nás nikto nenaučil. Čo by si dnes urobila inak? Čo by si si priala, aby si vedela, predtým, ako si do toho išla? Pýta sa Zora Inka Grohoľová za výpoveďami žien a ich odpovede inšpirujú aj vás. Toto som mohla urobiť inak, toto vy môžete urobiť inak.🔶 V rozhovore so Zorou Inkou Grohoľovou sa dozviete: 🔸aká bola motivácia k napísaniu knihy Moderné macochy🔸ako vznikal samotný obsah a čím je výnimočná🔸ako môže pomôcť nielen ženám, ale aj mužom zorientovať sa v zložitých rodinných vzťahoch🔸ako „naložiť“ s pozíciou macochy a mamy, ako si určiť hranice Zaujímavá téma a charizmatická Zora Inka Grohoľová v rozhovore s Dianou Hágerovou. Podcast si môžete aj pozrieť v Klube MAMA a ja, stačí sa registrovať zadarmo.

  • Flexibilita a neobmedzené možnosti s Mary Kay„Dlho prešľapovať na jednom mieste sa nemusí vyplatiť, nebojte sa urobiť rozhodnutie. Ak bude spolupráca s Mary Kay vašim krokom k sebarealizácii, čakáme na vás,“ motivuje mamy Zuzana Banášová, nezávislá Senior National Sales Director.Prvý kontakt s Mary KayMožno si poviete: „Toto nie je pre mňa“. Zuzana si to pri prvom kontakte s Mary Kay myslela tiež, hľadala istotu v stálom zamestnaní, ale skĺbiť prácu s rodinou si vyžaduje časovú flexibilitu, ktorú jej umožnila práve Mary Kay. Dnes podniká s Mary Kay 23 rokov. „Veľa som sa naučila, pozrela som sa do sveta, začala som zarábať skutočne pekné peniaze. Netreba sa báť, stačí vykročiť,“ konštatuje Zuzana Banášová. Inšpirujte sa jej príbehom.V rozhovore sa dozviete:

    🔸Aká bola cesta Zuzany k Mary Kay

    🔸Ako sa aj vy môžete stať nezávislou poradkyňou Mary Kay a aké benefity táto práca prináša

    🔸Aké sú možnosti spolupráce a ako prebieha prvý kontakt a zaškolenie

    🔸Prečo sa nebáť skúšať niečo nové a nájsť v tom nielen spôsob zárobku, ale aj sebarealizácie

    Stačí sa rozhodnúť a vykročiť!

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Aby IT sektor už neprišiel ani o jednu šikovnú ženuPri slove informačné technológie si väčšina z nás predstaví muža sediaceho za počítačom s okuliarmi na očiach. Svet IT ale nepatrí len mužom. A práve s cieľom motivovať a podporiť dievčatá a ženy v oblasti informačných technológii vzniklo občianske združenie Aj ty v IT.Aj v 21. storočí je totiž zastúpenie žien v tejto oblasti veľmi nízke. Je však veľmi dôležité, aby sme sa o informatizáciu zaujímali a vzdelávali sa v tomto obore. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá - informatizácia je všade okolo nás a je to svet zaujímavý a rôznorodý.

    Podľa prieskumov sú ženy reprezentované v IT biznise v 15 – 18%, čo nie je práve pozitívne. Vývojárky, programátorky alebo dizajnérky produktov veľmi chýbajú.

    🔸Prečo je to tak?

    Podľa slov odborníčky Lenky Krajčíkovej je dôvodom nižšie sebavedomie ženského pohlavia a taktiež potlačovaná chuť skúšať, objavovať, ale aj strach z pochybenia.

    🔸Ako to zmeniť? A dá sa to vôbec?

    🔸Ako začať, keď chcem objaviť svet IT?Pozrite si podcast MAMA a ja s Lenkou Krajčíkovou z OZ Aj ty v IT tu.

  • 🔸Totálna vypínačka a psychohygiena.🔸Kam sa hrabe terapia?

    🔸Môjmu synovi sa zlepšili známky z diktátov, odkedy hrá na bicie!

    🔸Jedine tu si dokážem ukľudniť tok myšlienok a sústrediť sa na jednu vec.

    🔸Som v prítomnom okamihu, akonáhle začnem rozmýšľať, hneď sa pomýlim.

    🔸Je to dokonalé zrkadlo môjho mentálneho stavu.

    O čo ide? Hra na bicie. Povedali ti niekedy, že nemáš talent či rytmus, hudobný sluch? Marek Gregor vraví, že sa mýlili. Našťastie žijeme v dobe, kedy si vieme kompenzovať neúspešné učiteľské prístupy z minulosti a skúsiť to znova v bezpečnom prostredí. Podľa Mareka, lektora hry na bicie, nikdy nie je neskoro začať. Hľadáte neustále kvalitný krúžok pre dieťa, a potom hodinu čakáte v aute? Čo tak mať spoločný krúžok a napojiť sa na seba.

    Deti skôr ako hovoria - spievajú, skôr ako píšu - kreslia a skôr ako chodia - tancujú. Je nám to prirodzené, a preto je to ideálna forma relaxu, bez potreby hodnotenia či posudzovania. Pre nás rodičov, ktorí neustále hľadáme aktívnu formu relaxu, ktorá nám pomôže presmerovať tok myšlienok. Pre deti, ktoré majú chuť skúšať všetko nové.

    Chcete viesť deti k umeniu? Či konkrétne hre na bicie? Ako zistiť či je toto vhodný smer pre dieťa? Marek pútavo rozpráva vlastné skúsenosti z učenia detí, ake benefity im hudba prináša, a aký to ma vplyv na celú rodinu.

    Prečo bubnovanie?

    🔸Rôzne kmene využívajú bubnovanie na zmeny stavu mozgu.🔸Slúži ako nástroj na uzdravovanie, nakoľko obe hemisféry mozgu, ktoré často fungujú na rôznych úrovniach, dostávajú do rovnováhy.🔸Veda potvrdzuje, že bubnovanie synchronizuje a prepája hemisféry.🔸Integruje neverbálne informácie z nižších mozgových štruktúr do frontálneho kortexu, čím vytvára pocit vzhľadu, porozumenia, integrácie.🔸 Prevencia neurologických defektov, alebo pomoc deťom a dospelým s rôznymi poruchami učenia či sústredenia sa.🔸Hra na bicie nie je súťaž, je to tréning týmovej práce a budovania vzťahov.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Vo všetkých podcastoch venovaným detským témam zdôrazňujeme dôležitosť komunikácie s deťmi. Ako by mala komunikácia zameraná na bezpečie na internete vyzerať? Ako zostať relevantným partnerom na zdieľanie, keď je naše dieťa už súčasťou online sveta, a vačšina jeho sociálnych interakcií prebieha virtuálne?

    Bezpečie na internete sa netýka len detí, ale i nás rodičov, a v neposlednej rade aj našich starých rodičov. JUDr. Ivett Pavlis z Rodič ľavou zadnou v rozhovore s Dianou vysvetľuje aké sú nástrahy internetu, a ako sa vieme na ne pripraviť.

    🔸 Čo je to kyberšikana? Aký je rozdiel medzi šikanou a kyberšikanou?

    🔸 Aké sú aktuálne typické spôsoby kyberšikany?

    🔸 Je moje dieťa tyran, alebo obeť kyberšikany? Ako to viem zistiť?

    🔸 Na čo sa zamerať pri nastavovaní priestoru a voľného času detí a ich aktivít na sociálnych sieťach či online hrách?

    🔸 Grooming, sexting, hate speech, happy slapping - poznáte význam týchto slov?

    🔸 Solidarita a pozitívna spätná väzba sú nástrojom v boji proti hejtom.

    🔸 Ako reagovať pri zistení kyberšikany.

    🔸 Aktivity a tipy na rozhvory s deťmi.

    Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

    Kde hľadať pomoc?www.zodpovedne.skwww.kybersikanovanie.skwww.stoponline.skwww.pomoc.skwww.nehejtuj.skwww.noproblemos.skwww.cyberhelp.skwww.bezinternetu.skwww.odpisemeti.skwww.ktojedalsi.skwww.ovce.skwww.nezavislost.skwww.matfilipa.skwww.preventisti.sk
  • Povzbudzujúca sebaobrana

    5% zľava s kódom MAMAAJA5 na najbližšie dva kurzy.

    Sebaobrana nie je len fyzické prejavenie nesúhlasu či trénovanie bojových umení, je to schopnosť rozpoznať násilie a postaviť sa mu tak, aby k fyzickému nemuselo vôbec prísť. V rozhovore s Dianou vysvetľuje Bianka Urbanovská čo je to povzbudzujúca sebaobrana. V podcaste sa dozviete aj:

    🔸Ako vyjadriť rešpektujúci nesúhlas, nielen cudzím ľuďom, ale aj našim najbližším.

    🔸Ako si stanoviť hranice bez pocitu viny.

    🔸Ako reagovať na násilie keď sa deje nám, alebo sme jeho svedkom.

    🔸Ako viesť deti k sebaobrane, a prečo je dôležité aby sme im boli vzorom správnych reakcií.

    Empowerment Self Defense čiže povzbudzujúca sebaobrana je súbor piatich zásad:

    🔸 Mysli

    🔸 Zakrič

    🔸 Odíď

    🔸 Bojuj🔸 Zdieľaj

    Veríme, že každý človek bez ohľadu na vek, pohlavie či telesné schopnosti, si zaslúži život bez násilia, v ktorom môže naplno rozvíjať svoj potenciál. Ako na to? Kurzu ZA SEBA sa môžete zúčastniť ako jednotlivec, alebo ako rodina, kde sa spolu učíte asertivitu, pracujete na posilnení osobných hraníc a sebavedomia, nenásilnú komunikáciu, deeskaláciu konfliktu, schopnosť rozpoznať formy násilia a adekvátne na ne reagovať pomocou verbálnych či fyzických techník sebaobrany. V rozhovore Bianka, lektorka kurzov, vysvetľuje všetky spomínane metódy.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Osoby so znevýhodnením majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú zneužívané8 z 10 žien s intelektuálnym znevýhodnením boli zneužité3 z 10 mužov s intelektuálnym znevýhodnením boli zneužití8 z 10 prípadov sa stane, keď je niekto osamoteIba 7 % prípadov zneužívania je nahlásených4 z 10 zneužívateľov sú ľudia, ktorých poznáme

    Tieto čísla šokujú na prvé počutie, prečo sú deti s intelektuálnym znevyhodnením ohrozenejšie?

    Chcete vedieť ako vy ako rodičia, či osoba pracujúca s deťmi, ako predchádzať zneužívaniu?

    Je pre vás rodičov téma sexu s vašimi deťmi nepríjemná?

    Vypočujte si aké dôležité je prekonať prvotné ostychy a vytvárať aktívne bezpečné prostredie pre vaše dieťa.

    Pošli tento podcast rodičovi v tvojom okolí, ktorý si stále myslí, že toto ešte riešiť nemusí.

    V rozhovore s Dianou vysvetľuje národná riaditeľka organizácie Špeciálne olympiády Slovensko Eva Gažová prečo sú tieto čísla tak vysoké. Ako sa oni ako organizácia snažia predchádzať zneužívaniu a najmä radí rodičom.

    Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

    Safeguarding je program ochrany pred sexuálnym zneužívaním a akýmkoľvek šikanovaním športovca Špeciálnych olympiád. Sexuálne zneužívanie je akékoľvek sexuálne správanie, alebo konanie, ku ktorému je jednotlivec donútený, nanútený, alebo presvedčený bez jeho súhlasu. Zahŕňa aj nekontaktné činy, ako je exhibicionizmus, vystavovanie pornografii, voyeurizmus a komunikácia sexuálnym spôsobom. Sexuálne zneužívanie existuje v každej komunite bez ohľadu na rasu, náboženstvo, ekonomickú triedu, alebo schopnosti. Následky sexuálneho zneužívania sú okamžité aj dlhodobé. Obete a osoby, ktoré prežili sexuálne zneužívanie, pociťujú traumatické stavy a úzkosť.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Existuje správna reakcia na to, keď vám dieťa oznámi, že je gay či lesba? Vieme, že reakcia: "Mám ťa rada, aj napriek tomu..." nie je tou pravou podporou.

    V tomto rozhovore sa Diana rozpráva s MgA. Radkou Mikšík, lektorkou vzťahovej a sexuálnej výchovy v organizácii inTYMYta. Vzdeláva mládež, rodičov, ľudí pracujúcich s mládežou, tvorí metodiky, vzdelávacie programy a materiály.

    Najviac nás zaujímalo ako o tejto téme komunikovať s deťmi už od útleho veku. Ako ich podporiť v pocite, že nám rodičom môžu úprimne povedať o svojich pocitoch a dostane sa im bezpodmienečnej lásky a podpory. Ak nie ste rodič, ale máte v rodine či v práci blizky vzťah s deťmi, je tento podcast vhodný aj pre vás. Odpovedá aj na otázky, ako reagovať, ak sa nám zdôverí cudzie dieťa s obavami z neprijatia. Ako pracovať s predsudkami v rozhovoroch s deťmi?Ako komunikovať o téme LGBT+ ľudia s detmi?Čo je to rešpektujúci nesúhlas, a ako sa líši od nenávistného prejavu? Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Arteterapia pre detiUmelkyňa Eva Tiková sa rozpráva so psychologičkou Veronikou Ragan o umeleckej arteterapii pre deti. Čo je to arteterapia, ako môže byť užitočná pre deti?Ako môžeme deťom pomôcť tvoriť? Zameriavajme sa na proces a popisujme čo vidíme na výslednom produkte, či už to je výkres, alebo modelovanie. Ako nám môže arteterapia pomôcť napojiť sa na dieťa a komunikovať spolu aj bez slov?Proces arteterapie Evy Tikovej je veľmi inšpiratívny, je to matka, ktorá vďaka umeniu našla svoju vášeň a teraz ona pomáha ostatným v podobnej situácii v akej sa ona sama ocitla. Vypočujte si jej príbeh, v skutku v meditatívnej atmosfére.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Arteterapia pre mamyUmelkyňa Eva Tiková sa rozpráva so psychologičkou Veronikou Ragan o umeleckej arteterapii. Čo je to arteterapia, ako môže byť užitočná pre nás ženy a matky. Akú úlohu zohráva v psychohygiene a čo potrebujeme k tomu, aby sme mohli terapeuticky tvoriť doma. Proces arteterapie Evy Tikovej je veľmi inšpiratívny, je to matka, ktorá vďaka umeniu našla svoju vášeň a teraz ona pomáha ostatným v podobnej situácii v akej sa ona sama ocitla. Vypočujte si jej príbeh, v skutku meditatívnej atmosfére. Sleduj návod ako jednoducho tvoriť doma s uhlíkom, alebo akvarelom.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Ako vníma deti a ich pohybové nadanie tréner všeobecnej pohybovej prípravy malých detí František Nagy ml.? V tomto rozhovore sa dozvedá Diana Hágerová:

    aký je jeho vzťah k športu? Bola to snaha rodičov, alebo jeho prirodzený záujem o pohyb, ktorý mal odmalička?kedy je najlepšie začať? Ako a v ktorom veku?ako prebieha športový krúžok pre 4 ročné deti?ako sa deti správajú na športovom krúžku?ako môžeme reagovať na jeho emócie?aký prístup je z pohľadu trénera dôležitý, a čo by si mal rodič všímať, keď vyberá krúžok pre svoje dieťa?prečo nechcú tréneri rodičov na krúžku?ako reagovať keď dieťa nechce ist na tréning, keď prehrá?ako dať vhodnú spätnú väzbu?

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja , buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Rodičia, maminy či tatinovia po rodičovskej, zvažujete návrat do práce a máte obavy? Sú oprávnené, dnešný rýchly svet a vývoj v ňom budí dojem, že ak vypadneme na tri či viac rokov z tempa, nebudeme sa vedieť zaradiť.Ako to je naozaj aktuálne na trhu práce na Slovensku nám priblížil Andrej Orogvani, zástupca ING HUBS SLOVAKIA v rozhovore s Dianou:Vysvetľuje prečo majú veľký záujem udržať si zamestnancov aj po rodičovskej, prípadne nábor rodičov ako takých. Ako sa má mama pripraviť na pohovor?Ako zamestnávateľ vníma riziko častých chorôb detí?Ako sa vie zamestnávateľ prispôsobiť inému režimu rodiča, ktorý musí stihnúť napríklad škôlku?Ako zmenila pandémia prístup k práci?Aká kniha najviac inšpirovala Andreja pri výchove svojich detí? Je to aj naša obľúbená. Ďakujeme generálnemu partnerovi MAMA roka 2023 za podporu. Prečítajte si viac aj v článkoch, ktoré vznikli v spolupráci s ING HUBS SLOVAKIA o návrate do práce po materskej TU.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Kto je obeť? Kto je agresor? Aký je medzi nimi vzťah? Akú rolu v šikane detí zohráva rodič? Vysvetľuje JUDr. Ivett Pavlis z projektu Rodič ľavou zadnou v otvorenom rozhovore s Dianou.

    Šikana je veľmi kontroverzná téma, nikto nechce dostať túto nálepku a prvé reakcie rodičov agresora sú útok, popieranie a obviňovanie iných detí. Je to prirodzené. Možno vám pohľad na šikanu zmení tento rozhovor, kde Ivett vysvetľuje prečo sa šikana deje, a prečo ju robia deti u ktorých to čakáme najmenej.Kto teda naozaj šikanuje? Čo je to syndróm anjelika, srandistu či drsniaka?

    Chcete predchádzať šikane? Chcete pripraviť dieťa na život tak, aby sa vedelo zastať seba samého a nemalo dôvod ubližovať druhým?

    Šikana sa netýka len detí, vyskytuje sa už v škôlke, ale aj v dospelosti na pracovisku. Veľakrát sa role s prechodom do nového prostredia prehodia.

    Nástroje v boji proti šikane:

    budovanie schopnosti empatie u detíocenenie vs pochvalarituály s deťmi, kedy sa nám zdôveria

    Vypočujte si prvý rozhovor z plánovanej série o šikane s Ivett Pavlis, ktorá sama zažila šikanu, riešila ju na škole svojej dcéry a stala sa oporou mnohým rodičom v tomto boji. Aké sú jej skúsenosti?

    Píšte nám vaše skúsenosti so šikanou na sociálnych sieťach MAMA a ja. Budeme sa im venovať v ďaľších rozhovoroch a webinároch s odborníkmi.

    Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.

  • Život s autizmom je dobrodružná cesta

    PODCAST S EVOU PETRIČKOVOU, MAMOU DVOCH DCÉR, ZAKLADATEĽKOU BLOGU SPOLU_AUT A ŠÍRITEĽKOU OSVETY O AUTIZME, KEĎŽE JEJ DCÉRKA PAULÍNKA MÁ TÚTO DIAGNÓZU. AKO TO PRIJALI A PREČO SA ROZHODLI NEOSTAŤ TICHO, ALE HOVORIŤ O AUTIZME NAHLAS?

    osobný príbeh o živote dieťaťa s autizmom v podaní mamyaký vplyv má diagnóza na rodinu a život?čo všetko sa zmenilo v ich životoch od stanovenia diagnózy?aká je momentálna situácia na Slovensku, aká je podpora?čo je to inklúzia a ako sa k nej vieme postaviť?ako sa chovať ak sa ideme stretnúť s rodinou v ktorej je dieťa s autizmom?aký vplyv to malo na partnerský život?prečo je pre Evu kľúčový ten moment, kedy sa rozhodla pre psychoterapiu?aké sterotypy sú v našej spoločnosti? Sú niektoré pravdivé?

    AKO PAULÍNKA VYRÁSTLA, ČO IM AUTIZMUS DO ŽIVOTA PRINIESOL A ČO VZAL? Dozviete sa v podcaste.

    Za tento rozhovor ďakujeme aj nášmu partnerovi Nadácii Volkswagen Slovakia, ktorá sa dlhodobo aj prostredníctvom projektu Naša inkluzívna škola venuje podpore inklúzie a inkluzívneho vzdelávania, ktorého víziou je, aby malo každé dieťa prístup k možnostiam na svoj individuálny rozvoj a vzdelávanie.

    Milý rodič, staň sa členom Klubu MAMA a ja buď tak súčasťou komunity, ktorá má prednostný prístup k najnovším informáciám a produktom, ktoré ti uľahčia rodičovstvo.

    Sleduj tento podcast aj ako video v Klube MAMA a ja.