Episódios
-
Zastanawiałeś/łaś się kiedyś, jak wygląda praca aktywistów śledczych? W ogromie informacji jakie wychodzą na światło dziennie, patrząc na cierpienie zwierząt, często nie myślimy skąd wziął się materiał, który właśnie oglądamy. Teraz będziesz miał/miała okazję poznać kulisy pracy osób, które te materiały zdobywają. Pierwszy pełnometrażowy film o aktywistach śledczych będzie miał swoją premierę już 22 maja.
W tym odcinku rozmawiam z Nadiną Dobrowolską, reżyserką filmu, która zdradza szczegóły powstania i opowiada o tym, co było dla niej najbardziej poruszające.
Obraz nie epatuje okrucieństwem wobec zwierząt, ale pokazuje historię tych, którzy zawsze stoją w cieniu. Jest to opowieść o tym, jak wygląda praca aktywistów śledczych nad wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt na futro. To film o determinacji, poświęceniu i uporze, w walce o tych, którzy sami o siebie nie zawalczą.
Zapraszamy do posłuchania rozmowy.
Kontakt: [email protected]
Po więcej informacji zapraszamy na www.otwarteklatki.pl
-
Czy kupując kosmetyki możesz wspierać zwierzęta? Możesz! 5% ze sprzedaży produktów marki Zielone Laboratorium zasila wskazaną na opakowaniu organizację. Np. jeśli bliskie Twojemu sercu jest to, co robią Otwarte Klatki, możesz dokładać się do realizowanych kampanii poprzez kupowanie m.in. szamponu z linii która wspiera nasze działania. Proste? Bardzo proste.
Aleksandra mówi o tym czym są kosmetyki wegańskie, czym się różnią od kosmetyków "cruelity free” i jak powstają nowe serie.
Zielone Laboratorium:
zielonelaboratorium.pl
-
Estão a faltar episódios?
-
Disclaimer:
Misją Otwartych Klatek jest przede wszystkim ukazywanie cierpienia zwierząt i dążenie do wprowadzenia systemowych zmian, dzięki którym skala tego cierpienia znacząco się zmniejszy. Idealny świat dla nas, to taki świat, w którym żadne zwierzę nie cierpi z winy człowieka. Dążąc do tego celu chcemy wpływać na polityków i polityczki oraz decyzje, jakie zapadają w sejmie. Chcemy wpływać na świadomość społeczną, dzięki której łatwiej jest nam oddziaływać na zmiany w obszarach ochrony zwierząt hodowlanych. Więc jako Otwarte Klatki nie stoimy po stronie żadnej partii, nie stoimy po stronie polityków i polityczek, po stronie poglądów politycznych, stoimy po stronie zwierząt. Temat ochrony zwierząt, tak samo jak ochrona środowiska, powinny być traktowane ponad podziałami politycznymi.
polemiką do odcinka podcastu Dwie Lewe Ręce:“Spór o imigrację, grecką lewicę i wegetarianizm”.
Źródło: https://youtu.be/TMLTzfelcE0
W rozmowie z Moniką Adamską, Orestes Kowalski, znany jako Everyday Hero, aktywista na rzecz zwierząt, weganin, ateista, filozof, retoryk, autor książki “Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa.”
Odcinek Orestesa na ten temat: LEWICOWA KRYTYKA WEGANIZMU │Czy świnie lubią bekon? 🐷 │ Polemika z @dwielewerece
Źródło: https://youtu.be/lgjzVfkma0E
Źródła:https://www.science.org/doi/10.1126/s... https://www.nature.com/articles/s4301... https://www.mdpi.com/2308-3425/10/3/94 https://www.sciencedirect.com/topics/... https://www.vrg.org/nutshell/omni.htm https://bmcmedicine.biomedcentral.com... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti... https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15928...https://bmcmedicine.biomedcentral.com... https://veganhealth.org/chronic-disea...https://www.sciencedirect.com/science...https://ourworldindata.org/environmen...https://ourworldindata.org/what-are-d...https://ourworldindata.org/agricultur...
https://gazetakrakowska.pl/ekolodzy-w-szoku-tpn-chce-kosic-polany-w-tatrach-traktorem/ar/12956704
-
Jak czynić więcej dobra wykorzystując ograniczone środki? Efektywny altruizm szuka odpowiedzi na to pytanie.
Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera! https://bit.ly/newsletter-efektywny-altruizm
Weź udział w konferencji EAGxWarsaw! https://www.facebook.com/events/202913502447652
Dołącz do programu wprowadzającego do efektywnego altruizmu!
https://efektywnyaltruizm.org/fellowship/Chcesz się zaangażować? Zostań wolontariuszem w Fundacji Efektywny Altruizm. Poniżej znajduje się formularz zgłoszeniowy. https://bit.ly/WolontariatFEA
Zapraszamy do udziału w grupie czytelniczej! Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w środę.
https://meet.google.com/vem-ccvv-uiyZapraszamy również do śledzenia kalendarza spotkań EA!
https://bit.ly/KalendarzEAPolskaChcesz dowiedzieć się więcej w rozmowie 1:1 online, np. na temat aktualnych działań grup lokalnych? Umów się za pośrednictwem poniższego kalendarza:
https://calendly.com/chris-szulc/30min?month=2023-04Pomagaj skutecznie:http://www.wiecejdobra.pl/
------
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na naszą stronę i social media: www.otwarteklatki.pl
Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki (@otwarteklatki)
Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki albo
TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w temacie pomocy zwierzętom i diety roślinnej? 🦊 Obejrzyj podsumowanie ostatnich 3 miesięcy w najnowszym odcinku Wiadomości Poklatkowych.
Z 11. odcinka dowiesz się m.in.:
✅ o sukcesie inicjatywy Europa Bez Futer,
✅ wzruszającej historii uratowanej norki Kiwi,
✅ o szansie na duże zmiany dla zwierząt na poziomie Unii Europejskiej.
-
Obecnie w Unii Europejskiej ponad 300 milionów zwierząt trzymywanych jest w klatkach – kur niosek, cieląt, macior, królików, przepiórek i innych. Wprowadzenie zakazu i przejście na alternatywne systemy hodowli znacznie poprawi ich dobrostan.
Jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce, co dzieje się na poziomie unijnym w sprawie wprowadzenia zakazu chowu klatkowego kur niosek i innych zwierząt gospodarskich - o tym opowiada Maria Madej, aktywistka Otwartych Klatek, która już od 5 lat działa w tym obszarze.
Link do petycji: https://otwarteklatki.pl/zakonczmy-epoke-klatkowa/
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na naszą stronę i social media: www.otwarteklatki.pl
Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki (@otwarteklatki)
Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki albo
TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
Wyobrażacie sobie opiekę nad więcej niż dwoma lub trzema zwierzakami? Ile trzeba mieć w sobie miłości i cierpliwości, żeby ogarnąć zwierzyniec złożony z kilkunastu istot? Jak opiekować się jeżem, albo żółwiem czy królikiem? Czy wiecie, że żółwie hibernuje się w lodówce? O tym, i innych ciekawostkach, opowiada w odcinku Rachela Olszak, aktywistka prozwierzęca, założycielka bloga i podcastu Całkiem nudne życie (wcześniej Hodowla Słów) oraz założycielka stowarzyszenia Troskliwe Oko.
Jeśli ktoś z Was kiedyś miał chętkę na zajęcie się zwierzęciem innym niż kot czy pies, to ten odcinek z pewnością powinien trafić na listę do odsłuchania!
Jeśli chciałxś zaadoptować krolika urodzonego w laboratorium - koniecznie posłuchaj! Jeśli zastanawiasz się jak to jest rzucić to wszystko i wyprowadzić się na wieś - Rahela i Krystyna mają to za sobą, więc dostaniesz garstkę cennych informacji o wiejskim mindsecie.
Sprostowanie nazwiska:
Nie był to Shapiro tylko Henry Spira (so close), pan od dokumentu o testach: Henry Spira O miłości do zwierząt
Link do wsparcia zbiórki: https://zrzutka.pl/z7zm6c
Więcej o Monice: https://www.facebook.com/oglosie
Zapraszamy:
https://troskliweoko.pl
https://calkiemnudnezycie.pl
https://calkiemnudnezycie.pl/kochanie-zwierzat-to-nie-wszystko
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]Zapraszamy także na naszą stronę i social media: www.otwarteklatki.pl
Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki (@otwarteklatki)
Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki albo
TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
Przed Wami rozmowa z prof. Barbarą Niedźwiecką, obrończynią zwierząt, autorką portalu Opowiedzzwierze.pl i założycielką Chrześcijan dla zwierząt.
Według danych na Ziemi żyją ponad 2 miliardy chrześcijan. GUS podaje, że kościół rzymsko-katolicki ma w Polsce ponad 32 miliony wyznawców - dlaczego wśród nich osób troszczących się o los zwierząt zdaje się nie być wiele? Chrześcijańska wizja świata jest antropocentryczna. Co na temat zwierząt znajdziemy w Biblii, czego nauczy nas obecnie katechizm? Czy chrześcijańska filozofia życia powinna zakładać podmiotowość zwierząt? Czy chrześcijanie powinni jeść mięso zwierząt?
Na te pytania na pewno znajdziesz odpowiedzi w odcinku.
Źródła:
https://opowiedzzwierze.pl/
https://www.otwarteklatki.pl/blog/wiara-a-zwierzeta-w-dzisiejszych-czasach
https://kongreskk.pl/
Masz pytania?
Pisz do nas na [email protected]Zapraszamy także na naszą stronę i social media:
www.otwarteklatki.pl
Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki (@otwarteklatki)
Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki albo
TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
Cześć, to jest kolejny odcinek podcastu Otwartych Klatek! Wielokrotnie rozmawiałam z gośćmi i gościniami o różnych sposobach ma to, żeby świat stał się odrobinę lepszym miejscem, także dla zwierząt innych niż człowiek. Mówiliśmy o tym, że można wpłacać pieniądze na wybrane organizacje, można zostać wolontariuszem, wolontariuszką, można kupować od organizacji rzeczy: koszulki, czapki, można chodzić na warsztaty i benefity, można podpisywać petycje, można wirtualnie adoptować zwierzęta. Opcji jest wiele, ale jest jeszcze jedna, niezwykle ciekawa możliwość: pomaganie udostępnianiem zasobów ludzkich firmy dla organizacji, które potrzebują wsparcia. Zaprosiłam do rozmowy Magdę Clifford z Tech To The Rescue, która opowie o tym jak na takiej alternatywnej formie pomagania można zbudować prężnie działający NGO.
W tym odcinku:
Czym jest TechToTheRescue? Czy każde NGO może skorzystać ze wsparcia? Jaki jest proces? Jakie korzyści płyną z takiej współpracy? Jak Google wsparł TTTR? Co motywuje firmy do tego, żeby angażować się w projekty pro bono? Jaki model angażowania się wybierają firmy technologiczne? Jakie projekty są realizowane w ramach współprac?Źródła:
https://www.techtotherescue.org/
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]Zapraszamy także na naszą stronę i social media: www.otwarteklatki.pl
Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki/ albo
TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w temacie pomocy zwierzętom i diety roślinnej? 🦊 Obejrzyj podsumowanie ostatnich 3 miesięcy w najnowszym odcinku Wiadomości Poklatkowych.
Z 10. odcinka dowiesz się m.in.: ✅ o szansie za zakaz hodowli zwierząt na futra w Unii Europejskiej,
✅ o wynikach naszego śledztwa w ubojni w Rzeniszowie,
✅ o nowych, roślinnych opcjach w North Fishu.
Wspomniane linki:
- petycja skierowana do sieci Lidl - otwarteklatki.pl/petycje/lidl-supermarket
- inicjatywa Europa Bez Futer - https://europabezfuter.pl/
- wsparcie dla pracowników ferm i ubojni - https://pracanafermie.pl/
-
Cześć! Witaj w kolejnym odcinku podcastu Otwartych Klatek!
Nadchodzą Święta, a zatem to okazja do rozmowy o tym jak świętują weganie. W tym odcinku Monika Adamska oraz Adrian Sosnowski z podcastu Wegaństwo rozmawiają o ulubionych potrawach wigilijnych, etycznych prezentach i świątecznym nastroju.
Źródła:Wegaństwo: https://pod.link/1608049745
Ebook “Roślinne Święta”: https://sklep.otwarteklatki.pl/pl/ksiazki-i-e-booki/124-roslinne-swieta-e-book.html
Ilu polaków planuje roślinne święta? https://roslinniejemy.org/blog/ilu-polakow-planuje-roslinne-swieta-nasze-badanie
____________
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]Zapraszamy także na naszą stronę i social media: www.otwarteklatki.pl Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki) Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki/ albo TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki)
-
Cześć! To jest kolejny odcinek podcastu Otwartych Klatek. Znów jesteśmy w temacie roślinnych zamienników mięsa. Tym razem rozmawiam z Dominiką Kowalewską i Piotrem Chęcińskim z OneDayMore. Polscy producenci coraz częściej decydują się na wejście w rynek roślinnych zamienników. Wzorem rewolucji wywołanej przez Beyond Meat oraz Lindę McCartney, poszukują technologicznych rozwiązań pozwalających na stworzenie produktów, które strukturą, smakiem i kolorem przypominają produkty odzwierzęce. Jak to się robi? Jak wygląda proces technologiczny? Jakie surowce są do tego wykorzystywane? No i czy firmy z branży zamienników to jeden zespół czy żywa konkurencja? No i na końcu: sztosy od OneDayMore oraz polecajki innych produktów. Wszak nasze lodówki pomieszczą mnóstwo pyszności.
OneDayMore:
roslinne.onedaymore.plMasz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na naszą stronę i social media:
www.otwarteklatki.pl
Instagram: www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: www.facebook.com/otwarteklatki/ albo
TikTok: www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
Cześć! Witaj w kolejnym odcinku podcastu Otwartych Klatek. Dziś szczególnie zachęcam do podpisania petycji, dzięki której w UE możliwe będzie zakazanie hodowli zwierząt na futra. Możesz to zrobić na: europabezfuter.pl albo furfreeeurope.eu
Moim gościem jest Paweł Rawicki, aktywista, prezes Otwartych Klatek.
Co miało wpływ na to, że nie mówimy już tylko o Polsce wolnej od futer, ale o całej Europie? Kto jest inicjatorem kampanii? Jakie organizacje? Ile podpisów jest potrzebne, żeby wywrzeć nacisk na Parlament Europejski? Jak wyglądają procedury? O jakiej skali cierpienia mówimy? Ile zwierząt futerkowych rocznie jest hodowanych i zabijanych w krajach UE, tylko po to, żeby stać się ubraniem lub jego częścią?
Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w odcinku.
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na naszą stronę i social media:
www: www.otwarteklatki.pl
Instagram: https://www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: https://www.facebook.com/otwarteklatki/ albo
TikTok: https://www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki)
Fotografia: Andrew Skowron -
Cześć wszystkim! W tym odcinku rozmawiam z Sylwią Maksym, dietetyczką sportową, prowadzącą bloga i podcast Paliwo z Roślin. Jakie zalety ma dieta roślinna u osób aktywnych fizycznie? Jakie można mieć wątpliwości kiedy rozważamy dietę wegańską w sporcie? Czy są one uzasadnione?
W tym odcinku znajdziesz merytoryczne odpowiedzi na wiele pytań takich jak:
Co to jest dieta wegańska?
Czy roślinna dieta wzmacnia odporność i regenerację?
Czy potrzebna jest suplementacja B12 i D3?
Czy posiłki roślinne rzeczywiście są zbyt skomplikowane i czasochłonne? A może w białkach roślinnych jest niepełny łańcuch aminokwasów? Czy to prawda czy to tylko mity?
Źródła:https://sylwiamaksym.pl/
Magdalena Hajkiewicz Podcast
https://dietetycy.org.pl/dieta-roslinna-w-sporcie
https://akademiakf.pl/dieta-roslinna-dla-sportowcow-i-aktywnych-co-musisz-o-niej-wiedziec-16
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Masz pytania do Sylwi? [email protected]Zapraszamy także na naszą stronę i social media:
www: www.otwarteklatki.pl
Instagram: https://www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: https://www.facebook.com/otwarteklatki/ albo
TikTok: https://www.tiktok.com/@otwarte_klatki (@otwarte_klatki) -
W branży spożywczej w Europie zawrzało po tym jak we Francji zadeklarowano wprowadzenie od października 2022 roku zakazu używania nazw kojarzonych z mięsem w stosunku do ich roślinnych alternatyw. Powodem było to, że takie nazwy mają wprowadzać konsumentów w błąd. Zespół RoślinnieJemy postanowił sprawdzić, czy faktycznie tak jest, przynajmniej na rynku polskim i komu mają pomóc takie przepisy.
Opinia RJ na temat zakazu, nazewnictwo perspektywa prawna, badanie o omyłkowych zakupach, Raport GP przereklamowane mięso https://www.portalspozywczy.pl/zywnosc-roslinna/wiadomosci/francuski-zakaz-wegetarianskich-burgerow-staje-pod-znakiem-zapytania,211990.html https://youtu.be/cpeaG7PYZ-U
Do rozmowy zaprosiłam Kasię Sałatę z RoślinnieJemy, która wyjaśnia jaki jest kontekst wprowadzenia takiego zakazu, co na to branża roślinna, jakie są wyniki badań opinii publicznej, i co o tym myślą sami konsumenci.
Podpisz petycję ProVeg: https://proveg.com/pl/zatrzymaj-zakaz-wege-burgerow/
Źródła_________________
Kontakt do RoślinnieJemy:
www: https://roslinniejemy.org
Instagram: https://www.instagram.com/roslinniejemy/
Facebook: https://www.facebook.com/roslinniejemy
Twitter: https://twitter.com/RoslinnieJemy
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/roslinniejemy/
Mail: [email protected]Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na naszą stronę i social media:
www: www.otwarteklatki.pl
Instagram: https://www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: https://www.facebook.com/otwarteklatki/
albo TikTok: https://www.tiktok.com/@otwarte_klatki? (@otwarte_klatki) -
Dzisiaj moim gościem jest Orestes Kowalski znany ze swojego kanału na YouTubie: Everyday Hero! Jest to kanał aktywistyczno-filozoficzno-popularnonaukowy, z czym Orestes się zgadza :D. Pisze o sobie: „Weganin, ateista, miłośnik ulicznej epistemologii, pocieszny ziomeczek”. Jego kanał w serwisie YouTube jest największym kanałem prowadzonym w kontekście aktywistycznym w Polsce.
Jeśli chcesz się dowiedzieć: co to jest “stary, dobry wegański humor”? Dlaczego na kanałach poświęconych makijażowi nie ma za bardzo miejsca na przemyślenia o naturze społeczno-polityczno-filozoficznej? To odpowiedzi znajdziesz słuchając naszej rozmowy. Na pewno nie dowiesz się tego czym jest uliczna epistemologia, ale na pewno znajdziesz odpowiedź na jego kanałach. Klikaj play.____________
Źródła i strony:
Everyday Hero: https://www.youtube.com/c/EverydayHeroPL
Instagram: @everydayheropl
Kontakt: [email protected]
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]Zapraszamy także na naszą stronę i social media:
www: www.otwarteklatki.pl
Instagram: https://www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: https://www.facebook.com/otwarteklatki/
albo TikTok: https://www.tiktok.com/@otwarte_klatki? (@otwarte_klatki) -
Cześć! Przed Tobą odcinek o bezmięsnym jedzeniu i budowaniu imperium roślinnych zamienników mięsa! Do rozmowy zaprosiłam niekwestionowanych ekspertów w tej dziedzinie - Rafała Czecha oraz Igora Sadurskiego, czyli twórców “Bezmięsnego” - pierwszego w Polsce 100% roślinnego rzeźnika. Rozmawiamy o przedsiębiorczości w branży wegańskich produktów i zamienników mięsa, o tym czy było trudno zacząć i jak jest dziś, po 6-ciu latach założenia firmy. Nie obyło się też bez omówienia asortymentu i najlepszych sztosów BezMiesnego.
Zachęcamy do posłuchania :)
---------------------
Źródła i strony:
www.otwarteklatki.pl
www.bezmiesnymiesny.pl
https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/nielsen-rosnie-rynek-zamiennikow-miesa,162904.htmlMasz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na nasze social media:
Instagram: https://www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: https://www.facebook.com/otwarteklatki/
albo TikTok: https://www.tiktok.com/@otwarte_klatki? (@otwarte_klatki) -
Gościnią tego odcinka jest Karcia Centkowska aktywistka OK, która jako 16-latka już kierowała grupą lokalną Otwartych Klatek w Olsztynie. Na tik-toku pewne młode dziewczynki założyły ostatnio fanclub Otwartych Klatek i piszą tak w komentarzach pod filmikami, że nie mogą się doczekać swoich 16-tych urodzin, żeby móc dołączyć do OK i razem z nami walczyć o lepszy los dla zwierząt. To zainspirowało mnie do tego, żeby przyjrzeć się jak rodzi się młody aktywizm. Jeśli chcesz poznać historię Karci i tego, co sprawiło, że zaczęła pomagać zwierzętom, oraz tego co daje aktywizm, koniecznie posłuchaj odcinka.
Życzymy wszystkim dzieciom wszystkiego wspaniałego, a zainteresowanych odsyłamy do zapoznania się z akcją Gen Z #ToDziała
Generacja Z #ToDziała to kampania skierowana do osób z generacji Z, które chciałyby zacząć angażować się społecznie. Dołącza do niej wiele organizacji (w tym Otwarte Klatki), które pokazują konkretne pomysły do zrealizowania w szkole czy poza nią.
W ramach współpracy z Z ToDziała Otwarte Klatki pokazały jak zorganizować Roślinne Śniadanie, Adopcję Roślin, Karaoke dla Zwierzaka czy krwioobieg książek.
Na ich stronie internetowe www.todziala.org i social mediach można znaleźć porady i instrukcje krok po kroku. Jeśli jesteś osobą zainteresowaną organizacją jednego z projektów, piszesz do ToDziała i działasz!
Iniciajtywa Gen Z ToDziała pełni bardzo ważną funkcję w nagłaśnianiu działań organizacji społecznych. Pokazuje jak łatwo można się zaangażować i zmieniać świat na lepsze, zwłaszcza w czasach, gdy łatwo możemy się poczuć bezsilni wobec mnogości problemów.
Masz pytania? Pisz do nas na [email protected]
Zapraszamy także na nasze social media:
Instagram: https://www.instagram.com/otwarteklatki/ (@otwarteklatki)
Facebook: https://www.facebook.com/otwarteklatki/
albo TikTok: https://www.tiktok.com/@otwarte_klatki? (@otwarte_klatki) -
Powołanie Rzecznika Ochrony Praw Zwierząt to w Polsce nie jest nowy temat, jednakże wciąż wzbudza kontrowersje i realizacja inicjatywy nie doszła do skutku.
Na straży ochrony przestrzegania praw ludzi stoi między innymi rzecznik praw obywatelskich, rzecznik praw dziecka, rzecznik praw pacjenta, rzecznik ochrony konsumenta. Obecnie praw zwierząt nie chroni w pełni żadna instytucja publiczna. Mimo, że istnieje ustawa o ochronie zwierząt to nie ma żadnej funkcji publicznej, która faktycznie trzymała by pieczę nad ich ochroną. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu podlega większość zwierząt, dba przede wszystkim o ekonomię, która związana jest z rolnictwem i hodowlą zwierząt, a główny lekarz weterynarii zajmuje się przede wszystkim troską o to, że żywność pochodzenia zwierzęcego jest bezpieczna dla ludzi. Dlatego dziś porozmawiamy o postulacie powołania Rzecznika Ochrony Praw zwierząt oraz o raporcie na temat przestępstw dokonywanych wobec zwierząt.Na moje pytania odpowie Magdalena Górak wolontariuszka Otwartych Klatek, studentka prawa na Uniwersytecie Śląskim, działająca w studenckiej poradni prawnej, w sekcji ochrony praw zwierząt.
Podpisz petycję do sejmu w sprawie powołania Rzecznika: https://www.otwarteklatki.pl/rzecznik-zwierzat/Napisz do nas na [email protected]
www.otwarteklatki.pl
____________
Źródła:B. Klimek, Przemoc wobec zwierząt i prawna ochrona zwierząt w Polsce, Życie weterynaryjne 2018, 93(9).
A. Hurkała, Rzecznik Praw Zwierząt – Paląca Potrzeba Czy Zbędny Wymysł Prawodawcy?, Palestra, 4/2022.
Raport: „Analiza praktyki orzeczniczej sądów i prokuratur w sprawach dotyczących przestępstw w wobec zwierząt w latach 2017-2019”
https://www.otwarteklatki.pl/publikacje/rzecznik/raport-postepowania-2017-2019
https://www.otwarteklatki.pl/blog/nowy-raport-analiza-praktyki-orzeczniczej-sadow-i-prokuratur-w-sprawach-dotyczacych-przestepstw-wobec-zwierzat-w-latach-2017-2019 -
Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w temacie pomocy zwierzętom i diety roślinnej? 🦊Obejrzyj podsumowanie ostatnich 3 miesięcy w najnowszym odcinku Wiadomości Poklatkowych.
Z 9. odcinka dowiesz się m.in.:
✅ jak pomagać zwierzętom w Ukrainie,
✅ który znany dom mody zrezygnował ze sprzedaży futer naturalnych
✅ jaki produkt zyskał tytuł Najlepszego Roślinnego Produktu 2021
i wiele więcej! Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Polsce i na świecie w obszarze pomocy zwierzętom i rozwoju diety roślinnej, koniecznie bądź z nami.Śledź nas: na Facebooku - https://www.facebook.com/otwarteklatki, na Instagramie - https://www.instagram.com/otwarteklatki/, na Twitterze - https://twitter.com/otwarteklatki
- Mostrar mais