Episódios
-
Grzegorz Kalinowski i jego goście Iwona Kienzler i Marek Teler zaglądają za kulisy rewiowych i kabaretowych scen. Jak wyglądało życie, jak przebiegały kariery dziewcząt, które chciały być gwiazdami najlepszych teatrów i kinowych ekranów. Kim byli właściciele, czemu teatry miały nieustające kłopoty finansowe?
-
Podczas nieudanego dla nas Mundialu w Japonii i Korei polscy piłkarze i trenerzy przekonywali nas, że ich gra stała na wysokim poziomie. Stary Lwowiak, trener Kazimierz Górski zareagował na to słowami „Skoro było tak dobrze, to dlaczego jest tak źle”. Identyczne pytanie o II Rzeczpospolitą postawił swoim gościom – profesorowi Adamowi Leszczyńskiemu i Janowi Łozińskiemu autor i gospodarz programu Grzegorz Kalinowski
-
Estão a faltar episódios?
-
Czy można z niego odczytać obraz rzeczywistości? Czy jest to zbiór czarno-białych pocztówek na których widzom wypisywano życzenia lepszego życia? O tym Grzegorz Kalinowski rozmawia z Olgą Gaertner z portalu Stare Kino.pl oraz z Michałem Pieńkowskim z Filmoteki Narodowej
-
Czy Polska mogła się obronić, czy politycy i wojskowi stanęli na wysokości zadania, jakie lekcje płyną dla nas z tego co działo się 85 lat temu. W audycji Odrodzona Nieznana gośćmi Grzegorza Kalinowskiego są historyk i dyplomata dr Tadeusz Szumowski oraz były zastępca szefa SKW pułkownik Maciek Matysiak z fundacji Stratpoints.
-
Dziś wybierzemy się nie tylko do kurortów, ale także na letniaki, robotnicze wyjazdy pod namiot oraz spływy kajakowe. Będą o nich mówić kronikarze i poeci tamtych czasów oraz znakomici goście: Alina Lisiecka, Jan Łoziński i Robert Gawkowski.
-
Skandale, zwycięstwa i klęski. Skąd wzięło się określenie: sędzia kalosz? Jak kibicowano na polskich stadionach? Na te pytania odpowiadać będą: Robert Gawkowski i Stefan Szczepłek.
-
17 lipca 1934 prezydent Rzeczypospolitej profesor Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie z mocą ustawy o utworzeniu obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Czym była Bereza, obroną państwa przed zagrożeniami wewnętrznymi, czy bezprawiem w czystej postaci, jak wyglądało życie za jej murami i kto nazywał ją obozem koncentracyjnym?
-
O gwiazdach, ukrytych treściach piosenek, plotkarskiej prasie, skandalach i próbach podboju Europy i Ameryki opowiadają: Olga Gaertner z portalu: starekino.pl i autorka biografii "Aleksander Żabczyński" oraz Marek Teler - autor kilkudziesięciu publikacji, artykułów i książek poświęconych artystom XX-lecia międzywojennego.
-
Wiosna 2024, wiosna zbyt wielu pożarów, czas wojny za naszą wschodnią granicą, groźba zamachów i akcji sabotażowych. 100 lat temu odrodzona Polska zmagała się z jeszcze większymi problemami: atakami sowieckich band na przygraniczne miasta i wsie, działalnością szpiegów i sabotażystów.
-
Polska po zaborach: odrodzona Rzeczpospolita, czy całkiem nowe państwo? Jak budowano organizm państwowy złożony z trzech zaborów, pięciu porządków prawnych i kulturowej mozaiki? Gośćmi Grzegorza Kalinowskiego są prof. Jolanta Żyndul, prof. Marek Michalski i redaktor Marcin Dobrowolski.
-
To nie będzie tylko przechadzka po modnych kawiarniach takich jak Lourse czy Ziemiańska, oraz po najdroższych restauracjach, usłyszą Państwo także o menu zwykłych obywateli II Rzeczypospolitej, tanich lokalach i domowej kuchni, w której nie starczało pieniędzy na produkty. Gośćmi będą Ola Zaprutko-Janicka, autorka min. "Dwudziestolecia od kuchni", Krzysztofa Karpińska-Wódz, edukatorka i rekonstruktorka kulinarna z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Bartosz Paluszkiewicz autor książki oraz strony Przedwojenne Restauracje, Bary i Kawiarnie.
-
Jakie były blaski i cienie II Rzeczpospolitej? Temat pierwszej audycji z cyklu "Odrodzona - nieznana" związany jest z 98. rocznicą zamachu majowego. Czy pucz był konieczny? Dlaczego Józef Piłsudski wygrał to starcie?